This Savage Song

Okładka książki This Savage Song Victoria Schwab
Okładka książki This Savage Song
Victoria Schwab Wydawnictwo: Titan Books Cykl: Świat Verity (tom 1) fantasy, science fiction
Świat Verity (tom 1)
Titan Books
2016-06-07
2016-06-07
V. E. Schwab Monsters of Verity
Inne

Victoria Schwab po raz kolejny zachwyca wykreowaniem mrocznego, ale fascynującego świata, gdzie przed bohaterami wciąż pojawiają się nowe dylematy moralne.

w 3 dni przeczytałam, cudo

w 3 dni przeczytałam, cudo

Jak niemal zawsze w przypadku Schwab, książka wciągająca. Szybko się ją czyta, a bohaterów lubi się od pierwszej strony. Pomysł ciekawy, a podejście do gatunków potworów ciekawe. Fabuła zawiera co prawda kilka dziur, a intryga była mocno przewidywalna, ale książkę wciąż czytało się przyjemnie,
Jej największym minusem wydaje się być fakt, że ktoś w wydawnictwie musiał mieć spory problem z pisaniem dialogów, bo brakuje tu masowej ilości myślników. Poza tym nie ma większych błędów, może poza okazjonalnie brakujących liter, ale w której książce są wszystkie?
Mimo to chętnie sięgnę po drugi tom, choć jak na razie wygląda na to, że bohaterowie zostali bez antagonisty.

“Chciałeś się czuć jak człowiek, prawda? Nie ma znaczenia, kim jesteś. Życie boli.”

August i Kate różnią się od siebie całkowicie, są jak dwa różne światy (może to ich przyciąga?). Chłopak należy do rodziny Flynnów, która rządzi jedną częścią miasta, natomiast Kate jest córką Harkera, przywódcy drugiej części, w której ludzie płacą za ochronę przed potworami.

August chciałby być dobrym człowiekiem, mieć ogromne serce, niestety jest jednym z potworów i nie może tego zmienić. Kate bardzo chce pokazać ojcu, że jest warta jego uwagi i że dorównuje mu bezwzględnością. Oboje trafiają do jednego liceum, a Kate w szybkim czasie odkrywa tajemnicę Augusta. Niebezpieczeństwo w jakim się znaleźli, spowodowało że w pewnym stopniu się zaprzyjaźnili.

Miasto, w którym potwory rodzą się z przemocy. Bardzo spodobał mi się ten wątek, ukazanie że każdy czyn ma swoje konsekwencje i w pewnym stopniu odciska się na duszy człowieka. Polubiłam Augusta za tą chęć bycia zwykłym, szarym człowiekiem. Swoją naturę traktował jako przekleństwo, co czyniło go przeciwieństwem jego brata. Kate średnio przypadła mi do gustu, wydaje mi się że zachowywała się trochę dziecinnie w niektórych momentach.

Fabuła rozkręca się dopiero w połowie książki, czasami nie mogłam się zebrać, żeby ją dokończyć. Uważam, że sam pomysł był bardzo dobry i ciekawy, jednak tak całościowo stwierdziłabym, że jest po prostu okej. Nie zawiodła mnie jakoś mocno, ale też nie spowodowała zachwytu i wybuchu emocji (jakichkolwiek, ani radości, smutku czy gniewu).

August...

To była naprawdę fajna historia.

Początek wolno się rozkręcał, tak niewinnie, nastolatkowo. Gdy już akcja nabrała tempa, to trzymała w napięciu do końca. Z dużym zainteresowaniem pochłaniałam kolejne kartki, śledząc losy bohaterów. Fabuła zgrabnie napisana, przemyślana, wątki nie nużyły, spajały się ze sobą, dialogi nie były sztampowe, płytkie, tylko całkiem dobrze poprowadzone... no była to doprawdy super przygoda!

Bardzo też spodobała mi się tematyka. Oryginalny pomysł na potwory, sposób ich powstania, na wygląd świata po Fenomenie, na rzeczywistość w której obracali się bohaterowie. Miałam wrażenie, że w końcu czytam coś nowego, nieszablonowego, niebanalnego, z pomysłem. Bardzo pozytywnie mnie to zaskoczyło.

Serdecznie polecam Okrutną Pieśń dla młodzieżowej grupy odbiorców jak i tych "ciut" starszych ;)

To była naprawdę fajna historia.

August Flynn jest Sunajem, najgorszym z potworów, które rodzą się z ludzkich grzechów i żywią krwią. Nie potrafi pogodzić się ze swoją naturą, brzydzi go zabijanie. Pragnie zrobić wszystko, żeby kruchy rozejm łączący dwie części Prawdziwości przetrwał i nie doszło do tragicznej w skutkach wojny. W tym celu zostaje wysłany jako szpieg do elitarnej szkoły w Północnym Mieście, gdzie ma obserwować córkę Harkera, człowieka, który zbudował swoiste imperium, rządząc ludźmi i potworami.

Kate Harker walczy o to, żeby wrócić do domu, nawet jeśli oznacza to udanie się do miasta pełnego potworów. Chce pokazać, że zasłużyła, by nosić nazwisko swojego ojca i że potrafi być równie bezwzględna co on. W tym celu zamierza dostarczyć Harkerowi potwora, jakiego ten jeszcze nie posiada w swojej kolekcji - jednego z trzech unikalnych Sunajów

Plany Kate i Augusta ulegają zmianie, kiedy rozejm zaczyna się sypać, a na jaw wychodzą układy między jednostkami, którym szczególnie zależy na wywołaniu chaosu.

"Okrutna pieśń" to kolejna książka Victorii Schwab, którą mam okazję czytać. Niezmiennie zachwyca mnie pomysłowość autorki oraz jej sposób konstrukcji bohaterów, dzięki czemu ci wydają się pełnowymiarowi, niejednoznaczni i targani różnymi namiętnościami. Książka podobała mi się nieco mniej niż dylogia o Złoczyńcach (może to jest problemem - poprzeczka została zawieszona wysoko). Odniosłam wrażenie, że momentami działanie świata przedstawionego było wyjaśniane nieco zbyt nachalnie, a relacja między postaciami rozwijała się w naprawdę szybkim tempie, może nieco zbyt szybkim, jak na mój gust. Mam wątpliwości, czy bohaterowie stojący po dwóch stronach barykady tak szybko zdradzaliby sobie nawzajem swoje słabe punkty.

Dobrze napisana i osadzono w intrygującym świecie powieść z całkiem wyrazistymi postaciami. Autorka wzięła bowiem znane, bardziej i mniej, potwory, ubrała je w nowe cechy i nazwy a potem osadziła z ludźmi w zamkniętym mieście. Głos oddała dwójce młodych bohaterów, którzy są u progu dorosłości i dopiero, że tak to ujmę, uczą się świata.
Ich droga, ich przemiana na kartach książki jest ukazana całkiem dobrze, a wydarzeni w jakich biorą udział zaskakują.

Zabrakło jednak trochę klimatu w tej powieści, bo ta groza o której mowa była ledwie wyczuwalna i to tylko ledwie w paru scenach. Groźne i złe jest opisywane, ale brak poczucia, że tak rzeczywiście jest. A szkoda, bo potencjał był spory.

Niestety przez przykładanie dużej uwagi do przemyśleń, a nie do kreowana klimatu i napięcia akcja miejscami mocno zwalania. To przekłada się na to, że nie wciąga to tak, jakby mogło.

Niemniej jest to dobre książka i polecam ją przeczytać.
Drugi tom czeka w kolejce, ale o ile Scholomance wciągnęłam w parę dni, tak do kontynuacji w tym wypadku mnie nie ciągnie.

Ich droga, ich przemiana na kartach...

Pierwszy tom dylogii 📚

Moje zaskoczenie! Zróbmy hałas, bo jest o niej zbyt cicho ❤️

"Świat Verity" to świat, w którym przemoc zostaje zmaterializowana w postaci potworów, cienie mają zęby i pazury, a muzyka jest bronią 🎻

Akcja rozgrywa się w Mieście Prawdy, które przez wojnę domową zostało podzielone na dwie części. Południem rządzi idealista Henry Flynn, zaś północą morderczy Callum Harker.

Głównymi bohaterami są nieposkromiona Kate i wrażliwy August, którzy są następcami aktualnych przywódców - oboje mają wyraziste charaktery, a co najważniejsze ich zachowania są realistyczne 🧐

Książka wciągnęła mnie od pierwszej strony! Jest to postapokaliptyczne miejskie fantasy, gdzie dominują tajemnice, walka, mrok i strach, a akcja nie ustaje nawet na moment 😈 Nie zabrakło też zabawnych dialogów oraz moralnych rozważań 🙌

Czy można jednoznacznie podzielić ludzkość na dobrych i złych? Przeczytaj i się przekonaj!

PS Jest to teoretycznie młodzieżowe fantasy (co ważne - bez romansu),jednak starszy Czytelnik również będzie się dobrze bawił 😊

Pierwszy tom dylogii 📚

Moje zaskoczenie! Zróbmy hałas, bo jest o niej zbyt cicho ❤️

Czytałam tą książkę już dwukrotnie, tym razem w oryginale, i za każdym razem mnie zachwyciła! Historia o świecie, w którym następstwem popełnienia zbrodni jest powstanie potwora? Zło, przemoc i śmierć siłą twórczą nocnych koszmarów, Corsaiów czających się w cieniu na swoje ofiary i Malachaiów z ich groźnymi szponami, czy Sunaiów, których głos kradnie dusze grzeszników? Straszny, ale jakże intrygujący świat!

Cały czas zachwyca mnie August i jego rozważania o człowieczeństwie. To ważny aspekt w tej książce - bo nie wszystkie potwory są złe, ale jednak wielu ludzi to tak naprawdę potwory... Więc co to znaczy być człowiekiem? Jaka jest granica?

I co jest dużym plusem - chociaż między Kate i Augustem od razu zaskakuje, w tej książce nie ma wątku romantycznego. I wcale nie byłby potrzebny, bo ich przyjaźń wydaje się dużo cenniejsza. Są niczym kompletne przeciwieństwa - zdecydowana i twarda Kate, która skrywa delikatne wnętrze, i zagubiony August, który marzy o człowieczeństwie, lecz tak naprawdę drzemie w nim wielka siła.

Ta książka jest piękna i poetycka. A do tego wciąga - chciałam przeczytać rozdział, a dotarłam do połowy, żeby chwilę później ją skończyć. Jest coś takiego urzekającego w tej historii i tym całym pomyśle.

Kate - córka Harkera, przywódcy połowy pewnego miasta, w którym z przemocy rodzą się potwory. Dziewczyna ma zamiar być tak samo bezwzględna jak jej ojciec, który każe obywatelom płacić przeciw atakowi maszkaradom.

August - syn Henry'ego Flynna, przywódcy drugiej połowy tego samego miasta. W porównaniu do Kate chce być człowiekiem oraz pomagać innym.

Pewnego dnia Kate i August, ogień i woda spotykają się...

Kolejna fenomenalna powieść od V. E. Schwab, która skradła mi serce krwistymi bohaterami, świetnym uniwersum oraz wciągającą fabułą. Opis z tyłu książki pokazuje jedynie najsłabszą stronę powieści. Bardzo mi się podoba, że autorka skrytykowała używanie przemocy wobec innych ludzi. Jak to mówią ,,Przemoc rodzi przemoc". Bardzo polecam tą książkę i na pewno sięgnę po kontynuację.

Pewnego dnia Kate i...