Jądro Ziemi

Okładka książki Jądro Ziemi Maxime Chattam
Okładka książki Jądro Ziemi
Maxime Chattam Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Inny Świat (tom 3) fantasy, science fiction
Inny Świat (tom 3)
Le coeur de la Terre
Sonia Draga
2017-05-24
2012-03-21
Joanna Kluza
Joanna Kluza jądro ziemi podróż w głąb ziemi

Trzyma poziom. Końcówka książki mogła by być dobrym zakończeniem, ale jak widać autor miał chyba sporo pomysłów. Zabieram się więc za kolejny tom.

Niestety po przeczytaniu 3 tomu z cyklu "Inny Świat" zaczynam zauważać, że w całą historię wkroczyła pewna monotonność. Ciągle te same miejsca oraz podobne do siebie zdarzenia sprawiają, że następstwa działań bohaterów są dość oczywiste. Ostatecznie rozdziały o losach Tobiasa podobały mi się najbardziej. Pozostała część książki była dość nudna i niezbyt zaskakująca.

Nie mogę zbyt wiele o niej powiedzieć bo czytałam tylko tom 3 :/, ale postaram się coś wygrzebać.
Książka przedstawia wojnę z perspektywy dzieci,(ale nie chodzi tu o Wojnę Światową). To jak w zmienionym(w złym sensie) świecie próbują walczyć o to co jeszcze im pozostało po Burzy: wolność. Wolność, którą chcą im odebrać zmanipulowani dorośli. Tak więc dość słabi, niemający doświadczenia w walce Piotrusiowie(inaczej dzieci) nie mając innego wyboru muszą poradzić sobie z liczną i silną Cynicką armią złej Królowej Malroncji. Królowa jest bezwzględna, dorośli jej oddani, a dzieci zagubione. Pytanie brzmi: Czy znajdzie się nić porozumienia, która odmieni losy zmienionego już świata?

Historia była świetna pod kilkoma względami:
- łatwy, lekki język
- duża ilość akcji
- świetni bohaterowie

Niewielkim minusem jest to, że nie zapadła mi tak w pamięć(choć pewnie gdybym przeczytała pierwsze tomy zapamiętałabym ja lepiej),ale to wciąż jest dobra książka, czytało się ją bardzo szybko i "lekko" choć czasami nie wiedziałam co się dzieje😅. Polecam ją praktycznie każdemu👌🏻

Po ponad 2 miesiącach wracam.Do tej wspaniałej serii.
Która sprawiła mi tyle radości.
Oto kolejny tom za mną.
Już wiem jak wygląda królowa Malgorcja.Innaczej ją sobie wyobrażałem.
Ale jest pozytywnie,mamy tu dużo walk.Bardzo mi się podobały te tunele i wejście do nich.
Autor nie szczędzi też sporo magii.
Bohaterowie sobie radzą.Raz lepiej raz gorzej.
Ale nie ma nudy,ani przestoju.
Podobały mi się te psy wielkości koni i przezroczyste modliszki.Nigdy nie słyszałem,o takich stawonogach.

Po ponad 2 miesiącach wracam.Do tej wspaniałej serii.
Która sprawiła mi tyle radości.
Oto kolejny tom za mną.
Już wiem jak wygląda królowa Malgorcja.Innaczej ją sobie wyobrażałem.
Autor nie szczędzi też sporo magii.
Bohaterowie sobie radzą.Raz lepiej raz gorzej.
Ale nie ma nudy,ani...

Uwielbiam powieści skierowane do młodzieży. Może to fakt, że w każdym facecie tkwi ponoć duże dziecko ;) Nie wiem, nie mi to oceniać. Ale akurat cykl Inny Świat kompletnie do mnie nie trafił. Wiem, że autor napisał kolejne części, natomiast ja zatrzymam się na 3 tomie, którego zakończenie jest na tyle domknięte, że w zasadzie można by na Jądrze Ziemi zakończyć. Po dłuższym zastanowieniu dochodzę do wniosku, że konflikt ukazany w tym cyklu między dorosłymi, a nastolatkami nie jest dla mnie w ogóle angażujący. Kreacje postaci strasznie nudne, jednowymiarowe. W zasadzie ciężko jest mi pomyśleć o jakimś jednym elemencie, który wybijałby się ponad przeciętność.
Ja nie polecam. Jest to przeciętniak, o lekturze którego zapomnicie następnego dnia.

mrs-cholera.blogspot.com

Cykl Inny Świat kojarzy mi się z oglądanym rodzinnie filmem fantastycznym. Dzieci są urzeczone, a dorośli zadowoleni. Czuję się właśnie tak: zadowolona i odprężona jak po wieczorze z przyjemnym seansem. Kolejne książki mnie nie zachwycają, ale podobają mi się na tyle, że sięgam po nie z pewnym zniecierpliwieniem, które poprzedza godziny wciągającej lektury- nieskomplikowanej, pozwalającej mi oderwać się od świata!

Trzecia część przedstawia czytelnikowi wojnę z perspektywy dzieci. W nieprzyjaznym, zmienionym świecie walczą o fundamentalną wartość- wolność, którą chcą odebrać im dorośli. Nieprzygotowani, nieuzbrojeni, niemający najmniejszego pojęcia o strategii, walce, broni- chyba, że z filmów, które oglądali przed Burzą- muszą poradzić sobie z karną, świetnie uzbrojoną i co najgorsze, liczną armią Królowej Malroncji.

Nie mamy wyboru, wkrótce wojna zatrzęsie tymi murami.

Królowa nie chce zwlekać i postanawia uderzyć na Piotrusiów, żeby przyśpieszyć realizację Wielkiego Planu i dosięgnąć Matta. Zamierza pojmać i zabić każdego Piotrusia, tak, żeby zmienionym światem rządzili wyłącznie dorośli. Z ocalałych zaś zamierza uczynić bezrozumnych niewolników.

W tym wypadku cała nadzieja skupia się na podstępie oraz znajomości planów Królowej, które udało się przechwycić trójce przyjaciół. Ale czy spryt i zaangażowanie wystarczą, żeby odepchnąć kilkutysięczną armię Cyników? Czas ani okoliczności nie sprzyjają Piotrusiom nad którymi rozciąga się płachta beznadziei.

Mówimy o wysłaniu na wojnę dzieci!(…) Krwawej wojny, która nie pozostawi przy życiu zbyt wielu z nich.

W próbie odwrócenie losów wojny Matt i Amber podejmują się szaleńczej misji przeniknięcia do serca ziem Malroncji, żeby przejąć i odczytać Wielki Plan. Wydaje się to samobójstwem zważywszy na fakt, że obydwoje są ścigani przez cynickie armie… Ale w obecnej sytuacji jedyną nadzieją zdaje się przejęcie tego, czego tak zachłannie pragnie królowa. W tym samym czasie- kiedy przyjaciele wyruszają w straceńczą podróż- Piotrusie organizują się i pracują nad przeobrażeniami. Muszą wymyśleć inny sposób niż bezpośrednia walka z wyszkolonymi dorosłymi, z którymi nie mają szans.
A miesiąc wydaje się śmiesznie krótkim odcinkiem czasu.

Nie mogę powiedzieć, żeby coś w tej książce mnie zaskoczyło. Akcja toczy się schematycznie i przez to przewidywalnie, ale, o dziwo, nie umniejsza to frajdy z czytania. Być może dlatego, że tak samo jak od filmu rodzinnego, nie oczekuję zawrotnych zwrotów akcji, tylko obfitości wydarzeń i kapki oryginalności, której tutaj nie brakuje.

Za to powoli przekonuję się do bohaterów, których wewnętrzne życie staje się bogatsze wraz z upływem czasu i pod wpływem nabytego doświadczenia. Widać tu ewolucję, nie skokową i gwałtowną jak wybuch bomby, jak w niektórych pozycjach, ale mozolną i systematyczną- równoległą do tego co dzieje się w książce. Nawiązują się również pierwsze, nieśmiałe relacje. Nienachalne i subtelnie poprowadzone wśród rozgardiaszu jaki opanował świat.

Autor, choć pisze dla młodszego czytelnika, nie trzyma się bohaterów na siłę. W świecie, który wykreował, codziennością wśród młodych ludzi staje się śmierć kolegów i przyjaciół, mogących nie wrócić z regularnej wyprawy do lasu. Często musimy się rozstać z postacią, którą znamy i lubimy- tak narzuca wykreowany przez autora świat.

Trzecia część na pewno obfita jest w akcję, utrudnienie goni problem, Piotrusie nieustannie muszą się z czymś zmagać. Mimo to, książka nie traci swoistego lekkiego tonu. W innym przypadku mogłaby to być posępna lektura.

Nieodmiennie polecam ją trochę młodszemu czytelnikowi i starszemu- jako idealny przerywnik między cięższymi pozycjami i zwyczajnie, jako sposób na mile spędzony czas. Ta seria wciąga.

mrs-cholera.blogspot.com

Przy trzecim tomie mnie zmuliło - za długa ta historia

Przy trzecim tomie mnie zmuliło - za długa ta historia

Byłam bardzo ciekawa zakończenia całej tej historii. Więc po kolei.
Gdy dowiadujemy się kim jest Rauperoden, oczywistym staje się kim jest Malroncja. Tylko dlaczego akurat oni? Liczyłam, że to Matt będzie rozwiązaniem tajemnicy, a okazuje się, że od początku śledziliśmy losy nie tego bohatera co trzeba. Zawiodło mnie trochę rozwiązanie tajemnicy, ale ponieważ to jeszcze nie koniec, może zmienię zdanie.

W pewnym momencie niestety zwalnia tempo, lekko się ciągnie. To nie powinno się zdarzać, bo odłożona książka na bok, może nigdy nie powrócić w ręce czytelnika.

Pierwsza część, bardzo dobra. Drugi tom odrobinę słabszy. Trzeci jeszcze słabszy, choć to nadal świetna fantastyka.

Niedługo zabiorę się za tom czwarty :)

Byłam bardzo ciekawa zakończenia całej tej historii. Więc po kolei.

Pierwszy tom "Innego Świata" mnie zaintrygował, drugi, choć nieco mniej ciekawy, też zadziwił paroma pomysłami pisarza. Trzeci tom natomiast bardzo mnie rozczarował. W dwóch poprzednich częściach bowiem miałam do czynienia z nieprzewidywalną akcją, dziejącą się wciąż w nowych miejscach, w miarę jak bohaterowie odkrywali odmieniony po Burzy świat. Doświadczali niespodziewanych przygód, napotykając nieznane dotąd stworzenia i sytuacje. Po zakończeniu lektury "Królowej Malroncji", miałam nadzieję, że autor w kolejnej części opisze wojnę, zmagania Piotrusiów, i następne niesamowite perypetie Przymierza Trojga, prowadząc fabułę przez kolejne niezwykłe miejsca i rzucając nastolatków w wir zaskakujących zdarzeń. Jak na możliwości wymyślonej przez siebie historii i nieograniczonego właściwie szeregu rozwiązań, jakie mógł zastosować, Chattam wypadł tu potwornie źle. "Jądro Ziemi" bowiem to "powtórka z rozrywki" z części drugiej, której fabuła polega na ponownym wysłaniu bohaterów na ziemie Malroncji oraz opisie ich powrotu, zakończonym niesłychanie krwawą bitwą. Dodatkowo, mimo że już w poprzednich częściach z tekstu przebijała naiwność i brak logiki, jakie cechują powieści dla młodszych czytelników, nie były to wady na tyle rażące, by zniechęcić mnie jako osobę dorosłą. "Jądro Ziemi" jednak jest już tak okropnie infantylne, że przeczytałam je w całości wyłącznie z niechęci do niekończenia rozpoczętej książki. Dialogi i postępowanie bohaterów znacznie odstają od poprzednich tomów pod względem logiki, zaś cała akcja, zasadzająca się na ich wędrowaniu do krainy królowej, staje się zwyczajnie nuda, jako że niemal tę samą historię Chattam "zaserwował" już w "Królowej Malroncji". Mimo że lubię czytać wielotomowe sagi na raz, by nie tracić wątku, po następną część "Innego Świata" na pewno nie sięgnę zbyt szybko.

"Najboleśniejsze rany to te, które sami sobie zadajemy, prawda?"

Matt z Amber kontynuują wędrówkę do Edenu - największej osady Piotrusiów w Ameryce Północnej. Zgodnie z decyzją miejscowej Rady, wszystkie dzieci zaczynają się przygotowywać do wojny z Cynikami. Jednak przed walką z silniejszym wrogiem lepiej dobrze go poznać, jego słabe strony i pobudki, dlatego Matt, Amber, Ben i parę innych Piotrusiów wybierają się na ziemie królowej Malroncji. Młody oddział zwiadowczy staje przed trudnymi wyborami, a obarczony dużą odpowiedzialnością Matt marzy tylko o tym, by być gdzieś indziej - u Rauperodena, by ratować Tobiasa.

Czy Piotrusie zwyciężą w walce z dorosłymi? Czym jest Skalny Testament i Wielki Plan Malroncji? Kim tak właściwie jest największy wróg niewinności i życia ocalałych po Burzy dzieci?

Po lekturze poprzedniego tomu serii Inny Świat wiedziałam, że z pewnością sięgnę po "Jądro Ziemi". Poznałam już styl autora, więc łatwość z jaką odnalazłam się w tej historii i poczułam jej klimat nie była dla mnie zaskoczeniem. Maxime po raz kolejny udowodnił, że warto zwrócić na jego twórczość uwagę. Pokazuje swój genialny warsztat i zdolność do budowania napięcia, w barwny i ciekawy sposób opisując przygody Przymierza Trojga.

Akcja "Jądra Ziemi" zaczyna się niemal zaraz po "Królowej Malroncji", więc ponownie niczego nie tracimy pomiędzy poszczególnymi częściami. Nie mogę powiedzieć, że jest to całkiem oryginalna powieść, bo widać w niej motywy np. z kultowego Władcy Pierścieni, ale Maxime prowadził akcję na tyle intrygująco, że dopiero po lekturze zorientowałam się, że co nie co już gdzieś czytałam. Nie jest to więc jakaś rażąca wada, szczególnie, że cały świat bohaterów i jego atmosfera jest niepowtarzalny.

Bohaterowie "Jądra Ziemi" również są wyjątkowi. W przeciągu trzech części Innego Świata zdołałam już przywiązać się do członków Przymierza Trojga. Podobało mi się to w jaki sposób Maxime pokazywał relacje pomiędzy nimi, podkreślał wagę zaufania, bezinteresowności, szacunku i przyjaźni. W tej powieści autor w końcu przedstawia Rauperodena i Malroncję jako namacalne postacie, biorące aktywnie udział w akcji, co również było ciekawe. Wewnętrzne walki ze swoim sumieniem, problemy moralne Piotrusiów, fanatyzm Cyników napędzany strachem, to wszystko sprawia, że bohaterowie tej lektury są bardzo wyraziści, ale też zmuszający do zastanowienia się nad tym, co samemu by się wybrało.

To już trzecia część Innego Świata, a ja nadal nie jestem znudzona ani zawiedziona tym cyklem i mam nadzieję, że "Entropia" również zrobi na mnie wrażenie. Z całego serca polecam Wam "Jądro Ziemi", myślę, że spodoba się nie tylko nastolatkom, ale też dorosłym, którzy na pewno znajdą w nim coś dla siebie. Jak dla mnie jest to póki co może nie najlepsza, ale najbardziej dojrzała i podejmująca poważniejsze tematy książka tej serii.

"Najboleśniejsze rany to te, które sami sobie zadajemy, prawda?"

• Maxime Chattam

Maxime Chattam Jądro Ziemi Zobacz więcej