Motywacja. Metoda sześciu kroków

Okładka książki Motywacja. Metoda sześciu kroków Michael V. Pantalon
Okładka książki Motywacja. Metoda sześciu kroków
Michael V. Pantalon Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Instant Influence. How to Get Anyone To Do Anything - Fast?
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2017-01-01
2017-01-01
Agata Błaż

Książka warta przeczytania i spróbowania zaproponowanych metod postępowania i na sobie i na innych.
Ponad wszytsko uważam, że wzmacnianie autonomii innych osób jest bardzo ważne, ta książka prowadzi za rękę i pokazuje jak skutecznie to zrobić...bez względu na to czy motywacja się nam uda....

Metoda sześciu kroków przedstawiona przez dr M. Pantalon'a opiera się na założeniach, że:
- wybór zawsze należy do danej osoby
- każdy jest już wystarczająco zmotywowany
- odnalezienie najwątlejszej motywacji i koncentracja na niej jest skuteczniejsze od skupiania się na oporze.
Autor omawia 6 pytań, których celem jest zachęcenie osoby motywowanej do odnalezienia w sobie powodów do danego działania. Pytania te inspirują do sięgnięcia w głąb siebie i uświadomienia sobie, dlaczego chcemy podjąć się jakiegoś działania.
Autor przedstawia problematykę motywacji z innej perspektywy, bardziej skupiając się na osobie motywowanej tj. zezwolenie na swobodne poszukiwania pobudek wewnętrznych danego działania niż osobie motywującej, tj. wymuszanie działań, które mają na celu zaspokojenie potrzeb osoby "motywującej".
Książka wciągająca a na pewno kształcąca.

- wybór zawsze należy do danej osoby
- każdy jest już wystarczająco zmotywowany

Po prostu nie potrafię docenić takich książek i dostrzec w nich czegokolwiek pozytywnego, dla mnie to prawie 300 stron pierdół, ani jednego zdania normalnego i przydatnego w niej nie ma. Jakieś ćwiczenia, wyobrażaj sobie, co się dzieje jak nastąpiła zmiana, o nie, kompletnie nie dla mnie.

Wyzwanie czytelnicze LC kwiecień 2021: Przeczytam książkę z okładką w moim ulubionym kolorze: czarny (24).

Na półkach księgarskich nie brakuje książek z zakresu psychologii czy coachingu, obejmujących swoją tematyką m.in. zarządzanie czasem, efektywność pracy w grupie, poszukiwanie pewności siebie, a zwłaszcza odnoszących się w szerokim zakresie do motywacji i technik motywowania. Moją uwagę przykuła najnowsza pozycja wydawnictwa GWP autorstwa dr Michaela Pantalona Motywacja. Metoda sześciu kroków. Czyli jak od oporności i znanego wszystkim niechcemisienia przejść do pełnego zaangażowania, i odkryć w sobie ukryte pokłady motywacji. Przyznacie, brzmi to naprawdę motywująco.

Jednak, zanim odpowiem na pytanie zadane we wstępie, chwilę uwagi skupię wokół samego autora. Dr Michael Pantalon jest pracownikiem naukowym Uniwersytetu Yale oraz Harvardu, terapetutą i trenerem motywacji z szerokim doświadczeniem. Na swoim koncie ma szkolenia pracowników wielu firm z branży farmaceutycznej, motoryzacyjnej czy elektrycznej. Współpracował również z agencjami rządowymi, a swoje prace naukowe publikował w wielu prestiżowych pismach na świecie. Motywacja. Metoda sześciu kroków. Jest jego najnowszą pozycją z zakresu psychologii i zarządzania zasobami ludzkimi.

Przechodząc zaś do oceny samej publikacji, na początku należy wspomnieć do kogo kierowana jest ta książka. Odbiorcą może być właściwie każdy z nas, kto czuje, że potrzebuje zmiany w swoim życiu. Ma potrzebę, by dokonać czegoś na miano małej rewolucji, motywujac się do choćby m.in zmiany diety, trybu życia, poszerzania horyzontów z danej dziedziny, ale również kierowana jest do liderów grup i firm, aby usprawnić współpracę w kierowanym zespole.

Książka dr M. Pantalona podzielona została na trzy części, a każda z nich na kolejne trzy rozdziały. Pierwsza część przedstawia w teoretycznym aspekcie sposób w jakim w relacjach oddziałowujemy na siebie i jakie ma to konsekwencje dla naszych działań. Skupia się przede wszystkim na wyjaśnieniu czym jest motywacja, czynnikach wpływających na jej odczuwanie, opisaniu tytułowych szcześciu kroków autorskiej koncepcji, którą określił mianem Motywacji Błyskawicznej. Druga część to już przejście do wywierania wpływu na samego siebie, czyli przysłowiowe jak się zmotywować? oraz porady dotyczące kwestii motywowania innych, w tym osób, które tej zmiany nie chcą, ale zmiana pomogłabym im na przykład oderwać się od niszczących je (lub ich bliskich) przyzwyczajeń. Trzecia część to już nie sama motywacja, a podjęte kroki. Czyli rozpisane plany działania i cele, rezultaty oraz refleksje co zrobić dalej, jak się nie poddać. W tym rozdziale dr M. Pantalon wyjaśnia nie tylko jak podejmować odpowiednie kroki w osiągnięciu wyznaczonego przez nas celu, ale przede wszystkim co zrobić, kiedy zmiana, której oczekujemy nie nadchodzi lub osobie, którą próbowaliśmy zachęcić do zmiany nie udaje się utrzymać w postanowieniu. Wiele kwestii poświęca również głównemu czynnikowi motywacyjnemu, czyli relacjom międzyludzkim i blokadom, które nie pozwalają nam w pełni się zmotywować i dokonać życiowych zmian. - więcej na stronie https://annajakubczak.wordpress.com/2018/08/12/o-motywacji-w-szesciu-krokach/

Metoda Błyskawicznej Motywacji :)

Michael Pantalon proponuje ciekawą rzecz na dobrze już opisanym gruncie, jakim jest sztuka motywacji. Jaką? Hm... propozycja ta jest swoistą auto-motywacją na gruncie nas samych. Tak, wiem - brzmi to nudno, a do tego wydaje się być oklepane na tysiąc możliwych sposobów... Może jednak oklepany temat da się uczynić ciekawym? ;)

Chyba tak... Pantalon nie operuje tylko czystą teorią, ale daje całą masę z życia wziętych przykładów (na których tak naprawdę opiera się ta książka). A to już brzmi ciekawie. Dużo fajniej jest bowiem odnieść teorię do jakichś praktycznych przykładów, niż operować na suchej, teoretycznej papce słownej (bo do tego nieraz sprowadzają się książki tego rodzaju).

Metoda Błyskawicznej Motywacji to coś, co według autora można odnieść do każdej sytuacji i do każdego problemu. Nie będę się może wdawać w szczegóły, to bowiem recenzja a nie streszczenie książki ;) , ale kluczem jest zmiana podejścia: zamiast na pytanie "jak" coś zmienić i się do tego zmotywować, należy odpowiedzieć sobie na pytanie "dlaczego" chcemy coś zmienić. Trzeba krótko mówiąc wyjść od samego siebie. Przytoczone przez autora badania udowadniają bowiem, że - tak naprawdę - jeśli coś w naszym życiu zmieniamy, to tylko to, co sami chcemy zmienić. I tak naprawdę robimy w naszym życiu tylko to, co chcemy robić (innymi słowy: jeśli czegoś zrobić czy zmienić nie chcemy, to i tak tego nie zrobimy, mówienie o tym nic nie da; trzeba CHCIEĆ coś zmienić, zamiast tkwić w miejscu - w którym niekoniecznie chcemy być; jeśli ktoś mówi, że coś chce zmienić, coś zrobić, ale nie robi nic, to oznacza to tylko jedno - nie chce tego zmienić i nie chce tak naprawdę zrobić NIC). Zacząć więc trzeba by od siebie... Sensowne, prawda? ;) Chyba tak... ;)

Polecam!

Dziękuję Gdańskiemu Wydawnictwu Psychologicznemu za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:

Metoda Błyskawicznej Motywacji :)

Chyba tak......

To nie pierwsza książka dotycząca motywacji która przeczytałem. Wahałem się czy kupować kolejną dotyczącą tego tematu. Sam tytuł również mnie nie przekonywał.

Książka opisuje zarówno jak motywować siebie jak i innych. Cała koncepcja oparta jest na "motywacji błyskawicznej". Błyskawiczna dlatego że według autora wystarczy kilka minut na zmotywowanie siebie i innych.

Pantalon wychodzi z założenia że ludzie robią tylko to czego sami chcą i moim zdaniem się nie myli. Właśnie w taki sposób ma działać motywowanie siebie i innych, a służyć ma temu sześć kroków do wyciągnięcia motywów podjęcia pożądanego działania. Działa to na zasadzie wzmacniania autonomii i szukania wewnętrznych motywów chęci zmiany. Podstawą szukania motywów są pytania "dlaczego?". Wzmacnianie autonomii to oddawanie odpowiedzialności za działanie osobie potrzebującej motywacji

Właściwie w książce nie ma dla mnie nic przełomowego. Za to są ciekawe przykłady z życia, błędy w motywowaniu siebie i innych oraz odpowiedzi na pytania podważające skuteczność tej metody. Część jest również poświęcona planowaniu działania(po zmotywowaniu) oraz zagadnieniom związanym z oporem przed zmotywowaniem.

Momentami książka jest ciekawa. Widzę w tej publikacji potencjał. Być może będą osoby którym pomoże. Jest tu nawet część o depresji. Sposobie postrzegania działania przez osoby w depresji i przyczynie braku motywacji w depresji.

Książka ma również odnośniki do innych publikacji(np. Seligmana) i oparcie w badaniach oraz oparcie w doświadczeniu z pracy autora. Wygląda na wiarygodną.

• Motywacja
  • Psychologia
  • Poradniki
  • Kupić

Dodaj cytat z książki Motywacja. Metoda sześciu kroków