Czas zabijania cz.1

Okładka książki Czas zabijania cz.1 John Grisham
Okładka książki Czas zabijania cz.1
John Grisham Wydawnictwo: Albatros, Ringier Axel Springer Polska Cykl: Jake Brigance (tom 1) Ekranizacje: Czas zabijania (1996) Seria: W świetle prawa kryminał, sensacja, thriller
Jake Brigance (tom 1)
2017-05-04
Zbigniew Kościuk
Ekranizacje:
Czas zabijania (1996)

Film na podstawie książki oglądałam już wiele razy, jednak książka mimo wszystko jest również trudna i emocjonalna.
Poruszona jest bardzo trudny temat gwałtu, prześladowań na tle rasowym. Mimo iż na ławie oskarżonych zasiada sprawca to jako czytelnik w pełni rozumiem motyw jego działania i zgadzałam się z jego postepowaniem.
Od zawsze nie rozumiem i zrozumieć nie dam rady jak mogły działać ku klux klany.

Od zawsze nie rozumiem i zrozumieć nie dam rady...

Jedna z najlepszych powieści jakie w życiu czytałam. Było to jakieś 20 lat temu, ale doskonale pamiętam jakie wrażenie zrobiła na mnie ta książka. I tak zaczęło się moje uwielbienie do Pana Grishama🙂 Polecam wszystkie jego pozycje, które przeczytalam, czyli ok 70% twórczości autora.

Czas zabijania" jest to debiutancka powieść Autora napisana w 1992 roku.

⭐ W małym miasteczku Clanton w stanie Missisipi, zostaje brutalnie pobita i zgwałcona dziesięcioletnia czarnoskóra dziewczynka. Jej ojciec Carl Lee, wiedząc, że sądy traktują białych ulgowo, planuje egzekucję na oprawcach córki.

Jake Brigance, młody adwokat, któremu słabo idzie w zawodzie i ledwo wiążą koniec z końcem. Podejmuje się obrony Carla, choć wie, że nie może liczyć na wysokie honorarium, ale liczy, że ta sprawa zaprocentuje w przyszłej karierze, gdyż jest bardziej medialna. Będzie trudno to wygrać, bo sam oskarżony nie w pełni współpracuje. Pewne jest jedno – wrogość miejscowej społeczności, bo w Clanton wciąż straszą duchy niewolnictwa. Jake Bringance nie chce zrezygnować z tej sprawy, bo... sam ma córkę…
Ale może narazić siebie i swoją rodzinę na śmiertelne niebezpieczeństwo, broniąc przed sądem Carla. W toczącym się procesie Ku-Klux-Klan widzi dla siebie szansę na ponowne zaistnienie.

⭐ „Czas zabijania” jest to thriller prawniczy.
Który porusza drażliwy temat, jakim jest rasizm, ogólnie ukazuje relacje między białymi oraz czarnymi (jak na tamte czasy '92). Daje też do myślenia na temat kary śmierci. Jak dla mnie instytucja ławy przysięgłych też jest dyskusyjna.
Autor świetnie oddaje klimat amerykańskiego południa, lato, góry, kawiarnie. Przesiadywanie Amerykanów na werandach domów.
Teraz czas na film 🙂

Zapraszam na mój Instagram/Bookstagram - lukasz_czyta

Czas zabijania" jest to debiutancka powieść Autora napisana w 1992 roku.

Jake Brigance, młody adwokat, któremu słabo idzie w zawodzie i ledwo...

Bardzo wciągająca pozycja od której ciężko się oderwać, nie ma co do tego wątpliwości. Ukończyłem ją w kilka dni, mimo dość pokaźnych rozmiarów.
Kłopot mam jednak z napisanymi przez Grishama postaciami kobiecymi; autor chyba ma z nimi jakiś problem, przynajmniej w debiucie. Żona głównego bohatera została przez niego wybrana przede wszystkim dlatego, że potrzebował "kury domowej" żeby samemu móc być wspaniałym panem domu; jego sekretarka jest bez przerwy, a często też bez powodu, mieszana z błotem. "Największa" postać kobieca, Ellen, została tu wprowadzona chyba tylko i wyłącznie po to, żeby zgraja męskich bohaterów mogła się na nią napalać i zauważać jej brak stanika. Serio?
Może w kolejnych książkach Grishama coś się w tej kwestii zmieniło, na pewno to sprawdzę.

Proces człowieka który podjął decyzję o zemście na mężczyznach którzy brutalnie zgwałcili i porzucili jego córkę

Wciągająca, jedna z tych historii, która pozwala czytelnikowi na próbę postawienia się po jednej ze stron. Cały czas coś się dzieje i ciężko oderwać się od lektury. Grisham świetnie budował napięcie, a prowadzona narracja sprawiała, że nie sposób było się nudzić. Byłam zdziwiona, że jest to pierwsza książka napisana przez Grishama, bo podczas lektury zupełnie tego nie odczuwałam przez co nabrałam jeszcze większą ochotę na poznawanie twórczości autora.

Ulubiona fantazja amerykańskich elit i samobiczujących się antyrasistów znalazła ujście w popkulturze w formie wysokobudżetowej propagandy o złych białasach prześladujących niewinne, czarne dziewczynki...

Grisham określił tę książkę jako „bardzo autobiograficzną”, ponieważ „młody prawnik w powieści to w zasadzie ja”, a dramat opiera się na sprawie, której był świadkiem. W 1984 Grisham był świadkiem wstrząsających zeznań 12-letniej ofiary gwałtu w sądzie hrabstwa DeSoto w Hernando w stanie Mississippi. Dwie siostry, Julie Scott (16 lat) i Marcie Scott, jej dwunastoletnia siostra, zostały zgwałcone, brutalnie pobite i prawie zamordowane przez Williego Jamesa Harrisa. Jednak w przeciwieństwie do przedstawienia Grishama, Scottowie byli biali, a ich napastnik był czarny.

We łzawej mowie końcowej obrońca oskarżonego ojca zwraca się do ławników z prośbą, aby ci wyobrazili sobie, że zgwałcona i sponiewierana ofiara jest biała... Chyba daliście się wkręcić.

Polecam dla fanów thrillerów prawniczych. Trochę przewidywalna,ale to debiut Grishama, więc nie mogło być idealnie. Ciekawie wykreował postać głównego bohatera, prawnika oskarżonego. Kiedyś zaczytywalam się książkach Grishama aż miałam przesyt, teraz wróciłam po wielu latach do tych lektur. Ekranizacja z Matthew McConaghue też dobra.

Dobry dramat sądowy , ale muszę przyznać , że trochę się rozczarowałem , bo film bardzo lubię , ale jednak książkowa historia trochę mi się dłużyła. Na minus też to , że w filmie lubiłem każdego pozytywnego bohatera , a tu co chwilę mnie wkurzali. Zwłaszcza Carl Lee i Jake. Na minus również to , że praktycznie przez całą książkę mamy przygotowania do procesu , a sam proces ma miejsce pod koniec. I też nie trwa długo. Tak samo nie odczułem tego zagrożenia , które wisiało nad Jake’m. Niby sceny w sądzie na plus , ale jest ich stanowczo za mało. Kolejne tomy pewnie przeczytam , ale nie oczekuję cudów

Inaczej nie mogło się to skończyć i wiedziałam, że tak będzie. Ale mimo to, czytałam do końca. Ta książka naprawdę zmusza do refleksji na temat kary śmierci i samosądu. Dla mnie to proste i myślę, że Grisham świetnie rozwiewa wątpliwości.

• John Grisham
  • Literatura amerykańska