Jak to działa? Zwierzęta

2017-06-14
2017-06-14
32 min.
literatura polska dziecko zwierzęta

Okładka książki Baśka i Maks. Język polski nie z tej ziemi Nikola Kucharska, Marcin Przewoźniak
Baśka i Maks. ... Nikola Kucharska, M...
Okładka książki Kurzol. Strach się bać! Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska
Kurzol. Strach... Boguś Janiszewski,&...
Okładka książki Kurzol. Gdzie się podział sen? Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska
Kurzol. Gdzie ... Boguś Janiszewski,&...

Okładka książki Kto się kryje w lesie? Andy Mansfield, Eryl Norris
Kto się kryje ... Andy Mansfield, Ery...
Okładka książki Intymne życie zwierząt Katharina von der Gathen, Anke Kuhl
Intymne życie ... Katharina von der G...
Okładka książki Historia Mademoiselle Oiseau Lovisa Burfitt, Andrea de La Barre de Nanteuil
Historia Madem... Lovisa Burfitt, And...
Okładka książki Pszczoły Wojciech Grajkowski, Piotr Socha
Pszczoły Wojciech Grajkowski...
Okładka książki Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak
Mały atlas pta... Ewa Kozyra-Pawlak, ...

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Piękna i ciekawa!

Piękna i ciekawa!

Polecam książkę miłośnikom zwierząt z poczuciem humoru. Nie jako „podręcznik” anatomii, lecz jako źródło dobrej zabawy i mnóstwa ciekawostek, które może rozbudzić w dzieciach zoologiczną pasję.

Pełna recenzja na blogu: http://www.kulinarnaczytelnia.pl/2017/08/z-humorem-wsrod-zwierzat-kucharska.html

Jeśli wasze dziecko chce dowiedzieć się czegoś o zwierzętach - jak funkcjonują, jak to wszystko wygląda "od środka" - a Wy nie wiecie jak im to przekazać, śmiało możecie sięgnąć po tą pozycję! Cudownie zilustrowane organizmy zwierząt pozwolą wytłumaczyć dziecku w przystępy sposób co się dzieje tam w brzuszku kotka, po co mu wąsy i wiele innych ciekawostek!

Pozycja dedykowana jest nieco starszym czytelnikom (6-10 lat) interesującym się budową i funkcjonowaniem zwierzęcych organizmów.

Klarę fascynują zwierzęta. Dziewczynka poświęca każdą wolną chwilę na zdobywanie wiedzy o zwierzętach domowych, wiejskich, parkowych i leśnych. Klara ma w tym ukryty cel - w przyszłości pragnie zostać biologiem, weterynarzem, zootechnikiem, leśniczym lub zoopsychologiem. Na ostateczną decyzję co do swojej kariery dziewczynka musi jeszcze trochę poczekać, jednak już teraz wraz z bratem Karolem zarzucają swojego dziadka mnóstwem niewygodnych pytań, na które ten odpowiada z anielską wręcz cierpliwością. Czy skorupa żółwia to część żółwia, czy tylko jego domek? Po co kaczkom takie dziwaczne dzioby? Czy krety naprawdę są całkiem ślepe? Po co krowa muczy? Dokąd odlatują bociany na zimę? Czemu lisy mają takie duże uszy? Czy łania i sarna to jest to samo zwierzę? Kiedy niedźwiedzie zasypiają na zimę? To jedynie kilka przykładów pytań, na które nieustraszony dziadek udziela odpowiedzi swoim żądnym wiedzy wnukom.

Na kolejnych stronach książki czytelnik ma okazję przyglądnać się z bliska budowie wewnętrznej interesujących go zwierząt, m.in. chomika, żółwia, psa, kota, wiewiórki, konia, krowy, kozy, lisa i wielu innych, a przy tym dowiedzieć się kilku ciekawostek na ich temat. Co istotne, informacje przedstawione na planszach zostały podane w lekkiej i zabawnej formie, dzięki czemu nie przytłaczają młodego czytelnika. Z kolejnych rysunków odczytać można nie tylko charakterystyczne cechy budowy poszczególnych zwierząt, ale także poznać ich zachowania czy preferencje pokarmowe.

Ciekawym dodatkiem jest zamieszczony na ostatnich stronach przegląd zawodów, które w przyszłości mogą podjąć miłośnicy zwierząt. Nie mogło wśród nich zabraknąć oczywiście weterynarza oraz zootechnika, ale pojawił się też coraz bardziej popularny psi fryzjer. Na koniec wymieniono kilka inspirujących postaci, które na co dzień zajmowały się, bądź zajmują się zwierzętami, m.in. Jane Goodall i Adam Wajrak.

Jeśli macie w swoim otoczeniu równie bystre i ciekawskie dzieciaki jak Klara i Karol, a na dodatek posiadacie znikomą wiedzę na temat zwierząt, ta książka będzie dla Was prawdziwym wybawieniem. Z pomocą dziadka Ignacego odpowiecie bowiem na nurtujące Wasze pociechy pytania i przynajmniej na jakiś czas zaspokoicie ich ciekawość.

Książka bardzo ładna, grafika świetna, a sam pomysł na książkę rewelacyjny. Cóż z tego skoro pełna jest błędów, uproszczeń i niedomówień? To prawda, że w środku znajdziemy dużo fajnych informacji, ale przecież ta książka nie jest skierowana do specjalistów, którzy mogą odfiltrować informacje błędne od prawdziwych, tylko do dzieci, które przyswajają wszystkie zawarte w niej wiadomości jako pewnik. Bardzo żałuję że autorzy nie skonsultowali się ze specjalistami i nie skorygowali informacji które umieścili w tej pozycji. Może jednak doczekamy się drugiego wydania, w którym autorzy rzetelniej podejdą do przedstawianych dzieciom informacji? Mam taką nadzieję.

Jestem całkowicie zakochana w tej książce! Po same uszy! Nie przesadzam ;) Kiedy zobaczyłam ją na stronie wydawnictwa Nasza Księgarnia, zupełnie oszalałam na jej punkcie. Nie mogłam się jej doczekać. Wydawać by się mogło, że wzięłam ją przecież z myślą o moich chłopakach, ale powiem Wam, że egoistycznie myślałam w tym przepadku także o sobie! Taka wariatka ze mnie ;)

Uwielbiam tego typu książki i po przeczytaniu tak wielu różnych informacji na temat przeróżnych zwierzaków to nadal mi mało. Na szczęście mój starszak także lubi takie zwierzęce ciekawostki. Czytamy więc wspólnie i wspólnie czerpiemy wiedzę z tej książki.

Poznamy tutaj Klarę i Karola oraz ich wszystkowiedzącego dziadka Ignacego. Klara i Karol to rodzeństwo, które ma kompletnego bzika na puncie zwierząt. Szczególnie nasza mała, główna bohaterka. Ma zamiar dowiedzieć się dosłownie wszystkiego czego tylko będzie w stanie się dowiedzieć i co będzie dotyczyło zwierzaków ;) Pomaga jej w tym jej dziadek, który dzielnie i cierpliwie odpowiada na wszystkie nurtujące ją pytania, a jest ich naprawdę bez liku!

Dlaczego kot mruczy? Czy skorupa żółwia to część żółwia czy tylko jego domek? Gdzie chomik ma piąty palec? Czy szczur może coś chwytać ogonem? Po co kaczkom takie dziwne dzioby? Czy krety naprawdę są całkiem ślepe? Czy żaba słyszy skoro nie ma uszu? po co wiewiórce ten duży ogon? Czy kozy dają mleko? Jak się mówi kiedy koń tak strasznie szybko biegnie? Czemu konie rżą? Po co krowa muczy?

Dokąd odlatują bociany na zimę? Czy ze wszystkich jajek wykluwają się kurczaczki? Czemu kogut pieje? Czemu świnka ma takie dziwne nogi? Dlaczego dziki pałaszują żołędzie? Czy zające potrafią szybko biegać? Czy wilki naprawdę wyją do księżyca? Po co lisom takie długaśne ogony? Po co niedźwiedzie zapadają w sen zimowy?

Widzicie jak wiele pytań zadaje Klara dziadziusiowi? A to tylko część z nich ;) Na te wszystkie i na jeszcze więcej znajdziemy odpowiedzi wewnątrz książki. Jednak nie ma tutaj zwykłych długich opisujących wszystko tekstów. Wszystko jest zaprezentowane i opisane tutaj w zupełnie inny sposób. Niesamowicie ciekawy sposób ;)

Książka ta podzielona jest na cztery części. Część pierwsza to zwierzęta domowe. Znajdziemy tutaj opisy zwierzaków jakie posiadają Klara i Karol czyli szczur, żółw ozdobny, chomik, papuga, pies i kot. Część druga to zwierzęta w parkach. Mamy tutaj jeża, kreta, żabę, wiewiórkę, wronę, kaczkę, gołębia oraz łabędzia. Część trzecia to zwierzęta na wsi. Jest tutaj opis krowy, świni, kozy, kury, bociana i konia. Ostatnia część to zwierzęta leśne. Jest lis, wilk, niedźwiedź, dzik, zając, oraz sarna :)

Każda część zaczyna się ilustracją na której znajdują się nasi mali głównych bohaterowie wraz z dziadkiem oczywiście otoczeni masą przeróżnych zwierzaków. Mnóstwo się na tych obrazkach dzieje, są bardzo szczegółowe i pełne "dymków" z rozmowami nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Jest to taki fajny zabawny dodatek :)

Natomiast dalej znajdują się już zwierzaki, o których wspominałam powyżej. Każde zwierzę zostało narysowane osobno, ale to co najważniejsze to to, że mamy okazję zobaczyć te zwierzaki wewnątrz! Tak, tak, dokładnie tak, dobrze przeczytaliście. Są tutaj bowiem takie jakby przekroje tych zwierząt. Jednak nie zobaczymy tutaj żadnej typowej anatomii, żadnych wnętrzności, żadnej krwi tylko ciekawie przedstawione części ciała, charakterystyczne zachowania itd. Opisy są porozrzucane, połączone strzałkami z odpowiednimi miejscami w ciele zwierzaków. Nie wiem czy wyjaśniłam to dosyć jasno i czytelnie, jeśli nie to musicie już sami przekonać się o co mi chodzi :)

Ja naprawdę zakochałam się w niej od pierwszego wejrzenia. Jest taka inna, taka nietypowa, bardzo ciekawa i śmieszna. Powiem Wam, że mamy w domu kilka innych książek zawierających podobne informacje do tych, ale tak naprawdę to jeszcze żadna z tych książek nie była tak kreatywnie i zabawnie zaprezentowana :)

Rozpisałam się już okropnie więc na koniec pozostaje powiedzieć mi tylko jeszcze kilka słów na temat jej wyglądu. Najpierw format, który jest duży, taki naprawdę pokaźny. Lubię takie :) Okładka jest sztywna, strony wewnątrz są matowe, a nie śliskie. Ilustracje są bardzo szczegółowe, takie naprawdę, ale to naprawdę bardzo szczegółowe ;) Opisy są bardzo ciekawe, niezbyt długie przez co dzieciaki zdecydowanie nie zdążą się znudzić żadnymi naukowymi tekstami ;) Całość jest naprawdę wspaniała, bardzo pomysłowa. Ja jestem zakochana w tej książce i mam nadzieję, że postaną kolejne części! Polecam!

Jestem całkowicie zakochana w tej książce! Po same uszy! Nie przesadzam ;) Kiedy zobaczyłam ją na stronie wydawnictwa Nasza Księgarnia, zupełnie oszalałam na jej punkcie. Nie mogłam się jej doczekać. Wydawać by się mogło, że wzięłam ją przecież z myślą o moich chłopakach, ale powiem Wam, że egoistycznie myślałam w tym przepadku także o sobie! Taka wariatka ze mnie...

Dzieci kochają odkrywać świat. Badanie otoczenia to jedno z ważniejszych zadań młodego człowieka przygotowującego się do dorosłego życia. Podręcznikowy materiał szkolny nie zawsze porywa i pomaga w zdobywaniu wiedzy, dlatego warto poszperać na półkach w księgarniach i znaleźć insertującą alternatywę. Dla nas jest nią wiele książek wydawanych przez Naszą Księgarnię. Znajdziemy tam niezwykłe serie „Opowiem ci, mamo” czy „Rok w” pozwalające zdobyć wiele informacji bez nudnej nauki na pamięć. Wiedza podana w formie ciekawostek sprawia, że dzieci chętniej sięgają po lektury oraz chętniej chłoną kolejne informacje o świecie oraz nabywają nawyków czytelniczych. Pozornie proste, z wieloma ilustracjami lektury pomagają zrozumieć świat oraz wyczulają na lepsze obserwowanie otoczenia.
Do naszych rąk trafiła kolejna książka, która stanie się ulubioną lekturą młodych odkrywców. „Jak to działa? Zwierzęta” Nikoli Kucharskiej to ilustrowana opowieść o Klarze i Karolku, którym dziadek Ignacy objaśnia funkcjonowanie zwierząt. Książkę podzielono na cztery rozdziały: zwierzęta domowe, w parku, gospodarstwie i lesie. Całość jest przemyślana, estetyczna, dobrze zaplanowana. Na początku każdego rozdziału mamy ilustrację przedstawiającą otoczenie, w jakim żyją zwierzęta, a dwie kolejne podwójne strony to ilustracje z budową wewnętrzną.
Na stronie tytułowej poznajemy głównych bohaterów, a na kolejnej trafiamy do pokoju Klary, w którym siedząca na łóżku dziewczynka i na podłodze chłopiec zadają wiele pytań dziadkowi. Wypełnione różnymi klatkami, akwariami i terrariami ze zwierzętami pomieszczenie sprawia, że wzrok sam wędruje po kartce. Każde zwierzę oczywiście ma coś do powiedzenia. Na kolejnych stronach widzimy „wnętrze” widzianych wcześniej zwierząt, czyli znajdziemy budowę szczura, żółwia ozdobnego, chomika, papugi ary arararuny, psa, kota. Następnie trafimy do parku pełnego zwierząt. Karolek gania za wronami, a Klara z dziadkiem siedzi na ławce i zadaje wiele pytań. Dziadek odpowiadając na nie rysuje w zeszycie. Efekt zobaczymy na kolejnych stronach, czyli poznamy budowę jeża, kreta, żaby, wiewiórki, wrony, kaczki krzyżówki, gołębia, łabędzia niemego.
Nie zabraknie też wyprawy na wieś. Klara oczywiście musi wszystko dokładnie obejrzeć, zadać wiele pytań, stanąć oko w oko ze zwierzętami. Tym razem i młodszy Karolek ma wiele pytań. Dziadek ma niełatwe zadanie: musi opowiedzieć o skomplikowanej budowie krowy, świni, kozy, kury, bociana, konia, których rysunki znajdziemy na dwóch podwójnych stronach.
Moją córkę jednak najbardziej ucieszyła książkowa wyprawa do lasu, gdzie mogła zobaczyć w kolejnej odsłonie leśne zwierzęta. „Rok w lesie” znamy znakomicie i miał wielkie powodzenie, a nową lekturę zaczęła czytać właśnie od rozdziału pozwalającego poznać wewnętrzną budowę znanych jej zwierząt. Znajdziemy tam lisa, wilka, niedźwiedzia, dzika, zająca, sarnę.
Na końcu strony poznamy zawody związane ze zwierzętami oraz inspirujące osoby, po których książki warto sięgnąć, przez co przypomina coś w rodzaju bibliografii z książek dla dorosłych. Tu jednak nie mamy podanych książek tylko wymienione ważne nazwiska i opisane sylwetki ludzi działających na rzecz zwierząt. Poznamy Karola Linneusza, Jane Goodall, Kevina Richardsona, Petera Scota, Davida Attenborougha i Adama Wajraka.
Całość bardzo przystępna, interesująca i przyciągająca dziecięcy wzrok uwagę. Zaletą publikacji jest to, że chętnie sięgną po nią zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie szkoły podstawowej, którym pomoże przyswoić cenne informacje z bliologii. Piękne ilustracje autorstwa Nikoli Kucharskiej sprawiają, że książka jest estetyczna i jednocześnie zabawna, opierająca się na prostych skojarzeniach, dzięki czemu młodym czytelnikom będzie łatwiej poznać świat zwierząt.
„Jak to działa? Zwierzęta” Nikoli Kucharskiej to znakomita lektura dla dzieci mających wiele pytań. Wielkim plusem jest tez bogactwo głównych ilustracji w czterech rozdziałach. Pozwala nie tylko na poznawanie nazw zwierząt, rozwijanie globalnego myślenia, ale staje się doskonałym pretekstem do doskonalenia spostrzegawczości. Można je wykorzystać do zawodów, w których zadaniem będzie szybkie znalezienie określonych zwierząt na ilustracji. W zabawie warto też wykorzystać plastikowe figurki zwierząt, własne wydrukowane zdjęcia, odgłosy zwierząt dostępne na płytach. Dzięki temu zabawa będzie wszechstronną nauką.
Matowa kartonowa okładka i bardzo dobrze zszyte strony sprawiają, że książka jest solidna. Myślę, że z powodzeniem mogłaby być też wydrukowana w takiej formie jak seria „Rok w”, czyli całość kartonowa.

Wydawać by się mogło, że jest to kolejna publikacja, jakich jest pełno w księgarniach. Jednak tę książkę na tle innych wyróżniają przede wszystkim ilustracje przygotowane przez Nikolę Kucharską. Jej charakterystyczna kreska już dawno podbiła moje serce. A dodatkowo ta książka ma bardzo nietypowy charakter. Z przymrużeniem oka pokazuje nie tylko, jak i gdzie żyją zwierzęta, ale i co mają w środku. Mimo lekkiej i humorystycznej formy publikacja ta niesie ze sobą bardzo dużą wartość merytoryczną dla najmłodszych czytelników. Dzięki takiej formie przekazania wiedzy, każde dziecko z chęcią sięgnie po tę książkę i być może będzie chciało wiedzieć jeszcze więcej na temat zwierząt i środowiska, w jakim żyją.

• Serie
  • Dla dzieci