Bzik & Makówka przedstawiają: Elvis i Agenci Pamięci

Okładka książki Bzik & Makówka przedstawiają: Elvis i Agenci Pamięci Rafał Witek
Okładka książki Bzik & Makówka przedstawiają: Elvis i Agenci Pamięci
Rafał Witek Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Bzik & Makówka przedstawiają literatura dziecięca
literatura dziecięca
Bzik & Makówka przedstawiają
Nasza Księgarnia
2017-06-21
2017-06-21

Wygląda na to, że to już ostatnia część. Trochę smutno, ale może to dobrze, że autor nie pozwolił dwójce przyjaciół za bardzo dorosnąć. Tym razem obok przeżycia przygód z naszymi bohaterami, dowiadujemy się również co nieco o podróżach w czasie, a na koniec okazuje się, że dyrektor Sztorc... Tego jednak musicie sami się dowiedzieć.

znakomita XD polecam ulumul.

znakomita XD polecam ulumul.

Książka niezwykle ciekawa. Zachwyciły mnie szczególnie dość nietypowe ilustracje

Ten rok szkolny był dla mojej Alicji wyjątkowo trudny. Więcej nauki, bo to przecież już trzecia klasa. I obowiązki związane z przystąpieniem do Pierwszej Komunii Świętej sprawiły, że moje dziecko zdecydowanie rzadziej sięgało po książki. A szkoda, bo wiem, że Alicja lubi czytać. Może nie wszystko, ale gdy tematyka książki przypadnie jej do gustu - połyka literki w zastraszającym tempie. I ani się człowiek obejrzy - już jest przeczytana całość. Ma to po mamusi ;)

Teraz mamy wakacje i Ala wraca do starych nawyków. Co i rusz szpera po regale z książkami w poszukiwaniu czegoś ciekawego. Ma swoich ulubionych autorów oraz serie wydawnicze, których nie przepuści za nic w świecie. Jedną z nich z całą pewnością jest cykl Bzik & Makówka przedstawiają. Tak naprawdę to właśnie moje dziecko zwróciło mi uwagę na te książki i to ona powiedziała, że bardzo chce je przeczytać. To właśnie dzięki niej cztery poprzednie części trafiły do naszego domu i powiem Wam, że ona pierwsza je przeczytała! Jednak niestety nie chciała pisać recenzji, więc sama musiałam się za to zabrać ;) Ale to nic. Przynajmniej miałam pretekst do tego, by poczytać wyjątkowo zwariowane młodzieżowe książeczki bez stresu, że ktoś sobie coś o mnie pomyśli głupiego ;) A że weszło mi to w krew - po kolejną lekturę z tej serii sięgnęłam już bez wahania :D

Tak więc dziś poznamy kolejne nietypowe i kompletnie zwariowane przygody dwójki równie szalonych dzieciaków. Są nimi oczywiście Gabrysia Bzik i Nilson Makówka. Tą dwójkę przyjaciół stale spotyka coś tak niewiarygodnego, że aż trudno w to uwierzyć! Oni potrafią... przemieszczać się w czasie! Mają kontakt z postaciami z przeszłości a nawet zdarzyło im się już nie raz trafić do czasów, w których o ich istnieniu nikt jeszcze nie miał pojęcia. Jak się jednak okazuje - taka podróż wcale nie jest niczym nadzwyczajnym. I nie oni jedni mieli okazję tego doświadczyć.

W dzisiejszej części dzieciaki dowiedzą się o istnieniu organizacji Agenci Pamięci. Jest to tajne stowarzyszenie, które dba o to, by takie przesunięcia w czasoprzestrzeni nie wpłynęły negatywnie na naszą historię i to co ma miejsce w dzisiejszych czasach. Agenci Pamięci doskonale wiedzą kto i kiedy podróżuje w taki sposób. Mają nawet dokładne informacje o tym, gdzie do tej pory bywali nasi młodzi bohaterowie i kogo na swej drodze spotkali! Co więcej - agencja postanowiła nawiązać współpracę z tą dwójką dzieciaków. A zadanie jakie otrzymali do wykonania jest po prostu niesamowite! Bardzo chciałabym być na ich miejscu!

Oczywiście tradycyjnie już nie zamierzam Wam opisywać całej treści tej lektury. Jeśli czytaliście poprzednie cztery części tej serii pewnością wiecie czego się spodziewać i zdajecie sobie sprawę, że czeka was wiele niespodzianek. A jeśli nie skusiłam Was do tej pory na żadną z nich, to powiem Wam szczerze, że macie czego żałować! Bo te książki są po prostu genialne i czyta się je z ogromną przyjemnością. Warto po nie sięgnąć. Moja dziesięciolatka na pewno to potwierdzi. Ona także ja po prostu uwielbia!

Oczywiście podobnie jak to było poprzednio - tutaj także poza zwariowaną i bardzo ciekawą treścią znajdziemy także całą masę super ilustracji. To nie są takie zwykłe obrazeczki przedstawiające wydarzenia opisane w tej książce. Te tutaj obrazki są równie zakręcone co sama przygoda Bzika i Makówki. I powiem Wam, że szalenie mi się ten pomysł spodobał. Przede wszystkim tak szalone przygody nie mogłyby mieć zwykłych spokojnych ilustracji. To po prostu by tu nie pasowało. A poza tym pomysłowość Pani Magdy Wosik nie zna granic! Na wiele z tych obrazków w życiu bym nie wpadła. Umielibyście przedstawić graficznie napięcie pomiędzy dwójką osób? Albo sytuacje, w której owijacie sobie kogoś wokół palca? Hahaha, tak takie obrazki także znajdziecie w tej książce. I trzeba przyznać, że wszystkie są bardzo pomysłowe!

My serię z Gabrysią Bzik i Nilsonem Makówką uwielbiamy. Ona zwariowana i bardzo pomysłowa dziewczynka, ona spokojny, poważny i zrównoważony chłopiec. Aż trudno w to uwierzyć, że ta dwójka tak różnych, wydawałoby się zupełnie nie pasujących do siebie charakterów tak świetnie się dogada. Że te dzieciaki zaprzyjaźnią się, i że z tej znajomości wyniknie tak wiele ciekawych historii. A jednak tak się stało, co bardzo nas cieszy. Z niecierpliwością zatem czekamy na kolejne przygody Gabrysi i Nilsona. Co tym razem ich spotka? Czego znów się dowiedzą? Dokąd tym razem zawędrują? Ale jestem ciekawa! Teraz jednak zapraszam Was do przeczytania tej części. I wszystkich poprzednich także, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście! Warto!

Rafał Witek zawitał w naszym domu razem z serią „Bzik & Makówka przedstawiają” wydaną przez Naszą Księgarnię. Znajdziemy w niej dwójkę sympatycznych i nieco zwariowanych bohaterów poznających niezwykłe postacie i ich otoczenie. Kolejne tomy pozwalające zabrać dzieci w fantastyczne światy pomagają lepiej zrozumieć przemiany jakie zachodziły w historii. Czasami poznajemy realia innych czasów dzięki bohaterom książkowym i filmowym, a innym razem dzięki podróżom do przeszłości, dziwnym połączeniom z przeszłością oraz zaskakującym przenosinom z przeszłości do teraźniejszości. Każdy tom oferuje trzymającą w napięciu opowieść o przygodach dwójki bohaterów.
Wszystko zaczyna się od „Zgniłobrodego i lunety przeznaczenia”. Bohaterowie poznają się na dywaniku u dyrektora i bardzo szybko zaczynają przeżywać niezwykle przygody. Pierwsza zaczyna się od napadu w parku. Dwójka bohaterów spotyka dziwną osobę, która wygląda jakby przeniesiono ją z przeszłości. Szybko odkrywają, że ich napastnikiem jest siedemnastowieczny pirat. Nie zabraknie tu opowieści o resocjalizacji, próbie dostosowania do otoczenia.
Kolejny tom zaczyna się od rozczarowania Nilsona Makówki, którego ojciec informuje, że z powodów pracy nie może zabrać na wakacje do Oslo. Gabrysia Bzik podpowiada mu, aby w zamian za brak czasu chciał coś, o czym marzy, ponieważ rodzice z poczuciem winy chętniej spełniają dziecięce zachcianki. Okazuje się, że koleżanka miała rację. Zamiast wymarzonych technologii przez pomyłkę do Nilsona trafia fujarka z Kornikiem Czasu robiący dziury w czasie i dzięki temu przemieszczającym się między stuleciami. „Ucieczka z tajemniczego ogrodu” pozwala młodym czytelnikom przenieść się w realia powstawania znanej wszystkim powieści dla dzieci.
Dzięki „Autografowi za milion dolarów” bohaterzy mają okazję poznać Salvadora Dali’ego. Ich przygoda zaczyna się od wizyty w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, którego urokowi ulegają oboje. Niezwykłe łącze z przeszłością pomaga lepiej poznać sztukę artysty i realia w jakich żył. Nie zabraknie wielu przeszkód, kłopotów, wyzwań, którym dwójka dzieciaków musi sprostać.
„Maliny zza żelaznej kurtyny” to opowieść o czasach dość bliskich. Gabi i Nilson trafiają w lata 70 XX wieku. Miasto, w którym mieszkają wygląda całkowicie inaczej niż współcześnie. Nie ma bilbordów z reklamami, na ulicach jest mniej ludzi, a budynki są bardziej szare. Do tego przechodnie chcą od nich kupić kolejne rzeczy, ponieważ zachodnia odzież jest w cenie. Dzięki tym przygodom młodych bohaterów dzieci dowiedzą się jak wyglądały sklepy i możliwość kupienia różnych rzeczy. Gabi i Nilson poznają również inne podejście do czasu: nikt tu się nie spieszy, ludzie spędzają ze sobą wiele czasu, rozmawiają, pomagają.
„Elvis i Agenci Pamięci” to kolejna (najnowsza) odsłona przygód Gabrieli Bzik i Nilsona Makówki. Przyjaciele są ze sobą już zżyci, zaprzyjaźnieni, mają wspólne cele, wiele planów. Jednym z nich jest zaimponowanie gronu pedagogicznemu i zrobienie szkolnej strony internetowej. Nie są oczywiście kujonami, a ich starania mają odciągnąć uwagę od innych niedociągnięć i zapewnić czerwony pasek na świadectwie oraz szóstkę z informatyki. Problem polega na tym, że nie potrafią zrobić takiej strony, ponieważ nie umieją programować, ale dla chcącego nic trudnego. Bardzo szybko znajdują interesujący ich kurs programowania. Do tego w zaskakująco niskiej cenie, dzięki czemu nie muszą prosić dorosłych o pieniądze. Po zapisaniu się na kurs, otrzymaniu adresu szybko okazuje się, że znajdujący się w pobliżu ich szkoły adres nie istnieje, a wejście do niego prowadzi przez lokal z kebabem. Półmrok, kręte schody i brak informacji o kolejnych piętrach sprawiają, że dzieci szybko tracą orientację i z ulgą docierają do drzwi znajdujących się na szczycie schodów. Tan okazuje się, że zostali zwabieni do fundacji monitorującej podróże w czasie. Wszystko przez to, że sami mają duże doświadczenie w takich podróżach. Dostają propozycję pracy, która rozpocznie ich kolejną niezwykłą przygodę. Zadaniem dzieci będzie opieka nad Elvisem Presley’em i Cancicem Jakuzzi. Sprawa byłaby bardzo łatwa, gdyby nie to, że król rock&rola ma wiele kaprysów i nie pała sympatia do współlokatora. W przyszłości czuje się jak na wygnaniu: nikt go nie podziwia. Dopiero występ w szkole ożywia go i pozwala na pozbycie się negatywnych emocji w stosunku do Jakuzziego, producenta wanien produkujących bąbelki.
Wartka akcja i liczne kłopoty to jedne z cech serii. Do tego spora dawka historii. Śmiało mogę Wam polecić wszystkie książki z tej serii. Każda pozwoli przenieść się w inne czasy, poznać wycinek przeszłości. Ponad to każdą książkę można czytać bez znajomości wcześniejszych tomów. Wszystkie części łączą ze sobą główni bohaterzy, sposób prowadzenia fabuły oraz pomysł na kolejne przygody. Witek stworzył interesujące opowieści, które przez połączenie fantastyki z prawdziwymi wydarzeniami zachęcając do poznawania historii.
Przemycanie informacji z historii i sztuki w książkach dla młodzieży nie jest łatwą sprawą. Zaszczepianie w nich pasji ciekawości, chęci odkrywania świata, zdobywania wiedzy, kiedy małe umysły zostają wciśnięte w szkolną ławę wydaje się niemożliwe. Mogą to zrobić tylko rodzice lub rozkochani w swoich pasjach. Tych jednak niewiele i słabo dzielą się z dojrzewającymi umysłami swoimi miłościami. Książka Rafała Witka wychodzi naprzeciw tym potrzebom, a do tego proponuje młodym czytelnikom interesującą akcję oraz zaszczepia poczucie konieczności pomagania innym, dostosowywanie się do sytuacji, wykorzystywania swojego sprytu oraz pamięci.
Seria „Bzik & Makówka przedstawiają” do świetnie napisane książki dla dzieci. Zawierają prostą, dziecięcą przygodę, w której odkrywanie świata jest nieco inne, bo zamiast podróżować w przestrzeni, dzieci podróżują w czasie. Żywy język, interesujące informacje i rysunki Magdy Wosik ożywiające treść, bawiące się słowem – wszystko to sprawia, że lektury będą interesującą przygodą dla małych i dużych czytelników, sentymentalną podróżą oraz inspiracją. Niesamowita dawka wiedzy o czasach, które już minęły pozwoli dzieciom na zainteresowanie się historią.
Dla mnie cała seria książek Rafała Witka to doskonała propozycja dla najmłodszych czytelników. Bohaterzy są bardzo realni, borykają się ze zwykłymi kłopotami związanymi z pracą rodziców, wieloma obowiązkami, współczesnym pędem, w który wciągnięte są też dzieci. W każdej części dowiadujemy się czegoś nowego o Gabi i Nilsonie.
Książka skierowana jest dla dzieci od 6-12 roku życia (a może też i starszych). Myślę, że z powodzeniem mogą po nią sięgać młodsi i starsi czytelnicy. Pierwszoosobowa narracja z perspektywy Gabi sprawia, że stajemy się wrażliwsi na to, co mają nam do powiedzenia dzieci, ale – swoją naiwnością – powodują uśmiech.
My z niecierpliwością czekamy na kolejną odsłonę przygód bohaterów.

CZASEM DOBRZE JEST SIĘ ZABAWIĆ

Bzik i Makówka powracają po raz piąty. Jeśli czytaliście poprzednie tomy, wiecie czego możecie się spodziewać, jeśli nie, czeka na Was znakomita, lekko szalona zabawa dla młodych i starszych, pełna przygód i humoru. Co więcej sprawdzająca się znakomicie jako świetnie napisana i uroczo zilustrowana lektura niezależna od poprzednich tomów.

W co tym razem wpakowali się Gabriela Bzik i Nilson Makówka, dwoje młodych przyjaciół? Gabrysia wpada na pomysł, jak poprawić ich oceny z zachowania, nie wyobraża sobie by nie dostać czerwonego paska na świadectwie, a wszystko co może jej w tym pomoc, jest mile widziane. Dlatego też decyduje się, że wraz z przyjacielem zgłoszą się do stworzenia strony internetowej swojej klasy. Automatycznie dostaną za to 6 z informatyki, a co więcej, będą kontrolować przepływ informacji i wszelkie nieprzygotowanie do lekcji będą mogli tłumaczyć obowiązkami związanymi z witryną. Jest jednak pewien problem – nie znają się na programowaniu! Ale wtedy pojawia się niezwykła okazja w postaci kursu informatycznego dla młodych, co więcej oferowanego w cenie tak okazyjnej, że aż podejrzanej. Wkrótce okazuje się, że podany w ogłoszeniu adres nie istnieje, a wejście do firmy Bzik i Makówka znajdują w… toalecie lokalu z kebabem. Dalej jest już tylko dziwniej, bo oto przyjaciele trafiają do fundacji monitorującej podróże w czasie. Dwójka przyjaciół sama odbyła już kilka takich podróży, dlatego teraz otrzymują propozycję pracy, która stanie się dla nich prawdziwą przygodą!

Nie martwcie się, jeśli nie czytaliście żadnego z poprzednich tomów serii „Bzik i Makówka”. Sam dotychczas miałem okazję poznać tylko jedną książkę z przygodami tej dwójki (znakomite „Maliny zza żelaznej kurtyny”),a nieznajomość innych w niczym nie przeszkodziła mi cieszyć się napisaną przez Rafała Witka historią. Jak na dobry, dziecięco-młodzieżowy cykl przystało, wszystkie jego części łączą się ze sobą, ale także i znakomicie nadają do samodzielnego czytania. A czytać jest co, bo autor w świetnym stylu kontynuuje długą tradycję podobnych dzieł, łącząc klimat współczesności z tym, znanym z książek z czasów PRL-u. Znajdziecie tutaj zatem i sentyment, i dziecięcy zachwyt przygodami, i magię, którą młodzi potrafią wykrzesać nawet z najprostszych rzeczy.

Do tego całość została sprawnie, lekko, ale nie infantylnie napisana. Witek nie stworzył kolejnej, naiwnej opowieści dla dzieci, ale coś, co spodoba się także wewnętrznym dzieciom kryjącym się w każdym z nas – trzeba jedynie dać dojść im do głosu. I nie wstydzić się faktem, że tyle przyjemności może nam dostarczyć prosta książka. A ta konkretna dostarcza i to nie mało. Jeśli więc macie ochotę na coś, co przypomni Wam młode lata i przywoła uśmiech na twarzy, sięgnijcie. Warto.

Recenzja opublikowana na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/06/22/bzik-makowka-przedstawiaja-elvis-i-agenci-pamieci-rafal-witek/

CZASEM DOBRZE JEST SIĘ ZABAWIĆ

W...