Kapitan Żbik. Portret pamięciowy

Okładka książki Kapitan Żbik. Portret pamięciowy
Max SuskiMateusz Szlachtycz Wydawnictwo: The Facto językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
The Facto
2017-04-26
2017-04-26
komiks PRL milicja obywatelska

2088

1. Tak naprawdę o samym Żbiku jest w książce niewiele. Jest to raczej książka o prlu. "Teczka Personalna" była pod tym względem lepsza.
2. Denerwuje marginalizowanie Jerzego Wróblewskiego, który był najlepszym rysownikiem Żbika i był twórcą największej ilości zeszytów. Rosiński i Polch przy Żbiku dopiero się uczyli swojego fachu, a z książki można odnieść wrażenie że to właśnie zeszyty stworzone przez nich były najlepsze.
3. Posłowie, w którym autor komentuje bieżące wydarzenia w Polsce było już naprawdę zbędne.

Dzieło kompletne. Zamknięte w jednym tomie kompendium wiedzy i Żbiku i powieści milicyjnej. Nie lada gratka dla fanów komiksu i kultury PRLu, dla reszty (i dla mnie) momentami za dużo szczegółów i informacji...

Na półkach: , , , , , ,

Kto z mojego pokolenia urodzonego w latach 70. nie czytał komiksów z kapitanem Żbikiem? Pewno niewielu, a już na pewno każdy o nim słyszał.
Książka ta to - dla mnie - sentymentalny powrót do czasów dzieciństwa. Sam w szczenięcych latach czytałem tylko kilka zeszytów. Nie miałem
"chodów" w księgarniach ani "teczki" w kiosku "Ruchu", nawet "Świat Młodych" niekiedy ciężko było zdobyć. Zaczynałem chyba od "Wieloryba z peryskopem", albo "Kto zabił Jacka?".
Bardzo bogato ilustrowana książka - nie tylko plansze i okładki komiksów, ale i zdjęcia funkcjonariuszy MO, ich sprzętu, ekskluzywnych ośrodków wczasowych w Bułgarii, czy po prostu szarych polskich ulic.
Aha. Wiedzieliście, że w czasach głębokiej komuny drukowano w Polsce zgniłoamerykańskie komiksy o superbohaterach. Oczywiście po angielsku, na zachodni rynek. Miały napis "Printed in Poland"... Szok. Tu socjalizm... a tu...
Tylko to posłowie... Czy na podstawie opinii jednego gościa autor może wysnuć fakt, że wielu ludzi chciałoby spalenia całego nakładu, wszystkich zeszytów Żbika?... Bez przesady. No, ale to zdanie autora. Wolno mu.
Książkę bardzo gorąco polecam. Zwłaszcza ludziom po czterdziestce ;)
Zamiast podsumowania - można odsłuchać piosenkę z pierwszej płyty Big Cyca:

Podróż sentymentalna do lat dziecięcych pokolenia X. Czytałem z nieustającą "łezką w oku".

Dodaj cytat z książki Kapitan Żbik. Portret pamięciowy