Kapitan Żbik. Portret pamięciowy

Max SuskiMateusz Szlachtycz Wydawnictwo: The Facto językoznawstwo, nauka o literaturze
The Facto
komiks PRL milicja obywatelska
językoznawstwo, nauka o literaturze
komiks PRL milicja obywatelska

1974

1. Tak naprawdę o samym Żbiku jest w książce niewiele. Jest to raczej książka o prlu. "Teczka Personalna" była pod tym względem lepsza.
2. Denerwuje marginalizowanie Jerzego Wróblewskiego, który był najlepszym rysownikiem Żbika i był twórcą największej ilości zeszytów. Rosiński i Polch przy Żbiku dopiero się uczyli swojego fachu, a z książki można odnieść wrażenie że to...

Dzieło kompletne. Zamknięte w jednym tomie kompendium wiedzy i Żbiku i powieści milicyjnej. Nie lada gratka dla fanów komiksu i kultury PRLu, dla reszty (i dla mnie) momentami za dużo szczegółów i informacji...

Na półkach: , , , , , ,

Kto z mojego pokolenia urodzonego w latach 70. nie czytał komiksów z kapitanem Żbikiem? Pewno niewielu, a już na pewno każdy o nim słyszał.
Książka ta to - dla mnie - sentymentalny powrót do czasów dzieciństwa. Sam w szczenięcych latach czytałem tylko kilka zeszytów. Nie miałem
"chodów" w księgarniach ani "teczki" w kiosku "Ruchu", nawet "Świat Młodych" niekiedy ciężko...

Podróż sentymentalna do lat dziecięcych pokolenia X. Czytałem z nieustającą "łezką w oku".

Dyskusje

• Komiksy