Koralina

2003-01-01
2003-01-01
Paulina Braiter-Ziemkiewicz
neil gaiman

Okładka książki Uniwersum DC według Neila Gaimana Neil Gaiman, Alan Grant, Mark Verheiden
Uniwersum DC w... Neil Gaiman, Alan G...
Okładka książki Księga Cmentarna - tom 1 Neil Gaiman, Scott Hampton, Tony Harris, Kevin Nowlan, P. Craig Russell, Stephen B. Scott, Galen Showman, Jill Thomson
Księga Cmentar... Neil Gaiman, Scott ...
Okładka książki Sandman: Noce nieskończone Glenn Fabry, Neil Gaiman, Milo Manara, Miguelanxo Prado, Frank Quitely, P. Craig Russell, Bill Sienkiewicz, Barron Storey
Sandman: Noce ... Glenn Fabry, Neil G...

Okładka książki Koralina Neil Gaiman, Philip Craig Russell
Koralina Neil Gaiman, Philip...
Okładka książki Sandman: Pora mgieł, cz.1 Mike Dringenberg, Malcolm Jones III, Kelley Jones, Philip Craig Russell, Matt Wagner
Sandman: Pora ... Mike Dringenberg, M...
Okładka książki Sandman: Pora mgieł, cz.2 Mike Dringenberg, Neil Gaiman, Dick Giordano, Malcolm Jones III, Kelley Jones, Dave McKean, Steve Oliff, George Pratt, Philip Craig Russell, Daniel Vozzo, Matt Wagner
Sandman: Pora ... Mike Dringenberg, N...

Zdecydowany ulubieniec jeśli chodzi o książki Gaimana. Czytałam ją chyba z dziewięć razy i za każdym razem wciąga i bawi tak samo 🥰🥰 Mrok i tajemniczość dosłownie biją z każdej strony tej książki. Mimo że jestem dorosłą kobietą, co rok do niej wracam 😊

Uwielbiam historie tworzone przez Neila Gaimana, bo są nieoczywiste, oryginalne, pełne zawiłości i metafor. Równie często mają drugie dno, ukryte pomiędzy wersami. Nic nie jest w nich pewne, każdy element może być jedynie złudzeniem. Choć sporo z jego opowieści na pierwszy rzut oka wygląda na książki dla dzieci, to często wcale tak nie jest. "Koralina" to opowieść pełna subtelnego mroku, grozy, a nawet brutalności. Nie wiem, czy sama przedstawiłabym ją moim dzieciom. W końcu pojawiają się tu motywy trochę makabryczne, takie jak jedzenie robaków, przyszywanie guzików zamiast oczu, rzucanie nożem w dziewczynkę, na głowie której leży balon.

Oglądałam filmową adaptację, stworzoną przez Tima Burtona, która w moim odczuciu jest łagodniejsza od oryginalnej historii. Bardziej podoba mi się oczywiście papierowa wersja.

"Koralina" to książka o strachu i pokonywaniu własnych lęków. Na kartach tej krótkiej opowieści czai się dużo dziwnych i strasznych stworów, przerażających kreatur, które tylko czyhają na bezbronne istoty i które uwielbiają różnego rodzaju gierki. Jest niezwykle klimatycznie, tajemniczo i po prostu mrocznie. Wydarzenia, rozgrywające się tutaj, to idealny przykład walki dobra ze złem. Mała dziewczynka trafia do świata złudzeń, spowitego gęstą mgłą, gdzie musi mierzyć się ze stworzeniem okrutnym, podszywającym się pod jej matkę. Jak na tak krótką książkę, dzieje się stosunkowo sporo.

Autor porusza kwestię rodzicielstwa, na zasadzie kontrastu zestawiając ze sobą prawdziwych rodziców Koraliny z pseudo rodzicami, pochodzącymi z drugiego świata. Ci prawdziwi ciągle są zapracowani, nie mają czasu na to, by pobawić się z dziewczynką. Wysyłają ją ciągle do sąsiadów lub wymyślają dla niej dziwne zajęcia, byle dała im spokój. Nie chcą kupić jej ciekawych, kolorowych ubrań, wybierają za to szare i bure, takie jak mają wszystkie dzieci, czym nieświadomie mogą zabić w niej oryginalność i utrudnić jej wyjście z systemu. Sprawiają wrażenie niezainteresowanych córką w odróżnieniu od rodziców z guzikami zamiast oczu, którzy kuszą Koralinę ciekawymi zajęciami, pysznymi obiadami, wymyślnymi strojami i nieustanną miłością. Tyle że miłość, którą oferują, nie jest szczera, prawdziwa i bezwarunkowa. To miłość do posiadania, bo kochają Koralinę tak, jak np. smok kocha swoje złoto.

Po raz kolejny świetnie się bawiłam, zaczytując się w historii stworzonej przez Neila Gaimana. Jeśli jeszcze nie znacie tego autora, gorąco Wam go polecam.

Daję 6, bo pewnie gdybym była młodsza, książka zrobiłaby na mnie większe wrażenie. Czytając ją jako osoba dorosła byłam lekko zawiedziona. Oczekiwałam ciekawej lektury, którą szybko przeczytam. Niestety skończyłam ją z musu. Próbowałam dopatrzeć się jakiejś nauki z tej lektury np. że nie powinno zaniedbywać się dzieci. Po skończeniu jej stwierdzam jednak, że nie taki był zamysł autora.

Podsumowując, dla osób młodszych zapewne jest to ciekawa książka. Dorosłym jej nie polecam.

2077

Dobrze, że jest krótka, to poszło szybko. Niestety, nie bezboleśnie.

Przewidywalna fabuła - Koralina trafia do drugiego świata i ratuje kogo się da, czyli wszystkich. NIby nie wiadomo, gdzie ich szukać, ale już na początku zwiedzania drugiego domu mam hinta, bo nagle autor opisuje coś, co normalnie byś olał. I to chyba sen był, bo nikt do wydarzeń nie wraca, nie nawiązuje.

Tak sobie myślę, że to opowiastka grozy dla dzieci. Z trudnym wyrazami. Nie dla mnie.

Dobrze, że jest krótka, to poszło szybko. Niestety, nie bezboleśnie.

Bardzo krótka i pouczającą bajka.

Bardzo krótka i pouczającą bajka.

Jeszcze nie spotkałam się z tym, aby to książka była gorsza od ekranizacji.
Ale jednak zasługą zachwytu Koraliną odbył się przez piękną animację w bajce:)

Jeszcze nie spotkałam się z tym, aby to książka była gorsza od ekranizacji.
Ale jednak zasługą zachwytu Koraliną odbył się przez piękną animację w bajce:)

„Koralina” autorstwa Neila Gaimana jest powieścią grozy dla młodych osób, ale i baśnią dla dorosłych, tyle zawiera mrocznych scen, postaci i miejsc.
Czytając książkę miałam wrażenie, że to inny wariant "Alicji w krainie czarów".

Tytułowa bohaterka wraz z rodzicami przeprowadza się do nowego domu. W trakcie przeprowadzki postanawia zwiedzić nowe mieszkanie i natrafia na drzwi zamknięte na klucz. Po otwarciu odkrywa nowy świat, lepszy od znanego - jej dawny dom, z pyszniejszym jedzeniem, z fajniejszymi zabawkami, rodzicami bardziej skupionymi na córce.
Nie przeczuwa, że w jej życiu pojawiło się zło, mrok i potwory.

Nie cierpię opowiadań na granicy męczącego snu. Wszystko dzieje się w upiornie powoooolnym tempie. Nudna jest bohaterka i nużące jest to opowiadanie. Napisać, że mi się nie podobało - niedopowiedzenie.

Czytając książkę miałam wrażenie, że to inny wariant "Alicji w krainie czarów".

Książka krótka, treściwa. Styl trochę do mnie nie trafia. Książka dobra, ale nie jest arcydziełem. Przyznam, że pierwszą oglądałem ekranizacją (animację),która trzymała w napięciu, była wręcz trochę psychodeliczna. Zdecydowanie nie bajka dla dzieci. Książka trochę mdła w porównaniu do kinowej wersji.

Świetna książka, polecam najpierw przeczytać, a później obejrzeć animację studia LAIKA. Książka dobra a ekranizacja jeszcze lepsza.

Czytając książkę miałam wrażenie, że to inny wariant "Alicji w krainie czarów".
Nie przeczuwa, że w jej życiu pojawiło się zło, mrok i potwory.

Nie cierpię opowiadań na granicy męczącego snu.