Szarlatani

2017-08-22
Maciej Szymański

Czyta się jako tako, ale występują tam same antypatyczny postaci

Czyta się jako tako, ale występują tam same antypatyczny postaci

Całość trąci fanfikiem i to pisanym przez kogoś, kto nie do końca zbadał jeszcze, jak działają ludzie. Dialogi jak z przedszkolnego teatrzyku, fabuła beznamiętna, pierwsze 400 stron to obyczajówka, a cała intryga jest wytłumaczona na ostatnich 20 stronach, mimo że czytelnik doskonale wie, o co chodzi już po pierwszych 200. Bohaterowie są maksymalnie toksyczni i głupi, podejmują skrajnie nielogiczne decyzje, a do tego przez większość czasu użalają się nad sobą. Jeśli to ma być dreszczowiec medyczny, to "Ptaki" są mrożącym krew w żyłach, mrocznym horrorem. Szczerze mam nadzieję, że autor się po prostu zestarzał i jego wcześniejsze powieści są naprawdę dobre.

Książka była ciekawa ze względu na wątki anestezjologiczne, np. chyba już na zawsze zapamiętam, dlaczego nie powinno się nic jeść przed zabiegiem. Inne ciekawostki to szczegółowe opisanie życia rezydenta, jego toku studiów i zmagań związanych z edukacją medyczną. Niestety w tej książce nie ma akcji. Wszystko się ładnie spina, ale ta pozycja zwyczajnie nie porywa.

Czytałam kilka książek Robina Cooka i moim zdaniem ta jest jedną z lepszych. Wciągająca historia, ciekawie napisane postacie i akcja trzymająca w napięciu. Idealna na jesienny wieczór.

Szarlatani, książka mnie w pełni nie zachwyciła, spodziewałam się czegoś więcej po książce, Robin Cooka. Wprawdzie spodziewałam się zupełnie innych relacji, zachowań wśród bohaterów Noah i Avy, jednak Książka ta chce byśmy się zastanowili nad lekarzami do których sami chodzimy i kim są, czy faktycznie są dobrze wyszkolonymi i czy warto oddać swoje życie w ich ręce.

Nieco zbyt szczegółowo opisana historia ale ciekawa.

Nieco zbyt szczegółowo opisana historia ale ciekawa.

Autor - megaloman, uważa, że zna przyszłość edukacji medycznej, usiłuje wskazać sposoby jej reformowania, krytykuje obecny stan. Nie lubię "proroków". Przecenia wpływ mediów społecznościowych (być może Amerykanie rzeczywiście są w tej kwestii bezmyślni i ważniejszy od rozumnego podejścia jest snobizm, moda). Powieść zawiera wiele "lokowań produktów". Czyżby Cook tak bardzo potrzebował dodatkowego finansowania? Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie zakończenie, które prawdziwie oddaje ludzkie charaktery i słabości. Nikt z nas nie jest idealny i zawsze mamy coś za uszami. Pracoholizm (co z tego, że służy chorym) to uzależnienie, a jak każdy nałóg powoduje destrukcję człowieka, podobnie jak zachłanność i pogoń za pieniędzmi za wszelką cenę (nawet aż do morderstwa). Powieść uwypukla problem (chyba tylko w USA) ogromnej skali nadużywania suplementów diety. Dzieli rynek producentów na uczciwy (firmy amerykańskie) i podejrzany (chińskie, hinduskie). Nie podoba mi się ta koncepcja. Amerykańskie firmy, podobnie jak europejskie na potęgę wykorzystują azjatycką tanią siłę roboczą, dlatego gorsze traktowanie obywateli krajów biednych jest ohydne.

Świetnie napisana czyta się w oka mgnieniu. Coś o kształceniu medyków, rezydentach i współczesnym wirtualnym świecie.

Lubię Robina Cooka, ale chyba jest to jedna ze słabszych jego książek, być może najsłabsza z tych, które czytałem, co nie znaczy, że jest ona zła. Cook nie schodzi poniżej pewnego poziomu. Klasyczne dla niego połączenie medycyny i powieści kryminalnej/thrillera. Tutaj jednak wątek kryminalny/śledczy jest dość kiepski, poza krótkimi fragmentami. Odnoszę też wrażenie, że w innych jego książkach jest nieco więcej dyskretnie wplecionego humoru. Z drugiej strony w tej książce są bardzo drobiazgowo rozpisane postacie. Elementem rozpoznawczym są niezwykle szczegółowo opisane wszelkie procedury medyczne i walka lekarzy o życie pacjentów. No cóż - przeciętny Kowalski nigdy się nie dowie czy naprawdę życie w szpitalach choć w połowie tak wygląda. W każdym razie książka wciągnęła, choć na pewno nie tak jak inne przeczytane pozycje od tego autora.

Chyba najsłabsza książka Robina Cooka jaką czytałam, a było ich sporo. Książka bez zakończenia. Dopisane coś naprędce byle zakończyć.

• Robin Cook
  • Audiobooki