Cara al Sol

Capital
2017-04-28
2017-04-28
postacie historyczne politycy Hiszpania

cały Zubiński, czyli książka ma wszystkie wady i zalety podobnych książek tego autora które czytałem, mianowicie o Franco i o wojnie domowej.

Wady: 1) gigantyczna liczba przesadnych uproszczeń, półprawd i pomyłek; 2) brak odniesień źródłowych, nie wiadomo skąd autor brał swoje informacje.

Zalety: 1) żywy, wartki język, znakomicie się czyta; 2) swoisty obiektywizm, polegający na tym, że autor lubi przyłożyć wszystkim.

Jako źródło wiedzy o Jose Antonio czy Falandze książka całkowicie bezwartościowa. Jako tabloid historyczny rewelacyjna.

Zalety: 1) żywy, wartki język, znakomicie się czyta; 2) swoisty obiektywizm,...

Książka jest skarbnicą wiedzy na temat Hiszpanii okresu poprzedzającego wojnę domową i hiszpańskich organizacji narodowych tamtych czasów. Autor podaje mnóstwo informacji, począwszy od nazwisk, kończąc na elementach ubioru organizacyjnego, symboli pieśni itp. Tego właśnie oczekiwałem i sądzę, że jest to ciekawa pozycja dla osób chcących zaznajomić się ze słabo w Polsce znaną postacią J.A. Primo de Rivery i ruchem, którego jest współautorem.
9/10

Dość stronnicze, ale napisane barwnym i plastycznym językiem wprowadzenie w genezę hiszpańskiej wojny domowej i powstanie Falangi. O samym Jose Antonio Primo de Riverze nie ma tutaj bardzo dużo, ale to w zupełności wystarcza. Przeszkadza z pewnością brak korekty, objawiający się powtórzeniami i dziwnie skonstruowanymi zdaniami.

Publikacja przytłacza liczbą nazwisk, które wymienia się czasami na kilka linijek tekstu - jak na porządną publikację naukową przystało. Tematem do dyskusji pozostaje jednak to, czy faktycznie warunki naukowości spełnia.

Całość jednak cierpi z powodu widocznej tendencyjności przekazu, autor wydaje się sympatyzować z jedną ze stron konfliktu - i nie ukrywa tego.

Biografia Jose Antonio Prima de Rivery, postaci bardzo mało w Polsce znanej. Przywódca i ideolog hiszpańskiej Falangi, zamordowany przez komunistów na początku wojny domowej.
Widać, że to nie jest pierwsza książka o Hiszpanii tego autora i w tej tematyce (wcześniej pisał o gen. Franco). Bardzo sprawnie porusza się w tematyce hiszpańskiej lat 30-tych. Zgrabnie napisana.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Historia Hiszpanii
  • Biografie