Córki smoka

- Kategoria:
- literatura piękna
- Cykl:
- The Dragon (tom 1)
- Tytuł oryginału:
- Daughters of the Dragon
- Wydawnictwo:
- NieZwykłe
- Data wydania:
- 2018-03-21
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-03-21
- Data 1. wydania:
- 2014-01-08
- Liczba stron:
- 400
- Czas czytania
- 6 godz. 40 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788378896012
- Tłumacz:
- Dominika Warda
- Tagi:
- Japonia okupacja wojna tajemnica kobiety do towarzystwa
Po długiej podróży do sierocińca w Korei dwudziestoletnia Amerykanka Anna Carlson dowiaduje się, że jej biologiczna matka nie żyje. Jednak właśnie w chwili, gdy zdruzgotana kobieta dochodzi do wniosku, że przebyła całą drogę na próżno, tajemnicza staruszka podaje jej paczuszkę zawierającą wiekowy grzebień i kartkę z adresem.
Dzięki temu Anna trafia do mieszkania niezbyt zamożnej, lecz eleganckiej kobiety – Hong Jae-hee, która opowiada jej o niesamowitych wydarzeniach zaczynających się od japońskiej okupacji Korei i Chin podczas II wojny światowej, kiedy to ponad dwieście tysięcy Koreanek zostało niewolnicami japońskich żołnierzy – „kobietami do towarzystwa”. Jae-hee zna tę historię bardzo dobrze: była jedną z nich.
Anna odkrywa, że cenny grzebień ze skorupy żółwia, ozdobiony dwugłowym smokiem z kości słoniowej, pokonał wraz z kobietami w jej rodzinie mnóstwo przeciwności losu. Im lepiej dziewczyna poznaje jego historię, tym bardziej uświadamia sobie, że wraz z grzebieniem trafia do niej dziedzictwo niewyobrażalnej siły charakteru, odwagi, miłości i niezłomności.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 562
- 415
- 78
- 20
- 15
- 11
- 11
- 11
- 9
- 7
OPINIE i DYSKUSJE
Wciągająca, ale też bardzo smutna historia, od której nie sposób się oderwać. Napisana pięknym językiem, mimo że przedstawiane wydarzenia często nie miały z pięknem nic wspólnego - wręcz przeciwnie, opisy gwałtów i przemocy były bardzo brutalne. W jakimś stopniu jesteśmy "osłuchani" z piekłem wyrządzanym w czasie II wojny światowej przez niemieckich nazistów, trzeba jednak pamiętać, że zło nie ma narodowości i tam, gdzie władza i dominacja, zwykle pojawia się niestety bestialstwo i zezwierzęcenie.
Wciągająca, ale też bardzo smutna historia, od której nie sposób się oderwać. Napisana pięknym językiem, mimo że przedstawiane wydarzenia często nie miały z pięknem nic wspólnego - wręcz przeciwnie, opisy gwałtów i przemocy były bardzo brutalne. W jakimś stopniu jesteśmy "osłuchani" z piekłem wyrządzanym w czasie II wojny światowej przez niemieckich nazistów, trzeba jednak...
więcej Pokaż mimo toKsiążka, która zostaje w czytelniku na jakiś czas. Daje 10 gwiazdek, ponieważ "Córki smoka" to książka dobrze napisana, wciągająca, przedstawiająca świat z jego pięknem, tragediami i siłą człowieka. Autor w książce przedstawia losy Korei i przede wszystkim głównej bohaterki, Koreanki na tle wydarzeń historycznych obejmujących wojny, komunizm i współczesność.
Książka, obok rozrywki, niesie za sobą bardzo ważny manifest, że są jeszcze niewyjaśnione lub nie zadość uczynione kwestie, które ciągną się od dziesiątek lat. Taką sprawą jest m.in. wykorzystanie przed 70 laty młodych Koreański jako dziewczyny do towarzystwa Japończyków. Kobiety te od dziesiątek lat, co środę manifestują i zabiegają o zadość uczynienie, ale przede wszystkim uznanie samego faktu przez Koreę i Japonię. Dotychczas nie mogły na to liczyć, by nie psuć stosunków koreansko-japonskich.
Książka, która zostaje w czytelniku na jakiś czas. Daje 10 gwiazdek, ponieważ "Córki smoka" to książka dobrze napisana, wciągająca, przedstawiająca świat z jego pięknem, tragediami i siłą człowieka. Autor w książce przedstawia losy Korei i przede wszystkim głównej bohaterki, Koreanki na tle wydarzeń historycznych obejmujących wojny, komunizm i współczesność.
więcej Pokaż mimo toKsiążka, obok...
Bardzo dobra i wciągająca książka.
Plusy:
+ historia dziewczyn do towarzystwa opowiedziana w książce nie była mi wcześniej znana zatem czytałam ją z ogromnym zainteresowaniem,
+ bardzo podoba mi się konwencja opowieści w opowieści, czytałam już kilka książek tego typu i zdecydowanie jest to interesujący zabieg,
+ całkiem sporo można się dowiedzieć o historii Korei Południowej i Północnej, dla mnie to nowy temat.
Minusy:
- historia Jae-Hee jest dużo ciekawsze niż rozdziały osadzone w czasie rzeczywistym,
- chętnie sięgnęłabym po kolejne części powiązane z "Córkami smoka", widzę, że zostały takie wydane, niestety nie w Polsce. Duży żal.
Bardzo dobra i wciągająca książka.
więcej Pokaż mimo toPlusy:
+ historia dziewczyn do towarzystwa opowiedziana w książce nie była mi wcześniej znana zatem czytałam ją z ogromnym zainteresowaniem,
+ bardzo podoba mi się konwencja opowieści w opowieści, czytałam już kilka książek tego typu i zdecydowanie jest to interesujący zabieg,
+ całkiem sporo można się dowiedzieć o historii Korei...
Historia kobiet, która bezsprzecznie powinna być opowiedziana - poruszająca, ważna. Natomiast oceniam nie fakty, na których książka się opiera i ich znaczenie oraz to, jak one mnie poruszyły, a ją samą, jako dzieło literackie. Zaczęło się bardzo dobrze, ale później autor niestety skręcił w stronę trochę zbyt egzaltowaną i banalną, jak z pierwszej lepszej obyczajówki. Nie trzeba było całej historii z grzebieniem i „powinnością wobec Korei”, żeby taka historia poruszała. Owszem, dzięki pomieszaniu przeszłości z teraźniejszością jest na pewno łatwiejsza w konsumpcji, ale „wagowo” wiele traci.
Historia kobiet, która bezsprzecznie powinna być opowiedziana - poruszająca, ważna. Natomiast oceniam nie fakty, na których książka się opiera i ich znaczenie oraz to, jak one mnie poruszyły, a ją samą, jako dzieło literackie. Zaczęło się bardzo dobrze, ale później autor niestety skręcił w stronę trochę zbyt egzaltowaną i banalną, jak z pierwszej lepszej obyczajówki. Nie...
więcej Pokaż mimo toUf, złamała mi serce ta książka wiele razy. Jest naprawdę niezwykła. Idealnie przeplata się tu fikcja z wątkami historycznymi. Historia zostaje w pamięci i sercu, dobrze że została opowiedziana. Nie byłam świadoma skali problemu, a ta książka mocno zwraca na to uwagę. Naprawdę warto po nią sięgnąć!
Uf, złamała mi serce ta książka wiele razy. Jest naprawdę niezwykła. Idealnie przeplata się tu fikcja z wątkami historycznymi. Historia zostaje w pamięci i sercu, dobrze że została opowiedziana. Nie byłam świadoma skali problemu, a ta książka mocno zwraca na to uwagę. Naprawdę warto po nią sięgnąć!
Pokaż mimo toPowieść osnuta jest na prawdziwych wydarzeniach historycznych. Koszmar, tragedie i piekło, jakie znosiły i przeżywały kobiety, podczas wojen i konfliktów, na całym świecie jest niewyobrażalny. Tu autor przybliża nam kobiety koreańskie podczas agresji japońskiej, to co musiały wycierpieć, żeby przeżyć, nie mieści się w głowie ani sercu. To jak je przedmiotowo traktowano, do czego sprowadzano ich płeć, jak masakrowano ich godność jako kobiety i człowieka... brak słów i określeń. Bestialstwo jakie czynili Japończycy, zwane o zgrozo, "komfortem", w żaden sposób nie mieści się w ramach człowieczeństwa. Każdy powinien tę powieść przeczytać, jest wstrząsająca, ale dzięki niej wiemy, to co powinno się wiedzieć. To co pragnęły te kobiety, żebyśmy wiedzieli.
Gorzko - piękna powieść, polecam serdecznie ❣️
Powieść osnuta jest na prawdziwych wydarzeniach historycznych. Koszmar, tragedie i piekło, jakie znosiły i przeżywały kobiety, podczas wojen i konfliktów, na całym świecie jest niewyobrażalny. Tu autor przybliża nam kobiety koreańskie podczas agresji japońskiej, to co musiały wycierpieć, żeby przeżyć, nie mieści się w głowie ani sercu. To jak je przedmiotowo traktowano, do...
więcej Pokaż mimo toPomimo przeplatywania się fikcji z historią, książka była na prawdę ciekawa, wstrząsająca podczas opisów gwałtów na młodych koreańskich dziewczynach. Akcja szybko biegnie i nie przynudza. Książka zachęca do szukania faktów w literaturze non fiction.
Pomimo przeplatywania się fikcji z historią, książka była na prawdę ciekawa, wstrząsająca podczas opisów gwałtów na młodych koreańskich dziewczynach. Akcja szybko biegnie i nie przynudza. Książka zachęca do szukania faktów w literaturze non fiction.
Pokaż mimo toNiesamowita i wstrząsająca historia z życia młodych koreańskich dziewczyn, które zostały zmuszone do prostytucji przez żołnierzy japońskich podczas II wojny światowej.
Historia bardzo wciągająca z uwagi na mało posiadanej wiedzy na temat wojny japońsko-koreańskiej, po której Korea rozpadła się na dwa państwa.
W książce dowiadujemy się, jak działania wojenne wyzwalają w ludziach bestwialstwo, zwyrodniałość chęć wyżycia się i dorobienia.
Wojna się kończy. Żołnierze wracają do swoich domów i żyją jak gdyby nigdy nic się nie zdarzyło. Zajmują wysokie stanowiska. Są cudownymi mężami i kochającymi ojcami.
A kobiety koreańskie, które jeśli w ogóle przeżyły fizycznie czas upodlenia zostały wrakami bez możliwości powrócenia do równowagi psychicznej i wyrzucone na margines społeczny.
Polecam, po trzykroć polecam.
Niesamowita i wstrząsająca historia z życia młodych koreańskich dziewczyn, które zostały zmuszone do prostytucji przez żołnierzy japońskich podczas II wojny światowej.
więcej Pokaż mimo toHistoria bardzo wciągająca z uwagi na mało posiadanej wiedzy na temat wojny japońsko-koreańskiej, po której Korea rozpadła się na dwa państwa.
W książce dowiadujemy się, jak działania wojenne wyzwalają w...
Bardzo ciekawa i niezbyt znana fabuła z historii Korei i Japonii
Bardzo ciekawa i niezbyt znana fabuła z historii Korei i Japonii
Pokaż mimo to„Córki smoka” Williama Andrewsa to książka, która w pełni spełniła moje oczekiwania czytelnicze. Fabuła obejmuje kilkadziesiąt lat, niemal całe życie głównej bohaterki powieści, akcja jest wartka i zaskakująca, losy postaci osnute są na tle prawdziwych wydarzeń historycznych, wreszcie – powieść porusza i ożywia całą gamę uczuć, które towarzyszą czytelnikowi podczas lektury od pierwszych do ostatnich słów tekstu. Inspirację do napisania tej książki stanowiła dla autora jego córka Elizabeth, która urodziła się w Korei. Na podobnym wątku William Andrews zbudował fabułę „Córek smoka”. Powołał do życia Annę Carlson, dwudziestoletnią Amerykankę koreańskiego pochodzenia, która po śmierci matki, ze świadomością, że jest dzieckiem adoptowanym, udała się wraz ze swym ojcem do Korei Południowej, by poznać nie tylko kraj swoich narodzin, ale przede wszystkim odkryć całą prawdę o sobie i swym pochodzeniu. Przypadkowo poznała tam starszą kobietę, niejaką Hong Jae-hee, dzięki której rozpoczęła poznawczą podróż w głąb mrocznej historii Korei. William Andrews, na przykładzie losów rodziny Hongów, zobrazował losy wielu innych mieszkańców Półwyspu Koreańskiego, którym przyszło mierzyć się z okrucieństwem czasu, w jakim przyszło im żyć. Fabuła powieści rozpoczyna się w roku 1943, kiedy to dwie nastoletnie siostry – Jae-hee oraz Soo-hee – otrzymały od japońskiego okupanta nakaz stawienia się do pracy w fabryce butów. Ich matka w tym czasie pracowała już w fabryce mundurów, więc japońskie wezwanie nie wydawało się im niczym niezwykłym. Niestety, podobnie jak wiele innych młodych Koreanek, siostry padły ofiarą oszustwa i siłą zostały wywiezione do Dongfengu w Mandżurii, gdzie w jednej z wielu wojennych stacji komfortu stały się ianfu, kobietami do towarzystwa, „pocieszycielkami”, „comfort women”, „ochotniczkami” służącymi cesarzowi oraz armii Cesarstwa Japonii. Stały się ofiarami w rękach Japończyków, których literackimi reprezentantami są: pułkownik Matsumoto, kempei porucznik Tanaka, kapral Kaori czy też szeregowy Ishida. Wojna wyzwalała w ludziach najbardziej okrutne zachowania, dlatego też – by nie umniejszać dramatu historii – brutalne są także opisy niektórych wydarzeń. Nie można jednak pisać o okrucieństwie, bagatelizując jego skalę, dlatego czytelnik „Córek smoka” powinien być świadomy, że niektóre losy głównych bohaterek powieści mogą wywołać istne emocjonalne tornado. William Andrews przedstawił historię ianfu także po wyzwoleniu Korei spod okupacji japońskiej. Przerażenie, upokorzenie i wstyd towarzyszyły im niemal do końca życia, zwłaszcza gdy stosunki Korei z Japonią zaczęły ulegać normalizacji i z czasem Japonią z okupanta stała się sojusznikiem. Wówczas wyjawianie prawdy wiązało się z ostracyzmem społecznym i oskarżeniami o okrycie najbliższych hańbą. Jakby na przekór temu, w notatce od autora, Andrews nawiązał do znanych już środowych demonstracji byłych „pocieszycielek” przed japońską ambasadą w Seulu. Przypomniał także bardzo powierzchowne przeprosiny cesarza Hirohito z roku 1984, w których to „przepraszał” za „niefortunną przeszłość”, Oświadczenie Kono z roku 1993, a także porozumienie między Koreą a Japonią z roku 2015, kiedy to Japonia zobowiązała się nie tylko do przeprosin, ale i reparacji na rzecz pokrzywdzonych w wysokości 8,3 miliona dolarów. Warto nadmienić, że porozumienie to nie uwzględniło przyznania się Japonii do przymuszania kobiet do pełnienia funkcji ianfu oraz do zaangażowania w ten proceder cesarskiej armii. Ponadto, Japonia nie zobowiązała się do zmiany swojej polityki edukacyjnej i zaprzestania wybielania czarnych plam japońskiej historii. Trudno więc się dziwić, że powyższe porozumienie nie usatysfakcjonowało nawet nadal żyjących „pocieszycielek”. W tym kontekście muszę zaznaczyć moje duże uznanie dla autora powieści za to, że pisząc o wykorzystywaniu Koreanek przez Japończyków, nie przemilczał wykorzystywania tych kobiet także przez żołnierzy amerykańskich. Wykorzystywanie seksualne w postaci „zakontraktowanego niewolnictwa” miało bowiem miejsce także w wielu miasteczkach obozowych zlokalizowanych niedaleko amerykańskiej bazy wojskowej, zwanych kijichonami. William Andrews część fabuły osadził w miasteczku znajdującym się niedaleko bazy wojskowej USA Camp Humphreys. Także i tu dochodziło do nadużyć seksualnych wobec dziewczyn, z tą jednak różnicą, że nie były one już ianfu, lecz tak zwanymi juicy girls. „Córki smoka” podejmują także zupełnie inne tematy dotyczące historii Korei. Andrews nie pomija bowiem czasu wojny koreańskiej i podziału Półwyspu Koreańskiego wzdłuż 38 równoleżnika. Jest to pierwsza powieść, w której przeczytałam o formowaniu się Partii Komunistycznej w Korei Północnej i dochodzeniu do władzy Kim Il-sunga przy wsparciu Rosjan. Terror reżimu północnokoreańskiego przywódcy okazał się jednak równie okrutny, co okupacja japońska. Morderstwa, tajemnicze zniknięcia ludzi oraz przymusowe podpisywanie tak zwanych lojalek było na porządku dziennym. Uciskani mieszkańcy Korei musieli mierzyć się więc w swej historii nie tylko z Chińczykami, Japończykami i Amerykanami, których - według niektórych obserwatorów zmian politycznych na Półwyspie – Rhee Syngman był marionetką, ale i ze swoimi rodakami Koreańczykami, którzy okazali się równie okrutni podczas bratobójczej wojny koreańskiej, która do tej pory nie zakończyła się żadnym oficjalnym traktatem pokojowym. Zawieszenie broni w 1953 roku sprawia, że stan wojny trwa właściwie do dzisiaj. W takim ujęciu ważne są powieściowe losy bohaterów dotyczące rozdzielania rodzin mieszkających po obu stronach 38 równoleżnika, nielegalnych ucieczek na Południe oraz bardzo trudnych, niezwykle kosztownych i boleśnie krótkich spotkań z członkami rodzin po niemal kilkudziesięciu latach, przeprowadzanych w strefie zdemilitaryzowanej w Panmunjom. W tę burzliwą historię Korei XX wieku William Andrews w sposób umiejętny i bardzo atrakcyjny dla czytelnika wplótł także historię cesarzowej Myeongsong, pałacu Gyeongbok oraz sekretnego stowarzyszenia dwugłowego smoka, czyniąc z „Córek smoka” literacki portal do świata historii i kultury Królestwa Joseon. Niebagatelny jest w tej powieści także wielki ukłon pisarza w stronę książek, które stanowią nieocenione wręcz źródło wiedzy o świecie, w tym wiedzy o językach, tak bardzo istotnej w życiu powieściowej Jae-hee. Powieść Williama Andrewsa „Córki smoka” jest, według mnie, lekturą obowiązkową nie tylko dla pasjonatów Korei, ale także dla każdego, kto jeszcze nie do końca zdaje sobie sprawę z okrucieństw historii rozgrywającej się na przestrzeni wieków na Półwyspie Koreańskim. Autor w żaden sposób nie hiperbolizuje ani nie wybiela faktów historycznych, wręcz przeciwnie, stara się zachować literacki obiektywizm, by przekazać swym czytelnikom prawdę o czasach minionych. W obliczu powieściowej historii jest godnym spadkobiercą stworzonej przez siebie postaci Hong Jae-hee, której jedną z ostatnich próśb było to, by opowiadać ludziom o tym, co spotkało ją i tysiące innych Koreanek. Polecam.
https://www.facebook.com/literackakorea/posts/303532821964691
„Córki smoka” Williama Andrewsa to książka, która w pełni spełniła moje oczekiwania czytelnicze. Fabuła obejmuje kilkadziesiąt lat, niemal całe życie głównej bohaterki powieści, akcja jest wartka i zaskakująca, losy postaci osnute są na tle prawdziwych wydarzeń historycznych, wreszcie – powieść porusza i ożywia całą gamę uczuć, które towarzyszą czytelnikowi podczas lektury...
więcej Pokaż mimo to