Ruda Sfora

Fabryka Słów
2007-01-01
2007-01-01
syberia jakuci wierzenia szaman

Okładka książki Gladiatorzy (Antologia opowiadań) Krzysztof Abramowski, Bartek Biedrzycki, Eugeniusz Dębski, Michał Gołkowski, Jarosław Grzędowicz, Alicja Janusz, Tomasz Kołodziejczak, Maja Lidia Kossakowska, Wojciech Kowalski, Magdalena Kozak, Wojciech Okrutny, Hubert Olkowski, Andrzej Pilipiuk, Janusz Płonka, Marcin Podlewski, Michał Puchalski, Magdalena Ratajczak, Arkady Saulski, Michał Śmielak, Michał Śmietana, Aleksandra Staniewska
Gladiatorzy (A... Krzysztof Abramowsk...
Okładka książki Wizje alternatywne Eugeniusz Dębski, Andrzej Drzewiński, Jacek Dukaj, Jarosław Grzędowicz, Marek S. Huberath, Jacek Inglot, Mirosław Piotr Jabłoński, Krzysztof Kochański, Maja Lidia Kossakowska, Marek Oramus, Jacek Piekara, Andrzej Sapkowski, Jacek Sobota, Wojciech Szyda, Maciej Żerdziński, Andrzej Ziemiański, Rafał A. Ziemkiewicz, Andrzej Zimniak
Wizje alternat... Eugeniusz Dębski, A...

Okładka książki Małodobry Kamil C. Alster, Mateusz Bandurski, Eugeniusz Dębski, Jarosław Grzędowicz, Tomasz Kołodziejczak, Jacek Komuda, Maja Lidia Kossakowska, Jacek Piekara, Andrzej Pilipiuk, Hubert Spandowski, Szczepan Twardoch
Małodobry Kamil C. Alster, Ma...
Okładka książki Epidemie i zarazy Michał Cholewa, Jakub Ćwiek, Rafał Dębski, Tomasz Duszyński, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Andrzej Pilipiuk, Paweł Siedlar
Epidemie i zarazy Michał Cholewa, Jak...
Okładka książki Kochali się, że strach Daniel Greps, Paweł Grochowalski, Aleksandra Janusz, Marta Kisiel, Karolina Majcher, Karol Makawczyk, Rafał W. Orkan, Martyna Raduchowska, Konrad Romańczuk, Andrzej W. Sawicki, Wiktoria Semrau, Krzysztof Skolim, Aleksandra Zielińska
Kochali się, ż... Daniel Greps, Paweł...

Poprawna książka. Z plusów zdecydowanie przytoczenie czytelnikom wierzeń i tradycji jakuckich. Jeśli ktoś lubi humor z młodzieżówek, to parę razy się uśmiechnie.

Akcja jest dosyć szybka, przez co brakuje tu głębi w relacjach czy zamiarach bohaterów, którzy jednak sami w sobie są dosyć barwni. Nie podobało mi się zakończenie (przed epilogiem),

SPOJLER

(coś na kształt wychodzenia 'poza' ramy świata przedstawionego jest dosyć ciekawe, ale jednak niesatysfakcjonujące). Na plus za to brak oszczędzania bohaterów.

SPOJLER

(coś na kształt...

Baśń dla dorosłych, idealna na ciemne, zimowe wieczory. Wciągająca, mroczna, pełna czarów, fantastycznych postaci, gadających zwierząt, mądrych szamanów i wszystkomogących bogów. A jednocześnie piękna opowieść o sile przyjaźni i miłości, o szacunku do bliskich i do zachwytu nad przyrodą i światem. Znakomicie wpleciona została historia Jakutów i ich wierzeń.

Dosyć ciekawa pozycja która nie jest jakoś sztucznie rozciągnięta. Poprawna literatura ale niestety nic poza tym w moim odczuciu.

To jedna z moich ulubionych książek.
Dla mnie nie ma słabszych momentów,niczego bym w niej nie zmienił.

To jedna z moich ulubionych książek.
Dla mnie nie ma słabszych momentów,niczego bym w niej nie zmienił.

1966

Sprawnie napisane przygodowe fantasy zapożyczające z wielu wierzeń... i tyle. Nie znalazłem tu dla siebie niczego więcej. Do przeczytania, odłożenia na półkę i zastanawiania się za dwa lata "o czym to było i czym się różniło od reszty podobnych".

Podobał mi się jednak styl i po pozostałe dzieła też sięgnę.

Podobał mi się jednak styl i po pozostałe dzieła też sięgnę.

Mam zróżnicowane opinie o książkach pani Mai. Ruda sfora w moim odczuciu wypadła kiepsko. Trochę się wynudziłem. Momentami miałem wrażenie, że czytam bajkę, co prawda dla dorosłych, ale jednak bajkę.

Autorka przenosi czytelnika w świat legend, bogów, stworzeń duchów i ludzi. Nie jest to prosta historia ale bardzo oryginalna, nawet z humorem. Czytając niczego nie można być pewnym. Warto się z nią zapoznać. Polecam!!

Ciekawa historia, daje nadzieje i jednoczesnie ja odbiera. Czym jest Ruda Sfora i dlaczego pustoszy zaswiaty? Autorka szczodrze czerpie z mitologi syberyjskiej, zeby to wyjasnic.
Czasem smutna, czasem zabawna, zakonczona bardzo madra puenta opowiesc o walce dobra ze zlem.

Książka, która nie trafi w gust każdego czytelnika, zwłaszcza tego, który potrzebuje, by fabuła gnała do przodu i nieustannie zaskakiwała. "Ruda sfora" to spokojna, baśniowa opowieść drogi skupiona na mistycyzmie, syberyjskich wierzeniach i poznawaniu samego siebie. Językowo perełka, jak zawsze w wykonaniu autorki, ale, jak wspominałem, sama książka może pozostawiać uczucie niedostatku. Dla mnie przyjemna pozycja na spokojny jesienny wieczór spędzony pod kocem.

Kolejna tragiczna książka o szamanizmie. Dobra konkurencja dla Jadowskiej. Bez polotu, nudne i tendencyjne, książka trąci myszom. Kompletna strata czasu.

P.S.
A okładka wygląda jak *****