Pasjonaci. Rozmowy o tym, co w życiu ważne

Okładka książki Pasjonaci. Rozmowy o tym, co w życiu ważne Dorota Kowalska
Okładka książki Pasjonaci. Rozmowy o tym, co w życiu ważne
Dorota Kowalska Wydawnictwo: Melanż biografia, autobiografia, pamiętnik
Melanż
2017-05-10
2017-05-10

Pasjonujące opowieści.
Każdy z bohaterów przedstawia swój punkt widzenia na to, co kocha robić, czyli na swoją pasję, dzięki której ich życie w sposób pozytywny uwikłane jest w wielowymiarowość.
Jednym tchem przeczytałam rozdział o Julii Lachowicz i jej podróżniczym stylu życia. Kiedyś wyprawy samotne lub z koleżankami, potem z narzeczonym, a teraz z mężem i dziećmi. Każdy z tych etapów ma swój urok, a ten ostatni przekonuje, że mając dzieci nie trzeba zamykać się na pasję, ale można ją dzielić razem z nimi, zaszczepić ją w nich. Smakowanie świata, delektowanie się nim, niesamowicie ubogaca życiowo. Żadna szkoła tego nie zapewni, a lekcje geografii to tylko marna teoria.
Jedyne co raziło, to wieczne nawiązywanie bohaterki do pieniędzy (polska przywara) i prowokujące pytania na ten temat Doroty Kowalskiej. To z jakiego źródła ktoś ma pieniądze, ile wydaje w podróży i na co, myślę, że ta kwestia nie powinna nikogo interesować. Jedyny sens jest w poradniku "jak tanio podróżować" dla zainteresowanych, a poza nim...Po cóż tłumaczyć się społeczeństwu? Ach no tak, bo zawiść, zazdrość...;-) trzeba koniecznie udowodnić, że się nie ma za wiele, że się odkladało cały rok lub dłużej, bo inaczej większość uzna to za wielką niesprawiedliwość świata ;-)
Zbigniew Mikołejko natomiast raczy nas swoją pasją czytania. Opowiada o niej pięknie i z zachwytem, który zrozumie tylko osoba równie mocno zaangażowana w głębię liter.
Pozytywnie odebrałam również rozmowę z Włodzimierzem Cimoszewiczem, opowiadającym o tym, jak w szczególny sposób utrwala rzeczywistość. Jedno z jego zdjęć, przedstawiające dziki, stało się nad wyraz popularne i bez jego wiedzy krążyło nawet na zagranicznych stronach.
Najkrótszy, ale równie sympatyczny jest wywiad z Adamem Małyszem.
Mamy też pasję aktorską, pasję zdobywania szczytów i jaskiń, pasję modową oraz wiele innych, interesujących mniej lub bardziej.
Pozycja ciekawa dla kogoś, kto interesuje się człowiekiem i jego wnętrzem, nie patrząc zbytnio na przekonania polityczne, religijne itp. i nie wytwarzając przy tym swoich (zbędnych) antypatii.

Pasjonujące opowieści.

Trudno mi ocenić tę książkę - z jednej strony "nie zachwyca", ale z drugiej trudno mi ją było odłożyć i przeczytałam ją dość szybko, i bez mieszania z innymi lekturami. Dla mnie ogromnie ciekawy temat, książka czytała się łatwo, więc ogólnie na plus.

Świetna książka. Bardzo dobrze dobrani rozmówcy, ich historie, życie inspirują. No, może jedynie pan Bujak, z racji, że to nie moja bajka, choć też ciekawy rozmówca, nieco przestrzelił, mówiąc, że nie przewiduje już wojny.. Cóż, właściwie nikt nie przewidywał nawet na rok przed wojną. Byłam mile zaskoczona widząc, że są ludzie, którzy coś potrafią, na czymś rzeczywiście się znają, chce im się jeszcze więcej i cieszy ich to co robią. Rewelacja. Książkę polecam. Dzięki książce spojrzałam na profil pana Cimoszewicza, rzeczywiście, robi przepiękne zdjęcia. Audiobook świetnie przeczytany!

2047
1983

Książka „Pasjonaci. Rozmowy o tym, co w życiu ważne” Doroty Kowalskiej zabiera czytelnika w świat różnych ciekawych osób, z którymi rozmawia autorka: Julia Lachowicz, Zbigniew Mikołejko, Maciej Stuhr, Janusz Onyszkiewcz, Tamara Gonzalez Perea, Marek Niedźwiecki, Adam Małysz, Barbara Piwnik, Włodzimierz Cimoszewicz, Sylwia Czubkowska, Alicja Rzeczkowska, Barbara Sowa, Gromosław Czempiński, Martyna Tokarczuk, Damian Kordas, Agnieszka Odorowicz, Ryszard Bugaj.
Rozmówcami są ludzie z różnych środowisk, którzy rozmawiają o swoich pasjach. Przyznam szczerze, że nie kojarzę wszystkich osób.
Ludzie opowiadają o swoim życiu i pracy z zaangażowaniem.
To miło spędzony czas na słuchaniu audiobooka.

Bardzo ciekawie przeprowadzone wywiady z ciekawymi osobami. Fajnie się słuchało.

To powinno się udać, bo rozmowy były przecież przeprowadzane z ciekawymi ludźmi. Ale pytania jakie zastawali są tak płaskie, bezbarwne, o niczym, że charyzma nie pomoże.
Inna sprawa, że styl pisania jest fatalny. Ilość powtórzeń, dziwacznie budowanych zdań jest przytłaczający.

Książka to właściwie seria wywiadów przeprowadzonych z ludźmi, który posiadają określonego rodzaju pasję, cel życiowy. Poczytamy więc o zamiłowaniu do podróży, książek, muzyki, mody, latania, aparatów czy DIY. Każda osoba przedstawia co lubi w ich pasji i opowiada co ją zainspirowało w stawianiu pierwszych kroków i jak reagowała na nie bliska rodzina (tu w szczególności z uśmiechem wspominam M. Niedźwieckiego). Są też komentarze na temat nowego pokolenia, polityki i bieżących wydarzeń. Czyta się lekko i przyjemnie.

Dla mnie najfajniejsze były wywiady z Julia Lachowicz, Januszem Onyszkiewiczem, Markiem Niedźwiedzkim, Włodzimierzem Cimoszewiczem, Damianem Kordasem i Agnieszką Odorowicz.

Polecam - duży przekrój ciekawych pomysłów na życie i postawy w ich realizacji, którymi (mam nadzieję) można się zarazić.

Zbiór kilkunastu historii ludzi i ich pasji. Mnie najbardziej zaintrygował Gromosław Czempiński.

• Polityka
  • PRL
  • Dziennikarstwo

Dodaj cytat z książki Pasjonaci. Rozmowy o tym, co w życiu ważne