Zamiana

Okładka książki Zamiana Silencio
Okładka książki Zamiana
Silencio Wydawnictwo: beezar.pl literatura obyczajowa, romans
beezar.pl
2015-11-29
2015-11-29
LGBT yaoi boys love

W ilu to już konfiguracjach widziałem w popkulturze, wyeksploatowany do granic możliwości
pomysł „dwóch identyczny bliźniaków postanawia się zamienić”. Wieje kliszą, nudą i
przewidywalnością prawda? Hmmm nie do końca…
Fabuła kręci się wokół dwóch bliźniaków Scotta i Shane’a. Pierwszy jest gejem,
introwertykiem, prymusem w elitarnym liceum, przed którym najlepsze uczelnie w kraju stoją
otworem. Drugi, to jego totalne przeciwieństwo, imprezowicz, łamacz dziewczęcych serc, który może
pomarzyć o ukończeniu publicznej szkoły nie mówiąc o jakikolwiek studiach. Chłopaków poza
wyglądem różni absolutnie wszystko, a ich braterskie relacje są ograniczone do wspólnie
wynajmowanego mieszkania, gdzie prawie wcale ze sobą nie rozmawiają. Zdesperowany Shane
wpada na przebiegły pomysł. Ponieważ jego idealny braciszek nie musi pisać egzaminów końcowych,
a jemu grozi w ogóle do nich nie dopuszczenie (nie mówiąc o zdaniu),to się zamienią. Plan wydaje się
prosty. On ponudzi się przez parę tygodni w nowobogackiej szkole braciszka, a w tym czasie Scott
wyprowadzi jego oceny na prostą. No naprawdę, co mogło pójść nie tak… jak to się skończyło
dowiecie się z książki.
Nie będę trzymał Was w niepewności, przy tej lekturze bawiłem się całkiem dobrze. To jasne,
że historia jest dosyć prosta, co nie oznacza, że do bólu przewidywalna czy pozbawiona ciekawych
zwrotów akcji. Pozorna sztampa, zmienia się w wielowątkową intrygę. Dużym atutem jest podział
książki na wydarzenia widziane oczami Scotta i Shane’a co daje szerszą perspektywę czytelnikowi (tu
drobny minusik za brak numerycznego podziału na rozdziały). Przyznaję, że niemal wszystkich
bohaterów powieści szczerze polubiłem. Być może uznacie, że „Zamiana” bywa naiwna i
wyidealizowana, mnie to jednak kompletnie nie przeszkadzało. Uwagę mam natomiast do warstwy
językowej. Namolność stosowania niektórych powtórzeń przyprawia o bół głowy. Bohaterowie
książki z taką częstotliwością “WPIJAJĄ SIĘ W USTA”, że w którymś momencie zaczyna być to
śmieszne. Na koniec drobna dygresja. Teoretycznie tematyka sugeruje że książka jest z nurtu YA.
Jednak opisy zbliżeń są tak szczegółowe, że możnaby ją zaklasyfikować jako pikantny erotyk.

przewidywalnością prawda? Hmmm nie do końca…
Fabuła kręci się wokół dwóch bliźniaków Scotta i Shane’a. Pierwszy jest gejem,

Podobała mi się wielowymiarowa kreacja postaci oraz pokazanie, że pozory mogą mylić i jak szkodliwe może być ocenianie ludzi po okładce. Porusza też sporo tematów trudnych, ale ważnych nastolatkom. Zaskoczyła mnie ilość erotyki, której było trochę za dużo, szczególnie w drugiej połowie książki. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że książki też powinny mieć ostrzeżenia na okładce ze względu na treść, jak np. narkotyki czy właśnie erotyka albo oznaczenie dla jakiej grupy wiekowej ta książka jest odpowiednia. Najwięcej gwiazdek zabieram za język. Takiej ilości powtórzeń dawno nie widziałem, co już zakrawało o śmieszność. Historia była całkiem urocza. Gdyby tylko poprawić jakość pisania i bogactwo językowe, ocena byłaby dużo wyższa.

doskonałe dialogi, przecudowna historia. ilość powrotów do tej książki nie liczę.

• LGBT <3
  • ♠ 52 książki 2017