Zawsze mnie kochaj

Okładka książki Zawsze mnie kochaj Krzysztof Spadło
Okładka książki Zawsze mnie kochaj
Krzysztof Spadło Wydawnictwo: KAGO Cykl: Skazaniec (tom 5) Seria: Skazaniec kryminał, sensacja, thriller
Skazaniec (tom 5)
Skazaniec
KAGO
2017-06-19
2017-06-19
Krzysztof Spadło Skazaniec literatura polska więzienie

Warsztat pisarski bardzo dobry, ale już zaczęła mniej się kleić logika treści. Lekki spadek logiki wynikających z tekstu. Fajnie przeczytać, lecz jest już zauważalnie "wolniejsza" fabuła.

Główny bohater to skrajny pechowiec, gdzie jego szczęście tak faktycznie zawsze służy do przedłużenia jego cierpień. Ten schemat się na razie nie zmienia.

Ten tom ma inną charakterystykę niż poprzednie. Autor przenosi nas do czasu dzieciństwa i lat młodzieńczych bohatera. Przeżywamy jego rozterki, wzloty i upadki, kształtującą się osobowość. Poznajemy przyjaciół bohatera i kolegów z podwórka. Jego pierwsze zauroczenie miłosne, które pozostało jako niespełnione uczucie do późnych lat. , Dowiadujemy się również o przyczynach skazania i okolicznościach popełnienia przestępstwa. To wszystko podnosi zainteresowanie, jak dalej potoczą się losy naszego bohatera, mimo, że już jakieś zapowiedzi jego życia na wolności są nam serwowane w tej książce.

Kolejna część opowieści tytułowego skazańca odbywającego karę dożywotniego pozbawienia wolności. Ten tom odbiega nieco swym charakterem od poprzednich. Mamy tu do czynienia z całkiem odmiennym sposobem opisywania historii życia bohatera (w dużej części lektury czytamy jakby powieść „młodzieżową”). W dotychczasowych tomach „Skazańca” akcja toczyła się w więzieniu, a wspomnienia z przeszłości pojawiały się sporadycznie i były bardzo fragmentaryczne. W piątej części wciąż czytamy wspomnienia człowieka skazanego na dożywocie i odbywającego orzeczoną karę, następuje jednak jakby odwrócenie proporcji. Więzienie, do którego ostatecznie trafił bohater służy bardziej jako tło opowieści, choć w końcowej części książki powraca dotychczasowy styl narracji. Pojawiają się też nowi bohaterowie (współskazani). Większą część relacji obejmuje okres poprzedzający skazanie i osadzenie „Ropucha” w więzieniu we Wronkach. I dopiero w tej - piątej części historii dowiadujemy się o przyczynach skazania i okolicznościach popełnienia przestępstwa przez naszego bohatera, a także o faktycznych powodach jego milczenia w tej sprawie. Większość relacjonowanych zdarzeń obejmuje opis jego codzienności najpierw jako chłopca, potem nastolatka. Ta część serii jest także szczegółową relacją o młodzieńczych przyjaźniach, okolicznościach podjęcia pracy w stolarni i nauce zawodu stolarza. Jest mowa także o pierwszych doświadczeniach bohatera z alkoholem i papierosami. Dowiadujemy się też o okolicznościach poznania pierwszej (i jedynej w życiu „Ropucha”) miłości - Agnieszki i pierwszych fascynacjach związanych z rodzącym się uczuciem. W okresie przed wybuchem I Wojny Światowej, w jej trakcie oraz bezpośrednio po jej zakończeniu bohater mieszkał z matką w Kaliszu. Miasto należało do najbardziej zniszczonych w wyniku ówczesnych wojennych działań.
Relacjonując sekwencję dotychczasowych zdarzeń, bohater zaczyna przypisywać swój smutny i tragiczny los przeznaczeniu i prześladującej go w życiu „trzynastce” (pechowe dni, pechowe numery).

Wpadłem w świat Skazańca i trudno mi się z niego wyrwać. Może kolejna część mniej dynamiczna niż poprzednie, ale pomimo wszystko wciąga. Chyba najsmutniejsza i najbardziej nostalgiczna część.
Plusy:
- dalsze losy Ropucha we wronieckim więzieniu, nowe problemy, nowi przyjaciele, nowi (starzy) wrogowie;
- pokazanie funkcjonowania systemu więziennictwa w latach powojennych;
- wspomnienia z lat młodości, pierwsze przyjaźnie, pierwsza miłość;
- jak czas dojrzewania wpływa na to kim stajemy się w przyszłości;
- zbyt młody, zbyt naiwny, ślepo wierzący w ideały;
- w końcu dowiadujemy się z co został skazany Ropuch;
- trzymanie w niepewności denerwowało mnie już zdecydowanie;
- pokazanie jak bezwzględni potrafią być ludzie, nawet przyjaciele;
- subtelne, a zarazem nostalgiczne pokazanie wątku romantycznego;
- zmienna historia Polski widziana oczami bohaterów;
- ciekawy zabieg z przeskokiem do dalekiej przyszłości;
- wiemy już kiedy Ropuch odzyska wolność, więc jeszcze trochę przed nami;
- jak zwykle zaskakujące zakończenie.
Minusy:
- moim zdaniem jednak za dużo tych retrospekcji.
Ogółem książka bardzo dobra.

Plusy:
- pokazanie funkcjonowania systemu więziennictwa w latach powojennych;
-...

Wielu powie, że to jedna z najsłabszych części, a ja, że wręcz przeciwnie. Dużo można się dowiedzieć po tym tomie Skazanego, o jego osobowości, marzeniach, o tym, jak wzniosłe ideały zawładnęły jego życiem choć nie do końca je rozumiał i jednak popierał. Je lub człowieka, który wkładał mu je do głowy. Jak jeden błąd może zniszczyć całe życie. O tym, co utracił, za czym tęskni, co by zmienił i jak silny musiał być przez całe życie po tej drugiej stronie. Silny przez wzgląd co mógł mieć i jak paskudnym losem wszystko stracił. Jak przez jedno słowo, którego nie wypowiedział, jego życie zostało, bądź co bądź, zmarnowane. To książka o tym, że czasem warto zastanowić się, może wycofać nawet ryzykując utratę znajomych, ale czy tych prawdziwych? To nauka o tym, że warto słuchać najbliższych, chociaż czasami, że warto docenić to, co się ma.

Bo tak łatwo wszystko stracić...

Przygody dalej ciekawe i przyjemne...zwłaszcza że to 2WS.. ale nawiązywanie do magii liczb itp.. troszkę mi tu nie pasowało. Ocena nizsza nie poprzednie bo bardzo często wątek był przerywany.

Po dłuższej przerwie wróciłam do czytania tej serii. I o ile poprzednie tomy pochłonęłam, to przy "Zawsze mnie kochaj" męczę się. Nudzą mnie dlugie opisy z czasów dzieciństwa Ropucha, historie więzienne zresztą też. Nie wiem czy to kwestia mojego zmęczenia całą serią, czy ten tom jest dużo słabszy od poprzednich. Przeczytałam ze 100 stron i chyba nie dam rady więcej.

Więzienie to dobre miejsce na wspomnienia. O ile więzienie jest dobrym miejscem na cokolwiek.

Kontynuacja niesamowitych przygód i zmagań z trudami więziennego życia głównego bohatera.

super

super