Jackass!

2017-04-06
2017-04-06
2015-01-01
Sara Schoeneberg
yaoi manga dramat komedia romans fetysze

Manga jest dobra, ale jakoś nie zachwyca :/

Manga jest dobra, ale jakoś nie zachwyca :/

1969

Bez rewelacji, ale sympatyczne. I dość śmieszne, czyli w sumie oceniam na dobry. Jako jednotomówka manga ta i tak nie miała szans na fajną zakręconą fabułę, więc w pełni wykorzystała dostępną ilość stron, aby poprawić humor czytaczowi wizją smukłych męskich nóżek w rajstopkach.

Manga o fetyszu. Bardzo fajna, czego się nie spodziewałam. Tytuł mnie tak jakoś odtrącał. Dobrze, że się w końcu skusiłam. Nie żałuję i polecam.

Kurka wodna, co tytuł to lepszy! Czytałam już kilka historii yaoi i co rusz tak strasznie się integruje z bohaterami, że aż mam kaca czytelniczego! Nie spodziewałam się czegoś takiego. Jak najbardziej jest to opowieść o miłości, ale co urzeka mnie najbardziej to poruszenie tematu alkoholu, otwartego mówienia o uczuciach i nie ukrywania się ze swoimi problemami czy też sprawami, które nurtują. Keisuke stopniowo odkrywa swoją fascynację i pociąg do mężczyzn, mimo, że jego brat Katsumi jest innej orientacji. Tutaj właściwie poznajemy historię dwóch par. Sam Kastu wiąże się ze szkolnym pielegniarzem, który w obawie przed utratą młodszego ukochanego ucieka ze szkoły poprzez zwolnienie się z pracy. Natomiast Keisuke omotuje sobie wokoło palca Masayukiego, który nie tylko ratuje chłopaka w opałach, gdy ten przez pijaństwo siostry zakłada damską rajstopę na zajęcia, ale też otwiera się przed chłopakiem, odkrywając przed nim miłość i pociąg właśnie do rajstop! I mimo zaprzeczeń, że to tylko przyjaźń i tak ma zostać, panowie związują się na poważnie. Ujęło mnie to jak Keisuke się przejmował i myślał co się z nim dzieje, by końcowo głośno powiedzieć o swoich uczuciach. Łezka w oku kręciła się, gdy siostra chłopaków, mimo swojego problemu z procentami, na piedestale kładła kwestię wykształcenia młodzieńców i wygody ich życia, płakałam z radości, gdy Katsu odzyskał ukochanego. Zawsze mam taką burzę emocji, gdy biorę się za te wspaniałe jednotomówki, one porywają moje serce za każdym razem!

Na początku nie byłam pewna czego mogę spodziewać się po tej Jednotomówce Waneko. Z okładki uśmiechał się do mnie chłopak, otoczony nogami kolegi, odzianymi w czarne rajstopy. Niby nic dziwnego, fetysz tej części ubioru jest dosyć powszechnym motywem nie tylko w mangach, ale i w ogóle w tekstach kultury. Opis Jackass! sugerował jednak, że Keisuke Hara, główny bohater, przypadkowo założył do szkoły rajstopy. W tym momencie mój umysł na chwilę się zatrzymał. Bo jak, na Osamu Tezukę, można przez przypadek założyć rajstopy?

Oto moim oczom i mojemu umysłowi zaczęła ukazywać się wspaniałą historia. Relacje pomiędzy Keisuke a Masayukim nie polegają jedynie na seksie, pomiędzy który wklejona jest mało znacząca fabuła. Bohaterowie nadal są jedynie licealistami, więc trudno jest im poradzić sobie z uczuciem, jakie zaczyna się między nimi rodzić. Sprawę utrudnia fakt, iż Masayuki do tej pory był playboyem, mającym więcej dziewczyn, niż palców u rąk, a Keisuke nigdy nawet się nie całował. Autorka jednak doskonale wyciąga emocje z postaci, bez silenia się na przesadny dramatyzm. Oczywiście, droga chłopaków do szczęśliwego związku nie jest usłana różami, jednak mile zaskoczyło mnie to, iż Jackass! nie skupia się jedynie na graficznych scenach erotycznych.

Chociaż spotkałam się z wieloma opiniami, iż ta manga nie jest najlepszym, co przytrafiło się wśród yaoi, chociaż nie znajdziecie tutaj nowatorskich rozwiązań, to z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że Jackass!, to jedno z najbardziej uroczych i satysfakcjonujących dzieł, jakie dane mi było kiedykolwiek przeczytać. To historia na jeden raz, na rozluźnienie, na odpoczynek - tak, ale nie znaczy to, że nie może Was zachwycić.

Całość recenzji na: http://www.geekkochanajmocniej.pl/2017/10/raj-u-twoich-stop-recenzja-jackass.html

Totalnie pokręcona historia, nie wierzę, że tak mnie to wciągnęło. "Jackass" ma swój specyficzny urok ... Chyba coś ze mną nie tak, ale naprawdę polubiłam tę mangę i świetnie się z nią bawiłam XD Szkoda, że to tylko jednotomówka ;)

2067

Dla miłośników gatunku.

Dla miłośników gatunku.

Jeden z lepszych i oryginalniejszych BL, jakie pojawiły się na polskim rynku. Autorka pokazuje, że można stworzyć opowieść o homoseksualistach bez utartych schematów, krzywdzących stereotypów i przedramatyzowania. Jackass! to przede wszystkim spora dawka swobodnego, pozbawionego uprzedzeń humoru, do tego doprawionego szczyptą pikanterii. Bohaterowie, zarówno główni jak i drugoplanowi, są naturalni i przekonujący, a ich relacje - poprowadzone swobodnie. Do tego, co wbrew pozorom rzadko się zdarza w yaoicach, ta manga naprawdę jest przesycona erotyzmem, nie będąc przy tym wulgarną. Mało? Wszystko to w naprawdę ślicznej, subtelnej i poprawnej kresce. W tej gejozie nie uświadczysz anatomicznych potworków!

Niestety, dobry efekt psuje tłumaczenie, które jest po prostu koszmarne. Tak się składa, że czytałam Jackass! w kilku wersjach językowych, w tym w kilku rożnych angielskich tłumaczeniach, i niestety polska wersja jest zdecydowanie najgorsza. Ohydnie wulgarny, wręcz rynsztokowy słownik? Główny bohater jest gburem i cynikiem, nie agresywnym dresem... Wiele żartów zostało popsutych absolutnym brakiem wyczucia, podobnie jak kilka erotycznych momentów (chociażby ostatnia scena... a fuj). Żeby tłumacze-amatorzy wykazywali się większym wyczuciem językowym niż profesjonalista? Waneko, kogo wy zatrudniacie..

Boska już dawno nie czytałam nic tak za bawnego
za

Boska już dawno nie czytałam nic tak za bawnego
za

Kreska jest bardzo ładna, jednak sama historia - mimo tego, że w porządku - to niezbyt mnie zachwyciła.

• Manga
  • Mangi
  • LGBT
  • Yaoi

Dodaj cytat z książki Jackass!