Z tej samej krwi

Okładka książki Z tej samej krwi Tobias Olsson
Okładka książki Z tej samej krwi
Tobias Olsson Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Czarna seria
Av samma blod
Czarna Owca
2017-06-28
2017-06-28
Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska

Niełatwo ocenić ten kryminał. Zaczyna się całkiem nieźle. Jest zabójstwo, trochę tła społecznego i politycznego, dziennikarz z pasją, młoda prawniczka. Niestety autor nie poradził sobie z kontynuacją narracji w dobrym stylu.

Sama zagadka ma banalne rozwiązanie, którego można się domyślić w połowie książki. Opisy bestialstw wojennych bardzo szczegółowe i okrutne, zostaną w pamięci na długo po tym, jak zapomnę o czym była książka.

Na koniec autor już zupełnie odjechał. Prezentując swój jedynie słuszny punkt widzenia ima się wszelakich środków. Nie ma tam już narracji i dialogów. Są długie monologi, nużące i pompatyczne. Mam wrażenie, że książka została napisana po to, by wyłuszczyć właśnie poglądy autora, a sama zagadka kryminalna to jedynie słaby pretekst.

Nie polecam, bo nie mogę. Szkoda czasu, naprawdę.

Książka od poczatku jest dynamiczna i zagadkowa. Dobrze ukazuje jak można manipulować ludźmi i wpajać im nienawiść i uprzedzenie do innych. Trudno było też odgadnąć kto po której jest stronie. Bohaterowie niejednokrotnie nie majac wyjścia musieli zaufać nieznanej osobie z czym wiązało się ogromne ryzyko.

Okładka

Fajna

skąd
biblioteka

fabuła

Zabójstwo policjanta w Grecji.W tle uchodźcy

Moja opinia

Książka mądra i dobrze napisana.Można się dużo dowiedzieć,o wojnie grecko bułgarskiej.Z 1913 roku.
Choć,sam wątek typowo śledczy raczej nudnawy.

Okładka

Fajna

skąd
biblioteka

fabuła

Zabójstwo policjanta w Grecji.W tle uchodźcy

Moja opinia

Choć,sam wątek typowo śledczy raczej nudnawy.

Jonathan Sandler lubił wracać do Grecji, choć jako zagraniczny korespondent szwedzkiej gazety widział tam wiele zła. Również tym razem jego wizyta w tym kraju związana była z nieprzyjemnym wydarzeniem – miał opisać zabójstwo szwedzkiego policjanta w niewielkiej przygranicznej miejscowości.
Livia Köhler, prawniczka zajmująca się uchodźcami walczącymi o azyl, nigdy nie sądziła, że przyjdzie jej na własnej skórze doświadczyć przemocy, o jakiej słyszała od swoich prześladowanych klientów. Tylko dlaczego stała się czyimś celem?

Cała recenzja: ensorcelee.pl

Tobias Olsson sprawnie kreśli sieć różnych powiązań, które czytelnik niemal do końca musi rozplątywać. Sięga przy tym do żywego i budzącego wiele emocji tematu imigrantów, a także konfliktów sprzed lat i pokazuje, że nawet zło wyrządzone w przeszłości nigdy tak naprawdę nie zasypia i nie da się go pogrzebać razem z ciałami ofiar. Jest więc w tej książce coś więcej niż tylko okazja do śledzenia sprawy zabójstwa. Autor większy nacisk kładzie na pytanie „dlaczego?”, a nie „kto?”. Chwilami tylko za mocno ucieka w sensację rodem z amerykańskim filmów, ale nie razi to tak mocno, gdy dostrzega się jak wiele ważnych kwestii przy okazji tej pędzącej akcji porusza. To dobre otwarcie serii, a chociaż po zakończeniu nieco obawiam się kierunku, w jakim szwedzki pisarz postanowi pójść, to i tak na pewno na kolejne spotkanie z jego prozą się skuszę.

Pełna opinia na k-czyta.pl: http://www.k-czyta.pl/2017/08/tobias-olsson-z-tej-samej-krwi.html

"Jeśli raz zobaczysz zło w czystej postaci, nigdy go nie zapomnisz."

Thriller w dobrym klasycznym wydaniu, wzbogacony podkręcającymi dynamiczność i efektowność akcji elementami kryminału i sensacji. Książka nie trzyma oszałamiająco w napięciu, jednak wyzwala satysfakcjonujący dreszcz niepokoju i niepewności. Szpiegowskie intrygi zakrojone na szeroką skalę, spiski kryjące się głęboko w różnych organizacjach, z dala od oczu społeczeństwa, zakamuflowane elitarne porozumienia, oraz perfidne prowokacje obliczone na wywołanie określonych zachowań, zasianie i rozwijanie konkretnych idei. Znakomicie przedstawione tło społeczne, gospodarcze i polityczne. Odwołanie do nasilonego napływu uchodźców do europejskich państw, międzynarodowej polityki ochrony przed masowością tych zjawisk, gwałtownych protestów demonstrantów przeciwko rządowym i unijnym planom. Przywołanie historycznych faktów potwornych czystek etnicznych. Jakie mechanizmy psychologiczne powodują, że niektórzy ludzie, omamieni propagandą i retoryką wojenną, bez najmniejszych skrupułów, zamieniają się z pełnych miłości ojców i mężów w bezlitosnych morderców?

To także obraz niskich standardów przyjętych przez współczesne środki masowego przekazu, często nietrzymających się zasad etycznych, goniących za sensacyjnymi informacjami, niewystarczająco potwierdzających zebrane dane, koncentrujących się bardziej na szybkości udostępniania newsów niż na ich jakości. Instrumenty wykorzystywane przez władzę do kształtowania i manipulowania opinią społeczną, odwracania uwagi od naprawdę istotnych spraw, a podawania miałkiej i nijakiej papki informacyjnej. Powieść czyta się płynnie, przyjemny styl narracji, intrygujący scenariusz zdarzeń, zaskakujące zwroty akcji. Brakuje jedynie bardziej wyrazistych profili głównych bohaterów, tak aby czytelnik mógł nawiązać z nimi więź sympatii. Pierwszy tom serii, zatem wiele aspektów fabuły jest jeszcze frapująco zawieszonych i celowo niedopowiedzianych, ale już obiecująco zapowiadających się. Ciekawie będzie odkrywać je w kolejnych odsłonach, z pewnością się na nie zdecyduję.

W północno-wschodniej części Grecji, w niewielkiej miejscowości, położonej blisko tureckiej granicy, odnaleziono ciało zamordowanego szwedzkiego policjanta. Jonathan Sandler, wojenny korespondent, zostaje wyznaczony przez szefową działu wiadomości szwedzkiej gazety, do przyjrzenia się sprawie na miejscu i jej zrelacjonowania. Mężczyzna szybko odkrywa, że podawana przez lokalną policję oficjalna wersja wydarzeń nie pokrywa się z dokonanymi przez niego spostrzeżeniami. Wiedziony dziennikarską intuicją rozpoczyna złożone śledztwo. Wraz z Agnes Walli, przedstawicielką miejscowej prasy, podąża tropem prominentnego biznesmena, a także stara się poznać faktyczną sytuację w obozach dla uchodźców. Jeszcze nie wie, na jak wielkie niebezpieczeństwo naraża się i ile zagrożeń czyhać będzie na niego. W tym samym czasie, Livia Köhler, adwokat zajmująca się w Sztokholmie sprawami azylantów, dowiaduje się o tragicznej śmierci ojca, z którym nie utrzymywała bliskich kontaktów, a jednak jego odejście nagle, bezpośrednio i intensywnie wciąga ją w wir zatrważających incydentów, wyjątkowej przemocy, mrocznych tajemnic, tajnych informacji. Naprzemienna obserwacja obu wątków powieści wywołuje sporo przyjemności czytelniczej.

bookendorfina.pl

"Jeśli raz zobaczysz zło w czystej postaci, nigdy go nie zapomnisz."

• Mój
  • Recenzja/konkurs
  • Wyzwanie - przeczytane w 2017 :)
  • Przeczytam na samym końcu
  • Czarna Seria

Dodaj cytat z książki Z tej samej krwi