Strach jest grzechem

Świat Książki
2017-05-10
2017-05-10
Joanna Ugniewska
dylemat moralny dziennikarka dziennikarstwo kultura Oriana Fallaci polityka praca zawodowa przyjaźń refleksje światopogląd wywiady życie prywatne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oriana Fallaci, której obraz wyłania się z tych listów, jest w mojej ocenie osobą bardzo antypatyczną i narcystyczną. Niemniej lektura umożliwiła zerknięcie przez uchylone drzwi do jej "warsztatu", choć na pewno nie do duszy.

Opis życia, przeżyć Oriany Fallaci oraz wydarzeń historycznych zapisany na kartach listów.

Powinienem zacząć od informacji, że za sobą mam tylko jeszcze jedną lekturę Fallaci 'Penelopa na wojnie'. Na początku stwierdziłem o nieodpowiedniej kolejności czytania. To znaczy ta książka powinna być ostatnią, która podsumowuje twórczość pisarki. Jednak wprost przeciwnie okazało się to mieć efekt pozytywny, ponieważ teraz na każde dzieło spojrzę z biograficznego punktu widzenia. I dla mnie tym są te listy. Biografią, przepełnioną pełnymi uczuciami smutku i miłości, żalu i wdzięczności, zawodów i radości.

"Strach jest grzechem" to zbiór listów Oriany Fallaci - dla miłośników jej twórczości prawdziwa gratka, gdyż autorka często pisze o genezie swoich książek i artykułów, o bohaterach słynnych wywiadów i o poznanych ludziach, których albo ceniła, albo krytykowała.

Osobną grupę stanowią listy dotyczące rodziny, stryja, matki i siostry, bliskich więzi z nimi oraz dramatycznych przeżyć podczas ich choroby i powolnego umierania.

Podobnie jak w książkach i publicystycznych tekstach, tak i tu Fallaci jest bezkompromisowa, pisze szczerze aż do bólu, często niezwykle emocjonalnie, a z tych emocji łatwo odczytać jej stosunek do opisywanych spraw i osób.

W bogatej i zróżnicowanej korespondencji można odnaleźć wiele ciekawostek i mało znanych faktów z życia dziennikarki; są tu też smakowite anegdoty, a wśród nich m.in. wspomnienie o Janie Pawle II, z czasów gdy nie był jeszcze papieżem i publikował w Tygodniku Powszechnym oraz ...przedrukowywał niektóre utwory Oriany bez jej wiedzy.

Interesujący jest też styl i język listów - bardzo dynamiczny, żywiołowy, pełen różnych, nieraz sprzecznych emocji, barwny niczym literackie i dziennikarskie teksty Fallaci.

Polecam przede wszystkim tym, którzy znają już dorobek wybitnej pisarki, gdyż bez jego znajomości listy mogą być niezrozumiałe, mimo iż są one poprzedzane krótkimi komentarzami.

Dodaj cytat z książki Strach jest grzechem