Z życia zdeklarowanej singielki

Okładka książki Z życia zdeklarowanej singielki Małgorzata Ciechanowska
Okładka książki Z życia zdeklarowanej singielki
Małgorzata Ciechanowska Wydawnictwo: Novae Res literatura obyczajowa, romans
Novae Res
2017-04-30
2017-04-30
singiel plagiat romans

Książka ma 165 stron. Niby mało a jednak mała czcionka i małe odstępy, sprawiają, ze tekstu jest więcej.

Sama nie wiem czego spodziewałam się od książki, niby singielka, ale okładka jednak coś innego sugeruje... Zacznijmy od początku.

Izkę poznajemy, gdy budzi się u boku pana Karola.... Niby wszystko ok, ale jednak nie gra jak powinno. Iza pracuje w salonie sukien ślubnych i bardzo lubi swoją pracę i pracę z klientkami. Poznajemy ją bliżej i jej perypetię, ale także przemyślenia. Będziemy też świadkami jak życie potrafi zaskakiwać i się zmieniać.

Na początku trochę mnie nużyła, ale później się rozkręciło i wciągnęło, byłam ciekawa jak się skończy. Ciekawie napisana, lekka, momentami zabawna, o życiu, o tym że i nas takie rzeczy mogą spotkać. Napisana z humorem a jednocześnie z dystansem.

Książka trafiła do mnie przez przypadek, ale nie żałuje jej przeczytania. Jak i do was wpadnie polecam przeczytać :)

Nie była taka zła jak się spodziewałam, bo spodziewałam się pustej i głupiej historii i sama nie wiem po co po nią sięgnęłam. Początek trochę właśnie taki jak wymysliłam, ale ciekawy,płynny język i wartka akcja skłoniły mnie do czytania i po przeczytaniu 1/3 książki tak mocno mnie wciągnęła, że przeczytałam w jeden wieczór, Tytuł trochę niefortunny, ale sama nawet bym nie miała pomysłu jak ją inaczej nazwać. Polecam, myślę, że dobrze obrazuje współczesną polską rzeczywistość.

Blog: http://bjcdobryfilmijeszczelepszaksiazka.blogspot.com

***********************************************************

Z debiutami bywa różnie, to wiadomo nie od dziś. Kiedy wydawnictwo NovaeRes zaproponowało mi do recenzji książkę Małgorzaty Ciechanowskiej byłam pewna, że literatura kobieca nie może być nudna. Pamiętam jak dziś, jak bardzo się cieszyłam, że przyjdzie do mnie lekka i bardzo cieniutka książka, idealna na jeden wieczór. Nie spodziewałam się jednak tego, że sto sześćdziesiąt stron będę czytała prawie dwa tygodnie... Zazwyczaj przed napisaniem swojej opinii nie czytam innych, lecz w tym wypadku inaczej się nie dało. Myślałam, że może coś źle zrozumiałam, może miałam ciężki okres i nie potrafiłam docenić przekazu autorki. Jednak nie. Okazało się bowiem, że oczekiwania czytelnicze nie zostały zaspokojone u większości odbiorców.

Z życia zdeklarowanej singielki była książką, w której autorka udowodniła, że ma swój charakterystyczny styl i nie boi się balansować na granicy pomiędzy zaangażowaniem, a znudzeniem. Gdyby nie opisy wnętrz pomieszczeń, detali, sukienki i tak dalej, byłaby to naprawdę lekka i przyjemna książka. Chwilami miałam wrażenie, że Pan Tadeusz miał krótsze opisy i był ciekawszy. Nastawiłam się dość pozytywnie, a po zakończeniu okazało się, że dawno nie byłam tak sceptycznie nastawiona do dalszego czytania.

Małgorzata Ciechanowska przedstawiła mi losy Izki, która pracuje w salonie sukien ślubnych. Choć mówi o sobie, że jest singielką z wyboru, skrycie marzy, że sama kiedyś założy jedną z tych pięknych kreacji, które ogląda na co dzień… Los jednak nieustannie rzuca jej kłody pod nogi i funduje przyspieszony kurs dorosłości. Wieczne przeboje z szefową nie ułatwiają jej życia. Nowe problemy, nowe role, nowe wyzwania. Bohaterka z dużą dawką dystansu, samokrytyki i humoru opisuje, jak potoczyło się jej życie. Przy okazji osobistego rachunku sumienia i rozliczania się z własną przeszłością Iza niezwykle błyskotliwie ocenia stan relacji międzyludzkich we współczesnym świecie. Czy bogatsza o trudne doświadczenia zdoła wreszcie wszystko sobie poukładać?

Małgorzata Ciechanowska wystawia czytelnika na próbę. Perypetie Izki utwierdzają odbiorcę, że nie warto dwa razy wchodzić do tej samej rzeki, a przeszłość winna pozostać przeszłością. Autorka serwuje różnorodne błędy jakie człowiek musi pokonać na swej życiowej drodze. Można mieć wrażenie, że wszystko co nam się przydarza jest z góry ustalone. Może nie do końca przekonałam się do tego tekstu. Może to było zamierzone, lecz dla mnie było tego zwyczajnie za dużo. Powieść ciekawa, wciągająca zdecydowanie utonęła w gąszczu detali. Wycinając zbędne opisy otrzymalibyśmy szybką i watką akcję z dobrym humorem na czele. Jednak nie można tego wykreślić, a całość jest trudna do przeczytania w jeden wieczór. Fabuła toczy się szybko, a może zbyt szybko. Miewałam wrażenie, że brakuje tutaj rozwinięcia poszczególnych wątków. Wyglądało to trochę jak oglądanie filmu z wesela w przyśpieszonym tempie, ze spacjami na salę, suknię, czy stół. To co najważniejsze umykało pod słowami "później ci dopowiem co mówili", a przecież to jest najważniejsze. Brakowało tu uczuć i emocji bohaterów. Był potencjał, ale wymaga on jeszcze doszlifowania. Gratuluję odwagi i napisania ciekawej historii, jednak ja szukałam tu czegoś innego. Może następnym razem to znajdę.

Blog: http://bjcdobryfilmijeszczelepszaksiazka.blogspot.com

***********************************************************

Metryka nie świadczy o dojrzałości – to wiadomo od dawna, tak samo, jak to, iż najlepszym nauczycielem jest samo życie… nikt ani nic nie potrafi zaserwować człowiekowi kursu szybkiego dorastania w takim stylu jak ono.

Sięgając po tę powieść, nie spodziewałam się tak dobrej, lekkiej i zabawnej lektury. Ostatnimi czasy znaczna część krótkich powieści okazywała się średniej „jakości”, ta zaś była miłym zaskoczeniem.
Małgorzata Ciechanowska wprowadza czytelnika w świat dwudziestopięcioletniej Izki, pracownicy salonu z sukniami ślubnymi. Młodej, przebojowej na pozór dziewczyny, której życie nie rozpieszczało… przynajmniej przez znaczną część jej życia, której pozornie odpowiada status „singielki”.

Autorka zastosowała w powieści nie dość, że narrację pierwszoosobową to jeszcze czas teraźniejszy, dzięki czemu czytelnik od samego początku może wczuć się w sytuację dziewczyny, poznając jej przemyślenia i sposób patrzenia na świat, w tym również otaczających ją ludzi.

Powieść ta w dość humorystyczny sposób, niekiedy okraszony ironią, a czasem z dużą dozą dystansu oddaje uroki relacji międzyludzkich. Autorka porusza tutaj temat trudnych relacji na linii matka-córka, kobieta-mężczyzna, pracodawca-pracownik.
Wszystko to idealnie ukazuje, jak wiele czynników wpływa na jednostkę, jej postrzeganie swojej osoby, wartości, jaką sobą reprezentuję i wyobrażenie tego, jak odbiera ją świat.

Małgorzata Ciechanowska postawiła na dynamiczną i wartką akcję. Co rusz na życiowej ścieżce głównej bohaterki coś się dzieje. Dziewczyna z pewnością nie może narzekać na nudę, nawet jeśli zdarzają się momenty, w których wszystko sypie się jak domek z kart… to samo tyczy się czytelnika – przeczytacie tę powieść błyskawicznie bez cienia nudy.

Podsumowując: Z życia zdeklarowanej singielki to dynamiczna historia, przy której spędzicie miło czas. Zagłębicie się w życie młodej kobiety, która pozornie chciała być niezależną singielką, a w środku pragnęła tego, czego pragnie większość z nas – ciepła, miłość, akceptacji i zrozumienia. Poznacie historię, jaka mogłaby przytrafić się każdemu, a jednocześnie tak wyjątkową i uroczą, że przepadniecie w niej bez reszty… I w końcu… poznacie sekrety przyspieszonego kursu dorastania…

Polecam!

"O tym jak dojrzewa się do poważnych decyzji."

Jeszcze jakiś czas temu nie pomyślałabym, że sięgnę po tę książkę, atym bardziej, że całkiem mi się ona spodoba.
Styl autorki jest naprawdę nie zły, zwłaszcza patrząc pod kątem, że jest to debiut, czytałam dużo gorzej napisanych książek. Bohaterka czasem sprawiała wrażenie irytującej, ale nie na tyle, aby zaprzestać czytania. Zresztą myślę, że był to oczywisty zabieg, który miał ukazać przemianę głównej bohaterki z nieogarniętej dziewczyny, w dorosłą, odpowiedzialną kobietę. Iza jest bardzo zabawna a sama książka napawa pozytywnym nastawieniem, ponieważ te przeciwności losu, a także wszystkie wpadki Izy czyta się niezwykle przyjemnie. Fabuła jak najbardziej się klei, wątki zostały dobrze zamknięte, a samym zakończeniem jestem usatysfakcjonowana.
Książka jest jak najbardziej okay, lekka, naprawdę przyjemna. Od tak do przeczytania dla relaksu, na kocyku czy plaży. Nie jest to pozycja obowiązkowa, wręcz nic nie stracicie, jeśli po nią nie sięgnięcie. Jeśli lubicie obyczajówki, historie typowo kobiece, to uważam, że naprawdę warto się zainteresować tą pozycją.

"O tym jak dojrzewa się do poważnych decyzji."

Głowna bohaterka ma na imię Iza i jest ona 25-letnią kobietą. Mieszka w małej kawalerce. Wcześnie wyprowadziła się z rodzinnego domu ze względu na jej nieprawidłowe relacje z matką. Mówiła o sobie, że jest singielką z wyboru, ale tak naprawdę skrycie marzyła o założeniu sukni ślubnej. Być może, jej sceptyczne nastawienie do miłości miało podłoże w nieprawidłowych kontaktach z matką. Bała się odrzucenia, bo już na kimś się zawiodła. Jednak. w głębi serca marzyła o założeniu pięknej sukni ślubnej.

To jest skrót całej fabuły. Według mnie, jest ona bardzo wciągająca, a historia Izki pokazuje, iż pomimo sprzeczności losu, warto walczyć o swoje własne szczęście. Dodam jeszcze, że książka ta została napisana prostym, przejrzystym językiem. Niezwykle przyjemnie się ją czyta. Z czystym sumieniem polecam tę lekturę nie tylko singielkom, lecz każdej osobie ciekawej przygód Izy.
Bardzo przyjemnie czyta się tę lekturę, fabuła jest wc

----------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------

„Z życia zdeklarowanej singielki” jest powieścią lekką i zabawną. Opowiada o losach Izki, singielki której los trzyma ją kurczowo o ironio w salonie sukien ślubnych.

Początkowo nasza bohaterka twierdzi, że zaistniały stan rzeczy jej odpowiada. Praca jest dobra, starcza na miarowe życie na ulicy wrzosowej, przy której mieści się jej kawalerka. W życiu Izy pojawiają się mężczyźni, ale nie każdy wzbudza w niej jakiekolwiek uczucia jak np. Karol, stateczny, pedantyczny synek mamusi, traktujący naszą bohaterkę jak przystań „seks". Gdy w jej życiu pojawiają się dwaj mężczyźni z przeszłości, jej życie wywraca się do góry nogami, na dwóch różnych płaszczyznach równocześnie. Filip czy Witold? Który z nich zmieni Izę na zawsze.

„W życiu spotykałam niewielu ludzi, dla których byłam naprawdę ważna. Własna matka zapominała o moim istnieniu, więc szybko się ewakuowałam z tego toksycznego domu”.

Los nie szczędzi naszej Izie wyzwań i co rusz podrzuca jakąś kłodę pod nogi. Z każdym kolejnym zwrotem akcji poznajemy naszą bohaterkę i to, co ją ukształtowało w życiu. Patrzymy, jak dorasta pomimo słusznego już wieku dwudziestu paru lat.

„Od mojego pierwszego [dzień dobry] do teraz zmieniło się chyba wszystko. Nie sądziłam, że kobieta, z którą tyle czasu dzieliłam klatkę, jest taka wspaniała. Kto by pomyślał, że dobre relacje z sąsiadami mogą tyle zmienić?”

Książka ta bardzo ciekawie opisuje sposób radzenia sobie z presją rodzica i ambicji względem dziecka. Mamy tu historię Izy porównywanej wciąż do starszej siostry, która powoli odnajduje siebie i jej starszą siostrę, która gdzieś w głębi siebie odkryła, jak ma dość bycia idealną i wciąż taką jak oczekują inni.

Dystans bohaterki do wydarzeń sprzed lat, jak i tych obecnych plus jej ocena ludzi i otaczającego jej świata połączone z dawką humoru tworzą podwalinę do świetnej historii, którą czyta się lekko, a prawdy w niej zawarte stają się oczywiste. Relacje bohaterki z matką, ukazują, jak może czuć się odrzucone dziecko, kiedy nie spełnia oczekiwań zbyt wygórowanych. Kiedy to rodzić oczekuje, że dziecko zarzuci swój dziecięcy świat na poczet marzeń owego rodzica. Ambicje nawet najszczersze mogą zniszczyć relacje, które nie zawsze udaje się odbudować, nie zawsze jest na to czas.

----------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------

Książka ma tylko, albo aż 168 stron na których los bohaterki jest opisany w taki sposób, że czujesz niedosyt i z niecierpliwością oczekujesz drugiej,a może i trzeciej następnej części, kto wie?
Główną bohaterką jest dziewczyna o imieniu Izka. Młoda. zdolna i energiczna. Z zewnątrz udaje twardzielkę, lecz wewnątrz jest delikatna i wrażliwa. Spotka ją wiele zarówno dobrego, jak i złego, no ale takie jest prawdziwe życie, nie prawda?
Czytając, zdajemy sobie sprawę,że Izka wcale nie chce być singielką, a główną cechą jej charakteru jest nadużywanie życiowych mądrości. Pod pozorem lekkiej lektury, kryje się wiele sytuacji życiowych i perypetii, które spotykamy na swojej drodze przez całe nasze życie. Decyzję podejmowane przez naszą bohaterkę zmuszają nas do refleksji i odpowiedzi sobie nie pytanie: Co ja zrobił/a bym w tej sytuacji?
Mimo niektórych drobnostek książkę zaliczam do jak najbardziej udanych. Cenię sobie ciężką prace autorki i jej własny pomysł na historię, którą stworzyła. Podziwiam i trzymam kciuki za dalsze sukcesy.

marusitestowanie.blogspot.com

"Z życia zdeklarowanej singielki" to przede wszystkim książka dla każdego. Wbrew pozorom nie tylko dla singli.
Bohaterką jest Izka, która podjęła decyzję o byciu singielką z wyboru. Jednak wydarzenia w jej życiu, nieco zmieniają jej pogląd nie tylko na temat singlii, ale również na całe życie. Musi dorosnąć do pewnych roli, często nie łatwych.

Książka jest niebanalna a lekkie pióro autorki sprawia, że czyta się ją przyjemnie. Znajdziemy tam wiele ciekawych wątków, zróżnicowanych postaci i wiele zaskakujących wydarzeń.

Wielki plus za narrację pierwszoosobową (czas teraźniejszy)- dzięki niemu możemy przenieść się do Świata Izki i przeżywać z nią te wszystkie chwile...

Warta przeczytania. Pod warunkiem, że lubicie lekkie pióro.

Książka jest niebanalna a...

„Z życia zdeklarowanej singielki” Małgorzaty Ciechanowskiej to niezwykle lekka oraz pełna humoru powieść, w sam raz na niedzielne popołudnie. Ukazuje ona życie 25 letniej singielki, jej wybory oraz decyzje życiowe. Lekki styl autorki sprawił, że książkę czytałam z wielką przyjemnością.

Główną bohaterką jest Iza- młoda i niezależna kobieta, pracująca w salonie sukien ślubnych. Skrycie jednak marzy ona o tym, że kiedyś będzie miała okazję założyć jedną z tych przepięknych kreacji. Los nie jest dla niej łaskawy. Ciągłe problemy oraz coraz to nowe wyzwania stanowią nieodłączny element jej rzeczywistości. Na swojej drodze spotyka wielu różnych mężczyzn. Ale czy któryś z nich okaże się tym jedynym?

Jest to ciekawa historia, która uświadamia nam, że każdy z nas musi dojrzeć, dorosnąć do tych najważniejszych życiowych decyzji. Niezależnie czy dotyczy to ślubu, kupna mieszkania, czy też wyboru studiów. To właśnie czas i jego upływ sprawia, że jesteśmy w stanie pogodzić się ze swoją przeszłością. Iza pomimo wielu problemów, stara się poukładać swoje życie na nowo. Nowa praca, facet, remont mieszkania, siostrzenice wypełniają większość jej wolnego czasu.

Główna bohaterka jest doskonałą obserwatorką zachowań innych ludzi. Nic nie jest w stanie umknąć jej uwadze. Dostrzega ona zarówno ich wady, jak i zalety. Niezwykle irytującą osobą jest jej szefowa Natalia, która zawsze musi znajdować się w centrum zainteresowania innych. Nie dopuszcza do siebie myśli, że ktoś może posiadać inne zdanie niż ona. Trudno jej się również przyznać do błędów.

To również opowieść o relacji łączącej matkę i córkę. O relacji niezwykle skomplikowanej, która w dużym stopniu wpłynęła na jej dalsze, dorosłe życie. Matka, która faworyzuje najstarszą córkę, stawiając ją za wzór młodszej z nich. Traktuje ona Izę jak piąte koło u wozu, dostrzegając wyłącznie Alicję. Okazuje się być osoba niezwykle wymagającą i przekonaną o własnej doskonałości.

Powieść napisana jest lekkim, plastycznym językiem, co sprawiło, że czytałam ją z wielką przyjemnością. Wszystkie wydarzenia opisane zostały z punktu widzenia głównej bohaterki. Dzięki temu lepiej poznajemy jej myśli, przeżycia, uczucia i emocje. Przyznam, że z wielką ciekawością śledziłam losy Izy. Akcja jest wartka i dynamiczna, przykuwa ona uwagę czytelnika.

Podsumowując „Z życia zdeklarowanej singielki” to ciekawa historia, w sam raz na niedzielne popołudnie. Lekka, zabawna i pełna humoru opowieść, która uświadamia nam, że w życiu nigdy nie jest za późno na spełnianie własnych pragnień. Ważne jest również rozliczenie ze swoją przeszłością, aby żyć tym, co jest teraz.

Powieść polecam i zachęcam do lektury.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Novae Res.

ksiazkowyswiatmoniki.blogspot.com

• 2017
  • Egzemplarz recenzencki
  • Moi mali książęta :)
  • X2017
  • Biblioteczka domowa III
  • Przeczytane w 2023

Dodaj cytat z książki Z życia zdeklarowanej singielki