rozwińzwiń

Filozofia jako ścisła nauka

Okładka książki Filozofia jako ścisła nauka Edmund Husserl
Okładka książki Filozofia jako ścisła nauka
Edmund Husserl Wydawnictwo: Aletheia filozofia, etyka
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Aletheia
Data wydania:
1992-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1992-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788390039305
Tłumacz:
Włodzimierz Galewicz
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
363
142

Na półkach: ,

W tej krótkiej rozprawie Husserl podejmuje się analizy dwóch wiodących w tamtym czasie nurtów filozofii: naturalizmu i historyzmu. Wykazuje on przy tym, że żadne z tych podejść nie jest w stanie dać filozofii ostatecznego ugruntowania, co jest niezbędne, jeżeli ma być ona nauką fundamentalną o całości rzeczywistości. To, że niezbędna jest taka nauka, jest niewątpliwe, krytyczny dyskurs naukowy musi bowiem zawsze pytać o uzasadnienie swoich tez, w poszukiwaniu ostatecznych ich podstaw.

Rozprawa ta była opublikowana pierwotnie w czasopiśmie naukowym, częściowo jest więc ona elementem toczącej się w tamtym czasie akademickiej dyskusji filozoficznej. Fragmenty zawierające zbijanie argumentów adwersarzy, których prac raczej się już dzisiaj nie czyta, mogą być mało pasjonujące dla osób nie interesujących się historią filozofii. Pod pewnymi względami rozprawa ta jest analogią "Rozprawy o metodzie" Kartezjusza, Husserl szykował nią niejako grunt do ogłoszenia swojego pełnego programu filozoficznego, i jest ona z tego powodu bardzo wartościowa dla zrozumienia tego programu.

W tej krótkiej rozprawie Husserl podejmuje się analizy dwóch wiodących w tamtym czasie nurtów filozofii: naturalizmu i historyzmu. Wykazuje on przy tym, że żadne z tych podejść nie jest w stanie dać filozofii ostatecznego ugruntowania, co jest niezbędne, jeżeli ma być ona nauką fundamentalną o całości rzeczywistości. To, że niezbędna jest taka nauka, jest niewątpliwe,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • Przeczytane
    2
  • Posiadam
    1
  • Filozofia / Religie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Filozofia jako ścisła nauka


Podobne książki

Przeczytaj także