Tajemnicze księżniczki

2016-01-01
2016-01-01
Tadeusz Woźniak

Okładka książki Camilla, niezbyt szczupła księżniczka Khoa Le, Carolina Zanotti
Camilla, niezb... Khoa Le, Carolina Z...
Okładka książki Kopciuszek Khoa Le, autor nieznany
Kopciuszek Khoa Le, autor niez...

Książka jest absolutnie zachwycająca. Idealnie pasuje tutaj cytat przypisywany Leonardowi da Vinci: "Prostota to najwyższa forma wyrafinowania".
Autorka tekstu i ilustratorka - Khoa Le - stworzyła małe dzieło sztuki, prawdziwe "artistic books". "Tajemnicze księżniczki" to historia sześciu sióstr-księżniczek o imionach: Kaliope, Flora, Gea, Marina, Zoe. Nie poznajemy imienia szóstej księżniczki. Dlaczego? To tajemnica, trzeba przeczytać, aby się dowiedzieć co potrafiła i jaka była szósta siostra.
Niezwykle ważny jest tu podjęty przez Autorkę temat: przyczyn pojawiania się złości i sposoby radzenia sobie z nią. Problem został ujęty bardzo subtelnie, wykorzystano przy tym baśniową metaforę, co - moim zdaniem - sprawia, że perswazyjność przekazu jest niezauważalna dla dziecięcego czytelnika.
Cały tekst można by zmieścić na jednej stronie A4. W książce zostało to rozplanowane na 45 stron, formatu 24 na 33 cm. Każda strona to refleksyjno-nastrojowa ilustracja. Obrazy Khoe Le mają w sobie harmonię oraz bogactwo kolorów i linii typowych dla kultury wschodniej. Mnie trochę kojarzą się z rosyjskimi baśniami - one przecież także pochodzą z tego kręgu kulturowego. "Tajemnicze księżniczki" można tylko oglądać, tekst stanowi dodatek do historii, opowiedzianej w zasadzie poprzez ilustracje. Ta książka to przykład komunikacji intermedialnej, na pewno inspirującej czytelnika do własnych odkryć twórczych. Polecam ją bardzo do pierwszego kontaktu dziecka ze sztuką, ilustracje Khoe Le rozwijają i wzbogacają świat wyobraźni małego odbiorcy. Myślę, że do całości można odnieść metaforę "teatr słów i obrazów" (określenie pani Krystyny Zabawy),ponieważ niewielka objętość treści sprawia, że słowa są ważne, ale wybrzmiewają pełną mocą dopiero poprzez grafikę.

Poniższa recenzja, okraszona zdjęciami ilustracji, dostępna jest na moim blogu Świat według Lilii: http://swiatwedluglilii.pl/dla-dziecka/tajemncze-ksiezniczki-212017/

Dlaczego duże i małe dziewczynki tak chętnie sięgają po historie, których bohaterkami są księżniczki?

Może wynika to z pragnienia doświadczenia luksusu, zarówno jeśli chodzi o dobra materialne, jak i możliwość obcowania z czymś niedostępnym dla ogółu.

Może (prawie) każda z nas marzy o długiej, misternie zdobionej sukni, balu, który przetańczy do białego rana u boku najprzystojniejszego przedstawiciela odmiennej płci.

A może pociąga nas wizja złotej klatki, zrzucenia trosk na barki innych osób i zaprzątania głowy jedynie miłymi sprawami.

Cóż, jednego możecie być pewni. Tajemnicze KSIĘŻNICZKI daleko odbiegają od utartych schematów.

Nie sposób oderwać oczu od szaty graficznej, stworzonej przez Khoę Le. Ceniona ilustratorka ponownie stanęła na wysokości zadania, powołując do życia wyrwane ze snów postaci.

Akcja baśni rozgrywa się w miejscu, którego próżno szukać na mapie. Owe królestwo zamieszkuje sześć potencjalnych następczyń tronu. Każda z nich wyznaje inną życiową filozofię. Jedna kocha przepych, drugiej sprzyja natura, trzecia ma obsesję na punkcie swoich pukli, czwarta najlepiej czuje się w wodnym środowisku, piąta włada fauną, natomiast charakter i umiejętności ostatniej owiane zostały gęstą tajemnicą.

Przedstawicielki najwyższej klasy społecznej zostają wytypowane do stawienia czoła zagrożeniu. Szkodnikiem, niszczącym krainę jest przerażający smok. Księżniczki korzystają ze swoich mocy, by rozwiązać palący problem. Czy ich eskapada zakończy się sukcesem? A może z góry skazane są na miażdżącą porażkę?

Koncepcja szlachetnie urodzonych niewiast, wykonujących pracę zazwyczaj przypisaną dzielnym młodzieńcom (niekoniecznie pochodzącym z zamożnych rodów),jest dosyć niespotykanym rozwiązaniem. To najlepszy dowód na to, iż heroizm nie jest uzależniony od płci. Skłonność do czynienia dobra i bezinteresownej pomocy to przejawy odwagi, godnej wyróżnienia.

Prócz nietuzinkowych bohaterów uwagę czytelnika zwraca także potwór, wrażliwy na emocje, niepotrafiący zapanować nad daną mu przez naturę siłą.

Khoa Le stroni od aktów przemocy. Stawia na dialog, współpracę, na wielokrotne próby wypracowania konsensusu pomiędzy przedstawicielami przeciwstawnych obozów. Zjednoczenie sił potrafi zdziałać cuda, kooperacja jest zatem pożądanym zjawiskiem, przynoszącym zamierzone efekty.

Czym, lub kim tak naprawdę okaże się smok i co symbolizuje?

Niewielka ilość tekstu nie odwraca uwagi czytelnika od głównego atutu książki, jakim są ilustracje. Wypowiedź autorki wędruje po stronach, nie trzyma się utartych schematów, wręcz dopasowuje do sytuacji. Skondensowana treść wyzwala energię, niezbędną do uruchomienia wyobraźni i intensywnego przeżywania perypetii bohaterów.

Kolorowe pejzaże, dopieszczone w najmniejszym detalu, przenoszą odbiorcę książki do bajecznej krainy, w której wszystko może się zdarzyć, gdzie nie panują znane reguły, a granice wytycza wyłącznie wyobraźnia.

Kolekcjonerskie cacuszko. Okaz, wzbogacający domowe zbiory o ilustratorski majstersztyk. Podwójna okładka dubluje odczucie obcowania z czymś wyjątkowym, stworzonym z największą starannością, z głębi serca z potrzeby dzielenia się pięknem. Lśniące, delikatne w dotyku strony wręcz wymagają specjalnego traktowania. Zapomnijcie o brudnych, tłustych dłoniach. Wspomnianą lekturą należy się delektować, karmić zmysły i cieszyć z samego faktu jej posiadania.

Wracając do jednego z głównych pytań. Jakkolwiek jest w Twoim przypadku, wiedz, że dla kogoś jesteś, byłaś lub będziesz księżniczką, chociaż nigdy nie doświadczysz ciężaru korony.

• Dla dzieci
  • Złota Lista 6+
  • Posiadam <3
  • Dziecięcy świat
  • Świat Książki
  • Kupić B
  • Nie ma w bibliotece

Dodaj cytat z książki Tajemnicze księżniczki