Biologia Campbella

Okładka książki Biologia Campbella Michael L. Cain, Neil A. Campbell, Robert B. Jackson, Peter V. Minorsky, Jane B. Reece, Lisa A. Urry, Steven A. Wasserman
Okładka książki Biologia Campbella
Michael L. CainNeil A. Campbell Wydawnictwo: Rebis nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Campbell Biology 10th edition
Rebis
2016-02-23
2016-02-23
praca zbiorowa

Biologia Campb... Michael L. Cain, Ne...
Okładka książki Biologia Michael L. Cain, Neil A. Campbell, Robert B. Jackson, Peter V. Minorsky, Jane B. Reece, Lisa A. Urry, Steven A. Wasserman
Biologia Michael L. Cain, Ne...

Dobry podręcznik, na pewno najlepszy na rynku.

Dobry podręcznik, na pewno najlepszy na rynku.

"Biologia Campbella" to trzecia polska edycja niesamowitego podręcznika biologii opracowanego przez zespół słynnych biologów amerykańskich. Jest cennym źródłem zaktualizowanej wiedzy. Treści są tak dobrane, by tworzyć powiązania miedzy różnymi dziedzinami biologii, co ułatwia lepsze poznanie i zrozumienie tej dziedziny nauki. Pytania kontrolne oraz ćwiczenia umożliwiają sprawdzenie stopnia opanowania i zrozumienia materiału. Wskazówki na początku rozdziału podpowiadają, jak się uczyć - zachęcają do aktywności poprzez tworzenie wykresów, diagramów oraz tabel. Taka wskazówka to strategia efektywnego uczenia się oraz przyswajania ważnych informacji zawartych w poszczególnych rozdziałach.

Uaktualnianie treści jest konieczne ze względu na szybkie zmiany w zakresie wiedzy dotyczącej np. zmian klimatu, genomiki, inżynierii genetycznej, biologii ewolucyjnej czy terapii opartych na mikrobiomie. Nowym podrozdziałem tego wydania jest "Płeć biologiczna, tożsamość płciowa i orientacja seksualna w seksualności człowieka", który to ma przede wszystkim dostarczyć najnowszych informacji przybliżających zagadnienia, które z kolei mają ogromne znaczenie dla biologii, życia młodych ludzi i stanowią w pewnym sensie odpowiedź na toczącą się aktualnie debatę publiczną.

Liczne zdjęcia, ilustracje i schematy, przemyślany układ materiału, rzetelne opracowanie, a przede wszystkim przystępny język, to niezaprzeczalne atuty tej książki. Jej poprzednie wydania cieszą się świetną opinią wśród nauczycieli, uczniów i studentów. Publikacja zawiera najnowsze odkrycia i wyniki badań, a dzięki temu stanowi ogromną pomoc m.in. dla uczniów/studentów kierunków medycznych i biologiczno-chemicznych. Jest też niezwykle wartościową lekturą dla tych, którzy są zwyczajnie ciekawi świata i rządzących nim mechanizmów.

"Biologia Campbella" jest powszechnie znana biologom i rekomendowana przez nich zarówno uczniom, jak i studentom. Stanowi nieocenioną pomoc dla maturzystów oraz osób przygotowujących się do Olimpiady Biologicznej. Chętnie z niej korzystają nauczyciele przygotowujący zadania dla uczniów ambitnych, szczególnie zainteresowanych przedmiotem. Warto zwrócić uwagę, że części poświęcone badaniom naukowym dają szansę przećwiczenia myślenia naukowego, a także zdobycie kluczowych kompetencji określonych przez ekspertów podczas konferencji Vision and Change.

Moim zdaniem głównym atutem tej publikacji jest to, że tak wiele różnorodnych, rzetelnych, aktualizowanych i do tego zilustrowanych niezliczonymi grafikami treści mieści się w jednym (choć niemałym!) tomie. Chętnie sięgam po tę pozycję pomimo posiadania poprzedniego wydania, a w przypływie ciekawości mogę porównywać zawarte tam treści.

psycha siada

psycha siada

Wybitna, niesamowicie ciekawa, dogłębnie wyjaśniająca i opisująca różnorodne zjawiska biologiczne, przyrodnicze... Kupiłam ją kilka lat temu w ramach przygotowań do matury rozszerzonej z biologii, co prawda wiedza w niej zawarta wychodzi znacznie poza zakres materiału obowiązującego do tego egzaminu, ale warto przyjrzeć się jej bliżej, zwłaszcza, gdy czujemy niedosyt, nie dość dobrze rozumiemy, pewne zagadnienia, które z grubsza, w okrojonej i uproszczonej nieco formie, są ukazane w podręcznikach Operonu czy Nowej Ery. Grafiki, schematy, ilustracje- przepiękne, niezwykle dokładne, często pojawiające się na maturach, a zatem każdy, kto oczekuje wysokiego wyniku, powinien się z nimi zaznajomić. Nie jest to must-read dla biolchemicznych licealistów, jest to bardziej lektura, z której korzysta się na studiach biologicznych, chemicznych, medycznych, ale ja osobiście nie żałuję tych około 200 zł wydanych na tę bardzo wartościową, edukacyjną pozycję.

"Biologia" Campbella to pozycja najczęściej rekomendowana przez biologów jako lektura niemal obowiązkowa dla uczniów szkół podstawowych, średnich oraz kandydatów na studia związane z naukami biologicznymi i studentów. Została ona przygotowana w bardzo przemyślany sposób. Dzięki współpracy specjalistów z poszczególnych dziedzin oraz niezliczonych konsultacji, zawiera potężną dawkę merytorycznej wiedzy. Na jej powstanie w aktualnej wersji miały wpływ tysiące recenzentów!!!

Treści podzielono na 8 głównych części:
- Historia ewolucyjna różnorodności biologicznej,
- Rośliny - budowa i funkcjonowanie,
- Zwierzęta - budowa i funkcjonowanie,
- Ekologia.

Poszczególne części zawierają następujące sekcje:
- zagadnienia kluczowe,
- tekst rozdziału (i podrozdziałów),
- pytania kontrolne,
- podsumowanie zagadnień kluczowych (w tym wizualne streszczenie informacji z rozdziału),
- ryciny łączące treści różnych rozdziałów,
- ćwiczenie umiejętności naukowych w praktyce, które pomagają m.in. w interpretacji danych, tworzeniu wykresów i układów eksperymentalnych.

Publikacja posiada starannie dobrane i przygotowane ryciny zawierające dokładne opisy i wyjaśnienia omawianych zagadnień. Na jej końcu znajdują się dodatki, a w nich m.in. sugerowane odpowiedzi do pytań kontrolnych, porównanie mikroskopu świetlnego i elektronowego, klasyfikacja organizmów. Jest też obszerny słowniczek oraz indeks.

Starannie skomponowany układ treści daje bardzo duże możliwości do przemyślenia poszczególnych porcji informacji. Sprzyjają temu odpowiednio rozplanowane ryciny. Cała szata graficzna jest dobrze skomponowana. Poszczególne ilustracje i schematy są dokładnie opisane. Czytelnik jest zachęcany do rysowania szkiców, robienia notatek do wykresów i rycin. W książce znajduje się też sporo treści dotyczących badań naukowych. Treści są podane w bardzo przystępny sposób. Całość jest napisana zrozumiałym językiem, a trudne zagadnienia są sukcesywnie wyjaśniane.

Oprócz fenomenalnych pod względem merytorycznym i wizualnym treści, bardzo spodobała mi się zacytowana parafraza dawnego przysłowia, która mówi, że "Powinniśmy traktować naszą planetę raczej jako pożyczkę od naszych dzieci niż podarunek od naszych przodków." (str. 1257)

Publikację gorąco polecam każdemu miłośnikowi biologii oraz wszystkim tym, którzy chcą poznać i zrozumieć jak funkcjonują organizmy. Podręcznik ten z pewnością przyda się uczniom oraz studentom kierunków medycznych i biologiczno-chemicznych. Do tej pory nie znalazłam lepszej pozycji traktującej o całej złożoności biologii.

Nie przeczytałam całej książki, ale korzystam aktualnie z niej na okrągło, i muszę przyznać że książka została napisana fenomenalnie. Wyjaśnia wszystko ładnie, prosto. Świetnie nadaje się dla studenta biologii (nawet jeżeli wiele informacji zawarte w książce są nam znane). Nieocenione źródło informacji dla maturzystów i młodych aspirujących przyrodników/biologów.

Książka jest kolorowa, zdjęcia, schematy i wykresy wręcz są wszechobecne. Dzięki temu lektura jest naprawdę miła, mimo rozmiarów tejże księgi. Dla utrwalenia wiedzy jest wiele ćwiczeń do wykonania.

Jestem zakochana, dlatego wrzucam 10/10

Książka...

Świetny podręcznik! Często czerpałam z niego informacje podczas studiów na kierunku Biologia, przydał mi się zarówno do nauki jak i do zaspokojenia ciekawości. Polecam!

Genialna książka, a nie tylko podręcznik. Bogato ilustrowana, dobrze wyjaśnia kwestie biologiczne.

Klasyka

Klasyka