Czasem trudne, zawsze dobre. Jak zrozumieć i pokochać własne emocje

Okładka książki Czasem trudne, zawsze dobre. Jak zrozumieć i pokochać własne emocje Jacek Krzysztofowicz OP
Jacek Krzysztofowicz OP Wydawnictwo: Charaktery Seria: Jakość życia poradniki
poradniki
Jakość życia
Charaktery
2017-03-01
2017-03-01
emocje

Niewielka objętościowo książka, ale bardzo bogata treścią. Nie ma tu niepotrzebnych słów, każde zdanie jest istotne i zawiera ważne informacje. Autor mówi o emocjach jako o bardzo ważnym i nieodłącznym pierwiastku ludzkiej egzystencji. Opisuje je w sposób wyjątkowy, podkreśla ich znaczenie w życiu każdego z nas i uświadamia, jak bardzo należy je wszystkie bez wyjątku kochać i akceptować. To wyjątkowe podejście do tematu sprawia, że na nasze uczucia spojrzymy z zupełnie nowej perspektywy.

O emocjach można by pisać wiele. Jacek Krzysztofowicz w swojej książce skupia się na tych najtrudniejszych: złości, smutku, lęku, bezsilności... Nie ma tu nic wielce odkrywczego - wszystko to powinno być dla nas oczywiste (i dla wielu zapewne jest),ale czyta się całkiem nieźle. Dla kogoś, kto ma problemy z własnymi emocjami nie będzie ona raczej żadnym remedium, wątpię, czy wystarczy, by "zrozumieć i pokochać własne emocje", ale może być impulsem, by dalej coś w tym kierunku zrobić. Dla kogoś kto takich problemów nie ma (albo tak mu się wydaje) może być dobrą formą "przypomnienia" sobie tego co już o emocjach wie - w końcu nawet to co oczywiste czasem znika nam gdzieś z oczu, a gdy chodzi o emocje, tym bardziej nie zawsze myślimy "racjonalnie". Tutaj, w bardzo przystępnej formie mamy zawarte podstawowe informacje w tym temacie, wzbogacone dodatkowo o krótkie anegdotki i cytaty obrazujące to, o czym autor akurat mówi. Jak na tak niewielką objętościowo książeczkę to i tak całkiem sporo.

Książka o trudnych uczuciach: złości, smutku, lęku i im podobnych. O ich rozpoznawaniu, akceptacji, przeżywaniu. Bo wg autora wszystkie uczucia są dobre, ale niektóre trudniej się przeżywa. Zaś ich unikanie, wypieranie czy negowanie, kończy się źle, chorobami, problemami emocjonalnymi, trudnościami w życiu. Ważna książka w czasach, gdy rządzi rozum a emocje spychane są na dalszy plan.

Zaczyna Krzysztofowicz od tego, że obecnie, w erze triumfu rozumu, nie rozmawiamy o swoich uczuciach, wręcz „pozbawiliśmy się umiejętności ich zauważania, rozpoznawania i rozumienia.” Już w dzieciństwie dziecko uczy się, iż pewne jego uczucia – smutek, lęk, złość - są nie w porządku, nieakceptowane, i uczy się też że istnieją uczucia 'dobre' i 'złe'”, ale to nie tak. Jak pisze autor: „Nie ma emocji dobrych i złych – są tylko trudne i łatwe w przeżywaniu”. Więcej, wszystkie uczucia są dobre, poza tym „Złość, strach, smutek, rozpacz przychodzą do nas zawsze po coś. Coś ważnego chcą nam przekazać – zapraszają do jakiejś służącej życiu i rozwojowi reakcji. Ignorowanie tych komunikatów i ostrzeżeń jest dla każdego z nas wielką stratą.”

Kolejne rozdziały książki poświęcone są trudnym uczuciom: złości, smutkowi, bólowi, lękowi, wstydowi, bezsilności i napięciu. Pisze autor jak je akceptować, jak starać się je przeżywać, jak wreszcie je rozumieć. Bo jeśli chcemy dojść do ładu ze swoimi emocjami, to musimy po pierwsze nie bać się ich doświadczać, po drugiej, starać się je zrozumieć. Zaś wypieranie uczuć nic nie daje, wracają ze zdwojoną siłą, i tak tłumienie złości prowadzi albo do agresji albo do depresji.

Oczywiście jedną sprawą jest przeżywanie uczucia, inną działanie pod jego wpływem. Szczególnie to rozróżnienie jest ważne dla złości, gdzie działanie pod jej wpływem dokonuje się błyskawicznie i jest agresywne.

Pięknie Krzysztofowicz pisze o smutku, który jest naturalną reakcją na stratę, ale też pozwala się ze stratą uporać, aby móc dalej cieszyć się niedoskonałym życiem. Ważne żeby smutek przeżyć do końca, „żeby wynurzyć się z otchłani, trzeba zanurkować aż do jej dna – dopiero wtedy można się odbić i wypłynąć ku powierzchni.” Zatem nie ma sensu uciekać od smutku, bo „on jest naszym sprzymierzeńcem i towarzyszem w drodze do pogodzenia się z tym, co musieliśmy w życiu na zawsze pożegnać.”

W rozdziale o lęku Krzysztofowicz rozróżnia między strachem i lękiem: „Strach jest związany z realnym, występującym tu i teraz zagrożeniem, lęk natomiast z takim, którego źródło znajduje się w naszym umyśle.”. Lęki są z reguły irracjonalne a większość ludzi czując lęk wybiera jeden z dwóch sposobów reakcji: „tłumienie (wcale się nie boję)”, lub „robienie z siebie ofiary (nic nie mogę zrobić)”. Obie te strategie nie prowadzą do rozwiązania problemu, bo lęk przez cały czas będzie obecny. A najważniejszym narzędziem do radzenia sobie z lękiem jest nasz rozum. Ważne, żeby sobie zadać pytanie: „Czego ja się właściwie boję?” A na lęk jest tylko jeden sposób: bój się i rób. A wtedy „O dziwo, wówczas on się zaczyna zmniejszać, a potem bardzo szybko znika”.

To bardzo ważna i potrzebna książka w dzisiejszych czasach, gdy króluje rozum i uczucia są spychane na dalszy plan, wręcz lekceważone. Polecam ją zwłaszcza wszystkim mającym kłopoty z rozpoznaniem, akceptacją i przeżywaniem swoich uczuć.

Rewelacyjna książka! Napisana prostym językiem (nie tylko dla psychologów),powinna znaleźć się na półce w każdym domu, jako lektura obowiązkowa odnośnie edukacji emocjonalnej. Pozycja numer 1. w dziedzinie psychoedukacji, budująca świadomość własnych odczuć i uświadamiająca problemy idące za kumulowaniem (lub ignorowaniem) emocji. Gorąco polecam!

Rewelacyjna książka. Całkowicie zmienia punk widzenia (na emocje). Niesamowita wiedza na temat tego co naprawdę kryje się pod płaszczykiem złości, smutku, lęku.. czy innych emocji.

• Psychologia
  • Chcę przeczytać, nie posiadam
  • Chcę kupić
  • Droga
  • Psychologia

Jacek Krzysztofowicz OP Czasem trudne, zawsze dobre. Jak zrozumieć i pokochać własne emocje Zobacz więcej