Grom z jasnego nieba i inne opowiadania

Okładka książki Grom z jasnego nieba i inne opowiadania
Elizabeth McCracken Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece literatura piękna
literatura piękna
Thunderstruck and other stories
Wydawnictwo Kobiece
2017-06-23
2017-06-23
Daria Kuczyńska-Szymala

Okładka książki Reader, I Married Him Joanna Briscoe, Tracy Chevalier, Emma Donoghue, Helen Dunmore, Esther Freud, Jane Gardam, Linda Grant, Kirsty Gunn, Tessa Hadley, Sarah Hall, Susan Hill, Elizabeth McCracken, Nadifa Mohamed, Audrey Niffenegger, Patricia Park, Francine Prose, Namwali Serpell, Elif Shafak, Lionel Shriver, Salley Vickers, Evie Wyld
Ocena 0,0
Reader, I Marr... Joanna Briscoe, Tra...

Szczerze mówiąc po przeczytaniu opowiadań E. McCracken miałam mieszane uczucia. Z jednej strony spodziewałam się trochę większych emocji podczas lektury tej książki. Z drugiej zaś strony niektóre z opowiadań bardzo mnie wciągnęły i zaintrygowały, żałowałam wręcz,że nie mają dalszego ciągu.

Może nie jest o łatwa literatura, te opowiadania są trochę smutne, melancholijne, lecz warto je czytać, gdyż nie zawsze ta łatwa książka (romans czy kryminał) jest lepsza od może mniej wciągającej literatury pięknej. Mnie podobały się te opowiadania i zachęcam do czytania.

Polecam

Niech i tak będzie: są książki, których jesteśmy jedynym czytelnikiem. Książki doskonałe, napisane zapadającym w pamięć językiem, poruszającą frazą. Trudno uwierzyć, że nie sięga po nie większa liczba osób. „Grom z jasnego nieba” jest takim zbiorem opowiadań. Można w nim znaleźć coś, co w literaturze występuje najrzadziej: okruchy naszego życia. Pani McCracken z ogromną lekkością opowiada swoje historie. Makabra, czarny humor, bohaterowie twardo stąpający po ziemi i ci jednak unoszący się ponad nią. Znajdziecie tutaj prawie wszystko. Szczególnie imponująca jest u autorki umiejętność zmiany punktu widzenia, perspektywy opowiadania; dzięki temu odsłaniane są kolejne warstwy historii. A przy tym wszystkim „Grom z jasnego nieba” jest po prostu cholernie dobrą książką, z którą trudno jest się rozstać. Brawa dla Wydawnictwa Kobiecego, które, jak można sprawdzić, głównie zajmuje się wydawaniem literatury wagonowej. Świetna okładka, doskonałe tłumaczenie, staranna redakcja. Jedno z moich odkryć tego roku.

Miłość, strata, śmierć... miliony myśli, które każdego dnia przebiegają przez Twoją głowę. Jedno, kluczowe pytanie: "Co by było, gdyby?". Niepewność, nigdy się nie kończąca. Fortuna, która przecież kołem się toczy i wiadomo, że sielanka nie może trwać wiecznie.

"Zmarła osoba jest jak zagubiona rzecz. Wiesz o tym. A mimo to szukasz tego, co utraciłaś. Wiesz -nauczono cię tego- że to, co posiadałaś, nigdy do ciebie nie wróci. Ale wciąż coś ci się należy. Nie możesz zjeść lunchu z przyjaciółką, patrząc na jej palce markujące ruchy na szachownicy. Nie możesz usłyszeć tych samych palców na klawiaturze komputera ani poczuć ich na swoim ramieniu w chwili, gdy tego potrzebujesz. Ludzie zabierają swoje ręce ze sobą, bez względu na to, dokąd się udają."

Ostatnio polubiłam zbiory opowiadań. Wiadomo, trochę więcej wysiłku trzeba włożyć w zrecenzowanie ich (przynajmniej ja mam zawsze z tym drobny problem(, jednak to, jakie emocje potrafią wzbudzić, zaciera ów "trud". W Gromie... przede wszystkim skusiła mnie okładka, a do tego enigmatyczny opis z tyłu. Wspomniano o miłości, niepewności, niepełnosprawności. O odmiennym sposobie patrzenia autorki na te sprawy. Cóż więcej trzeba, aby zaintrygować mola książkowego?
Pani McCracken bardzo lekko mówi o sprawach, o których my, ludzie, przyzwyczailiśmy się rozmawiać ściszonymi głosami, niepewnie rozglądając się wokół, czy aby na pewno ktoś nas nie słyszy i nie wyciągnie fałszywych wniosków. Jak już wspominałam, główna tematyka kręci się wokół strat na różne sposoby, niepełnosprawności, miłości w różnym wydaniu.

Spodziewałam się jednak czegoś innego; zbioru, który będzie przesączony emocjami. Zbioru, który sprawi, że będę musiała pewne rzeczy przemyśleć, a nawet wyciśnie łzy (w końcu uwielbiam płakać podczas lektury, kto nie lubi niech pierwszy rzuci kamieniem...). Jednym słowem, szukałam tutaj wzruszeń. Cóż, łzy nie popłynęły. Mówiłam, że autorka relacjonuje sprawy bardzo lekko, dlatego też podczas czytania musimy grzebać znacznie głębiej w poszukiwaniu prawdziwych uczuć, jak również wykorzystać całe pokłady uwagi, aby ze snutych przez nią opowieści wyodrębnić to, czego szukamy. Cierpienia bohaterów są jakby odsunięte na bok- pani McCracken pokazuje nam człowieka, którego dotknęło jakieś nieszczęście, ale nie skupia się na jego bólu, lecz opisuje naturalne, ludzkie odczucia (dla przykładu- "Co ja ugotuję dziś na obiad?"). Mroczna strona naszych dusz została odsunięta na boczny tor, a nasi bohaterowie raczej nie szaleją z rozpaczy. Z jednej strony to dobrze, bo nie oszukujmy się, ale w chwili cierpienia każdemu z nas niejednokrotnie przejdzie przez głowę jakaś zupełnie prozaiczna myśl- oto my, ludzkie istoty. Naga prawda. Z drugiej jednak strony od książki wymagam przeniesienia mnie w świat czyichś refleksji, marzeń, wzruszeń. Skoro na co dzień mam pytania o kwestie obiadowe, to po co mam jeszcze czytać o nich w książce?

Podsumowując, Grom z jasnego nieba to zbiór dobry, acz nie doskonały. Dla mnie sprawy zostały ujęte zbyt lekko, a wolałabym coś cięższego, mroczniejszego. Chciałam zobaczyć drugą stronę duszy człowieka. Tym razem się nie udało, jednak polecam książkę dla tych, którzy pragną się lekturą zrelaksować.

Elizabeth McCracken jest to pisarka, która urodziła się w Bostonie, ale obecnie mieszka w Nowym Jorku. Jest autorką pięciu książek, ja miałam przyjemność przeczytać jej najnowsze dzieło pt.”Grom z jasnego nieba i inne opowiadania".

Książka składa się z dziewięciu opowiadań, każde niesie za sobą zupełnie inny przekaz. Autorka porusza trudne kwestie, m.in. śmierć, kalectwo czy przemoc. Każde opowiadanie mówi o innych ludziach i porusza zupełnie inne problemy. Np. „Coś cudownego” jest to pierwsze z opowiadań. Zawarta jest w nim historia matki, która straciła córkę. Opisane jest zachowanie kobiety po jej śmierci, jak kobieta się zachowuje, co się zmieniło w jej rodzinie, jaka sytuacja panuje w jej otoczeniu.

Natomiast „Dom” opowiada o małżeństwie, które bardzo często się przeprowadza zazwyczaj co kilka miesięcy. Jest to para bardzo różna, lecz świetnie się dopełniająca. Pewnego dnia jedna część tego szalonego małżeństwa umiera...

Tytułowe opowiadanie „Grom z jasnego nieba”, to historia z pozoru normalnej rodziny, która ma problem z dorastającą córką, Rodzice dziewczyny wpadają na genialny pomysł, czyli wycieczki do Paryża. Na początku wszystko układa się wspaniale, niestety nie na długo...

Jak widać, nie są to proste, radosne historie, może nawet trochę melancholijne i przygnębiające, lecz bardzo prawdziwe. W nich ukazany jest obraz otaczającego nas świata, na który niestety czasem nie chcemy spojrzeć.

Książka bardzo mi się podoba, świetnie i szybko się ją czytało. Jestem wzruszona historiami w niej zawartymi, które zmusiły mnie do refleksji. Bardzo serdecznie ją polecam.
Natalia, lat 17
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

„ … Wiesz- nauczono cię tego – że to, co posiadałaś, nigdy do ciebie nie wróci ...”

Dom powinien być bezpieczny, uśmiech szczery, a opowiadania wciągające. Nie każde z nich ma szczęśliwe zakończenie. To emocje, miłość, śmierć, oraz przemoc. To pierwsza książka McCracken, którą miałam okazję przeczytać.

Autorką książki jest wspomniana już Elizabeth McCracken. Pisarka urodziła się w Bostonie, ale obecnie mieszka w Nowym Jorku. Jej mąż również jest pisarzem. Niestety nie brak dramatycznych wydarzeń w jej życiu. Kiedy poroniła, szukała ucieczki od rzeczywistości i przelała swoje emocje na papier. Pracowała jako bibliotekarka, prowadziła uniwersyteckie kursy kreatywnego pisania, a obecnie wykłada literaturę na University of Texas w Austin.

W książce znajdziecie takie opowiadania jak: „Dom”, „Coś cudownego”, „Juliet”, „Głód”, „Terpsychora” i wiele innych. Każde jest nietuzinkowe. Np. historia matki, która straciła dziecko ujawnia ogromne cierpienie. Dom, to rzeczy, które przechowujemy i boimy się ich pozbyć. To dwoje ludzi, którzy na pierwszy rzut oka do siebie nie pasują, ale uzupełniają się w zwykłej codzienności. A może to po prostu, dopasowanie się do otoczenia? Dom, który zawiera smutek i charakter osób w nim mieszkających, wygląda zupełnie inaczej.

Terpsychora, to jedna z greckich muz, ale czy będzie miała coś wspólnego z naszymi bohaterami? Bo czy miłość od pierwszego wejrzenia może mieć szczęśliwe zakończenie? I czy piła muzyczna może działać na wszystkie kobiece zmysły?

Historia Juliet jest również interesująca. Ta młoda kobieta przychodzi do biblioteki i obserwuje. Odwiedza część dla dzieci. Później, zostaje brutalnie zamordowana i chyba, ten fakt wywołuje szok u czytelnika, bo morderca był tak blisko. W rzeczywistości Juliet, nazywała się Suzanne Cunningham. Miała 34 lata i była rozwódką z trójką dzieci.

Na końcu książki znajduje się przewodnik dla czytelnika, który zawiera wywiad z autorką książki.

Niektóre opowiadania są smutne i trochę depresyjne, ale każdy odbiorca odczyta je inaczej. Myśli, sytuacje i bohaterowie mogą namieszać. Nie ma w nich zachwytu życiem, a przeciwności są ponadczasowe.

Katarzyna Żarska
(www.redktor21.bloog.pl)

Wydawnictwo Kobiece
Oprawa: miękka
Liczba stron: 272
PREMIERA: 16.06.2017 (nowość wydawnicza)

Autorką książki jest wspomniana już Elizabeth McCracken. Pisarka...

Szału nie ma.

Szału nie ma.

Dodaj cytat z książki Grom z jasnego nieba i inne opowiadania