W świetlistej mgle

Okładka książki W świetlistej mgle Alafair Burke, Mary Higgins Clark
Okładka książki W świetlistej mgle
Alafair BurkeMary Higgins Clark Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: W cieniu podejrzenia (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
W cieniu podejrzenia (tom 3)
All Dressed in white
Prószyński i S-ka
2017-05-11
2017-05-11
2015-11-17
Teresa Komłosz
Teresa Komłosz

Okładka książki Cząstka mojego serca Alafair Burke, Mary Higgins Clark
Cząstka mojego... Alafair Burke, Mary...
Okładka książki Nie jestem Twoją własnością Alafair Burke, Mary Higgins Clark
Nie jestem Two... Alafair Burke, Mary...

Dobrze napisana, trzyma w napięciu. Jedynie zakończenie mnie rozczarowało, motyw zabójcy nie wydawał mi się jakiś prawdopodobny.

zaginiona panna młoda, sekrety i tajemnice które po latach milczenia ujrzą światło dzienne .bez większych emocji.

Autorka sprawnie przeprowadziła czytelnika przez mgliste zniknięcie Amandy, doprowadzając do rozwiązania z jednej strony spodziewanego, a jednak nie do końca.

To już trzeci tom z serii "W cieniu podejrzenia" i jest tak samo świetny jak poprzednie dwa. Na plus znajome postacie i cała intryga kryminalna czyli zniknięcie Amandy , która miała wziąć ślub następnego dnia , a osoby , które mogą mieć z tym coś wspólnego jak zawsze są intrygujący i każdy ma motyw by pozbyć się Amandy. Na początku nie wiemy czy Amanda tak naprawdę nie żyję czy może uciekła i gdzieś sobie żyję. Choć Ja w sumie od początku podejrzewałem , że kobieta została zamordowana , gdy zniknęła i jak się okazało miałem rację , bo pod koniec książki policja znajduję ciało Amandy. A znaleźli Ją po telefonie od mordercy , który wskazał miejsce pochówku. Co do sprawcy to prawie całą książkę nie miałem pojęcia kto może być winnym. Jasne było dla mnie to , że winnym nie jest niedoszły Pan młody - Jeff ani Jego nowa żona - Meghan , która była również najlepszą przyjaciółką Amandy i od zawsze kochała się w Jeffie. I dopiero , gdy ojciec Laurie odkrył , że Jeff na studiach znał dziewczynę , która została zamordowana to od razu zacząłem podejrzewać , że sprawcą jest Nick - Najlepszy przyjaciel Jeffa i jak się okazało to On okazał się mordercą. Zabił zarówno Amandę jak i dziewczynę na studiach. Próbował również zabić Meghan , ale nie udało mu się , bo się broniła i w ostatniej chwili zjawiła się policja i aresztowała Nicka. A zabijał , bo zazdrościł Jeffowi , bo sam próbował poderwać Amandę , Meghan i dziewczynę ze studiów , ale te go odrzuciły i kochały Jeffa. A jeśli chodzi o wątek Laurie i Alexa to niby są w związku , ale Laurie wciąż trzyma go na dystans , bo tęskni za zamordowanym mężem. I na koniec Alex mówi Laurie , że robi sobie przerwę od występowania w programie tłumacząc się pracą , ale Laurie wie , że tak naprawdę chodzi o to , że Laurie wciąż trzyma go na dystans i na koniec Laurie myśli o tym , że jak będzie gotowa otworzyć serce dla innego to ma nadzieję , że Alex przy Niej będzie. Niby rozumiem Laurie , ale trochę mnie denerwuję , że ciągle trzyma Alexa na dystans. Nawet ojciec zwrócił Jej na to uwagę , a Timmy uwielbia Alexa i na pewno chcę by stał się częścią ich rodziny. Mam nadzieję , że Laurie w końcu da szansę Alexowi. A na sam koniec mamy wstęp do kolejnej części , a konkretnie Laurie ma zamiar wziąć się za sprawę kobiety , która siedzi w więzieniu za coś czego nie zrobiła

Lekka, przyjemna, fajnie się czytało ale bez efektu wow.

Lekka, przyjemna, fajnie się czytało ale bez efektu wow.

Wreszcie skończyłam, a męczyłam się prawie tydzień.

Naprawdę cieszę się, że wydałam na tę książkę jedyne 5 złotych, dzięki temu nie żałuję zakupu aż tak bardzo. Miałam z nią sporo problemów, począwszy od sztywnych dialogów, skończywszy na źle napisanych bohaterach, ale od początku...

Przez pierwsze osiemdziesiąt stron nie zorientowałam się, że jest to kontynuacja innych książek, a mianowicie trzecia część serii "W cieniu podejrzenia". Ale to powinnam zaliczyć na plus - nie muszę czytać poprzednich dwóch, żeby cokolwiek zrozumieć. Natomiast przez te same osiemdziesiąt stron jedynie dziesięć miało jakikolwiek wpływ na fabułę. Reszta była po prostu nudna. I ku mojemu ubolewaniu, ten stan rzeczy utrzymał się przez prawie całą książkę.

W międzyczasie mamy do czynienia ze sporą liczbą bohaterów. Nie mogę powiedzieć, że ich poznajemy, bo jedyne, czego o nich się dowiadujemy, to tego, że są bogaci i atrakcyjni. Albo bardzo bogaci i odrobinę mniej atrakcyjni, ewentualnie mniej bogaci, a bardzo atrakcyjni. O ich charakterze dowiadujemy się ze słów autorek wciśniętych w usta bohaterów. Bo oni absolutnie nie pokazują tego, o czym wspominają ich znajomi czy rodzina. To skutkowało tym, że nie mogłam utożsamić się z żadnym z nich, nie współczułam im, a tym bardziej nie obchodził mnie ich los.

Między bohaterami nie widać praktycznie żadnych przyjacielskich relacji - wszyscy zachowują się jakby byli kolegami z pracy, najlepiej z innego działu. Rozmowy są profesjonalne, oficjalne, sztuczne, zwłaszcza u Laurie i jej "chłopaka" Alexa. U nich nie widać, że są parą, ale autorki próbują nam wmawiać, że czują coś do siebie, ale ich związek rozwija się powoli. Co mnie dodatkowo drażniło, to fakt, że nikt z bohaterów nie wyrażał się jak dorosły. Nie mówię, że wszyscy mają przeklinać niczym rasowy dresiarz, ale w sytuacji, w której zostali postawieni bohaterowie, nikt nie zachowuje się w taki sposób. To tylko potęguje nienaturalność i absurdalność tej opowieści.

Kolejnym, co mi przeszkadzało, to krótkie rozdziały, poszatkowane na jeszcze krótsze fragmenty, które można było połączyć kilkoma zdaniami, naprawdę... Rozdziały były urywane w dziwnych miejscach, jakby nie dało się ich połączyć z tymi, które następowały po nich, tylko z przerywnikiem w postaci perspektywy innych bohaterów.

Pozostaje jeszcze ujawnienie głównej tajemnicy w absurdalny sposób. Dodatkowo autorki postanowiły uczynić sprawcą kogoś, kogo nikt by nie podejrzewał; nie było żadnej poszlaki sugerującej, że to właśnie ta postać jest mordercą. Dodać do tego kilka durnych scen, jak odwiedziny Laurie w domu Jeremy'ego czy wypowiedź jej dziewięcioletniego syna, jakoby jego mama lubi wytrawne wino, a nie drinka w kolorze płynu do mycia naczyń, i mamy jedną z najbardziej idiotycznych książek, jakie ostatnio przeczytałam.

Pomysł na fabułę niezły, wykonanie nie do końca. A szkoda...

Wreszcie skończyłam, a męczyłam się prawie tydzień.

W przeddzień własnego ślubu, w tajemniczych okolicznościach zaginęła Amanda Pierce,nikt nie wie co się z nią stało.. Narzeczony Jeff, przyjaciółki, rodzina, przez 5 lat żyją w niepewności czy Amanda uciekła, czy została zamordowana.
Matka Amandy, zwraca się do producentki telewizyjnej Laurie Moran, by pomogła odnaleźć jej córkę żywą lub martwą. Laura w swym programie " W cieniu podejrzenia" bada sprawy z przeszłości, wskazuje winnych... Zgadza się pomóc Sandrze, oznacza to, że każda z osób zaproszonych na ślub zostaje podejrzana, a na światło dzienne wychodzą nowe fakty, z życia rodziny Pierce'ów i ich przyjaciół. Kto stoi za zaginięciem Amandy, czy uda się ją odnaleźć, czy może niedoszły mąż Jeff zamordował ją z myślą o spadku... Zapraszam do lektury :)

Ciekawy kryminał i kolejny, w którym wszystko gra, dopóki nie przeczytamy zakończenia i nie poznamy motywu działania przestępcy.

Czyta się szybko, lekko i przyjemnie. Akcja toczy się w odpowiednim tempie i momentami zaskakuje czytelnika. Niestety ostatnie strony mocno mnie rozczarowały. Nie takiego zakończenia się spodziewałam.

Jest intryga, jest miłość i zazdrość, jest morderstwo, jest wszystko co mam mieć kryminał. Książka bardzo fajnie napisana i czyta się szybko, polecam

"...nabrała pewności, że nad wszystkim panuje. Nie przeczuwała, iż przed nastaniem kolejnego ranka zniknie bez śladu."

Starannie dopracowana powieść, wielopłaszczyznowa intryga, wyraziście sportretowani bohaterowie, pasjonujące motywy ich postępowania, a także szczególny klimat, wzbogacenie elementów kryminału sensacyjnymi barwami. Trudno przewidzieć jak potoczy się scenariusz zdarzeń, przybliżana opowieść fascynuje, łatwo dać się wciągnąć w snucie domysłów i przypuszczeń, przewidywanie kto w finalnej odsłonie okaże się dobrym, a kto złym charakterem. Frapująco jest zmieniać wyrabiane opinie podczas śledzenia przebiegu akcji, poznawać nowe fakty, odkrywać sekrety, i kiedy już wydaje się, że mamy z dużym prawdopodobieństwem określoną tożsamość mordercy, podejrzany okazuje się być ofiarą.

Również pomysł na fabułę zaprezentował się interesująco, w przeddzień ślubu ginie panna młoda, nie pozostawia listu, nie zabiera rzeczy, nie ma tropów, które mogłyby do niej doprowadzić. Przerażona i zatroskana rodzina, pomimo zwątpienia i sceptycyzmu policji, wciąż poszukuje Amandy. Po pięciu latach bezowocnych działań zrozpaczona matka prosi o pomoc Laurie Morgan, prowadzącą cieszący się dużą popularnością program telewizyjny oparty na przypadkach prawdziwych zbrodni, zwłaszcza tych od dawna nierozwiązanych. Laura doskonale rozumie ból i cierpienie kobiety, zna go z autopsji, szybko decyduje zaangażować się w dociekanie prawdy.

Autorki doskonale poradziły sobie z budowaniem napięcia, rozwijaniem wokół głównego wątku tajemniczego tła, niejednoznacznych interpretacji incydentów, słów i gestów. Ciepła i przejrzysta narracja powoduje, że sympatycznie wkręcamy się w rozwiązywanie niejasnej i złożonej zagadki detektywistycznej. Trudno oderwać się od stron książki, a to rezultat jednej z najcenniejszych umiejętności warsztatu pisarskiego. W powieści nie ma spektakularnych akcji, soczystych krwistych barw, brutalnych opisów, zamiast tego otrzymujemy sugestywne oddziaływanie na wyobraźnię czytelnika i sposobność do wczucia się w sytuacje i emocje postaci.

Jest dreszczyk emocji, zaskakujące zwroty akcji, materiał do refleksji odnośnie natury człowieka, siły negatywnych uczuć, ich szaleńczej, destrukcyjnej i zgubnej formy. I jedynie romantyczne nuty pojawiające się jako dodatkowe urozmaicenie fabuły nie do końca mnie przekonały, lecz ich nieco sztuczne brzmienie nie miało aż tak istotnego znaczenia, aby nadszarpnąć całościowy pozytywny odbiór książki. Komplementarna całość, pozostawiająca odbiorcę z uczuciem satysfakcji i miło spędzonego czasu z książką w ręku. Pasjonująca i odprężająca rozrywka czytelnicza, podobnie jak inna książka Mary Higgins Clark "Melodia dalej brzmi", po którą też warto sięgnąć.

bookendorfina.pl

• 2017
  • Ebooki
  • Thriller/sensacja/kryminał
  • Kryminał

Dodaj cytat z książki W świetlistej mgle