Mindfulness. Droga do kreatywności

Okładka książki Mindfulness. Droga do kreatywności Danny Penman
Okładka książki Mindfulness. Droga do kreatywności
Danny Penman Wydawnictwo: Samo Sedno nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Mindfulness for Creativity. Adapt, create and thrive in a frantic world
Wydawnictwo:
Samo Sedno
Data wydania:
2017-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2017-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788377888377
Tłumacz:
Paulina Wojnakowska
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mindfulness dla zdrowia. Jak radzić sobie z bólem, stresem i zmęczeniem Vidyamala Burch, Danny Penman
Ocena 7,7
Mindfulness dl... Vidyamala Burch, Da...
Okładka książki Mindfulness. Trening uważności Danny Penman, Mark Williams
Ocena 7,1
Mindfulness. T... Danny Penman, Mark ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1530
259

Na półkach: ,

Wyjść z codziennego chaosu, czyli o „uważalności”



Kreatywność to cecha często nadrzędna w momencie poszukiwania pracy, realizowania kolejnych projektów, organizowania swoje życia. Ile razy jednak odczuwaliśmy blokadę, niemoc, podsycaną przez wewnętrzny samokrytycyzm? Kreatywności na pewno nie sprzyja napięcie, pośpiech, wizja zbliżających się terminów. Pomocne mogą być w tym wypadku techniki odpowiedniej medytacji, o których pisze Dr Danny Penman w publikacji „Mindfulness. Droga do kreatywności”. Angielski termin mindfulness to tzw. uważalność, czyli wyciszenie. W przedmowie Mark Williams określa to jako: „przejrzystą świadomość, poczucie, że dokładnie wiesz, co robisz w każdej chwili, sekunda po sekundzie” (s.7). Autor, nauczyciel medytacji, dziennikarz promuje w swoich książkach techniki uważalności, pokazując jednocześnie, że to przyzwyczajenia i nawyki blokują nasz potencjał, żyjemy w nieustannym stresie, walcząc z czasem. Proponowane medytacje, ćwiczenia i wskazówki to zbiór narzędzi do pobudzania kreatywności, radzenia sobie z problemami i brakiem czasu.

Autor buduje swoją teorię na trzech umiejętnościach: otwartość umysłu (myślenie dywergencyjne),świadomość znaczenia pojawiających się pomysłów oraz odwaga i wytrwałość w ich realizacji. Proponowane ćwiczenia zostały zainspirowane przez starożytną filozofię stoicyzmu oraz buddyzm. Główne motto „mindfulness” to skupienie całej swojej uwagi na aktualnej sytuacji, na teraz, bez spoglądania w przeszłość i gdybania o przyszłości. Medytacja według Penmana to oczyszczenie swojego umysłu z bałaganu myśli, stresu, natłoku zadań, poprzez odpowiednie oddychanie. Wrogami kreatywności są utarte nawyki, schematyzm, przyzwyczajenia, które nie pozwalają nam wyjść ze strefy komfortu. Techniki te zajmują każdego dnia zaledwie 10 – 20 minut i można je praktykować dosłownie wszędzie, nawet w kolejce w sklepie czy w podróży. Autorski program medytacyjny został rozpisany na 4 tygodnie, a za pomoc praktyczną ma służyć dołączona płyta CD. Każdy tydzień odpowiada konkretnemu zestawowi ćwiczeń: medytacji oddechowej, dźwiękowo-myślowej, stymulującą naszą odporność psychiczną oraz medytacji wglądu.



Kreatywność to bardzo modne słowo, ale co ono w rzeczywistości oznacza? Według autora kombinacja dwóch elementów: myślenia i tworzenia sprawia, że odkrywamy w sobie nowy, nieszablonowy potencjał oraz perspektywy wymykające się schematom czy modelom. Nowością jest dla mnie zupełnie inne zdanie dziennikarza w kwestii nawyków. Ludzie uczący zarządzać czasem nieustannie podkreślają jak ważne są nawyki w naszym życiu i jak je wyrobić. Natomiast Penman stawia tezę, że przyzwyczajenia ograniczają świadome myślenie, w końcu przecież powtarzamy daną czynność niemal mechanicznie, bez namysłu. Kreatywność tkwi w każdym z nas, jej nie trzeba się uczyć, wystarczy jedynie ją wspierać, pielęgnować, umożliwić jej rozwój. Ćwiczenia, które proponuje Penman są bardzo ciekawe, skupiamy się w nich na danej czynności, szczególe. Choćby przy piciu kawy czy herbaty, która dla wielu z nas jest czynnością rutynową. Dzięki skupieniu, analizowaniu szczegółów, powolnemu smakowaniu dociera do nas o wiele więcej bodźców smakowych czy zapachowych. Spodobały mi się również tzw. „wyzwalacze z nawyku” czyli zestaw różnych wyzwań, pozwalających na skupieniu się na danej rzeczy, obserwacji otoczenia, naszych zmysłach. Medytacje uważności uczą również akceptacji samego siebie, radzenia sobie z autokrytyką, która zagłusza nasz potencjał.



„Mindfulness. Droga do kreatywności” to poradnik twórczego medytowania. I nie chodzi tu o stanowcze odseparowanie się od zgiełku świata, osiągnięcie całkowitego spokoju ale o naukę uważnego przeżywania, obserwowania, angażowania umysłu i zmysłów, pozytywnego postrzegania świata. Dla mnie nie jest to odkrywcza metoda, chociaż opisane ćwiczenia można doskonale wykorzystać w różnych stresujących sytuacjach. Książka może przydać się również osobom, które chcą zrozumieć swoje emocje, wyjść ze schematów codzienności, które blokują alternatywne ścieżki i rozwiązania. Codzienna medytacja, nawet krótka, to krok w stronę rozwoju świadomości, wyłapywania sygnałów, jakie płyną z naszego umysłu.
Dziękuję portalowi SZTUKATER za egzemplarz książki.Tam też pierwotnie ukazała się recenzja:https://sztukater.pl/ksiazki/item/21293.html?highlight=WyJrc2lcdTAxMDVcdTAxN2Nrb2phZHkiXQ==

Wyjść z codziennego chaosu, czyli o „uważalności”



Kreatywność to cecha często nadrzędna w momencie poszukiwania pracy, realizowania kolejnych projektów, organizowania swoje życia. Ile razy jednak odczuwaliśmy blokadę, niemoc, podsycaną przez wewnętrzny samokrytycyzm? Kreatywności na pewno nie sprzyja napięcie, pośpiech, wizja zbliżających się terminów. Pomocne mogą być...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1662
1653

Na półkach: ,

Książka dr Penmana, jak wskazuje tytuł, została poświęcona kreatywności oraz temu, jak ją rozwijać i jak z niej korzystać, aby móc w pełni czerpać z jej zasobnych źródeł. Tytuł książki zawiera w sobie cel, jaki stawia sobie sam autor. Jest nim zachęta czytelnika do spojrzenia na siebie i otaczający świat przez pryzmat procesów umysłowych, dzięki którym sami możemy znacznie wpłynąć na jakość naszego życia. Z pewnością do takich procesów należy kreatywne myślenie. Autor podaje jasną definicję kreatywności: „to zdolność postrzegania świata w nowy sposób, odnajdywania ukrytych wzorców, kojarzenia zjawisk pozornie ze sobą niezwiązanych i proponowania rozwiązań.”

Pełna recenzja książki na stronie:
http://moznaprzeczytac.pl/mindfulness-droga-do-kreatywnosci-tworz-rozwijaj-sie-i-znajdz-swoje-miejsce-w-pedzacym-swiecie-danny-penman/

Książka dr Penmana, jak wskazuje tytuł, została poświęcona kreatywności oraz temu, jak ją rozwijać i jak z niej korzystać, aby móc w pełni czerpać z jej zasobnych źródeł. Tytuł książki zawiera w sobie cel, jaki stawia sobie sam autor. Jest nim zachęta czytelnika do spojrzenia na siebie i otaczający świat przez pryzmat procesów umysłowych, dzięki którym sami możemy znacznie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1129
445

Na półkach: ,

Mojej przygody z medytacją ciąg dalszy. «Szczęśliwszy o 10%» Dana Harrisa zmotywował mnie do medytacji, ale wciąż nie mogę przekonać się do uważności. Czy książka dra Danny’ego Penmana mi w tym pomogła?

«Mindfulness. Droga do kreatywności» to czterotygodniowy trening, który ma na celu wprowadzić nas w temat medytacji i nauczyć uważności. Dr Penman opracował program, w którym tydzień po tygodniu poznajemy kolejne sposoby medytacji, mające na celu wyzwolenie naszej kreatywności. Choć program dotyczy czterech tygodni, medytację na jego podstawie można kontynuować dalej. Oprócz samego treningu, dr Penman zachęca nas również do walki z rutyną, poprzez propozycje wyzwalaczy z nawyku.

Po książce Dana Harrisa udało mi się zmotywować do wieczornych pięciominutowych medytacji. Mimo tak krótkiego czasu, nie łatwo jest siedzieć nieruchomo i próbować opanować natłok zalewających umysł myśli. Danny Penman zachęca do rozszerzenia medytacji do 10, a nawet 20 minut, w czym mają pomóc nagrania na dołączonej do książki płycie.

Muszę przyznać, że to kolejny świetny poradnik na temat medytacji i uważności wydany przez Samo sedno. Penman pisze nienachalnie i dokładnie wyjaśnia poszczególne rodzaje motywacji: jak zacząć, co robić, na czym się skupiać. Na razie jestem po lekturze książki, treningu jeszcze nie próbowałam, ale myślę, że skuszę się i na niego, kiedy będę miała więcej wolnego czasu. Skorzystałam za to z niektórych rad i wprowadziłam jej do własnej, amatorskiej medytacji.

Jeszcze jakiś czas temu sama nie byłam przekonana do tego tematu, ale nasilająca się nerwica zmusiła mnie do poszukania jakiegoś sposobu na jej opanowanie, a przynajmniej wyciszenie. I muszę przyznać, że niesamowicie się zaskoczyłam. Pierwsze sesje nie były łatwe, ale po każdej kolejnej czułam się coraz lepiej i lepiej. Dlatego gorąco zachęcam do spróbowania medytacji każdego. Myślę, że książka dra Penmana idealnie sprawdzi się jako lektura wprowadzająca w temat.

Mojej przygody z medytacją ciąg dalszy. «Szczęśliwszy o 10%» Dana Harrisa zmotywował mnie do medytacji, ale wciąż nie mogę przekonać się do uważności. Czy książka dra Danny’ego Penmana mi w tym pomogła?

«Mindfulness. Droga do kreatywności» to czterotygodniowy trening, który ma na celu wprowadzić nas w temat medytacji i nauczyć uważności. Dr Penman opracował program, w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
538
121

Na półkach: , , ,

http://zatraconewinnymswiecie.blogspot.com/2017/04/recenzja-116-mindfulness-droga-do.html

Zdarza się, że wiele z nas ma problem z kreatywnością. Choć myślimy i myślimy, nie jesteśmy w stanie niczego wymyślić. I tutaj z pomocą przychodzi nam medytacja. Była ona czymś, czego już dawno chciałam spróbować, jednak nigdy nie było okazji. Dzięki Mindfulness. Droga do kreatywności w końcu mi się to udało, a przy okazji poprawiłam moją kreatywność!

W pierwszej części książki przeczytacie o tym, czym jest kreatywność, a także o uważności nawykach. Dowiadujecie się też skąd biorą się problemy z kreatywnością i uważnością. Nie jest to część obowiązkowa do czytania, ale mimo to warto to zrobić, gdyż przy okazji można dowiedzieć się paru ciekawych rzeczy.

W dalszej części znajdziecie cztery rozdziały, każdy z nich odpowiadający każdemu tygodniu medytacji. Zaczynacie od najbardziej podstawowej formy, by kolejno przejść do coraz bardziej złożonej. Dowiadujecie się też, czego możecie się nauczyć w tym tygodniu i znaleźć dodatkowe sposoby.
Ostatni rozdział jest poświęcony kryzysowi, które możliwie przydarzy nam w piątym tygodniu i jak radzić sobie z tymi trudnościami. Opisuje w nim techniki, które mogą nam w tym pomóc.

Razem z książką otrzymujemy także płytę CD. Znajdziecie na niej instrukcje dotyczące tego, jak medytować, czyli po prostu polecenia do wykonania.
Znajdziecie tu także wiele przykładowych historii innych osób, które pomagają lepiej wszystko zrozumieć.

Po tych kilku tygodniach praktykowania mogę stwierdzić, że Mindfulness pomogło poprawić moją kreatywność. Zdecydowanie będę starać się to kontynuować.
Jeśli także macie problem z kreatywnością albo po prostu chcecie zacząć medytować i przy okazji czerpać z tego inne korzyści, to Mindfulness. Droga do kreatywności będzie do tego odpowiednia.

http://zatraconewinnymswiecie.blogspot.com/2017/04/recenzja-116-mindfulness-droga-do.html

Zdarza się, że wiele z nas ma problem z kreatywnością. Choć myślimy i myślimy, nie jesteśmy w stanie niczego wymyślić. I tutaj z pomocą przychodzi nam medytacja. Była ona czymś, czego już dawno chciałam spróbować, jednak nigdy nie było okazji. Dzięki Mindfulness. Droga do kreatywności...

więcej Pokaż mimo to

avatar
274
144

Na półkach: , , ,

Brakuje Ci motywacji i uważności w trakcie kreatywnych projektów? Często podejmując zadania, gubisz się w swoich myślach i Twoja produktywność diametralnie spada do zera? Wszyscy tego doświadczamy, stąd też na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej pozycji, które mają pobudzić naszą kreatywność, pomóc nam w uważności nad ważnymi i codziennymi projektami. Jedną z takich książek jest „Mindfulness. Droga do kreatywności” autorstwa dr Danny’ego Penmana.
Zanim opowiem Wam nieco więcej na temat treści, które znalazłam i wyszczególniłam sobie w trakcie lektury „Mindfulness. Droga do kreatywności”, to chciałabym przedstawić krótko postać autora poradnika. Dr Danny Penman to wykwalifikowany nauczyciel medytacji, ale również pisarz i dziennikarz, współautor dwóch innych książek podejmujących temat mindfulness: „Mindfulness. Trening uważności”, która stała się międzynarodowym bestsellerem oraz „Mindfulness dla zdrowia” napisanej wspólnie z Vidyamalą Burch.
Razem z książką otrzymujemy płytę CD z zestawem medytacji, które pomogą nam oczyścić swój umysł i otworzyć się na kreatywność. Oczywiście sztuka medytacji nie należy do najłatwiejszych, gdyż nasze umysły niejednokrotnie zaprząta tyle myśli, że ciężko nam pozbyć się na chwilę miliona informacji, które przez nasz mózg przebiegają. Autor zauważa jednak, że nie można się poddawać, a każda porażka, może punktem do wzmocnienia naszej uważności, a co za tym idzie kreatywności.
W książce „Mindfulness. Droga do kreatywności” zanim przejdziemy do praktyk medytacyjnych dowiadujemy się skąd biorą się nasze problemy z uważnością i kreatywnością, autor pokazuje nam to jasnych przykładach, które łatwo zrozumieć i odnieść do samego siebie. Nie brakuje tu również pojęć z dziedziny kognitywistyki, która w przypadku znalezienia drogi do kreatywności jest niemalże niemożliwa. Znajdziemy tu również odpowiedzi, oczywiście takie, które musimy dostosować do samego siebie, jak poradzić sobie z brakiem zapału i weny do działania. Tego dowiemy się z dwóch pierwszych rozdziałów poradnika. Kolejne pięć zajmują się już programem medytacji rozpisanym na cztery tygodnie, oczywiście medytację praktykować możemy dłużej. Zanim jednak przejdziemy do medytacji dowiadujemy się nieco więcej na temat programu rozwoju kreatywności. Autor proponuje nam dwie drogi działania, pierwsza z nich, ta którą wybrałam ja, zakłada przeczytanie książki w całości, a następnie powrót do konkretnych rozdziałów w trakcie konkretnego tygodnia medytacji, a drugi czytanie książki tydzień po tygodniu. Oczywiście w przypadku pierwszego wariantu i tak wskazany jest powrót do konkretnych treści, ale dzięki temu otrzymujemy ogląd na cały program i łatwiej będzie nam się do niego przygotować. Ostatni ósmy rozdział jest poświęcony kryzysowi, które zapewne potowarzyszy nam w piątym tygodniu (autor zapewnia, że raz rozpoczętą medytację będziemy chcieli kontynuować) i jak radzić sobie z tymi trudnościami. Opisuje w nim różne techniki, którą mogą nam znacząco pomóc.
Podeszłam do lektury „Mindfulness. Droga do kreatywności” z ogromnym zapałem i chęcią odkrycia czegoś nowego. Chciałam dowiedzieć się nieco więcej na temat radzenia sobie z problemami z kreatywnością. Z samej lektury książki, bez rozpoczęcia treningu medytacyjnego, już dowiedziałam się sporo i wiele czynników udało mi się zauważyć i rozpocząć z nimi walkę. W trakcie czytania niejednokrotnie uderzało mnie jak łatwo nie raz odpuszczamy myśląc, że rozpoczęte działanie i tak nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Niby tak oczywista sprawa, ale i razy się na tym łapiemy? Bardzo często głównym „mordercą” kreatywności jest strach przed odbiorem wykonywanej pracy przez innych, tak, wszystko zależy od naszego nastawienia do pomysłu, który zaświecił nam w głowie. W książce spodobał mi się jeden z wyzwalaczy z nawyku, które autor proponuje w ramach walki z codzienną rutyną, która nie oszukujmy się, zabija naszą kreatywność. Co to takiego? Randki z kreatywnością! Brzmi dziwnie? Może odrobinę, ale każdy z nas (nie wierzę, że nie ma takiej osoby) lubi zająć się czasem czymś kreatywnym. Może to być wyjście na zdjęcia, czy może malowanie w plenerze. Możemy też rozpocząć szydełkowanie czy robótki na drutach. Brzmi fantastycznie, prawda? I to wcale nie takie trudne.
„Mindfulness. Droga do kreatywności” kierowana jest do każdego z nas, bo wszystkim nam zdarza się mieć problem z twórczymi zadaniami. Wszystko leży w naszym mózgu, trzeba tylko odpowiedniego środka, który te wszystkie pokłady kreatywności wydobędzie.

Brakuje Ci motywacji i uważności w trakcie kreatywnych projektów? Często podejmując zadania, gubisz się w swoich myślach i Twoja produktywność diametralnie spada do zera? Wszyscy tego doświadczamy, stąd też na rynku wydawniczym pojawia się coraz więcej pozycji, które mają pobudzić naszą kreatywność, pomóc nam w uważności nad ważnymi i codziennymi projektami. Jedną z takich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
48
47

Na półkach:

Interesujące podejście do kreatywności. Książka dla osób które są ambitne i chcą się rozwijac.

Interesujące podejście do kreatywności. Książka dla osób które są ambitne i chcą się rozwijac.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    87
  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    14
  • Teraz czytam
    4
  • Mindfulness
    2
  • Przeczytane w 2017
    2
  • Polecane przez bloggerów
    2
  • Psychologia
    1
  • 2021
    1
  • E-booki Ania chcę
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mindfulness. Droga do kreatywności


Podobne książki

Przeczytaj także