Pamiętnik diabła

Okładka książki Pamiętnik diabła
Adrian Bednarek Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Kuba Sobański (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Kuba Sobański (tom 1)
Novae Res
2017-03-01
2014-01-01
seryjny morderca psychopata Kraków

To będzie moja pierwsza przeczytana książka tego autora.

Plusy:
intrygujący mnie tytuł książki

w prologu morderstwo czy gwałt w kluczowym momencie autor przerywa wywód i trzeba się domyślić, uwielbiam takie rzeczy (opis przestępstwa z luką, jak puzzle)

aby nie być podejrzany o bycie Rzeźnikiem Niewiniątek, Kuba musi prowadzić zwyczajne studenckie życie jakby się wydawało tj. wóda, koks, panienki [przypomina mi się co mnie na szczęście ominęło na studiach]. Owszem czasami mu przeszkadza w realizacji swoich żądz, ale on jako seryjny morderca nie jest wszechmocny w sensie takim, że jest niewykrywalny tylko musi tworzyć iluzję dopasowania się do społeczeństwa Krakowa tj. normalności

proces Rzeźnika Niewiniątek, ale raczej porażka stulecia polskiego wymiaru sprawiedliwości

Z minusów:
dożywocie jako skrót myślowy dla dożywotnej kary pozbawienia wolności. Nie można skrótowo opisać karę dożywotniego pozbawienia wolności jednym słowem, bo w tym przypadku mamy dożywocie-instytucję prawną z prawa cywilnego oraz dożywotnia kara pozbawienia wolności jako instytucja prawa karnego.

Ocena 7/10

To będzie moja pierwsza przeczytana książka tego autora.

Plusy:
intrygujący mnie tytuł książki

Bardzo BARDZO dobra książka! Historia skonstruowane niesamowicie przewrotnie. Autorowi w jakiś sposób udało się sprawić, że sympatyzowałam z mordercą, a wręcz łapałam się na tym, że trzymałam za niego kciuki. To jest dopiero manipulacja czytelnikiem. ;) Panie Bednarek, jest Pan niekwestionowanym mistrzem w swoim fachu!

Rewelacja!

Rewelacja!

Na szczęście mam zasadę , iż nie odkładam książek, które po przeczytaniu pierwszych stron mnie nie interesują. W tym przypadku pierwsze rozdziały wzbudziły moje znudzenie i rozważania dlaczego niby zaklasyfikowane jest to jako thriller. Dla mnie było to pomieszanie marnej erotyki z poradnikiem modowym. Jednakże kontynuowałam czytanie i lektura mile mnie zaskoczyła. Było sporo z thrillera, zaczęło się robić mrocznie i interesująco. Na pewno sięgnę po kolejne części.

Moja historia z książkami Adriana Bednarka zaczęła się od „Pasażera na gapę”. Treść była na tyle mocna i wciągająca, że postanowiłam dalej śledzić pomysły literackie pisarza. Nie ukrywam, że jego powieści z całą pewnością NIE są dla każdego- nie znajdziemy w nich bowiem nic słodkiego, infantylnego, banalnego. Autor lubuje się bowiem w opowieściach o seryjnych mordercach, a zatem nie brakuje krwi, przemocy, fizycznej i psychicznej krzywdy. Niestety, fikcyjni bohaterowie stworzeni przez Adriana Bednarka mogą istnieć w świecie rzeczywistym. Wiadomo, że pisarz na pewno zagłębił się w historię jednego z najbardziej znanych morderców na świecie. Ted Bundy, bo o nim mowa, to amerykański zabójca, a autor „Pamiętnika diabła” nie bez powodu zacytował jego słowa. Twierdził on bowiem, że gdy ofierze odbiera się życie, wówczas można czuć się niemal jak Bóg. Takie same spostrzeżenia mają fikcyjni bohaterowie utworów Bednarka.

Jak dotąd powstały dwa cykle o wspomnianych seryjnych mordercach: CYKL OSKAR BLAJER I CYKL KUBA SOBAŃSKI. Oskara Blajera i jego mordercze instynkty poznałam niedawno, zatem przyszedł czas na dokonanie porównania. Co ważne, jak na razie przeczytałam tylko pierwsze tomy obu cykli, zatem moja opinia ma wyłącznie charakter częściowy.

Kuba Sobański to mieszkaniec Krakowa- elegancki, przystojny mężczyzna, a do tego student prawa. Kuba, jak to młody, ale wyuzdany człowiek, uwielbia imprezy i nie żałuje sobie na nich niczego- alkoholu, narkotyków, seksu. Zna on dobrze kilku dilerów, zatem dostęp to używek nie jest dla niego trudny. Nasz bohater ma także ukochaną Julię, ale jest ona stereotypowym przykładem nieco pustej, infantylnej córeczki bogatych rodziców. W towarzystwie Kuba uchodzi niemal za ideał, a gdyby tylko chciał, kobiety same wskakiwałyby mu do łóżka. Czy jednak do końca znamy drugiego człowieka? Czy nie jest często tak, że nosimy maski i dopasowujemy je do konkretnej chwili? Tak właśnie żyje Kuba- w sposób nagły budzą się w nim mroczne demony, a siedzący w nim instynkt zmusza go do czegoś strasznego. Mężczyzna upatruje sobie konkretną kobietę, śledzi ją, poznaje niemal każde jej nawyki, by potem pozbawić ją życia. Po dokonanym mordzie Kuba czuje się niemal jak Bóg, który może dokonać wszystkiego pomyślnie dla siebie zakończyć długie łowy. W jaki sposób Kuba Sobański poluje na swoje ofiary, kim one są i dlaczego tak bardzo podnieca go odbieranie życia? Jak też zabija Kuba i czy boi się, że zostanie zdemaskowany? Warto, by czytelnicy sami odpowiedzieli na te pytania i wydali swoją opinię.

Przyznam, że książka napisana jest bardzo ciekawie. Nie można jej traktować jak wycinek z kroniki kryminalnej- akcja rozwija się powoli, poznajemy też metamorfozę głównego bohatera ze zwykłego nastolatka w diabła, mordercę. Czy jego przemiana może być logicznie wytłumaczalna i przede wszystkim wybaczalna? Sami to oceńcie. Niektórzy pisali, że Adrian Bednarek skonstruował niekiedy zbyt drobiazgowe opisy, ale myślę, że mają one swoje uzasadnienie. Wydaje mi się, że w ten sposób autor chciał pokazać, jak wnikliwe morderca zapoznaje się z wybraną przez siebie ofiarą. Wie o niej wszystko, dlatego łatwiej nawiązać z nią kontakt, porozumieć się i wzbudzić poczucie pozornej przyjaźni, uśpić czujność. Innym razem kat idealnie wtapia się w tłum, jest niezauważalny, a potencjalna ofiara nie ma pojęcia, że za niedługo zostanie brutalnie zaatakowana. Adrian Bednarek udowodnił zatem, ile szczegółowej „pracy” czeka tytułowego diabła. A sam akt mordu? Dla jednych przypływ adrenaliny powoduje zakup nowego samochodu, zwycięstwo w konkretnym konkursie, a dla innych zapłonem jest zabicie wytypowanej ofiary. Kat traktuje swój czyn jak zdobycie medalu, trofea. Może brzmi to dziwnie, brutalnie, ale takie właśnie można odnieść wrażenie.

Jedynym minusem powieści jest jej czcionka- mała i zbita. Muszę jednak przyznać, że podane przeze mnie wada ma jedynie wymiar połowiczny- ponad 400 stron drobnego tekstu świadczyć może o ogromnej pomysłowości autora. Czy przeczytam kolejne części cyklu o Kubie Sobańskim? Myślę, że tak, na pewno będę chciała także nadrobić pozostałe części historii o Oskarze Blajerze. Który z morderców okaże się bardziej mroczny, a przy tym interesujący- czas pokaże.
Polecam!

Na półkach: , , , ,

Historia mocna,brutalna i straszna o Kubie Sobańskim seryjnym mordercy dokonał on przerażających,okrutnych zbrodni i morderstw zamordował kobiety.
Klimat mroczny,mnóstwo grozy i dreszczyku zaserwował mi Pan Adrian Bednarek,stopniał napięcie mocne z każdą stroną lektury i zaskoczył mnie genialnie.
Kocham czytać Bednarka książki kryminalne,lubię styl pisania tego pisarza mojego,doskonale napisany przez autora.
Zaskakuje mnie swą genialną fabułą stworzył ją świetnie,szybka akcja nabrała tempa i nie zwalniała ani przez chwilę w czasie jak czytałam książkę,budowane było napięcie znakomicie,nie dało się lubić Kuby Sobańskiego Rozpruwacza to był szaleniec chory na głowę,nie mogę zrozumieć dlaczego popełnij takie zbrodnie ten zbrodniarz to w głowie się w mojej nie mieściło jaki on był potworem.
Mroziło mnie krew w żyłach przez cały czas ta powieść kryminalna,a to raczej horror.
Wbita zostałam w fotel i wywarła na mnie książka samo zło,okrucieństwo diabła wcielonego czego się dopuścił.
Wciągnął i poruszył mnie ten kryminał doskonały,wciągający oraz przeszywający na wskroś zaskakujący spedziłam przy lekturze Pana Adriana niezapomniane chwile ta seria super.

Kocham czytać Bednarka książki kryminalne,lubię styl pisania tego pisarza...

Liczyłam na to, że to będzie naprawdę mocna historia, że autentycznie tego diabła się wystraszę. Tymczasem to już moja druga książka autorstwa Pana Bednarka i mam dejavu, że po raz kolejny do strony 200 w tej książce nie dzieje się zupełnie nic ciekawego (nudy na pudy, tak samo było w "Córeczkach") a dopiero po stronie 200 coś zaczyna mnie wciągać i jestem ciekawa tego co będzie dalej. I takie uczucie już do końca książki pozostaje. Jednak te pierwsze 200 stron może wiele osób zniechęcić do dalszego czytania. Poza tym nie było jakiegoś wielkiego wow, więc myślę, że już więcej po tego autora nie sięgnę.

Pierwsza cześć książek z cyklu Kuba Sobański opowiadająca o seryjnym mordercy. Bardzo wciąga, przeraża, napisana z perspektywy głównego bohatera - co czuje, jakie demony z przeszłości popychają go do kolejnych zbrodni. Naprawdę pierwszy raz czytałem coś w takim stylu i powiem że jestem zaskoczony, tak mi się spodobała że zamierzam przeczytać wszystkie części z tego cyklu. Autor bardzo dobrze oddaje psychologiczny aspekt uzależnienia - w tym przypadku od morderstw, ale nałóg tak samo działa w przypadku uzależnienia od alkoholu, papierosów i innych używek. Opisy morderstw są tak drastyczne i dokładne jakby autor sam kiedyś dokonał jakieś zbrodni, dodatkowo przeplatane pikantnymi scenami erotycznymi z życia głównego bohatera, czyta się to bardzo wartko, w 2-3 wieczory można całość przeczytać, bardzo wciąga, polecam.

Świetny kryminał, a w zasadzie horror. Nieschematyczna, ciekawie napisana - obraz świata widziany oczami seryjnego mordercy. Bardzo brutalna, mocna. Trzyma w napięciu. Warto przeczytać.

Pierwsza część z serii o Kubie Sobańskim. Zaskakująca, opowiada o tym co się kryje w głowie mordercy, jak działa, co czuje, co myśli... Przeszkadzały troszkę zbyt dokładne opisy ubrań bohaterów ale czytało się z zaciekawieniem co to będzie i jak się skończy. Polecam miłośnikom kryminału, choć jest to książka inna niż pozostałe tego gatunku, które do tej pory przeczytałam.