Tam, gdzie urodził się Orfeusz

Ałbena Grabowska Wydawnictwo: Zwierciadło biografia, autobiografia, pamiętnik
Zwierciadło
2017-05-24
2011-03-23
autobiografia biografia Bułgaria dzieciństwo literatura wspomnieniowa obyczaje rodzina wspomnienia

Rodopskie wspomnienia

Jak na pierwszą książkę autorki, którą przeczytałem, to jest niezwykle interesująca. Pani Ałbena zabiera nas w ciekawą podróż po jej drugiej ojczyźnie. Nie ma szans nudzić się przy tej książce. Miło było poczytać o kraju, z którego pochodziła moja ulubiona postać historyczna – Spartakus. Miło było również poczytać raz jeszcze o pięknej, lecz tragicznej miłości Orfeusza i Eurydyki. Poznać kulturę węgierską, także autorka daje nam szanse odkryć węgierskie smaki, nie sądziłem, że znajdę tam przepisy… Korci by użyć któregoś z nich.

Skoro mowa o kuchni, to było zabawne, czytając, że ktoś z bliskich pani Ałbeny delektuje się bułgarską potrawą, a nie jest świadom, z czego jest. Autorka nie zjadłaby mózgu, nawet, gdy mówią, że bardzo smaczny. Zastanawia mnie, czy gdyby nie wiedziała, że owy kotlecik jest tym, czym jest, to by się na niego skusiła? Ta historia mnie nieco rozbawiła.
Nie pozostaje mi nic innego jak sięgnąć po kolejne dzieła. Także jestem ciut przygotowany, na wieczór autorski, a pani Grabowska właśnie niedługo będzie w okolicy. Nie mogę się doczekać.

Świetna!

Świetna!

Dla mnie 8* dlatego, że interesuje mnie trochę Bułgaria. Trzy lata temu byłam pierwszy raz i bardzo polubiłam ten kraj i sympatycznych ludzi.
Książka do powolnego czytania, rozdział po rozdziale, bo jest jednak w dużej mierze przewodnikiem po Rodopach, przyrodzie, kulturze, historii i tradycji.
Na końcu mini książeczka kucharska i trochę starych fotografii rodzinnych.
Ładnie wydane.

Na końcu mini książeczka kucharska i trochę starych fotografii...

Zachęcona wizytą autorki w bibliotece przeczytałam jej debiut literacki. Bardzo ciekawa książka, którą można również potraktować jak przewodnik, po bądź co bądź niezbyt dobrze znanym państwie europejskim jakim jest Bułgaria. Dla większości Polaków to państwo do spędzania wakacji nad morzem, dla pani Ałbeny miejsce pochodzenia. W poszczególnych krótkich, lub dłuższych rozdziałach oddycha się górzystym powietrzem Rodopów, poznaje historię, miejscowe obyczaje, zabudowę, relacje międzyludzkie aktualne i te z przeszłości głównie pochodzące z rodzinnych opowieści autorki. Końcówka książki to kilka przepisów w bałkańskiej kuchni, fotografie krajobrazów i te wyjęte z rodzinnego albumu...słowem Bułgarska uczta. Polecam.

W tej książce jest to, co lubię najbardziej: podróż nie tylko do innego kraju (w tym przypadku Bułgarii),ale przede wszystkim do ludzi, których ukształtowało właśnie to miejsce, klimat i taka a nie inna historia. Pięknie opisana kultura, obyczaje, życie codzienne w Rodopach.
Musiałam podmienić wydanie na półce - drugie jest uzupełnione.

Musiałam podmienić wydanie na półce - drugie jest uzupełnione.

Bardzo ciepła, pozytywna książka. Czuje się zaproszona na Bałkany :)

Bardzo ciepła, pozytywna książka. Czuje się zaproszona na Bałkany :)

Pani Ałbena zabiera nas w podróż do rodzinnej Bułgarii. Poznajemy nie tylko historię kraju, ale również historię rodziny autorki. Rodopy zwiedzamy śladami Orfeusza. Zatrzymując się na degustacje regionalnych dań i oczywiście bułgarskiego wina😊

Zafascynował mnie taki slow life Bułgarów. Poranna kawa w kawiarni, rozmowy ze wszystkimi osobami, jakich po drodze spotkamy, sjesta okołopołudniowa.. U Bułgarów wszystko da się załatwić, niczym nie trzeba się przejmować.. Aż zamarzyła mi się podróż do Czepełare..

Ogromnie spodobało mi się wzbogacenie książki w rodzinne zdjęcia no i oczywiście przepisy na niektóre dania😊 Skoro aktualnie nie mogę podróżować, to chociaż smak Bułgarii zrobię sobie na talerzu😊

Opowieść o Bułgarii i życiu codziennym tam, nie zachwyciła mnie jakoś szczególnie. Niektóre wątki były bardzo ciekawe, inne nudnawe.

Pasjonująca i pełna emocji podróż po Rodopach...

Pasjonująca i pełna emocji podróż po Rodopach...

Nie jest to porywająca książka. Czytałem ją na raty i o samym Orfeuszu mogło być jednak krócej. Jego imię wymieniane jest w tekście 148 razy (nie licząc tytułu). Stron nie liczyłem.
Ale z drugiej strony jest to książka wyjątkowa bo jest opisem świata bałkańskich wsi i tradycji, które odchodzą wraz z wymieraniem starszego pokolenia. Do tego jest to świat widziany oczyma Polki, czyli osoby potrafiącej zauważyć (i pokazać) różnice pomiędzy naszymi kulturami.
Ja przeczytałem ją również jako przewodnik, robiąc notatki do moich przyszłych podróży (Zlatograd i Kartal Kaya/Orlovi Skali - bardzo dziekuję :).
Ponad pięć lat mieszkam w sąsiednim kraju (Płn. Macedonia) nieco ponad 400 km od Rodopów ale nigdy nie zobaczę tego co autorka. Bo jestem jednak obcy, a ponadto ona opisuje świat, który zanika. A kultura i tradycje wiejskich Bałkanów są unikalne. Zapraszam do obejrzenia jej przykładu: https://www.facebook.com/jacek.michalkowski/posts/10215664939685771

• Podróże
  • E - BUŁGARIA