Lampiony. Wszystko rodzi się z ognia i do niego powraca

Ciekawy początek, ale potem czegoś jej brakowało. Można, ale nie trzeba

Ciekawy początek, ale potem czegoś jej brakowało. Można, ale nie trzeba

2047

Trochę niepotrzebnie obszerna, choć rozumiem zamysł z posłowia, że miał to być swego rodzaju pejzaż miasta - na zwór Złego? ;) - który się udał, ale historia sama w sobie zdaje się raczej stanowić tło. Na marginesie, ciekawa sprawa, że po treści, z perspektywy lat, daje się już wywnioskować daty premiery - okolice 2014-2016 mają dość sporą reprezentację uchodźców/ISIS/Arabów etc.

Ta książka to istny bełkot. Milion wątków, nieistotnych, nie połączonych ze sobą, brak logiki, brak jakiejkolwiek spójności. Masakra i dramat. Zmarnowany czas. Trzecia książka Pani Bondy która jestem ekstremalnie rozczarowana.

Ciekawy początek, a im dalej tym bardziej mnie męcząca. Zbyt fantastyczna.

Ciekawy początek, a im dalej tym bardziej mnie męcząca. Zbyt fantastyczna.

Nie lubię nie kończyć zaczętych książek więc męczyłam ta chyba z miesiąc bo jak dla mnie była nudna. Dwie pierwsze części zdecydowanie lepsze i chociaż mam na półce 4 to chyba nie prędko po nią sięgnę

To nie dla mnie. Mam wrażenie, że autorka sili się na slang i jego tłumaczenie. Po kilku stronach to zaczyna razić. Wiem, że nie przebrnę. Moja pierwsza książka tej autorki i ... ostatnia.

pierwsze spotkanie z twórczością p. Bondy zdecydowanie mnie zadowoliło. liczność wątków i postaci pojawiających się w książce, choć zdecydowanie miejscami dezorientująca, była niezbijalnym dowodem na zręczność autorki w operowaniu nimi, jako że każdy i każda z nich została wykorzystana w głównej fabule.

jednak, przeczytawszy postscriptum na końcu książki, nie jestem pewien, czy autorka osiągnęła cele, które sobie postawiła. łódź na przykład nie wydała mi się jakoś specjalnie opisana, a jedynie wzbogacona o opisy historyczne poszczególnych jej aspektów, którym, bądź co bądź, w fikcji nie do końca mogę ufać. po przeczytaniu tej książki wiem dużo o łodzi, ale nie czuję się, jakbym był widział to miasto. sama autorka zresztą przyznała, że akcja początkowo miała odbyć się w innym mieście, co miejscami widać.

dopiero w epilogu pojąłem, kto tak naprawdę jest kim i na czym dokładnie polegała cała intryga. czy to wada? nie jestem pewien. na pewno przez cały czas zastanawiałem się, kto może być sprawcą, co powinno chyba być celem dobrego kryminału. za to, że nie pamiętałem nazwisk większości ludzi zamieszanych w całą aferę, obwinię jednak siebie, bo także w prawdziwym życiu mam z tym problemy, więc nie mogę stwierdzić w tym jakiejkolwiek winy autorki.

jednak, przeczytawszy postscriptum na końcu książki, nie jestem...

Trzeci, podobnie jak poprzednie dobry tom z cyklu: Cztery żywioły Saszy Załuskiej. Jak zwykle u Katarzyny Bondy, świetna fabuła i wciągająca akcja.

Tę książkę można określić jednym słowem. CHAOS. Za dużo wątków zupełnie ze sobą niepowiązanych, za dużo postaci, które nie mają wpływu na fabułę. Czytając kilkukrotnie chciałem ją odłożyć, ale finalnie tego nie zrobiłem licząc na rewelacyjne zakończenie powieści. Niestety, przeliczyłem się. Jak do tej pory najsłabsza książka Bondy. Mam nadzieję, że ostatnia.

Zdeterminowana, by zakończyć czytanie tetralogii o Saszy Załuskiej, ciągnę tom po tomie zastanawiając się czy rozpoczęte wątki znajdą jakieś zamknięcie. W tej części - nie będę oryginalna - zachwyciła mnie Łódź, pierwszoplanowa bohaterka. O tym zamiarze pisze też sama Bonda w posłowiu. Sasza Załuska pojawia się troszkę mocniej zarysowana niż w poprzednich częściach i to jest ok. Natomiast namnożenie postaci, z których każda oprócz imienia i nazwiska posiada jeszcze jakiś pseudonim, wątków, również międzykulturowych, no po prostu można było utonąć. W pewnym momencie przestałam się tym przejmować i skupiłam się na czytaniu bez ambicji pojęcia o co chodzi i kto co zrobił.

• 2017
  • Kryminał