Tymon Ateńczyk

Okładka książki Tymon Ateńczyk William Shakespeare
Okładka książki Tymon Ateńczyk
William Shakespeare Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Kolekcja Hachette: William Szekspir utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Kolekcja Hachette: William Szekspir
Timon of Athens
Hachette Polska
2016-01-01
1986-01-01
9788328207554
Leon Ulrich
Szekspir dramat Tytus Alcybiades Ateny przyjaźń nienawiść

Znamy mądrość życiową, która mówi, że prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie. Ilu przyjaciół zostanie przy mającym szeroki gest Tymonie, gdy fortuna się od niego odwróci?

Na tle innych tragedii Szekspira, szczególnie tych ociekających krwią i buchających emocjami, ta wypada nienaturalnie blado, chociaż ciągle porusza istotne problemy natury ludzkiej.

Mocne wrażenie robi klątwa, którą Tymon rzuca na Ateny.
A śmieszy obrzucanie się co wymyślniejszymi wyzwiskami przez Apemantusa i Tymona.

Warto poznać ten mniej znany dramat Szekspira, w którym nie ma intryg, morderstw i spisków. Tym razem Szekspir przygląda się rozrzutności i interesownemu pochlebstwu – cechom ponadczasowym, które sprawiają, że tekst jest stale bardzo aktualny.

Mocne wrażenie...

„Tymon Ateńczyk” to jedna z tych sztuk Szekspira, które były silnie inspirowane dziełami starożytnych twórców. Na jej powstanie najprawdopodobniej wpłynęły utwory „Życie Alcybiadesa” Plutarcha i „Tymon mizantropa” Lukiana.
Jest to dramat uznawany za problematyczny ze względu na jego oficjalny status dzieła nigdy ostatecznie nieukończonego. Samo przesłanie, chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się jasne nie do końca da się orzec, czy jest to tragedia. Głównym wątkiem sztuki jest kwestia zbytniego zaufania innym oraz rozrzutności przeistaczającej się w nienawiść zrodzoną z zawodu w stosunku do ludzi. Jest to sztuka stosunkowo krótka i prosta w odbiorze. Chociaż samo zakończenie w przeciwieństwie do wielu dzieł Szekspira nie daje bohaterowi odkupienia i zamyka całość niosąc ponure przesłanie, możemy poniekąd odnaleźć w nim swego rodzaju gorzką prawdę o ludzkiej naturze.
Polecam raczej osobom, które już odrobinę orientują się w twórczości Szekspira.

Z tego utworu można łatwo wyciągnąć jeden wniosek. Nie ufaj fałszywym przyjaciołom :-) Bardzo fajna pozycja w twórczości Williama "Trzęsiwłóczni." Sztuka łatwa w odbiorze i z przesłaniem. Brakuje w niej za to typowego dla Szekspira motywu zemsty, który tutaj pasowałby jak nigdy.

Po dłuższej przeprawie z tym dramatem Szekspira jestem skłonna docenić przekaz zawarty w Tymonie Ateńczyku, odsłaniający mroczne strony ludzkiej natury. Przyznam, że czytało mi się akurat tę sztukę ciężko, trochę się gubiłam, ale mimo wszystko nadal wiedziałam, że to Szekspir, można było więc delektować się jego twórczością. Ogólnie czytywałam lepsze jego teksty, jak na razie w czołówce znajdują się Hamlet, Juliusz Cezar i Sen nocy letniej, ale i po lekturze Tymona mam pewną satysfakcję. Warto Szekspira znać!

Zajrzałem do Wikipedii, a tam notka, że "Tymon Ateńczyk" może być dziełem dwóch, a nawet więcej autorów, że może to dzieło niedokończone, że...
Może to wszystko prawda, lecz przecież nie mam pisać recenzji kolejnego dramatu wielkiego Szekspira, a jedynie wyrazić swoje zdanie. A do tego nie jest mi niezbędna wiedza teoretyczna. Raczej własne odczucia.
Nie potrafię zaklasyfikować utworu do jakiegoś konkretnego gatunku. Komedia - na pewno nie, choć elementy zabawne są, szczególnie w pierwszym akcie. Tragedia? W warstwie psychologicznej na pewno, ale na scenie krwi brak. Jakiej zabójstwo (w tle),jakieś wojny domowe (o których wiemy z wypowiedzi),ale śmierć nie jest dramatyczna. To raczej sztuka w dzisiejszym rozumieniu, pełna emocji, jednak bez aktów desperacji. Choć akty rozpaczy są, a jakże.
Właśnie w warstwie psychologicznej rozgrywa się dramat głównego bohatera. Rozdając na lewo i prawo, a przy okazji tracąc cały majątek, Tymon wierzy w przyjaźń, w odpłacenie dobrem za dobro. To naiwna wiara, o czym rychło się przekonuje. W miejsce miłości do ludzi rodzi się niczym nie skrępowana nienawiść do całego rodu ludzkiego. I nawet jeśli ktoś widzi niespójność tekstu utworu, to przecież te przemiany, te zachowania konsekwentnie na kartach dramatu się przewijają.
Innym elementem spajającym treść jest gorzka prawda o sile złota, pieniądza, mamony, bez której człowiek może być nikim, choć jeszcze niedawno - panem świata.
Nie chcę zbyt wiele odsłonić z treści utworu, choć aż się prosi, by pokazać jedynego sprawiedliwego - i życzliwego. To, podobnie jak wcześniej wymienione wątki sztuki - jakże współczesne! Bo "Tymon Ateńczyk" nie zestarzał się, jest wciąż (niestety) aktualny. I nie może to napawać optymizmem. A jednak polecę wszystkim - warto sięgnąć po tę mniej znaną sztukę Szekspira.
Na marginesie - dialog Tymona z Apemantusem z I aktu - majstersztyk. Przecudna utarczka słowna, niezmiernie plastyczna, świetna!
Wyjątkowo mało niedoróbek redakcyjnych dostrzegłem, dlatego je pominę.
Czytajcie Szekspira. Nie tylko rocznicowo. Nie tylko znane dramaty!

Nie potrafię...

Czytając początek każdy zna już zakończenie tej sztuki. Mimo tego Szekspir potrafi nadal wyciągnąć z tak prostej historii 110%. Podczas rozmowy Tymona z tym "mizantropem" który na początku książki go przestrzegał pokazuje, że tak naprawdę żadnej ze stron nie można jednoznacznie potępić, nie daje prostej odpowiedzi tylko rzuca kolejne argumenty nie wskazując która "racja" wygrywa.
Dostrzegłem też podczas jednego z monologów Tymona próbę odpowiedz na to skąd bierze się zło (tzn. jego początek) - Szekspir pisze o braciach bliźniakach, jednemu się poszczęściło i jako ten lepszy pogardza drugim. Można ten krótki morał zestawić z inną odpowiedzią na to pytanie przedstawioną w Biblii - tam Kain zabija Abla z zazdrości. Jak widać zawsze jeden człowiek będzie od drugiego lepszy (oczywiste, jakby wszyscy byli identyczny to byłoby trochę nudnawo) i patrząc na obydwie historyjki wypada zadać sobie pytanie - którą wersja jest bardziej prawdopodobna? Moim zdaniem ta od Szekspira.

To była dość prosta sztuka, ale dostarczyła mi sporo przyjemności - oto Tymon znany ze swojej szczodrości (żeby nie powiedzieć głupiej rozrzutności) traci majątek, a dotychczasowi przyjaciele odmawiają mu pomocy.
Tymon, zawiedziony, rozczarowany i rozgoryczony, popada w obłęd, a sytuacji nie odmienia nawet znaleziony przezeń skarb. Na wieść o jego odzyskanym bogactwie oczywiście przybywają towarzysze biesiad, goście i artyści, dla których był hojnym mecenasem, jednak nowy Tymon, odmieniony wcześniejszymi doświadczeniami, odprawia ich wszystkich, a w końcowych scenach sztuki przekonuje się, że jego jedynym i prawdziwym przyjacielem był zwykły sługa, któremu najmniej zależało na majątku pana.
Fabuła jest prosta, próżno szukać w niej dramatycznych zwrotów akcji; wielka scena szaleństwa Tymona przypominać może trochę doświadczenia Leara po zdradzie córek, rozczarowanie i gniew Ateńczyka czy gorzkie refleksje na temat przyjaźni dalekie są od oryginalności, niemniej jednak przekład Barańczaka dosłownie zaczarował ten dramat.

Jeśli kto wygrał pokaźną sumkę na loterii, niech przeczyta tą książkę nim cokolwiek zrobi z tymi pieniędzmi - ku przestrodze przed fałszywymi przyjaciółmi, którzy z człowiekiem są tylko gdy daje i dobrze mu się wiedzie.

- Jakich zdarzeń sprawą / Tak się mógł Tymon przemienić?
- Jak księżyc; / Brakło mi światła, bym je mógł rozdawać; / Lecz się odnowić jak księżyc nie mogłem, / Bo słońc nie było pożyczyć mi zdolnych.

- Jakich zdarzeń sprawą / Tak się mógł Tymon przemienić?

• Literatura angielska
  • Dramat