Grzechy dzieciństwa

Bolesław Prus Wydawnictwo: Fundacja Festina Lente klasyka
Fundacja Festina Lente
klasyka
2014-01-01

Krótkie opowiadanie/nowela Bolesława Prusa. Godzina słuchania w audiobooku. Historia chłopca w XIX wieku. Najpierw w posiadłości, w której jego ojciec jest zarządcą. Potem w szkole, a potem ponownie na wsi. Okrutny świat oczami dziecka.

Prus niewątpliwie należy do moich ulubionych pisarzy i każda kolejna rzecz jego autorstwa mnie tylko w tym utwierdza. Uwielbiam jego twórczość od liceum kiedy to po raz pierwszy przeczytałem „Lalkę”. Doszedłem też do wniosku, że za rzadko czytam Prusa, jak na ulubionego polskiego autora sięgam po niego niezbyt często, co muszę jednak zmienić.

„Grzechy dzieciństwa” to...

Kanon i moc wielkiego mistrza!

Piękny i smutny opis przeżyć dorastającego chłopca ponownie posłużył Prusowi do ukazania otaczającej go rzeczywistości i trudnych realiów w jakich przyszło żyć ludziom w XIXw. Świetna nowela.

Świetne opowiadanie, idealne do czytania w wakacyjne popołudnie. Bohater, Kazio Leśniewski, swoje przygody z okresu dzieciństwa - ostatnie lata pobytu w domu, perypetie pierwszej klasy gimnazjum i wydarzenia następujących po nich wakacji. Dziecięce psoty, wkraczanie w świat dorosłych, pierwsza przyjaźń, pierwsza miłość - takie nasze polskie "Cudowne lata". Pomimo upływu...

Właściwie to... szkoda, ze to nie powieść. Bo pomysł ciekawy, czyta się dobrze tylko zbyt szybko się kończy.

Taki klimat puszystego śniegu, wiosennej rosy, tumanów kurzu i pożółkłych liści, można odnaleźć w opowiadaniach i powieściach klasyków. Bolesław Prus krótko opowiedział historię dorastającego Kazia. Choć lapidarnie i zwięźle, to ciekawie, a czytelnik czuje niedosyt, bo nowelka mogłaby być zapowiedzią powieści przedstawiającej życie przesympatycznego gimnazjalisty.

Niesamowita, szokująca, dużo ironii i smutku...

Ukazana historia zawiera w sobie pokaźny ładunek emocjonalności oraz autentyczności. Mistrzowska struktura świata przedstawionego odzwierciedla rzeczywistość wyjątkowo precyzyjnie. Jest to utwór niezwykły na tle pozostałych pozycji pisarza. Niezwykły – co trzeba dodać - z wielu względów. Przede wszystkim mamy okazję obcować w tym opowiadaniu z Prusem - nietuzinkowym...

2041

"Grzechy dzieciństwa" to jedna z najpiękniejszych książek Bolesława Prusa. Wzruszająca, ciepła, chwytająca za serce.

• Literatura polska
  • Klasyka
  • Lektury
  • Studia
  • 2012
  • 2018

Dodaj cytat z książki Grzechy dzieciństwa