Ja nie wybaczam

Okładka książki Ja nie wybaczam Mark Hill
Okładka książki Ja nie wybaczam
Mark Hill Wydawnictwo: Amber Cykl: Ray Drake (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Ray Drake (tom 1)
The Two O'Clock Boy
Amber
2017-04-13
2017-04-13
Jacek Ratajski
Jacek Ratajski

Spodziewałam się dużo więcej. Dostałam przeciętniaka. Może I było trochę emocji . Niestety suma sumarum na NIE 🫤🫤🫤😮

Ten kryminał nie porwał mnie specjalnie, chociaż nie można mu nic zarzucić. Może po prostu miałam inne oczekiwania, myślałam, że będzie to coś bardziej mrocznego 🤔 Jest tu jedna rzecz, za którą nie przepadam w seriach: główna sprawa nie zostaje rozstrzygnięta, mamy akcję „uciętą jak nożem”. W przypadku cykli oczywiste jest dla mnie, że losy głównych bohaterów są rozciągnięte na całą serię, ale wolę, kiedy główny wątek jest zamykany w obrębie jednej części. Może kiedyś wrócę do tej historii, żeby tym razem poznać zakończenie 😉

Bardzo fajna książka. Tyle przyjemności za 16 złociszy w taniej książce.
Czytałem tu na LCz dużo niepochlebnych opinii na jej temat, ale ja się z nimi nie zgadzam. Każdy ma prawo do swojej opinii.
Książka jest ciekawa dlatego, że jest zaskakująca i trzymająca w napięciu do samego niemal końca. Bohaterowie też są nietuzinkowi, zaś pomysł na temat książki (uwaga! czasami drastyczne sceny z dziećmi!) też niekiepski.
Polecam z całego serca!

Bardzo fajna książka. Tyle przyjemności za 16 złociszy w taniej książce.

Książka trzymała w napięciu, możemy czuć niepokój, który towarzyszy bohaterom, co zdecydowanie można dać na plus. Akcja jest szybka i dynamiczna, co czyta się dobrze. Posiada dobre, nieprzewidywalna zwroty akcji, które dla czytelnika są szokiem, ale... niestety nie wszystkie. Tożsamość głównego mordercy jest możliwa do wykrycie już w połowie książki, a to za sprawą pierwszego rozdziału. Jest to sztucznie ukrywane do samego końca, a gdy już autor stwierdza, że już najwyższy czas odsłonić kartę z napisem "tożsamość mordercy", nikt nie jest zaskoczony.
Niemniej uważam że jest to dobrze napisana książka, wciągająca fabuła z ciekawymi bohaterami. Ma swoje wady, jednak one nie zakłócają przyjemności w odbiorze.

Co to miało być, jak ta książka zanudziła mnie nic nie wniosła dla mnie, nie porywa, nie trzyma w napięciu takiej nudnej książki jeszcze nie czytałam bez jakiekolwiek akcji dobrej, nie miała napięcia męczyłam się czytając ten kryminał.

Inspektor Ray Drake jest zmuszony wrócić w mroczne zakamarki swojego umysłu, odkrywając tajemnicę z przed 30 lat.
A wszystko to za sprawą śledztwa seryjnych, brutalnych morderstw, gdzie ofiarami są sieroty z domu dziecka.
Dlaczego po tylu latach, ktoś miałby karać za dawne urazy?
Co takiego zataja inspektor, że jest gotowy zabić?

Cóż to za banalna historia!
Niewiarygodne, że autorem tej przewidywalnej powieści jest doświadczony scenarzysta i dziennikarz!
Zastanawiam się jak ktoś tak obeznany, może mieć taką nużącą prozę.

Błagałam w duchu pisarza: „zaskocz mnie”, „nie zakańczaj tego w ten sposób”, niestety fabuła błaha i nie pozostawiająca cienia akcji.
Śledczy krążą po omacku wokół dochodzenia jak dzieci we mgle, pomimo iż mają niemałe wsparcie (ponoć doświadczonych policjantów).
I….eureka! Tylko jedna pani sierżant (prawie żółtodziób),odkrywa powoli układanki tej przeciętnej historii.
Czyż to nie brzmi jak scenariusz tandetnego serialu?

JA NIE WYBACZAM to książka nudna bez jakiejkolwiek konfuzji, autora, który zapewne ma wysokie o sobie mniemanie, skoro w tych wypocinach dostrzegł materiał wydawniczy.

Dlaczego po tylu latach, ktoś miałby karać za dawne urazy?
Co takiego zataja inspektor, że jest gotowy zabić?

Cóż to za banalna historia!
Niewiarygodne,...

Dobra! Zakręcona! Tajemnicza! Trzyma napięcie, dla mnie do końca nieprzewidywalna.

Wkrótce

Wkrótce

Sama opinia, zero streszczenia fabuły. Opis książki znajdziecie na jej okładce, nie tutaj.
Zacznijmy od pozytywów.
Teraz przejdźmy do wad.
Powód dla którego dałam książce Marka Hilla 6 gwiazdek, a nie 7 jak początkowo zamierzałam, jest bardzo prosty i zupełnie niezależny od samego autora. Moja ciocia, tłumaczka pracująca dla UE, powiedziała mi, że tego typu książki są zamieniane na język polski przez studentów, robiących to na kolanie i z pośpiechem. W przypadku tłumaczenia "Ja nie wybaczam" chyba trafiła w sedno. W książce pojawia się wiele błędów językowych i literówek. Tłumaczenie jest bardo dosłowne. Oto jeden z przykładów (zakropkuję imię osoby, żeby nie spoilerować):
"Cześć, ...... Dawno niewidziany."
Jestem prawie pewna, że w originale było "Long time no see" co w dosłownym tłumaczeniu znaczy właśnie dawno niewidziany. Po angielsku to zdanie ma sens, ale po polsku brzmi po prostu dziwacznie.
#
Kolejny powód przez który nie oceniłam "Ja nie wybaczam" wyżej, jest to, że już w połowie odgadłam kto jest mordercą i domyśliłam się co bohater ma na sumieniu. Nie uważam się za Sherlocka Holmesa, ale naprawdę nie trudno było zgadnąć. Wystarczy poczytać więcej książek wydawnictwa amber, tam schematy są bardzo podobne. Normalnie byłabym niesamowicie rozczarowana, gdyż wprost nie cierpię, gdy okazuje się, że moje podejrzenia okazują się słuszne. Czuję wtedy jakby autor nie postarał się wystarczająco mocno, by spełnić moje oczekiwania i mnie czymś zaskoczyć. W tym przypadku pojawił się jednak jeszcze pewien aspekt historii, którego się nie spodziewałam, więc podsumowując nie byłam całkowicie załamana.

Zacznijmy od pozytywów.
Sama powieść jest bardzo ciekawa. Jak zwykle książka wydawnictwa amber jest szybka, łatwa (nie w sensie fabuły, ale raczej braku wyrafinowanego języka) i przyjemna. Mnóstwo zwrotów akcji, historia rozkręca się bardzo szybko. Typowa książka na jeden wieczór....

"Przeszłość wdzierała się do teraźniejszości. Dziesiątki lat temu coś zostało wprawione w ruch, jakaś straszliwa siła nabierająca rozpędu. Podsycana, coraz potężniejsza."

Książka pozostawiła po sobie pozytywne, mocne i mroczne wrażenia. Znakomity pomysł na mglistą i niejednoznaczną postać głównego bohatera. Wzbudza intrygujące, sprzeczne i kontrowersyjne odczucia. Lubimy go, docieramy do źródeł jego postaw i czynów, a jednocześnie wciąż stanowi dla nas wielką zagadkę do rozszyfrowania. I właśnie wyśmienitą kreację kluczowej postaci uważam za najwartościowszy walor tej wciągającej przygody czytelniczej.

Mark Hill potrafi też umiejętnie podsycać napięcie, pobudzać do działania wyobraźnię czytelnika, nakłaniać go do aktywnego uczestnictwa w grze. Kiedy już wydaje się, że zbliżamy się do prawdy umożliwiającej rozwiązanie zagadki brutalnych morderstw, w sprytny sposób wymyka się ona wysuwanym przypuszczeniom i domysłom. Satysfakcjonujące, zaskakujące i pierwszorzędnie podane zakończenie to kolejny plus powieści. Bardzo dobrze odnajdujemy się w nietuzinkowej detektywistycznej szaradzie, z paletą ciekawych bohaterów, intrygujących zdarzeń, sensacyjnych incydentów, psychologicznych wątków i szerokiej gamy dreszczyków emocji. Pierwszy tom zapowiada rewelacyjną serię kryminalną, z ogromnym zainteresowaniem sięgnę po kolejną jej odsłonę, wyczekiwać będę nowych kart do odkrycia i jokerskich zagrań w fabule.

Ray Drake, inspektor z wydziału zabójstw, natychmiast mocno przykuwa naszą uwagę. Jego zachowanie wydaje się sprzeczne, mętne, niejasne i zbyt nerwowe. Prowokowani jesteśmy do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy taka postawa może wynikać z traumy związanej ze śmiercią żony lub wyrzutami sumienia wobec trudności porozumienia się z córką? Jednocześnie Ray otrzymuje właśnie awans w pracy, postrzegany jest jako inteligentny, oddany, profesjonalny i bezkompromisowy funkcjonariusz policji. Jego podopieczna Flick Crowley również zdobywa wiele zasług. Obecnie staje przed szansą potwierdzenia wysokich detektywistycznych umiejętności.

Wspólnie prowadzą sprawę osobliwego zabójstwa rodziny w ponurej londyńskiej dzielnicy. Stopniowo odkrywają zadziwiające fakty rzutujące na kurs obierany przez śledztwo. Oczywiście, nie wszystkim podoba się wnikliwe drążenie tematu, a ci, którym najbardziej powinno zależeć na wyjaśnieniu zbrodni, nagle postanawiają odpuścić jej rozwiązanie. Jakie zatrważające informacje ujrzą światło dzienne? Dlaczego nie będzie można liczyć na pełne, wydawałoby się należne, wsparcie? Jak bardzo zdrady, kłamstwa i tajemnice przeszłości upomną się o uwagę? Czemu właśnie teraz, skoro tyle lat potrafiły drzemać w ukryciu? Jakie winy nie zostały właściwie rozliczone i szczerze wybaczone? W jakim stopniu konsekwencje dokonanych wcześniej wyborów potrafią znacząco zmienić obraz życia?

bookendorfina.pl

• 2017

Dodaj cytat z książki Ja nie wybaczam