Pan Lodowego Ogrodu. Tom 2

Jarosław Grzędowicz Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Pan Lodowego Ogrodu (tom 2) Seria: Bestsellery polskiej fantastyki fantastyka, fantasy, science fiction
978-83-60505-42-7
Fabryka Słów
fantastyka polska powieść polska
Pan Lodowego Ogrodu (tom 2)
fantastyka, fantasy, science fiction
978-83-60505-42-7
Bestsellery polskiej fantastyki
fantastyka polska powieść polska
1957 ocen 112 opinii

1957 ocen

Muszę powiedzieć, że drugi tom, przeczytałam z prawdziwą przyjemnością. Czytałam różne opinie, dla jednych ciekawszy był pierwszy tom, dla innych drugi, dla mnie póki co, oba świetne.
Kolejne rozdziały przeplatają historie obu głównych postaci, każdy wędruje z własną misją, zdąża w kierunku swojego celu.
Ja, razem z bohaterami udałam się w tę podróż, I mam nadzieję, że...

Vuko ogląda świat oczami drzewa, kiedy odwiedza go Kruczy Cień. Ten stary, jednooki karzeł nie jest tym na kogo wygląda. Vuko zostaje niniejszym wplątany w rozgrywkę bogów, którzy chcą go wykorzystać jako narzędzie w walce z van Dykiem i resztą ziemskich Czyniących. Równowaga musi być przywrócona inaczej spadnie śnieg i Midgaard zatoczy kolejny cykl w niepamięci.

Ardżuk...

Najpierw męczyłem się z pierwszym tomem słysząc, że fabuła rozkręci się w tomie II...W trakcie lektury tomu II wręcz zatęskniłem za tym tomem I. Rozwlekłe opisy, minimum akcji, momentami więcej halucynacji, wyobrażeń niż rzeczywistej wciągającej akcji. Brakuje magnesu by poczuć się wręcz zanużonym w nowym świecie jak o Sandersona czy Herberta...

Podobnie jak w pierwszym tomie, książka trzyma poziom, świetna narracja, humor, nie przeciągnięte opisy.
Niemniej bardziej zawiła, trochę trudniejsza w odbiorze i przeciągnięta jeśli chodzi o same wątki, tom pierwszy w tej płaszczyźnie wygrywa.
Nie zmienia to faktu, że wciąż solidna książka, mniej solidna niż pierwsza, lecz wciąż solidna.
Zbyt dużo psychodelicznych akcji,...

Świetna, kompetentna polska fantastyka. Pozycja obowiązkowa dla fanów gatunku i nie tylko :)

Drugi tom podobał mi się bardziej. I choć wciąż nie jest to zachwyt, to książka mnie wciągnęła i na pewno przeczytam kolejny tom.

W drugim tomie z serii bardzo fajnie został rozwinięty wątek Vuko. Mimo, że jeden z elementów zmian wybitnie mi nie odpowiada i uważam, że taka modyfikcja jest straszna i popsuła odrobinę zabawy, to i tak cały wątek oceniam pozytywnie.
Części dotyczące młodego cesarza stały się dla mnie dużo mniej ciekawe. W tomie I były porywające fragmenty, opowiadania, tutaj jest tak...

Słuchałem w formie audiobooka. W połowie musiałem przerwać, bo nic nie rozumiałem z tego bełkotu. Główny bohater stał się drzewem i miał jakieś narkotyczne wizje. Chyba. Nie wiem, przestało mnie to obchodzić.

Wielki zawód, niestety...Z każą stroną mój entuzjazm i ciekawość - tak rozbudzone w tomie I - topniały i słabły.
Grzędowicz wyraźnie delektuje się - niestety za bardzo - stworzonym przez siebie światem, zanurza się w szczegóły, nieistotne drobiazgi. Cała intryga przygasa. Zapowiadało się znakomicie. Skończyło klęską. Szkoda.

To już moja druga podróż w ten fantastycznie narysowany świat. Dwie równoległe historie. Rzadko czytam tego typu książki, ale od tej nie sposób się oderwać.

Dyskusje

17 231