Kram z marzeniami

Okładka książki Kram z marzeniami Agnieszka Kazała
Okładka książki Kram z marzeniami
Agnieszka Kazała Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Białe Pióro literatura dziecięca
literatura dziecięca
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro
2015-01-01
2015-01-01
edukacyjna bajka zwierzęta

Piękna książeczka dla dzieci. Fragment czytany przez Waldemara Barwińskiego, wyjątkowo zachęca do zapoznania się z tak interesującą lekturą https://www.youtube.com/watch?v=cYuO3YOH7-o

W pewnym lesie za górką i rzeczką mieszkał Zajączek. Jego norka ukryta pod wierzbą była niezwykła: posiadała okienka z kolorowych szkiełek, dzięki czemu w norce było słonecznie, radośnie i kolorowo. O każdej porze dnia i nocy, a także roku światełka wyglądały całkowicie inaczej. Ponad to jego małe mieszkanko było bardzo wygodne. To sprawiało, że Zajączek zawsze miał świetny humor. Nie mógł być jednak całkowicie szczęśliwy, ponieważ widział i słyszał jak inne zwierzęta się smucą i boją. Podzielił się tymi spostrzeżeniami z sąsiadką Sową, która potwierdziła jego odczucia. Chowające się przed drapieżnikami sąsiedzi drżeli ze strachu. Pewnego dnia Zajączek postanowił to zmienić. Zapragnął wywołać uśmiech na twarzach przyjaciół oraz spełniać ich marzenia. Długo myślał jak to zrobić i uświadomił sobie, że jedyne, co może zrobić, aby podzielić się z innymi swoim szczęściem to otworzyć kram i spełniać życzenia. Do przyciągnięcia uwagi wykorzystał śmieci pozostawione przez ludzi. Z papierków zrobił wiatraczki, szkiełka pozwoliły na stworzenie świetlej konstrukcji.
Pierwszą interesantką została samotna Sowa, która nigdy nie miała urodzin. Zajączek postanowił spełnić jej marzenie. Poszukiwanie przyjaciół dla jego sąsiadki okazało się wyjątkowo trudne. Okazało się, że większość zwierząt się jej boi, ma złą opinię o niej. Szarak jednak nie należy do zwierząt, które szybko się poddają. Wręcz przeciwnie. Okazał się niesamowicie uparty i wytrwały. To pozwoliło mu na zawarcie przyjaźni z Myszką, Lisem, Jeżami, Dzięciołem. Do tego poszukiwania gości urodzinowych dla Sowy pozwoliły przy okazji pomóc innym, a sama Sowa okazała się bardzo miłą, mądrą i pomocną przyjaciółką, bez której las byłby dużo nudniejszym i bardziej niebezpiecznym miejscem. Niektóre zwierzęta mają okazję odkryć, że gdyby nie jej pomoc staliby się posiłkiem innych drapieżników.
W czasie licznych przygód Zając dzieli się też z Lisem swoją historią. Czytelnicy mogą się dowiedzieć, jak bardzo zwierzęta cierpią w czasie polowania, jak wiele z nich traci bliskich lub gubi się. Jego doświadczenia są swego rodzaju pouczającą historią zachęcającą do samodzielności, cieszenia się życiem, otwierania na przyjaciół, snucia sieci znajomych. Dzięki wzajemnej pomocy zwierzętom żyje się w lesie lepiej, a drapieżniki dbają o to, aby ich roślinożerni bezbronni przyjaciele nie byli zjadani przez innych.
„Kram z marzeniami” Agnieszki Kazały to interesująca opowieść o niezwykłym lesie, w którym nie ma rzeczy niemożliwych, dlatego też Zajączkowi udaje się spełnić nie tylko marzenia samotnej Sowy.
Piękną baśń w solidnej oprawie pisarka wzbogacił własnymi prostymi ilustracjami oraz kolorowankami przypominającymi dziecięce rysunki i przemawiające do dziecięcej wyobraźni. Duża czcionka, prosty język sprawiają, że książkę czyta się bardzo przyjemnie. Dzięki bardzo dobrze zszytym stronom lektura jest solidna i estetyczna.. Sama bajeczna opowieść o zwierzętach pomaga rozwinąć wyobraźnię i porusza wiele ważnych kwestii, wśród których niesienie pomocy i siła przyjaźni oraz zaufanie są bardzo ważnymi wartościami. Młodzi czytelnicy dowiadują się, że każdy jest w życiu ważny i może wzbogacić nasze życie. Mimo odmiennych, czasami groźnie wyglądających upodobań ludzie mogą żyć obok siebie i tworzyć niezwykłe społeczeństwo.
Ze względu na niedługie rozdziały oraz sposób prowadzenia narracji „Kram z marzeniami” sprawdza się zarówno w przypadku przedszkolaków, jak i uczniów nauczania początkowego.

Kram z marzeniami to wyjątkowa książeczka dla dzieci. To podróż do magicznego lasu, gdzie przesympatyczny zajączek zapragnął spełniać marzenia innych. Byłam niezwykle ciekawa w jaki sposób zamierza podjąć się tak trudnego zadania jak spełnianie marzeń. Czy będzie miał czarodziejską różdżkę lub może magiczne moce? Nic z tych rzeczy. Nasz bohater chociaż został bardzo doświadczony przez los, nie narzeka. Znalazł sposób na to, aby być szczęśliwym. Dla mnie ta historia ma wyraźny przekaz: nauczmy się cieszyć szczęściem innych a sami będziemy szczęśliwi. Przecież ciągle ktoś potrzebuje naszej pomocy. Pomyślmy czasami jak wiele możemy zmienić na lepsze w życiu innych. Czasami wystarczy zwykła życzliwość. Niestety jak to w życiu bywa, również bohaterowie naszej książki nie zawsze się z nią spotykają. Czasami dzieją się też złe rzeczy. Jak sobie poradzą z problemami? Na koniec jeszcze mała niespodzianka. Kogo będzie dotyczyła? Zakończenie jest naprawdę wyjątkowe.

"Kram z marzeniami" to historia Zajączka o futerku w kolorze bardzo jasnego kakao i szczerym serduszku. To opowieść o przyjaźni, współczuciu i potrzebie wzajemnego wsparcia. Przewija się przez nią wielu bohaterów - leśne zwierzątka, które mają swoje sprawy, problemy i marzenia. I właśnie te marzenia zapragnął pewnego razu spełniać Zajączek. Pierwszym, było marzenie sowy - postrachu okolicy, która w zasadzie nie miała przyjaciół i nigdy nie miała... urodzin. Każdy z nas obchodzi urodziny, więc trudno sobie wyobrazić, by ktoś nie miał nigdy takiej wspaniałej uroczystości. Zajączek postanowił wyprawić sowie piękne przyjęcie z mnóstwem gości. Lecz okazało się, że wszyscy boją się leśnego drapieżnika. Przez całą opowieść szarak chodzi od zwierzątka do zwierzątka, próbując namówić kogoś na udział w przedsięwzięciu. Przy okazji wiele dowiaduje się o swoich sąsiadach i pomaga im rozwikłać ich własne problemy. Znajduje dzięciołowi zagubioną czapeczkę, bez której biedak czuł się nieelegancki i bardzo nieswój. Ratuje bażanta przed pożarciem przez lisy. Broni myszkę Klarę przed okrutną żmiją Renatą. W końcu udaje mu się spełnić marzenie sowy. Ale jak do tego doszło - musicie przekonać się sami. Polecam. Książeczka ta, jak inne autorki, zawiera ilustracje do samodzielnego pokolorowania przez małych czytelników, przez co jest interaktywna i kontakt z nią sprawia dzieciom więcej satysfakcji. Przeznaczona dla dzieci w wieku 5-8 lat.

• Samodzielne

Dodaj cytat z książki Kram z marzeniami