Posłaniec króla

Okładka książki Posłaniec króla Louis de Wohl
Okładka książki Posłaniec króla
Louis de Wohl Wydawnictwo: Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu powieść historyczna
powieść historyczna
The Glorious Folly
Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu
2016-01-01
2016-01-01
Ewa Chmielewska-Tomczak

Styl autora spokojny w narracji i powściągliwy w emocjach. Co ciekawe sam św. Paweł wydaje się postacią drugiego planu. Nie oglądamy go za często. Raczej odbija się na tle innych. m.in. Kasjusza i jego rodziny, znanym nam z poprzedniej powieści autora pt. "Włócznia". Wartością tej powieści, tego stylu, jest fakt że autor nie osądza bahaterów. Nie umieszcza ich w kontekście dobry-zły. Paweł faryzeusz, czy nawrócony chrześcijanin jest tak samo wierzący i pobożny. Do tego przedstawiony jest jako człowiek którym był. Niski, wątły a przede wszystkim choleryk o kłótliwym charakterze, wręcz nieodpowiedni do przekonującej dyskusji. A jednak został apostołem narodów.....

Nie jest to typowa fabularyzowana biografia.

Św. Paweł jest postacią kluczową, ale nie nazwałabym go głównym bohaterem, także ze względu na liczbę poświęconych mu stron. Na pierwszy plan wybija się raczej Kasjusz Longinus, były żołnierz rzymski i swego rodzaju skrzyżowanie Jamesa Bonda z nawróconym chrześcijaninem. Walczą w nim dwie natury: żołnierska i chrześcijańska. Przeważnie zwycięża ta pierwsza, dlatego Kasjusz w obliczu widma zagłady ważnych dla niego osób bierze sprawy w swoje ręce i w bardziej lub mniej przemyślany sposób – zawsze jednak z wielką odwagą – interweniuje i w istocie napędza akcję. Ułatwiają mu to wysokie koneksje i doświadczenie wojskowe.

Jego losy przecinają się z losami Pawła, a my poznajemy dzięki temu nieznane kulisy wydarzeń opisanych w Dziejach Apostolskich – co jest bardzo interesującym zabiegiem. Z czasem Paweł z Tarsu wyrasta na wielkiego duchowego przywódcę wyznawców Chrystusa. Pozostaje także – bez względu na dzielące ich kilometry – przyjacielem Kasjusza i jego rodziny, a zwłaszcza wielkim autorytetem dla jego dorastającej córki Akte. Niestety jako bohater powieści – nie porywa. Jesteśmy bardziej informowani o jego wielkości, niż mamy ją szansę samodzielnie odkryć, co mnie osobiście rozczarowało. Jakiejś iskry zabrakło, choć jest to poprawnie skonstruowana postać (tę uwagę odniosłabym do sposobu ukazania chrześcijan w ogóle).

Poza brawurowym Kasjuszem i pochłoniętym sprawami rodzącego się Kościoła Pawłem występuje tu wiele innych charakterów, także tych znajdujących się po ciemnej stronie mocy. Niektórzy z tej mnogości czynią autorowi zarzut, mnie ona jednak specjalnie nie razi z prostego powodu: królowa tej powieści, jej najmocniejsza strona jest tylko jedna – jest nią niewspomniana dotąd bezwzględna gra o imperialny tron (i pomniejsze trony). Bierze w niej udział barwny korowód postaci, które zapalają się i gasną na naszych oczach: cesarze rzymscy, ich rodziny i dostojnicy, kolejni Herodowie, arcykapłani żydowscy, a nawet… arabski król. Nie sądzę, abym wymieniła wszystkich. Sam Kasjusz Longinus i św. Paweł ponoszą smutne konsekwencje tych przepychanek o władzę. W powieści gęsto jest w rezultacie od zjawisk opisywanych dzisiaj przez (geo)polityków: zabójstw politycznych, bezpardonowej dezinformacji mas i gamechangerów, które wywracają potężnych ludzi niczym pionki na szachownicy. Prawdziwy polityczny rollercoaster przedstawiony z maestrią i pod tym względem książka zapewnia rozrywkę na światowym poziomie.

Gdzieś w tle tego ponurego zgiełku funkcjonuje raczkujące chrześcijaństwo… Z pewnością przeciwstawienie sobie mentalności ludzi zniewolonych przez obsesję władzy i wolności dzieci Bożych było artystycznym zamysłem autora. I choć nie twierdzę, że to się nie udało, to jednak… królowa jest tylko jedna 😊

Dodatkowo warto uwypuklić, że:

– galeria postaci cierpiących z powodu rozmaitych odmian manii wielkości oszałamia, a scena spektakularnej klęski jednej z nich to prawdziwa perełka, aż prosząca się o ekranizację;
– książka ma walor pedagogiczny: ukazuje, że sprzymierzeńców można znaleźć w najmniej oczekiwanych miejscach i środowiskach, nie warto się poddawać,
– a jeśli komuś na tym zależy: pomaga uporządkować wiedzę historyczną z doprawdy burzliwego okresu dziejów i wyobrazić sobie m.in. Kaligulę, Herodiadę, Klaudiusza, Agrypinę Młodszą, Nerona, Senekę itd. – jako żywych, namiętnych ludzi.

Ostatnia już rzecz, o której chciałabym wspomnieć to sposób, w jaki autor łączy prawdę historyczną z prawdopodobną, ale jednak grą wyobraźni, na którą pozwala sobie, gdy historia o pewnych okolicznościach czy losach ludzkich milczy. Są to umiejętne zabiegi, dzięki którym uniwersum Ewangelii, Dziejów... i historii w ogóle powiększa się, a my poznajemy np. dalsze losy jawnogrzesznicy.

Podsumowując: Louis de Wohl i wszystko jasne.

Nie jest to typowa fabularyzowana biografia.

Jest to książka będąca swoistą fabularyzowaną biografią św. Pawła. Czytanie w Biblii listów św. Pawła to nie to samo, co możliwość odtworzenia historii jego życia i umieszczenia każdego wydarzenia na swoim miejscu. Pomimo znajomości nieuchronnego losu głównego bohatera, narracja sprawia, że czekasz na to, co wydarzy się dalej. Tu rzeczywiście mamy przemianę bohatera z antagonisty w protagonistę. Dzieło, które w bardzo piękny i dobrze poparty sposób ukazuje to, co mogło się wydarzyć w czasach misji pierwszych apostołów. Niestety powieść sporo miejsca oddaje innym bohaterom, co nieco rozmywa akcję.
Więcej na: https://konfabula.pl/nowe-lektury-2021/

• Religijne
  • Lektury 4-6
  • Historyczne, o historii, z historią w tle
  • Lektury i inne książki Marcysi

Louis de Wohl Posłaniec króla Zobacz więcej