Popas w Upicie

Adam Mickiewicz Wydawnictwo: Wolne Lektury poezja
Wolne Lektury
poezja
2016-01-01

Motywem ballady jest legenda związana z Władysławem Sicińskim, polskim szlachcicem, posłem upickim, który jako pierwszy zerwał sejm stosując prawo liberum veto, "przez co [jak podaje autor] włdzę królewską do reszty osłabił, a kraj gminowładztwem szlacheckim zawichrzył". Wg legendy zginął rażony piorunem, co uznane było jako kara sił wyższych, a jego zmumifikowane zwłoki,...

• Adam Mickiewicz
  • Klasyka
  • 2017
  • Polska doba romantyzmu.
  • Wolnelektury.pl
  • WOLNE LEKTURY