Okładka książki Sfejsowani. Jak media społecznościowe wpływają na nasze życie, emocje i relacje z innymi Suzana E. Flores
Suzana E. Flores Wydawnictwo: Muza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Facehooked: How Facebook Affects Our Emotions, Relationships, and Lives
Muza
2017-03-22
2017-03-22
Katarzyna Mojkowska

Niestety nie jest to literatura najwyższych lotów. Nie znajdziemy tu żadnych badań, a jedynie luźne przemyślenia autorki, ciągłe powtórzenia i zero odkrywczych tez. Skończyłam czytanie z poczuciem straty czasu.

Książka chyba bardziej skierowana na rynek amerykański. Ja przynajmniej wśród swoich znajomych nie zaobserwowałam, aż takiego uzależnienia od Facebooka. W książce czasami się przejawiają jakieś pożyteczne informacje ale rzeczywiście dużo jest lania wody. Większość książki jest o niczym konkretnym. Mimo to polecam, może jednak ktoś znajdzie w niej jakiś bodziec aby rozstać się z Facebookiem.

Temat ważny, ale w tej książce jest dużo lania wody. To takie treści, które jednym uchem wlatują, drugim wylatują. Jedna refleksja się nasuwa: co z nami, ludźmi jest nie tak, że daliśmy się tak wkręcić?

Tak naprawdę to nic nie wnosi.

Tak naprawdę to nic nie wnosi.

Zmarnowany potencjał. Niczego nowego się nie dowiedziałem.

Zmarnowany potencjał. Niczego nowego się nie dowiedziałem.

Taki to pseudo poradnik poprzeplatany psychologicznymi aspektami. Więcej nie jestem w stanie o tej pozycji powiedzieć, bo to co czytałam jakoś mi się od razu ulatniało z umysłu. Książka nie zmusiła mnie, ani do przemyśleń, ani do dyskusji.

Ot czytadło.

Ot czytadło.

Książka zawiodła moje oczekiwania z kilku powodów. Przede wszystkim, spodziewałam się naukowej analizy problemów związanych z użytkowaniem mediów społecznościowych. Tymczasem otrzymałam zbiór dramatycznych przypadków, przypominających nieco "Rozmowy w toku". Momentami tak przesadzonych, że w żadnym razie nie byłam w stanie się z nimi utożsamić, a przecież również jestem użytkownikiem Facebooka. Sam temat wydaje się ważny i ciekawy. Mam nadzieję, że powstanie jakieś poważne, a jednocześnie przystępnie napisane opracowanie na ten temat.

Całkiem nuezła książka na temat uzależnuenia od faxmcebooka.

Polecam

Całkiem nuezła książka na temat uzależnuenia od faxmcebooka.

Polecam

Przeczytaj zanim Twoje dziecko będzie miało konto na facebooku (albo wnuki),bo Ty zapewne już masz...

Książka o współczesnych problemach ludzi, które w gruncie rzeczy sztucznie zostały wykreowane przez wirtualną rzeczywistość. Tak naprawdę w tej książce nie ma jakiejś super tajnej wiedzy, wiele rzeczy się po prostu wie, albo zdaje sobie z nich sprawę, jednak autorka, po prostu wzięła się za usystematyzowanie całej wiedzy. Głównym przesłaniem nie jest de-facto rola mediów społecznościowych w społeczeństwie, ale postępująca degeneracja społeczeństwa, które w coraz mniejszym stopniu potrafi się między sobą komunikować potęgując liczne kompleksy wzmacniane przez retusze zdjęć i polowania na lajki.

Tak czy siak nie jestem fejsbukowiczem i cieszę się z tego ogromnie, ale sporo osób, które obserwujemy w naszym otoczeniu, po przeczytaniu tej książki, stanie się dla nas biednymi zakompleksionymi ludźmi wyrażające inne ja na portalu zamiast w prawdziwym życiu.

• Popularnonaukowe

Suzana E. Flores Sfejsowani. Jak media społecznościowe wpływają na nasze życie, emocje i relacje z innymi Zobacz więcej