Dobry zawód

zdrowie, medycyna
Znak
2006-01-01
2006-01-01

Okładka książki Ludzie czy bogowie 27 rozmów z najsłynniejszymi polskimi lekarzami Krystyna Bochenek, Dariusz Kortko
Ludzie czy bog... Krystyna Bochenek, ...
Okładka książki Chirurdzy i detektywi Krystyna Bochenek, Dariusz Kortko
Chirurdzy i de... Krystyna Bochenek, ...

Szukałam tej książki w różnych księgarniach i antykwariatach od 17 lat, aż udało mi się ją wreszcie zdobyć. Czyta sie dość dobrze, zwłaszcza z perspektywy prawie 20 lat od jej napisania. Opinie i przekonania ówczesnych osobistości świata medycznego są ciekawe, choć tytuł sugeruje, że książka będzie opowiadać o „dobrym zawodzie” lekarskim a nie o karierach i sukcesach lekarzy wybitnych. Zastanawia brak wywiadów z lekarkami… Czyżby 20 lat temu nie było ani jednej kobiety, która osiągnęła sukces w medycynie..? A jeżeli tak, to o czym to świadczy..?

Dlaczego w książce są wyłącznie wywiady z lekarzami płci męskiej? Poza tym mogłaby dla kontrastu mieć więcej wywiadów z lekarzami młodymi, żebyśmy mogli zobaczyć ten "dobry zawód" też z innej perspektywy... ogólnie bardzo wciągająca książka.

Fascynujace rozmowy swietnych dziennikarzy z niezwyklymi indywidualnosciami swiata medycznego odbyly sie na przestrzeni siedmiu lat. Choc ksiazka ukazala sie w 2006 roku a medycyna rozwija sie w niesamowitym tempie, tresc dialogow jest i bedzie niezmiennie aktualna. Dotycza one bowiem nie tylko biezacych odkryc, diagnostyki i leczenia chorob, ale przede wszystkim to genialne rozwazania o pokorze, empatii, o tajnikach zdrowia, o zyciu i umieraniu. Z rozmow wylania sie obraz ludzi posiadajacych ogromna wiedze, jeszcze wieksza pasje zawodowa, szereg zainteresowan humanistycznych i niepospolite zycie prywatne.
Arcyciekawa historia polskiej medycyny i lekarzy, ktorzy w XX wieku mieli wielki wplyw na jej rozwoj.
Pobudza do refleksji i pozytek z lektury jest gwarantowany.
Zdecydowanie ksiazka z gatunku 'must read'.

Bardzo ciekawe, chociaż poziom poszczególnych wywiadów różny, ale niektóre, np. z dr. de Barbaro, niesamowicie wciągające.

Chyba jest wznowienie tej książki w Bibliotece Gazety Wyborczej, ale nie wiem, czy w tej nowszej książce rozmów jest więcej?

• 2015
  • O medycynie