Golden Age and Other Stories

Okładka książki Golden Age and Other Stories Naomi Novik
Okładka książki Golden Age and Other Stories
Naomi Novik Wydawnictwo: Del Rey Cykl: Temeraire (tom -) fantasy, science fiction
Temeraire (tom -)
Golden Age and Other Stories
Del Rey
2017-08-01
2017-08-01

Autorka zaczynała pisanie od fanfików i po zakończeniu serii "Temeraire" do tej formy literackiej wróciła. Kolekcja jej sześciu krótkich opowiadań inspirowanych fanartem ze świata raczej spodoba się tylko zagorzałym fanom serii.

Historyjka o namawianiu Volly'ego do głosowania jest krótka i głupiutka jak sam smok. Pierwsze kroki w handlu Johna Wampanoag'a (smoczy bohater epizodyczny w siódmym tomie) o dziwo była i ciekawa i urocza. Novik opisała też pierwsze miesiące Jane w roli kapitana starego Excidiuma i jego szowinistycznej załogi. W tytułowym opowiadaniu poczytamy natomiast alternatywną wersję spotkania Laurence'a ze smokiem niebiańskim - tym razem ma on na imię Celeste i po zatonięciu Amitie wykluł się na wyspie pełnej dzikich smoków zafascynowanych piractwem, a Laurence na polecenie Admiralicji ma usunąć zagrożenie dla żeglugi. Kolejna historia to, jak by nie spojrzeć, opis sposobu rozmnażania niebiańskich w Chinach, ciąży smoczej matki Temeraira i jego brata bliźniaka oraz jak doszło do oddania jaja (dowiemy się wreszcie, które było starsze). I na koniec fanfik, w którym główną bohaterką jest Lizzie Bennet z "Dumy i uprzedzenia" w roli kapitana Longwinga, młodej smoczycy kochającej romansidła. Tu muszę ze smutkiem stwierdzić, że samo w sobie jest niedojrzałe i słabe, a podszywanie się pod twórczość Austen tylko pogarsza sprawę. Do tego możemy obejrzeć fanowskie rysunki, które zresztą krążą w internecie. W przeciwieństwie do samej serii oraz innych opowiadań ze świata "Temeraire'a", ten zbiorek mnie nie zachwycił, ale był lekki i zabawny.

• Chcę kupić
  • Smoki