Czereśnie zawsze muszą być dwie

Okładka książki Czereśnie zawsze muszą być dwie Magdalena Witkiewicz Patronat LC
Zwycięzca w plebiscycie 2017
Okładka książki Czereśnie zawsze muszą być dwie
Magdalena Witkiewicz Wydawnictwo: Filia literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Filia
2017-05-10
2017-01-01
dom literatura polska miłość odmiana losu powieść obyczajowa przyjaźń spadek spotkanie tajemnica
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

O tym, że człowiek, podobnie jak czereśnia, nie może być sam...

957 142 38

To naprawdę piękna historia!
To ponadczasowa historia miłosna, która łączy pokolenia. A zaczyna się od niezwykłej przyjaźni między młodziutką Zosią, a starszą panią Stefanią. To pokazuje jak drobne, wydawałoby się całkowicie niepozorne wydarzenia, decydują o całym naszym życiu. Decyzja o wagarach spowodowała, że życie Zosi, naprawdę się zmieniło.
To historia pięknej, uniwersalnej przyjaźni. Przyjaźni, która może przetrwać wszystko. Ale i przyjaźni, która ma moc uzdrawiania poranionych dusz. Przyjaźni, która dodaje nadziei i może oszukać przeznaczenie.
Jak każdą książkę Magdaleny Witkiewicz, i tę czytało mi się po prostu wspaniale!

To naprawdę piękna historia!
To historia pięknej,...

Chwilami wydawała mi się babcina, niemniej jednak jest świetna na odstresowanie. Lekkie pióro, fantastyczna okładka no i ciekawa historia. Bardzo dobra książka polskiej literatury obyczajowej, na pewno jeszcze kiedyś przeczytam książkę pani Witkiewicz.

Zaintrygowana tytułem i okładką, z miłą chęcią zabrałam się do czytania. Spodziewałam się lekkiego romansu, ale jakież było moje zaskoczenie kiedy zwykła historia miłosna została opowiedziana w taki sposób! Zaczęło się całkiem niewinnie, poznajemy Zosię Krasnopolską, która stara się uciec od złej rzeczywistości do Rudy Pabianickiej. Tam poznaje Szymona. Historia niby banalna, ale gdy poznajemy Pana Andrzeja, książką nabiera całkiem innego klimatu. Nie ukrywam, że losy Anny i Henryka czytałam z zapartym tchem, że byli to moi ulubieni bohaterowie tej powieści! Krok po kroku odkrywamy tajemniceę willi Pani Stefani (a później oczywiście Zosi). Czułam spokój, magię, ciekawość. Autorka pisze pięknie, leniwie, z lekkością. Zaskoczona jestem, że tyle pracy włożyła w detale i swoje przygotowanie do napisania tejże książki (o czym dowiadujemy się z podziękowań). Polecam każdemu, kto potrzebuje "złapać oddech". Książka momentami humorystyczna, ale też i smutna, czytałam ze łzami w oczach. Porusza ważne tematy - co czujemy gdy tracimy bliska nam osobę. Wiele tłumaczy i daje nadzieję.

W sam raz na wakacje. Nic skomplikowanego i nic co wymaga zaangażowania intelektualnego.Szybko się czytało.Książka łatwa i przyjemna.

Z wielką przyjemnością przeczytałam.Polecam

Z wielką przyjemnością przeczytałam.Polecam

Bardzo mi się podobała.
Może nie do końca jestem obiektywna ponieważ dopiero co wróciłam z Gdańska Przymorza i jestem zakochana w tym miejscu ale i tak książka jest świetna.
Stary dom, historia sprzed lat, miłość, trochę humoru, to jest to co lubię, zwłaszcza w letnie dni 😁

Bardzo mi się podobała.

Pozycja ta to moje pierwsze spotkanie z Magdaleną Witkiewicz. Pomimo że rzadko sięgam po typową literaturę obyczajową, słyszałam o tej autorce wiele dobrego, więc w ramach poszerzenia horyzontów zdecydowałam się na jedno z jej najlepiej ocenianych dzieł.

Mam pewien problem z oceną „Czereśni…”. Z jednej strony nie widzę w niej żadnych oczywistych wad, natomiast z drugiej przeszkadzają mi cechy charakterystyczne powieści obyczajowych. Uważam, że faktycznie jest piękną historią z wartościowym przesłaniem i nie ukrywam, że wciągnęłam się w losy Zosi Krasnopolskiej.

Nie jestem jednak fanką tego typu literatury. Przeszkadza mi na pewno przewidywalność akcji – główna bohaterka nie może skończyć w związku z nikim innym niż poznanym w potrzebie przystojnym lekarzem z tragiczną historią. Jeszcze przed momentem ich spotkania wiadomo, że Zosia poza nowym domem odnajdzie też nową miłość. Nie jest to samo w sobie wadą, bo takiego wątku romansowego wymaga konwencja gatunku. Niemniej, wolę być choćby w niewielkim stopniu zaskakiwana przez literaturę.

Ze względu na rozbieżność pomiędzy standardowymi motywami powieści obyczajowych a moimi preferencjami, nie mogę cenić tej pozycji tak, jak cenię inne z gatunków bardziej przeze mnie lubianych. Wciąż doceniam ją jednak za wartościową historię z przesłaniem i lekkość prozy. Idealna na lekturę dla czystej rozrywki.

🌸 Jestem fanką Pani M.Witkiewicz. Jej lekkie pióro sprawia, że przez powieść można przepłynąć. Czuję ogromny zachwyt czytając każdą kolejną książkę jej autorstwa.
Z tą powieścią spędziłam weekend, zdecydowanie za szybko się skończyła! Pełna miłości, ciepła, tajemnic a także wzruszeń. Uwielbiam klimaty, gdzie akcja toczy się w podmiejskim domu z werandą, ogrodem tudzież sadem. Dla mnie owa historia była miodem na serce. Dawno żadna obyczajówka nie wywołała u mnie takiego zachwytu. Wszystko ze sobą idealnie współgra. Podobało mi się połączenie przeszłości, o której opowiadał Pan Andrzej z teraźniejszością. Samo to, że bohater dawkował historię spadku Zosi przez pewien czas, zachęcało bardziej aby książki nie odkładać. Ciekawość brała górę, co będzie dalej? Zdecydowanie można wczuć się w powieść i z nią utożsamić. To jest piękne.
Jest to przesłanie, że człowiek tak jak czereśnie potrzebuje drugiej połówki, aby móc rozkwitać. To po prostu trzeba przeczytać. 🥲

Jak zawsze pozytywny przekaz. Dużo dobrych mysli. Miła odstresowująca lektura .

Jak zawsze pozytywny przekaz. Dużo dobrych mysli. Miła odstresowująca lektura .

"Czereśnie zawsze muszą być dwie" to tajemnicza i wyjątkowa powieść od Magdaleny Witkiewicz, którą miałam okazję poznać dopiero teraz! 🍒

Zosia Krasnopolska otrzymuje w spadku po swojej najdroższej przyjaciółce Pani Stefanii willę w Rudzie Pabianickiej. Okazuje się, że dom jest owiany pewnymi mrocznymi tajemnicami. Młoda kobieta zaczyna zagłębiać się w historię domu dzięki Panu Andrzejowi, który dobrze znał Panią Stefanię i była mu bliska.

Zosia pozna również Szymona, dzięki któremu dowie się dlaczego czereśnie zawsze muszę być dwie 🍒.

"Czereśnie zawsze muszą być dwie" jest powieścią obyczajową z historią osadzoną w tle. Mówi o tajemniczej przeszłości, niespełnionej miłości i losach ludzi, których łączy willa Pana Henryka.

Piękna, emocjonalna i budząca nadzieję 🍒.

Wielowątkowa powieść o miłości, przyjaźni, więzach rodzinnych i skrywanych przez laty tajemnicach. Już na pierwszy rzut oka widać, że autorka bardzo skrupulatnie przygotowała się do stworzenia tej historii.

Historia urzekła mnie już od pierwszych stron. Najbardziej intrygowały mnie losy Anny, jej męża Henryka i ich przodków. Otuliła mnie swoim ciepłem i zagadkową fabułą. Autorka podjęła się naprawdę trudnego zadania, a wyszło znakomicie! Zagłębienie się w takie detale, historię Rudy, i połączenie wszystkich wątków musiało być nie lada wyzwaniem.

Polecam! Jest to jedna z najbardziej barwnych i klimatycznych powieści Magdaleny Witkiewicz 😊.