Historia świata przez ścięte głowy opisana

Okładka książki Historia świata przez ścięte głowy opisana Frances Larson
Okładka książki Historia świata przez ścięte głowy opisana
Frances Larson Wydawnictwo: Bellona historia
historia
Severed: A History of Heads Lost and Heads Found
Bellona
2017-03-09
2017-03-09
praca zbiorowa
obyczaje skazańcy śmierć dekapitacja makabra ciało

Polski tytuł jest trochę mylący- angielski tytuł "A History of Heads Lost and Heads Found" lepiej oddaje charakter książki. Książka jest ciekawa, ale czasami autorka dostaje słowotoku i ciekawe treści stają się rozwlekłe.

Trochę rozwleczona i wydaję mi się że czasami masło maślane. Aczkolwiek za sam temat ocena jest jaka jest ;)

Zainteresowała mnie tematyka i od razu kupiłam książkę, niestety bardzo mnie wymęczyła...

Książka Frances Larson "Historia świata przez ścięte głowy opisana", jak sam tytuł mówi to historia głowy na tle historii. Czytając miałam wiele przemyśleń po obrzydzenie zachłannością człowieka po zachwyt i zrozumienie. Tak wiele myśli, tak ciężko uszeregować. "(...) by następnie uznać ją za fascynującą. Ta rzeczywistość, sama w sobie, może budzić obrzydzenie." , te słowa całkowicie rozumiem, tak odmienne uczucia, które najlepiej zrozumie osoba która docenia piękno w ciele, a dokładnie w tym co po nim zostało. Piszą to spoglądam na moją wystawę kości i czaszek, przy których mój kot uwielbia się wylegiwać. Makabryczne piękno.

Dość nietypowa tematyka, a zarazem zachęcająca do poznania. Ot historia symboliki głowy poprzez wieki. Dla jednych okropieństwo, dla innych powód do dumy. Ciekawe spojrzenie na taką tematykę, istna antropologia historii.

A oto dopiero gratka! Ileż można napisać o ściętych łbach! Napotykając ten tytuł myślałam, że poczytam sobie o różnych osobistościach, które życie utraciły poprzez dekapitację. Nie, nic z tych rzeczy. Owszem, pojawia się postać Cromwella jako przykład światowej sławy osobnika ze ścięta głową, wspominanych jest jeszcze kilka nazwisk, lepiej lub słabiej znanych, jednak nie o to tutaj chodzi. Autorka postanowiła zastanowić się nad wieloma aspektami myślenia i traktowania przez ludzkość GŁOWY. Kult czaszek, morfologia i fizjologia, symbolika i znaczenie, a także - czy głowa nadal żyje, gdy zostanie odcięta od reszty ciała? Chociaż początek tytułu "Historia świata" jest nieco mylny - bo nie spotkamy w tej książce ani faraona, ani Napoleona, ani też Hitlera, to warto sięgnąć po tę osobliwą pozycję, by podkręcić nieco ciśnienie krwi a i wzbogacić wiedzę o tak osobliwy temat, jakim jest ścięta głowa (i może kiedyś błysnąć jakąś ciekawostką w odpowiednim towarzystwie :D ).

Jeszcze nie czytałam książki o dekapitacji ale z zainteresowaniem przeczytałam. Autorka podjęła dość konstrowersyjny temat budzący wiele emocji od zawsze. Ale jakimi emocjami kierowali się ci którzy tłumnie przychodzili popatrzeć na akt dekapitacji a jak dekapitację traktuje się dziś?
Przekonajcie się czytając "Historię świata przez ścięte głowy opisaną".
Autorka - antropolog - podaje mnóstwo przykładów, że zwyczaj ścinania głów dotyczyły nie tylko ludów prymitywnych ale również wysoko rozwiniętych.
Praktyka ścinania głów była kiedyś niemal codzienna, od słynnych Tudorów i gilotyny rewolucyjnej we Francji po rytuały w Ameryce, Nowej Gwinei etc.
W książce można przeczytać o wystawie zmniejszonych głów, głowach jako trofeach, kolekcjonerach czaszek ludzkich, praktykach wojennych żołnierzy na Pacyfiku w latach czterdziestych XX wieku, łowcach głów tzw Sziwaro, handlu tsantsa, przeszczepach głowy (czy to w ogóle możliwe?),badaniach z użyciem głów, zawodzie kata, krionice, neuroprezerwacji (prezerwacja - zamrażanie głowy na wiele lat - interesujący wątek),aktach dekapitacji podczas wojny w Iraku, jest naprawdę sporo ciekawych wątków.
Polecam wszystkim interesującym się historią, medycyną (tym z wrażliwym żołądkiem niektórych fragmentów nie polecam).

Przekonajcie się czytając "Historię świata przez ścięte głowy opisaną".
Autorka -...

"Historia świata przez ścięte głowy opisana" traktuje o dekapitacji, uwzględniając kwestie natury biologicznej i medycznej. Autorka przedstawia zmianę podejścia ludzi do problemu śmierci. Poznajemy niezwykłe historie głów, czaszek oddzielonych od reszty ciała. Spotykamy się z nimi w muzeum, ale także w prywatnych domach kolekcjonerów, na polach walki. Czaszki stają się pamiątką, trofeum zdobytym w walce, a nawet – jakkolwiek to brzmi – służą rozrywce...

Pełna recenzja oraz zdjęcia książki na stronie:

• Do kupienia!
  • Na mojej półce
  • Historia, reportaż
  • Wyzwanie książkowe 2018

Dodaj cytat z książki Historia świata przez ścięte głowy opisana