Jeszcze raz

Okładka książki Jeszcze raz Agata Przybyłek
Okładka książki Jeszcze raz
Agata Przybyłek Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Bez ciebie (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Bez ciebie (tom 2)
Czwarta Strona
2017-05-10
2017-05-10
przeszłość nowe życie miłość literatura polska

Mam wrażenie, że w tej książce nic się nie wydarzyło. W kółko to samo, jak bardzo cierpi i tęskni. Dopiero historia Agaty dodała do tej książki nieco uczuć i odczuć.
Niestety ta część wydawała mi się wręcz infantylna...
Jeszcze te przemyślania Agaty, że żałuje, że nie poznała Katarzyny, bo wiedziałaby wtedy na kim się wzorować.
No błagam...
Miłość jest szczera i prawdziwa tylko wtedy, jeśli ktoś nas kocha, za to jacy jesteśmy naprawdę, a nie jakąś wyidealizowaną wersję siebie, która jest sprzeczna z nami samymi.

Niestety ta część wydawała mi się wręcz infantylna...
No błagam...
Miłość jest szczera i...

Trudno czytało się książkę, w której główni bohaterowie byli bardzo mocno pogubieni i sami nie rozróżniali pojęć między litością a miłością. Niezwykle dziwny splot zdarzeń jak specjalne wtargnięcie pod autobus nie zachęcało do dalszej lektury.
Jedynym wątkiem, który dość mocno podwyższył opinię o drugiej części to wątek dzieciństwa Agaty. Ten fragment książki przeczytałam z zapartym tchem.

Ta część podoba mi się znacznie mniej niż pierwsza. Zdecydowanie mocnym akcentem jest sama historia Agaty,która mrozi krew w żyłach, długo siedziała mi w głowie. Jednak to, że Alan potrzebuje dziewczyny, którą musi się zaopiekować, żeby ją pokochać jest trochę słabe. To bardziej litość niż miłość. A sama Agata musiała targnąć się na swoje życie, żeby zdobyć miłość ? No nie wiem, słabe trochę.

Kontynuacja historii Alana, młodego lekarza, który w tragicznym wypadku stracił swoją ukochaną Katarzynę. W tej części rozpacz chłopaka osiąga szczyty, mężczyzna zatraca się w pracy, podupada na zdrowiu, jego przyjaciele martwią się o niego i o pomoc proszą byłą dziewczynę Alana. Agata bez namysłu rusza na ratunek, czy uda jej się przywrócić radość w życiu młodego lekarza?...

"Jeszcze raz" jest bezpośrednio związane z "Bez Ciebie", więc jeśli nie czytał*ś poprzedniej części, ta recenzja będzie dla Ciebie spoilerem.

Alan jest zrozpaczony po tragicznej śmierci Katarzyny. Zawieszenie w cierpieniu zamienia w pracoholizm i praktycznie zamieszkuje w szpitalu. Jego przyjaciel w desperackim poszukiwaniu pomocy, dzwoni do jego byłej dziewczyny- Agaty. Ta ciągle go kocha i rzuca wszystko, żeby być obok, kiedy nic i nikt już nie pomaga.

Kiedy miłość staje się obsesją?

Książka @agata_przybylek @czwartastrona która opowiada dalsze losy Alana i jego sposoby na radzenie sobie z żałobą. Jest to historia o miłości, obsesji, przyjaźni i odkupieniu win. A raczej poczuciu, że trzeba. Finał tej historii nie do końca przypadł mi do gustu, ale na pewno warto ją poznać. Jest mniej wzruszająca i poruszająca dla mnie, ale nadal porusza ważne i potrzebne w beletrystyce tematy.

Chciałam Wam nieco napisać o książce "Jeszcze raz" Agaty Przybyłek, ale im dłużej zwlekam, tym mniej pamiętam. Liczyłam, że kontynuacja "Bez Ciebie" będzie na podobnym poziomie. Niestety, nie była. Wprawdzie tę historię również czytało się ekspresowo za sprawą plastycznego i lekkiego języka, to jednak nieco się zawiodłam. Odnoszę wrażenie, że był to zbiór trzech historii, które tylko lekko się łączą, jakby na siłę. Największe wrażenie i masę emocji wywołała część poświęcona relacji Agaty i ojca. Tu miałam często zaciśnięte pięści i zęby, miałam ochotę wrzeszczeć i rzucać niecenzuralne słowa. Ale pozostałe części były już takie... Nijakie, niepotrzebne, pisane jakby na siłę.

Trochę nad tym ubolewam, bo uwielbiam powieści Agaty Przybyłek, jej spojrzenie na świat, lekki styl, kreacje bohaterów i emocje, jakie potrafi zawrzeć w na pozór lekkiej opowieści. Jednak w przypadku tej dylogii, w zupełności wystarczy tom pierwszy. Czuć, że autorka nie miała w planach pisać ciągu dalszego, o czym zresztą sama wspomina. Jeżeli jednak nie lubicie porzucać rozpoczętych serii, warto przeczytać chociażby dla przeszłości jednej z bohaterek - Agaty, aby bardziej ją zrozumieć.

Dramat. 😐

Dramat. 😐

Jakoś nie uwiodła mnie ta historia. Jej najmocniejszą stroną był wątek barbarzyńskiego wykorzystania Agaty przez ojca. Ale Alan z jego relacją do niej wydał mi się dupkowaty. Potrzebuje kobiety pokrzywdzonej by poczuć do niej miłość???? Agata by na nią zasłużyć włazi pod autobus??? Słabe. I po co umiejscowienie akcji w USA polskiej autorce? Nie kupuję tego.

Bardzo dobra wzruszająca opowieść. Tak dobra jak pierwszy tom. Polecam wszystkim.

Po pogrzebie Katarzyny, Alan nie może dojść do siebie. W każdym kącie mieszkania widzi rzeczy kobiety którą kochał, zdaje mu się nawet, że czasami ją widzi. Nie potrafi się pogodzić z jej odejściem ucieka w pracę, pomieszkuje w klinice- liczą się tylko jego pacjenci. Przyjaciele są zaniepokojeni dlatego Bruno wpada na genialny pomysł sprowadzenie Agaty.

Po telefonie z Toronto, Agata rzuca wszystko i czym prędzej wsiada w samolot. Chociaż Alan ją zostawił to ona nigdy się z tym nie pogodziła i nie potrafiła zrezygnować z uczucia.

Czy Alan nie odtrąci pomocnej dłoni Agaty? Czy ich uczucie zapłonie na nowo ?

(1) W tej części Alan jest rozbity, to nie on będzie pełnił rolę Anioła Stróża, ale to on będzie potrzebował pomocy. Nadal jest wrażliwym i empatycznym człowiekiem, co jest również jego przekleństwem, ponieważ nie może poradzić sobie z przeżyciem żałoby i powrotem do życia.

(2) W tej części na pierwszy plan wysuwa się postać Agaty, w ,,Bez Ciebie" zaprzątała myśli Alana, który rozmyślał jak z nią zerwać, żeby jej nie skrzywdzić. W pierwszym tomie miałam miałam do niej neutralny stosunek. Myślałam, że okaże się negatywną postacią i ze jej miłość przerodzi się w jakąś chorą obsesję. Od chwili w której się pojawiła, każda z postaci jej kibicuje, wydaje się serdeczną przyjaciółką. Niby nikt trzyma tutaj stron, jednak Bruno, Ida, Lizy czy nawet ciotka ... wyrzucają Alanowi, że złamał Agacie serce. . Było mi jej szkoda, ponieważ z cała sympatią do naszego doktora nie zachował się do końca fair, ale też znalazła w sobie siłę, żeby odpuścić.

Muszę przyznać, że kiedy wczytałam się w jej historię byłam wstrząśnięta. Przyznaję, podczas czytania popłakałam się, bo nie mogłam pogodzić się z niesprawiedliwością jaka ją spotkała.

Bardzo podziwiam tą postać za siłę jaką w sobie znalazła, aby wyrwać się z piekła i to jaką osobą się stała. Niestety często bywa tak, że najbardziej optymistyczne i uśmiechnięte osoby niosą w sobie wiele bólu i niezabliźnionych ran. Podsumowując jeszcze postać Agaty z jednej strony to co z robiła aby odzyskać Alana było bardzo głupie i niebezpieczne, ale także wymagało wiele odwagi. Ostatecznie bardzo polubiłam tą postać i kibicowałam jej z całego serca, bo jeśli miało się okazać, ze będzie musiała wrócić do Bostonu sama to, że znajdzie swoje szczęście.

(3) Jeśli chodzi o samą fabułę, w pewien sposób powtórzy nam się motyw pomocy w potrzebie. Poruszone zostały bardzo czułe struny i trudne tematy rodzinne i to że pozory bardzo często mylą i każda rodzina ma swój mały świat, który tylko w części odkrywa dla świata. Książka ma smutny klimat, jest przepełniona bólem i przykrymi doświadczeniami. Jeśli o mnie chodzi obie historie mnie wzruszyły i dały do myślenia. Zakończenie odrobinkę mnie zawiodło, za szybko się skończyło- czekałam na jakiś epilog w stylu Minęło X lat- ale to tylko moja preferencja- nie do końca lubię takie otwarte zakończenie ;)

Mimo, że akcja toczy się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, to dzięki temu, że imiona bohaterów są nieco spolszczone to mam wrażenie, że taka historia mogłaby wydarzyć się gdzieś obok nas

Moja ocena

8/10

Druga część niczym nie zaskakuje. Raczej się nudziłam i chyba tracę serce do romantycznych opowieści.