Świsty i pomruki. Sceny tatrzańskie

biografia góral góry literatura faktu sztuka góralska Tatry Zakopane Podhale

Oficjalne recenzje i

Opowieści z tatrzańskiego matecznika

Link do recenzji

Piękne wydanie i ciekawe opisy entuzjasty przyrody. Niestety po zadziwiająco szybkim starcie straciłam zainteresowanie dalszym zgłębianiem jej treści. Być może wynika to ze stylu pisania autora.

Cała seria jest ślicznie wydana. Kocham tematykę około przyrodniczą a i tak gawędy autora mnie znużyły :< A szkoda.

Czuc, ze ksiazka zostala napisana przez pasjonata

114/52/2019

Książka ta jest piękną lekcją o tatrzańskiej przyrodzie i zamieszkujących ją istotach. Czas spędzony ze "Świstami i pomrukami" był niezwykle obrazową, sentymentalną i historyczną podróżą. Gorąco polecam!

Piękne, pełne nostalgii i tęsknoty opowieści i wspomnienia starszego pana-MIŁOŚNIKA gór (któremu po dziś dzień śnią się po nocach widoki i zapachy ze swych dawnych wędrówek).
Miałem przyjemność przeczytać tą króciutką książeczkę niedługo po pobycie w Tatrach. Spotęgowało to moje niezmienne pozytywne wrażenie po obcowaniu z górami. Dodało pewnej głębi.

Polecam

Piękna i mądra książka - dokument. Snuta przez Lechosława Herza opowieść o pięknie Tatr, o ich florze i faunie zachwyca. Autor tak pięknie przedstawia siłę natury, że zapiera dech w piersiach. Znane mi miejsca opisuje w tak dokładny sposób, że oczami wyobraźni znów tam jestem - w Dolinie Chochołowskiej, Kościeliskiej i Jaworzynki, nad Smreczyńskim Stawem i w Dolinie Pięciu...

Napisana w staromodny sposób, co nie musi być wadą, ale tu akurat wieje nudą. Książka bez pomysłu, nie składa się w ciekawą całość, opowieściom brakuje myśli przewodniej, jakiegoś zamysłu. Teksty w większości powstały dawno temu (Józef Nyka wciąż jest tu naczelnym „Taternika"), do niektórych dopisano kilka współczesnych akapitów. Dla mnie książkowe rozczarowanie.

Moją uwagę przykuł już intrygujący tytuł. No bo jak nie sięgnąć po książkę wabiacą z półki frazą "Świsty i pomruki"? Z Zakopanego pochodzą moi rodzice, którzy przenieśli się do Szwajcarii, gdzie się wychowałem. O raju dzieciństwa, który zwykliśmy niekiedy odwiedzać czytało mi się wyśmienicie. Polecam!

Dla każdego miłośnika Tatr pozycja obowiązkowa.

• 2020
  • Chcę w prezencie