Jak żyć długo i zdrowo

Okładka książki Jak żyć długo i zdrowo Michał Tombak
Okładka książki Jak żyć długo i zdrowo
Michał Tombak Wydawnictwo: Firma Księgarska Serwis zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Firma Księgarska Serwis
2000-01-01
2000-01-01

Temat zdrowia, dietetyki interesuje mnie od dawna, więc co pewien czas sięgam po różne pozycje, mające pomóc w jego poprawie. Jako, że o panu Tombaku co i rusz gdzieś słyszę to postanowiłam sprawdzić jakie są też jego wskazówki na zachowanie i poprawę stanu zdrowia.

Autor próbuje w sposób kompleksowy podejść do tematu zdrowia i to zasługuje jak najbardziej na plus. Oprócz odżywiania zwraca uwagę również na kwestię oddychania, ruchu. Niemniej co do przynajmniej części z tych rad ja pozostaję sceptyczna… Bardzo, ale to bardzo brakuje mi tu bibliografii, spisu źródeł, z których autor czerpał te informacje, gdyż w treści wielokrotnie wspomina o badaniach takich a takich, ale przypisu do tego, jakiegokolwiek odnośnika, gdzie można by te informacje zweryfikować, potwierdzić, nie ma…

Picie wody z lodowca ma być lepsze? Ok, uwierzę, ale jako biolog potrzebuję, żeby ktoś mi pokazał jakiekolwiek różnice strukturalne, które wtedy powstają.

Moczenie ryżu w wodzie przez kilka dni, a później jedzenie go dzień w dzień miałoby pomóc na prostatę? Jestem sceptyczna…

Obłożenie lewego nadgarstka czosnkiem i obwiązanie go miałoby pomóc na silny ból zębów? Serio?

Niemniej w paru kwestiach jestem skłonna przyznać autorowi rację jak choćby w kwestii prawidłowego oddychania, istotności ruchu na świeżym powietrzu czy też w kwestiach dietetycznych – korzyści płynących z picia świeżych soków warzywno-owocowych.

A tak już całkiem na marginesie: książka wydana została ponad 20 lat temu, a czytając ma się wrażenie, że pochodzi sprzed co najmniej 100 lat.

Ogrom cennych informacji i super podejście autora do kwestii leczenia, chorób leków. Polecam bardzo

Najbardziej kretyńska książka jaką dane było mi trzymać w rękach. Tombak to człowiek działający na szkodę społeczeństwa, powodem tego są jego antynaukowe rady żywieniowe i cały dorobek "naukowy".
Tombak na CUKRZYCĘ zaleca spożywanie dziennie sporych dawek... CUKRU. Na impotencję zaś sugeruje garść smażonych orzechów włoskich z cebulą, zamiast wizyty u seksuologa czy zbilansowanej diety. Podsumowanie twórczości tego szarlatana.

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że oczywiście żadnym znawcą medycznym nie jestem, ale po przeczytaniu tej książki cisną mi się na język same parsknięcia.
Książka uważam za wytwór pseudonaukowy, nie ma żadnych potwierdzonych danych. Tzn. Cały czas jest odnoszenie się do badań różnych naukowców, ale żadnej bibliografii, żadnych źródeł. To tak jakbym przeczytała na stronie bezużyteczna.pl, że chińscy naukowcy odkryli, że ptaki latają do tyłu...
Czytając książkę odniosłam wrażenie, że Pan Tombak, uważa że najlepiej powinniśmy żyć jak Adam i Ewa, chodzić na golasa, jeść tylko wybrane rośliny, a wodę to ehh zaraz o tym wspomnę. Tak więc oto kilka kwiatków z całej książki, która jest przepełniona takimi informacjami:
- chcesz schudnąć? Idź do sauny i wsadź nogi do miski z wodą.
- inny sposób na schudniecie? Oddychaj jak najmniej na minutę, niczym mnich z przykładu, który robił wdech i wydech tylko raz na minutę! A przy okazji to ma sprawić, że będziemy żyć aż o ponad 40 lat dłużej! No zobaczcie co za cuda ...
- powinniśmy chodzić na bosaka, nie ważne jaka pogoda, nie ważne że śnieg aż do pasa może być, ba! To jest zalecane żeby po śniegu chodzić i się hartować, chodząc na bosaka łączymy się z matką natura, a energię dostajemy z kosmosu
- woda mineralna to zło, jedyna słuszna woda do picia to roztopiona woda z lodowców. Chcąc pić wodę taka jak występują naturalnie u nas w organizmie, powinniśmy wodę zamrozić, potem czekać aż się rozmrozi i wtedy możemy wziąć jakże upragnionego łyka wody uzdrowicielskiej!
- desery. Oczywiście jest to zło wcielone, ale jak juz decydujemy się na spożycie to zaraz po tym powinniśmy zjeść najlepiej tone warzyw... No tak oczywiście, bo chcąc zjeść słodkie, zaslodzic się, muszę zabić smak słodkiego wadzywkami, żeby było zdrowo heh
- podział ludzi i co kto powinien jeść wg jakiegoś podziału gatunkowego. O co chodzi? Ludzie są podzieleni wg kategorii x,y, z i wg tego kiedy kto się urodził, tzn miesiąc. Wtedy można określić, jakie posiłki są dla nas najlepsze, a co będzie nam szkodzić.
- jeden z największych absurdów... jakiś organ cię boli, może serce? Wystarczy że położysz się na plecach i zaczniesz przemawiać do serca jak do dziecka spokojnie że ma się uspokoić i cud!! Nagle szybko bijące serce się uspokaja.... Nie mam słów do tego
- no i ogólnie największą kategoria absurdów dla mnie to całą plejada żywieniowych rad. Żeby nie zrozumieć mnie źle, nie uważam że wszystko tutaj jest bez sensu, jest nieprawdą, ale jednak sposób w jaki jest to napisane kłóci się z funkcjonowaniem w rzeczywistości. Najpierw autor pisze tak, a potem srak. Cały życie myślałam, że jajka są zdrowe. Wg autora jajka są niezdrowe, powodują powstawanie osadu w jelicie grubym, a tak w ogóle to zaraz dostaniemy raka. Z chwilę mowa, że jajka niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. No to jak to jest? ... większość produktów to ogólnie zło wcielone, nie powinniśmy nic tak naprawdę jesc, bo wszystko nam szkodzi, wszystko zamienia się w toksyn w naszym ciele. Mąke nie powinniśmy jeść, tak samo jak chleb. Pieczywo to zło, ale jak już chcemy zjeść to powinniśmy jeść kilkudniowe najlepiej, bo drożdże nie działają wtedy, a co na chleb?otóż nic, bo z opisu wychodzi na to, że cokolwiek polozymy na kanapkę to będzie bomba, która nasz organizm nie jest w stanie strawić. Nie wspomnę już, że mięso nie powinno w ogóle istnieć, niby nie zabrania się jedzenia tego, ale cały czas jest wciskamy wegetarianizm.

Dużo jest tam takich opisów, które moim zdaniem nigdy nie wejdą w życie, bo proszę sobie wyobrazić ta opisana sytuację, gdzie jemy coś słodkiego tylko po to, by za chwilę jeść warzywa. Kto tak robi? Kto będzie jeść czerstwy suchy chleb bez niczego, bo tak źle. Zdaje sobie sprawę, że prawidłowe odżywianie jest rzeczą, że jest ważne i ma swoje skutki na pewno, jednak książka moim zdaniem posuwa się do jakiś absurdów żywieniowych. Wg autora to powinniśmy jeść nic, tylko wybrane warzywa, pić wodę z lodowców i soki z warzyw.
Dałam tylko 2/10 ze względu na to, że są tam być może przydatne faktycznie przepisy, tak to bym dała najniższą możliwą ocenę.

EDIT: właśnie z czystej ciekawości zobaczyłam, że książka została ponownie wydana w 2021roku. Patrząc się na to, że ma praktycznie taką samą ilość stron, mogę chyba stwierdzić że zawiera dosłownie to samo co stara wersja z 2000r. A więc argument, że książka ma już swoje lata i może zawierać nieaktualne w pewnym sensie rzeczy, przestaje mieć znaczenie. Zapomniałam to wcześniej napisać, ale nawet jeśli książka ma swoje lata to dalej nie jest to twór sprzed tysięcy lat tylko 22 lata temu wydana. Aż tak dużej różnicy w porównaniu do dziś nie ma i nie było, także tym bardziej informacje w tej książce to dla mnie absurdy.

z nami przez całe zycie

z nami przez całe zycie

Książka ta ma ponad 20lat, a wciąż aktualna jeśli chodzi o to jak dabc o swoje zdrowie, niesamowite!

Bardzo przydatna wiedza jak naturalnie poprzez żywność możemy wpłynąć na uzdrowienie.
Znajdziemy w niej duzo przepisów oraz wskazówek jak oczyszczać organizm i jakie to wazne w ciągu naszego życia.

Dla wiekszych sceptykow- nie znajdziemy tam żadnych źródeł do badan naukowych, co jest jedynym minusem tej książki.

Dodam, ze zanim przeczytalam książkę odkrylam wcześniej pozytywne działanie np. z uziemienia (chodzenia boso po trawie, śniegu) a w książce jest potwierdzenie tego zjawiska.

*Świetna książka, polecam:)

Dla wiekszych sceptykow- nie znajdziemy tam żadnych źródeł do badan...

Porady kompletnie niedopasowane do naszych czasów! Pomysł z piciem roztopionej wody bardzo wątpliwy

ABC w temacie. Jeśli ktoś odbywa drogę ścieżką rozwoju duchowego polecam na początek, takiej osobie będzie na pewno łatwiej przyswoić. Moja ocena jest adekwatna do lat w których książka została napisana, ponieważ dziś, w dobie internetu ta wiedzą jest już stosunkowo powszechna. Dodam od siebie, że by trzymać się wiedzy i praktyk zawartych w książce musiałbym być emerytem, albo ewentualnie odebrać sobie każdą inną przyjemność z życia i żyć wyłącznie tym. :D Aczkolwiek tak to właśnie wygląda: nie ma zdrowia, witalności, dobrego samopoczucia w pigułce, jest w szacunku do swojego ciała który przejawia się w dbaniu o szczegóły. :)

Pewnie każdy chciałby żyć długo i zdrowo, ale czy stanie się tak, gdy przeczyta tę książeczkę. Raczej wątpię. Przeczytałem w jakiejś poczekalni. Nie za pierwszym razem bo za gruba, ale w trakcie kolejnych wizyt.

Rzetelna wiedza na temat przyczyn chorób, konsekwencji niezdrowego stylu życia i recepty- na powrót do zdrowia; tanie i skuteczne, oczywiście naturalne! niektóre sprawdziłam- efekt mnie pozytywnie zaskoczył. Polecam!

• Zdrowie
  • Poradniki
  • Papier

Dodaj cytat z książki Jak żyć długo i zdrowo