Serniki słodkie i wytrawne

Okładka książki Serniki słodkie i wytrawne Renata Czelny-Kawa
Okładka książki Serniki słodkie i wytrawne
Renata Czelny-Kawa Wydawnictwo: Psychoskok poradniki
poradniki
Psychoskok
2017-03-27
2017-03-27
pieczenie książki kucharskie ciasta serniki wytrawne serniki słodkie Renata Czelny-Kawa psychoskok

Na półkach: , , , , , , , , ,

Trzymam w rękach wspaniałą książkę kulinarną i, co mnie odurza szybciej niż łyk zaparzonej właśnie kawy – w pozytywnym tego słowa znaczeniu – to fakt jej precyzyjnego dopracowania i zadbania o każdy detal. To kryształ pośród książek, jakie dotąd skolekcjonowałam. „SERNIKI SŁODKIE I WYTRAWNE” pani Renaty mówiąc szczerze są obłędne. Kawa stygnie, jak nigdy, ale nie zwracam na nią uwagi, bo jestem pochłonięta słodkim wnętrzem.
Jednak „SERNIKI...” nie są typową książką o pieczeniu, ile książką o dorastaniu pełnym smaków. To pamiętnik pełen wpisów tego, co przeżyła autorka i co do dziś pielęgnuje w sercu. To niebywałe notatki pomiędzy przepisami i działami, które wywołują w tobie tęsknotę. Tęsknotę za przeszłością, beztroską i bosym bieganiem po trawie, piciem kompotu, czy bieganiem po jajka do kurnika za domem. Autorka ożywia piękno dzieciństwa u boku babci i dziadka, u boku dużego grona rodziny, która zjeżdżała się czasem niezapowiedzianie. Pisze o pobytach na wsi, gdzie dziewczęca beztroska i miłość do staruszków sprawiła, że... jest tym, kim jest. Jest cukiernikiem, który kocha swoją pasję. A skąd ta pasja? Od babci właśnie. Wystarczyło obserwowanie życia, babcine pieczenia i czerpanie z niej tego, co najlepsze w sobie miała. To od babci wszystko się zaczęło. Te jej spracowane dłonie, mieszanie w makutrze żółtek z cukrem, obieranie jabłek na placek...
Wydawnictwo Psychoskok sięgnęło wysoko postawionej sobie poprzeczki i wydało perełkę pełną przepisów, sielskości i smaków. I, co najzabawniejsze, jeszcze nic z niej nie upiekłaś, jeszcze nie otoczył cię zapach pieczonego sernika, jeszcze nie skosztowałaś ani kęsa, a już czujesz szczęście przez samo oglądanie zdjęć i czytanie. Rozsmakowałaś się w tym słowach, zdjęciach, w opisach. Uśmiechasz się do stron i jednocześnie przenosisz się do czasów swojego dzieciństwa. Wspominasz babunię i dziadusia i kota, który z rana czekał na mleko od krów. Przypominasz sobie pierogi, jakie kleiła i robiła ukochana staruszka.

„SERNIKAMI...” będziesz urzeczona.

Możesz na początku przypuszczać, że przeglądanie „SERNIKÓW...” szybko ci pójdzie. Ot, zwykła książka z przepisami na serniki. Lecz już na pierwszej stronie ujawnia się prze-smaczne zaskoczenie. Spędzasz z nią pół dnia, a podczas czytania malujesz samą siebie przy mieszaniu składników, czy kukaniu na masło, czy już rozmiękło. Czujesz emocje, jakie owo krzątanie ci przysporzy. A na końcu okaże się, że całe niemalże „SERNIKI SŁODKIE I WYTRAWNE” nafaszerowałaś, jak pierogi, znacznikami, małymi karteluszkami. To upiekę, i to, a na przyjazd cioci to i jeszcze spróbuję tego. Ale najważniejszy jest sernik babuni, czyli sernik z wiórkami kokosowymi. Mnie zamurowało (choć to nie marmurek) już przy pierwszym serniku waniliowym na czekoladowym spodzie. Mistrzostwo cukiernictwa.

Ta książka bawi się zmysłami, żongluje smakami. To przygoda, która ma za każdym razem inny finał. Jest jak słodka bajka. Każdy przepis zaczyna się podobnie, ot lista składników, potem wykonanie – nic nowego. Bo koniec, ach, koniec jest niepowtarzalny. Patrzysz na zdjęcie obok, które być zjadła i już wizualizujesz sobie swój własnoręcznie upieczony sernik.
Na takie wydania się czeka i poszukuje.
Takie książki przytula się do siebie.

U nas w rodzinie na każde święta i ważne wydarzenia obowiązkowo musi być sernik. Niekiedy podajemy go w wersji odchudzonej - bez lukru i żadnej polewy, bo w rodzinie są cukrzycy. Przyznam, że jeszcze nie próbowaliśmy wersji wytrawnej, ale wszystko przed nami.

Aż trudno uwierzyć, że książka jest debiutem autorki, dzięki któremu odkryła ona kolejną swoją pasję - fotografowanie (wszystkie zdjęcia są autorstwa Pani Renaty). Przepisy są bardzo dokładnie podane w następujący sposób: spód, wierzch, masa twarogowa i opis wykonania poszczególnych części. Nie mogło zabraknąć ulubionego przepisu na sernik Babci autorki.

„To właśnie jej - mojej Babci zawdzięczam pieczenie serników. I choć Ona zawsze piekła jeden i ten sam, tradycyjny, bez wprowadzania nowych składników, to właśnie jego smak, tego jedynego sprawił, że sernik podbił moje serce już chyba na całe życie.”

Publikacja zawiera od prostych przepisów po wyrafinowane smaki np. sernik ananasowo-mandarynkowy, z pistacjami i limonkowym lukrem czy sernik dyniowo-imbirowy. Najbardziej jednak zaskoczył mnie przepis na sernik brokułowy na zimno. Pod koniec książki autorka zamieściła cenne rady, dzięki którym sernik będzie udany.

Przepisy przeplatane są wspomnieniami autorki z dzieciństwa oraz fotografiami rodzinnymi.

"Zamykam oczy i nadal widzę...
... biały kredens w kuchni, pamiątkowy duży zegar, okrągły drewniany stół, który nigdy nas wszystkich nie mógł pomieścić, pędy dzikiej róży prawie pukające do sypialnianych okiennic. Są stosiki niezliczonych haftowanych serwetek i makatek. W sieni stoi stary kufer, w sypialni Prababci wiekowa maszyna do szycia. Każda rzecz była wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju."

Cudowny zapach pieczenia roznoszący się po całym domu to także jedno z moich ulubionych wspomnień z dzieciństwa. Dzięki Pani Renacie będę miała wiele okazji poznawania nowych smaków.

Zapach pieczonego sernika unoszący się w całym domu... Tradycyjny, niekiedy z dodatkiem rodzynek, za którymi nigdy nie przepadałam i wyskubywałam owe zawsze z każdego ciasta... Udekorowany polewą czekoladową... Jego delikatny, słodki i łagodny smak... Poniekąd uzależniający, nigdy nie kończyło się na pochłonięciu przeze mnie jednego kawałka... To moje wspomnienia z dzieciństwa... Odkąd pamiętam, mama zawsze piekła sernik wkładając w to mnóstwo serca, czasu i pracy. Zazwyczaj owe ciasto gościło i nadal gości w czasie świąt, ale zdarza się też, że delektujemy się nim pomiędzy ważnymi wydarzeniami. Cała moja najbliższa rodzina uwielbia się nim zajadać, tym samym sernik znika w ekspresowym tempie. Zawsze przyglądałam się poszczególnym etapom jego przygotowywania przez mamę i wielokrotnie chciałam go wykonać sama, ale niestety jestem dość leniwa, jeśli chodzi o czasochłonne i wymagające pracy wypieki. Wolę piec ciasta, którym nie trzeba poświęcać zbyt wiele czasu, które są łatwe w sporządzaniu, składają się z zaledwie kilku składników i przede wszystkim ich czas pieczenia jest krótki. Natomiast, inaczej jest w przypadku ich konsumowania. Wówczas poświęcam sporo czasu smakowaniu i zachwycaniu się tymi słodkościami. Uwielbiam popołudnia z filiżanką kawy i kawałkiem ciasta, który powoli znika z talerza... Po książkę "Serniki słodkie i wytrawne" sięgnęłam z kilku powodów, po pierwsze - pragnęłam zaczerpnąć inspiracji, po drugie - sądziłam, że owa pozycja zachęci mnie do tego, abym wreszcie samodzielnie upiekła sernik i mogła uraczyć nim bliskich, po trzecie - liczyłam na poznanie (znalezienie) tajników na łatwe i szybkie jego przygotowanie, a po czwarte - z czystej ciekawości przepisów na serniki wytrawne.

Renata Czelny-Kawa - absolwentka polonistyki i dziennikarstwa. Kocha książki, muzykę i swoje pasje: gotowanie, fotografowanie i pisanie! Kolekcjonuje piękne dzbanki herbaciane i filiżanki. W książce "Serniki słodkie i wytrawne" zdradza nam, od czego to wszystko się zaczęło... Jest autorką bloga Raj dla Podniebienia - uważa, że sernik to wyjątkowe ciasto, wykwintny deser, który przyrządzony z dobrych składników połączonych w ciekawe zestawienie smakowe sprawi, że uraczymy nim nasze podniebienia. (źródło: okładka książki "Serniki słodkie i wytrawne")

Zacznę może od strony wizualnej wspomnianej publikacji. Z pewnością jest pięknie i solidnie wydana. Bez wątpienia atutem książki jest jej twarda oprawa. Zdecydowanie okładka przykuwa uwagę ze względu na zastosowaną kolorystykę - powiedziałabym, że dość jaskrawą, tym samym rzucającą się w oczy. Ponadto kolejna zaleta owej pozycji to jakość papieru, który jest przyjemny i miły w dotyku. Dodatkowo jest dobrze złożona, co ma ogromne znaczenie, szczególnie gdy korzystamy z wybranego przepisu i co jakiś czas musimy do niego zaglądać. Bowiem po otworzeniu na danej stronie, książka samoistnie nie zamyka się. Co więcej, załączona jest zakładka w postaci beżowej wstążki, dzięki której można zaznaczyć konkretną stronę i przepis nas interesujący. Zwróciłam również uwagę na estetyczny i subtelny wygląd kartek stanowiących przerywnik pomiędzy poszczególnymi rozdziałami, których jest dziewięć. A poza tym podoba mi się oryginalne i bardzo widoczne oznaczenie numeracji stron. Książka się pięknie prezentuje, dzięki czemu idealnie nadaje się na prezent. Osobiście jestem zachwycona owym wydaniem.

Książkę autorka zadedykowała mężowi, który motywował ją do działania i wspierał przy owym projekcie oraz pomagał w realizacji marzeń. To miły i wzruszający gest. Następnie Renata Czelny-Kawa przedstawia nam kobiety, które są dla niej najważniejsze, a ich pasja i praca stały się ogromną inspiracją do stworzenia publikacji z sernikowymi przepisami. Mama kojarzy jej się z szarlotką pachnącą cynamonem oraz tortami, które były jej specjalnością. Babci z kolei zawdzięcza swą miłość do pieczenia serników. Każda rodzinna uroczystość przepełniona była zapachem tradycyjnego sernika z cytrynowym posmakiem i dodatkami w postaci rodzynek, skórki pomarańczowej, polewy czekoladowej i wiórek kokosowych. Autorka poświęciła również kilka stron wspomnieniom z dzieciństwa, pokrótce ukazując sylwetki najbliższych, przedstawiając z wielkim sentymentem pewne cenne przedmioty, obrazując najpiękniejsze chwile, a także dzieląc się swym miejscem na ziemi, przynoszącym spokój i szczęście. Dopełnieniem owej części są rodzinne fotografie.

"Zamykam oczy i nadal widzę...
...biały kredens w kuchni, pamiątkowy, duży zegar, okrągły, drewniany stół,
który nigdy nas wszystkich nie mógł pomieścić,
pędy dzikiej róży prawie pukające do sypialnianych okiennic.
Są stosiki niezliczonych haftowanych serwetek i makatek.
W sieni stoi stary kufer, w sypialni Prababci wiekowa maszyna do szycia.
Każda rzecz była wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju."

Następnie odnajdziemy mnóstwo wspaniałych przepisów, z podziałem na serniki słodkie i wytrawne (owe są dla mnie wielkim zaskoczeniem, jeszcze nigdy się z takimi nie spotkałam i nie miałam przyjemności ich skosztować). Każdy z nich zawiera wyszczególnienie ogólnodostępnych składników podanych w dokładnych proporcjach, które pomogą w jego przyrządzeniu. Pod listą produktów niezbędnych do stworzenia uwielbianego ciasta, omówione jest jego wykonanie. Tutaj dokładnie, krok po kroku opisane są etapy jego wyrabiania, w tym sporządzenie spodu sernika, dalej masy serowej oraz wierzchu. Podane są również czas oraz temperatura pieczenia. Gdzieniegdzie, w przypadku co poniektórych przepisów, udzielane są krótkie i ważne wskazówki. Każde ciasto jest przepięknie zobrazowane, co sprawia, że natychmiast ma się ochotę nie tylko takowe przygotować, ale przede wszystkim zasmakować i delektować się nim. Ja już mam nawet w planach upiec w najbliższym czasie sernik z żurawiną - jeśli tylko mi się on uda, to oczywiście podzielę się zdjęciem :)

W książce znajdziemy przepisy na między innymi następujące serniki:
- waniliowy na czekoladowym spodzie;
- waniliowy kremowy z kokosem i kawą;
- pistacjowy;
- cytrusowy;
- "makowa figa";
- jaglany z jabłkami i polewą cynamonową;
- dyniowo-imbirowy;
- z karmelem, owocami leśnymi i sosem jeżynowym;
- istryjski z lawendowym miodem;
- na zimno z mascarpone i malinami
- "trzy sery" z karmelizowaną marchewką i groszkiem cukrowym i wiele innych.

W książce autorka zdradza okoliczności pojawienia się pomysłu o napisaniu książki oraz pokrótce opisuje początki powstania bloga Raj dla Podniebienia. Ujawnia również historie pewnej fotografii... Dzieli się z nami także kilkoma ważnymi radami, których zastosowanie będzie miało wpływ na to, czy nasz wypiek okaże się udany. Bowiem, jak sama twierdzi: "Sernik jest ciastem prostym, ale wymagającym przestrzegania kilku ważnych zasad...". To są naprawdę przydatne informacje, z którymi warto się zapoznać przed przygotowaniem popularnego deseru. Publikacja zawiera również miejsce na niezbędne zapiski.

"Przez stary, drewniany dom przewinęły się pokolenia.
Tak wiele czasu minęło, a wszystko to jest nadal tak żywe w mojej pamięci.
Żywe, bo ważne. Bo piękne."

Podsumowując, "Serniki słodkie i wytrawne" to zestaw wyśmienitych przepisów na serniki w każdej możliwej postaci z wieloma ciekawymi dodatkami. Każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem autorka proponuje ciasta na słodko i słono, pieczone bądź na zimno. Wszystkie są wzbogacone galerią przepięknych i smakowitych fotografii. Serdecznie polecam!

Oprócz niebanalnych przepisów na apetyczne serowce autorka zabiera swojego Czytelnika do świata swojego dzieciństwa. W krótkich, osobistych rozdziałach poznajemy osoby bliskie jej sercu, razem z nią spędzamy wakacje w podkarpackiej wsi, obserwujemy pierwsze kuchenne zakusy, pierwsze eksperymenty kulinarne, pierwsze kroki z apetycznym, słodkim blogiem…i pierwsze poczynania jako debiutującej pisarki.

Zawsze powtarzam to, co od dziecka wpajała mi babcia: kuchnia musi pachnieć, bo to serce domu i miejsce, w którym spędzamy większość czasu. Babcia już nie żyje, a ja trzymam się tej zasady od zawsze. Chociaż, jako dziecko czy nastolatka, nie przywiązywałam do tego uwagi, słowa te doskonale zapamiętałam, bo w pracach kuchennych pomagałam nie tylko babci, ale też mamie. I to właśnie mama nauczyła mnie piec sernik tradycyjny, taki nasz, borowiacki. Chociaż każda gospodyni ma swój przepis, moja mama od lat piekła i piecze ciągle ten sam. Ja, nauczyłam się jeszcze dwóch innych serników - z serków homogenizowanych, pieczony, przepis podobny do tradycyjnego, też na spodzie, z rodzynkami oraz gotowanego z twarogu, na spodzie z herbatników. A, jako fanka sernikowego szaleństwa marzy mi się, by nauczyć się robić paschę. Nie, jako przepis stosowany tylko przy okazji świąt, ale takiego na każdą okazję.

Oko przyciągają również nieszablonowe zdjęcia wypieków, autorstwa Renaty Czelny – Kawy. Nie wszyscy specjalizują się w fotografii kulinarnej, trzeba mieć do tego celu też odpowiedni sprzęt. Tutaj po prostu to wszystko aż się do nas uśmiecha i zachęca do tworzenia. Ja piekę sernik na spodzie. Tradycyjny, z rodzynkami. Po zapoznaniu się niniejszą pozycją, nie omieszkam sobie odmówić wykonania kilku. Kusi mnie sernik cytrusowy, chociażby ze względu na to, że uwielbiam cytrusy. Poza tym, wykonanie nie jest takie praco i czasochłonne. Święta Wielkanocne za pasem jest okazja pomyśleć nad czymś, co zaskoczyłoby domowników.

Całość na:

Każdy z nas z rodzinnego domu wynosi jakiś zapach. Wspomnienie dotyku. Tylko nam znane wrażenie, które potrafi przywołać najmniej spodziewana rzecz.

Zdarza nam się wtedy przystawać, potrząsać głową. Zastanawiamy się, skąd, u licha, ciarki na skórze i drżenie krwi. Idziemy chodnikiem i próbujemy sobie przypomnieć. Wertujemy wspomnienia siedząc w metrze. Nie ustajemy w poszukiwaniach nawet wtedy, gdy plewimy w ogródku.
Do chwili, gdy, całkowicie niespodziewanie, przypominamy sobie, że ten zapach, faktura lub smak są nierozłącznie połączone z pewnym wydarzeniem naszego dzieciństwa.
Uśmiechamy się wtedy i próbujemy odtworzyć ulotne wrażenie. Za każdym razem jest to trudne i podchwytliwe zadanie.

SMAK

Gdy myślę o sernikach, na myśl przychodzi mi specyficzny posmak pomarańczowej skórki, pękające pod zębami winogrona, charakterystyczna faktura sera na języku. Błyszcząca na powierzchni ciasta "rosa", która rankiem mieni się w promieniach słońca.

Kawałki sernika wyłożone na paterze, którą umieszczałam na tarasie. Słodki, a jednocześnie wytrawny zapach rozchodzący się po domu i owijający się pasmami wokół mebli - drewnianego kredensu i nóg kuchennego stołu.

Autorka wypełniła książkę przepisami, pośród których każda pani domu znajdzie coś dla siebie i swojej rodziny. Nieważne, jakie smaki dominują w naszych domach, w "Sernikach słodkich i wytrawnych" na pewno znajdziemy ich odzwierciedlenie.

Nadchodząca Wielkanoc wydaje się idealnym czasem, by wypróbować liczne przepisy i rozsmakować się w serowych wariacjach.
Piękne zdjęcia, które zdobią strony, pobudzają wyobraźnię czytelnika. Dla tak kuszącego wypieku spędzenie kilku godzin przy kuchennym blacie, nie wydaje się być poświęceniem. Więcej! Jestem w stanie zagwarantować niepodrobioną radość domowników, gdy przyjdzie im spróbować nowego wypieku.

HISTORIA

W wolnej chwili, pomiędzy wstawianiem ciasta do piekarnika lub lodówki a ścieraniem kurzów, pozwólmy sobie na chwilę relaksu. Autorka w swojej książce oferuje nam również krótką historię swojego dzieciństwa i zarysowuje sylwetki najbliższych sobie osób.

Poprzez tę krotką podróż każdy przepis nabierze nowego znaczenia, ponieważ poznamy osobę, od której pochodzą.

Renata Czelny-Kawa to, jak się okazuje, kobieta wielu talentów. Może pochwalić się nie tylko wydaną książką, ale również blogiem, na którego szczerze zapraszam.

Ja już też ją mam :) Jestem zachwycona. Przepiękne wydanie, fotografie tak słodkie, że aż kręci się na żołądku :) Zdjęcia w książkach kucharskich to podstawa, puszczają wówczas wodze fantazji i tak jak przy sernikach pani Renaty, aż czuć zapach serniczków, inny z każdej strony. Problem w tym, ze nie wiem od którego zacząć wypieki :) Skuszę się chyba w pierwszej kolejności na coś wytrawnego, bardziej wyrafinowanego, bo powiem szczerze nigdy nie kosztowałam jeszcze sernika z brokułem, czy z łososiem. Już nie mogę się doczekać :)

Renata Czelny-Kawa – absolwentka polonistyki i dziennikarstwa, na co dzień uczy języka polskiego w jednej z krakowskich szkół. „Serniki słodkie i wytrawne” to jej debiut wydawniczy. Wszystkie receptury sernikowe zostały zebrane w całość, a dzięki temu czytelnik może doznać niesamowitych wrażeń swojego podniebienia. Autorka zaprasza nas na ucztę nie tylko z sernikami klasycznymi, z owocami, na ciepło, na zimno, ale również z tymi mniej znanymi, bardziej wyrafinowanymi na przykład z kalafiorem, brokułem, łososiem, czy z marchewką.
Między przepisy wyborne i finezyjne, autorka wkradła swoje słodkie wspomnienia z dzieciństwa, które sprawiły, że dziś pieczenie i gotowanie przemieniła w swoją wielką pasję.
Przepiękne fotografie ciast już powodują pobudzenie naszych zmysłów, przygotowywanie ich natomiast jest niezapomnianym doświadczeniem. „Wisienką na serniku” jest skosztowanie tej wykwintnej słodkości powstałej według przepisu i wydobywanie z niej całej sentencji smaku.
Galeria rodzinnych postaci, o których autorka wyraża się z wielkim szacunkiem i miłością, to podróż sentymentalna, w której Czytelnik ma okazję uczestniczyć, dowiedzieć się wielu interesujących kwestii z życia autorki, z dzieciństwa i o tym, skąd zaczerpnęła inspiracji do stworzenia tej książki. Poznajemy niesamowitą Mamę autorki, ukochanego Dziadka, Męża, który jest dla niej siłą napędową do działania i który spełnia jej marzenia, bo dla niego niemożliwe staje się możliwe. Jest też Babcia…
„To właśnie jej – mojej Babci zawdzięczam pieczenie serników. I choć Ona zawsze piekła jeden i ten sam, tradycyjny, bez wprowadzania nowych składników, to właśnie jego smak, tego jedynego sprawił, że sernik podbił moje serce już chyba na całe życie.”

Autorka wierzy, że każdy może upiec pyszny sernik, dlatego w książce zamieściła sernikowe rady, które pomogą Wam stworzyć dobry i udany wypiek, który podbije Wasze serca i… podniebienia!

Jestem autorką tej książki, która jest moim debiutem wydawniczym.To także spełnienie mojego marzenia.
To spis moich pomysłów na moje ukochane ciasto – sernik. Bo to właśnie sernik Mojej Babci zapamiętany z dzieciństwa stał się wielką inspiracją do tworzenia nowych smaków tego wdzięcznego ciasta…
Postanowiłam poczęstować moich Czytelników nie tylko słodkimi sernikami, ale także tymi o wytrawnej nucie.W książce znajdziecie przepisy na serniki klasyczne, z owocami, z wieloma różnymi dodatkami, z warzywami, serniki na zimno lub na ciepło. Zaś między autorskimi recepturami, w krótkich, bardzo osobistych rozdziałach, poznacie moje słodkie wspomnienia z dzieciństwa, które sprawiły, że dziś pieczenie i gotowanie przemieniłam w pasję.

Postanowiłam poczęstować moich Czytelników nie tylko słodkimi sernikami, ale...

• Staruszkowie
  • HAL