Juliusz Cezar

Okładka książki Juliusz Cezar
William Shakespeare Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Kolekcja Hachette: William Szekspir utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Kolekcja Hachette: William Szekspir
2001-12-30
9788328207516
Leon Ulrich
Szekspir dramat Juliusz Cezar starożytny Rzym republika cesarstwo

Zawiodłem się. Spodziewałem się czegoś lepszego, bo w końcu chodziło o morderstwo Juliusza Cezara. O jedno z najważniejszych wydarzeń w historii świata. Dałem Szekspirowi szansę, ale naprawdę się zawiodłem. Poza kilkoma dobrymi cytatami nie ma tu naprawdę czego szukać.

„Juliusz Cezar” jest jedną z tych sztuk Szekspira, przed których przeczytaniem warto zapoznać się z faktami stojącymi za opowiedzianymi przez dramaturga wydarzeniami. W tym przypadku mamy do czynienia ze spiskiem zawiązanym w senacie przeciw Juliuszowi Cezarowi, w wyniku którego otrzymał on około dwudziestu trzech pchnięć sztyletem. Dramat przedstawia różne strony tego...

Shakespeare jak mało kto potrafił wydobyć na światło dzienne pragnienia, które w swoim niespełnieniu czyniły ludzi przebiegłymi, chytrym, nielojalnymi... „Juliusz Cezar” to kolejne w dorobku dramatopisarza dzieło uderzające w ten dzwon.

To jest znakomite, antyczne w krajobrazie i aktualne w popkulturze dzieło. Postacie nakreślone posągowo, choć nie brązowo - wystarczy porównać przemowy Cezara, reakcje Antoniusza a prostą kłótnię Brutusa z Kasjuszem, którzy przedtem wyganiają marnego poetę. Furorę robi mnolog Antoniusza po śmierci Cezara z nieśmiertelnym spuszczeniem psów wojny.

Naprawdę myślałam, że szuka zakończy się słowami "Et tu Brute?..." Ale rozterki głównym bohaterów płyną dalej.
Jestem, po raz pierwszy szczerze, oczarowana tym, jak Shakespeare buduje przemyślenia bohaterów i jak umie przekonać czytelników do pójścia za nimi. Czułam się jak rzymski lud, czytając najpierw monolog Brutusa, by zaraz po tym dać się porwać słowom Marka...

Świetnie napisany tekst.Ostatnie miesiące życia Juliusza Cezara,który bardzo szybko popada w niełaskę u senatorów.

Autor świetnie oddał patos chwili śmierci wielkiego rzymskiego wodza.Genialny jest też ostatni monolog Cezara.
Zaskakujące jest jednak sama kompozycja i to,w którym momencie sztuki ginie tytułowy bohater.

Zgodnie z szekspirowskim obyczajem, należy postawić w centrum tragedii zabójstwo i otoczyć je zhańbioną wiernością. Powstanie w ten sposób samograj w postaci zła, które nie wypali się aż wyczerpania ofiar, dających swoje gardła w imię mniej lub bardziej słusznej sprawy. Oczywiście takim wypadkom będą towarzyszyć niepospolite znaki na niebie i ziemi. Jednak trzeba pamiętać o...

Tłumaczenie Stanisław Barańczak

Coraz bardziej wkręcam się w Szekspira. Zawsze lubiłem klimat starożytnego Rzymu,dlatego "Juliusz Cezar" podoba mi się szczególnie:-)

Intryga, śmierć, niepewność, polityka...
Mimo, że wszyscy znają tragiczny koniec Cezara to lektura tej tragedii Szekspira pozwala nam go odkryć na nowo. Sądziłam, że w momencie śmierci tytułowego bohatera utwór się zakończy, jednakże myliłam się, a autor pozwala nam spojrzeć na dalsze życie osób, które go zdradziły.

• Klasyka
  • Dramat