Świadek

Okładka książki Świadek Günter Krieger
Okładka książki Świadek
Günter Krieger Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech Seria: Na osi czasu powieść historyczna
powieść historyczna
Na osi czasu
Die neunte Stunde
Wydawnictwo Święty Wojciech
2017-02-17
2017-02-17
Kamil Markiewicz
Kamil Markiewicz beletrystyka chrześcijańska powieść chrześcijańska powieści chrześcijańskie powieść biblijna powieść religijna starożytność powieść historyczna

Książka bardzo ciekawa ukazuje życie człowieka, który spotkał Jezusa. A życie pokazuje, że każde spotkanie wywiera na człowieku wpływ, o którym nie zdajemy sobie sprawy.
Polecam

Polecam

"Świadek" to kolejna już książka o fabule religijnej, którą czytałam. Autor ze sprytem wplótł wydarzenia z Pisma Świetego w swoją opowieść. Książka porusza kwestię sądzenia i późniejszej męczeńskiej śmierci Jezusa na krzyżu.

Świetna książka. Która jest połączeniem religijności i historyczności.
Bardzo dobrze się ją czyta.

Świetna książka. Która jest połączeniem religijności i historyczności.
Bardzo dobrze się ją czyta.

W Świadku, obok prawdziwych postaci pojawiają się również fikcyjne, ubarwiając w ten sposób konwencjonalną historię biblijną. Dzięki temu, zyskuje ona zupełnie nowy, świeży wymiar. Nie trzeba być specjalnie religijnym, żeby przeczytać ją z faktycznym zaciekawieniem.

Całkiem, całkiem. Autor miał ciekawe pomysły aby włączyć snutą opowieść w narrację biblijną.

No cóż..., jest to moje czwarte spotkanie z "Osią czasu " i postawiłabym tę pozycję na trzecim miejscu, po Adwokacie i Judaszu. Bardzo ciekawy pomysł na powieść, która jest co by nie mówić, wytworem wyobraźni autora. Tło historyczne jest dobrze zarysowane, postać Chrystusa jednak mało zaznaczona, bo tak naprawdę nie o nią tu chodzi. Dla mnie jest to opowieść o człowieku, który zyskał ogromną popularność, skradł ludzkie serca, doświadczył miłości a potem wszystko stracił i stał się członkiem grupy wykonującej egzekucje. Moralnie i emocjonalnie jest to prawdopodobnie spadek z gigantycznego konia. Facet jest Grekiem, więc kultura i wiara Żydów są mu obce, krzyżuje ludzi różnych wyznań i narodowości, i taki jeden Jezus robi na nim średnie wrażenie. Oczywiście "odkrywa", że ten Człowiek jest inny niż reszta ludzi ale jako sumienny pracownik, wykonuje swoją pracę. Dopiero miłość i spotkanie z ukochaną kobietą, wyznawczynią i uczennicą Jezusa, przewartościowuje jego życie. Niby dobrze się czytało ale jednak zabrakło mi tego żaru, którego doświadczyłam przy Adwokacie. Mimo wszystko nie żałuję czasu spędzonego ze Świadkiem.

Przeczytalam jednym tchem. I nie tylko dlatego, ze fabula jest bliska moim przekonaniom, ale dlatego, ze jest sprawnie napisana, fabula skonstruowana w sposob, ktory sprawia, ze bylam zaintetesowana dalszym ciagiem. Dla mnie ksiazka, ktora sie przezywa, a nie tylko czyta.

Dlaczego musiało tak się stać, że Syn Boży musiał umrzeć? Zadajemy sobie zapewne to pytanie nie raz. To pytanie zadawali też uczniowie Jezusa.
W książce „Świadek” głównymi bohaterami jest para młodych ludzi: Stefaton - Grek i Sara -Żydówka.
Imion tych nie znajdziemy w Biblii, bo są postaciami fikcyjnymi.
Ojciec Sary miał dużą plantację oliwy. Rodzina prowadziła gospodarstwo już od wielu pokoleń i dorobiła się przyzwoitego majątku.
Stefaton zaś był młodym i przystojnym Grekiem, członkiem grupy aktorskiej, bez pamięci zakochany w młodziutkiej Sarze, z wzajemnością.
I oto pewnego dnia Stefaton poznaje Jezusa, jest zafascynowany Jego nauczaniem i z zainteresowaniem słucha Jego kazań.
Słuchając słów Jezusa nikt nie wymagał od niego, żeby zabawiał żądny rozrywki tłum, nikt nie wiwatował na jego cześć i nie klepał go z uznaniem po plecach. Słuchając słów Jezusa Stefaton był sobą.
Jezus mówił o postach, o dziwnych zwyczajach Żydów, a na koniec podjął temat bogactwa, które jak podkreślał - jest dla ludzi przeszkodą na drodze do królestwa niebieskiego ”Nie możecie służyć Bogu i mamonie”.
Jednak życie Stefatona zmieniło się, gdy jego grupa aktorska zostaje oskarżona o obrazę władz i skazana na dwa lata, aby służyć w Jerozolimie i wykonywać wyroki na skazańcach.
I oto Stefaton jest świadkiem niesłusznego oskarżenia i ukrzyżowania Jezusa, co poruszyło go do głębi.
Spotyka tam też swoją ukochaną Sarę, która obarcza go winą za śmierć Jezusa.
Czy Sara wypowiedziała te słowa na poważnie?
Czy nie wiedziała, że Stefaton nie miał innego wyboru niż służba Rzymianom?
Czy zakochany, młody Grek na zawsze straci ukochaną Sarę?
Są to pytania skierowane do Ciebie - drogi czytelniku.
Przepiękna historia miłości powiązana z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa.
W tamtych czasach bardzo dzieliła i skłócała ludzi.
Napisanie powieści biblijnej z opisem męki Jezusa jest dla autora wielkim wyzwaniem, a dla czytelnika niezwykłą przygodą i ogromnym przeżyciem.
Zachęcam Was więc czytajcie, przeżywajcie i rozważajcie słowa zaczerpnięte z Pisma Św. Niech książka ta stanie się dla Was wielką przygodą oraz okazją do bliższego poznania i rozważania męki Jezusa, a szczególnie teraz w Wielkim Poście.
Życzę owocnej lektury.
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

Imion tych nie znajdziemy w Biblii, bo są postaciami fikcyjnymi.
Ojciec Sary miał dużą plantację oliwy. Rodzina prowadziła gospodarstwo...

Grecki aktor - świadek ukrzyżowania Chrystusa. Bardzo wciągająca lektura. Polecam.

Książka przeczytana przeze mnie ze względu na osobistą znajomość z autorem. Od razu zaznaczę, że jest, to powieść z gatunku, który zupełnie mnie nie interesuje, powieść biblijna. Moja opinia zatem może być zbyt surowa dla wielbicieli tego rodzaju literatury. Historia jest skonstruowana bardzo zgrabnie, choć dosyć ryzykowne jest osadzenie jej bardzo blisko historii Jezusa Chrystusa, co czyni ją nieco pretensjonalną. Całość jest zwartą, logiczną opowieścią z dobrze zbudowanymi postaciami. Dobra zarówno jako literatura dla młodzieży i dorosłych. Jeśli chodzi o tematykę nie jest ona typowa dla tego autora, bowiem pisze on głównie powieści historyczne a ukochanym przez niego okresem jest średniowiecze. Czekam więc niecierpliwie na tłumaczenie kolejnych książek.

• Historyczne
  • Religia