Perska namiętność

Okładka książki Perska namiętność Laila Shukri
Okładka książki Perska namiętność
Laila Shukri Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Perska miłość (tom 3) literatura piękna
Perska miłość (tom 3)
Prószyński i S-ka
2017-04-26
2017-01-01

Słaba, totalnie inna niż wcześniejsze części. Długie, nudne opisy atrakcji turystycznych, płaska emocjonalnie bohaterka bez żadnej złożonej osobowości. To bardziej przewodnik turystyczny, a losy bohaterki może łącznie zajmują kilka stron. Jakbym chciała czytać coś takiego, to sięgnęłabym po dzieło Cejrowskiego (który pisze o turystyce o wiele ciekawiej),ale miałam ochotę na coś bardziej „arabskiego”, z wartką fabułą. Ta książka to jedno wielkie nieporozumienie.

Przez 300 stron powtarza się ten sam schemat – smutna Sara na luksusuowych wakacjach. Narrator skupia się na bezsensowynym wymienianiu marek czy tych cholernych statystyk, ale nie pokwapi się by bardziej skupić się na bohaterce. Bardzo brakowało mi opisu jej myśli i uczuć, kiedy wciągnięto ją w świat ISIS. Tylko sucha relacja.
Książka wciągnęła mnie dopiero pod sam koniec. Resztę czytałam z okropnym oporem, bo akcja mnie nudziła.

Książka wciągnęła mnie dopiero pod sam koniec....

Znając już kulturę arabską i tego typu powieści podczas czytania tej części powieści cały czas czekałam kiedy wszystko z utopii się rozpadnie i doczekałam się.

Główna bohaterka znowu bardzo irytująca i naiwna. Jednak z drugiej strony warto książki przeczytać chociażby po to, żeby poznać trochę tę kulturę razem ze wszystkimi przywarami.

Kolejny raz trafiamy do świata nieugiętego w swoich prawach i tajemnicach. Bohaterką jest Sara, która boryka się z trauma i nie może sobie poradzić z problemami, które dotknęły jej rodzinę. Dziewczyna aby zapomnieć o tym co się wydarzyło wyjeżdża i trafia kolejno na Sri Lankę, do Tunezji i Egiptu. I tutaj historia Sary uczy i pokazuje, że los nie zawsze bywa łaskawy, a pieniądze szczęścia nie dają, za miłość i wolność trzeba srogo zapłacić.
Sama książka mogła by z powodzeniem posłużyć za przewodnik turystyczny bo sporo w niej opisów miejsc, które warto zobaczyć wybierając się do tych krajów.
Trochę mało tutaj historii samej bohaterki.
Nie zabrakło natomiast informacji czego należy się wystrzegać będąc w tych krajach, w których religia i kultura jest na pierwszym miejscu. Kolejny raz nie mogłam uwierzyć, jakie rzeczy dzieją się w krajach, które my uważamy za raj na ziemi. Jak zwykle autorka nie szczędzi dokładnych relacji np tuż obok pięciogwiazdkowych hoteli na Sri Lance panuje straszliwa bieda i szerzy się pornografia dziecięca. Ludzie nie mają co jeść do tego stopnia, że wystawiają na molestowanie swoje dzieci byle tylko mieć parę groszy na jedzenie. W Egipcie natomiast mężczyźni czekają tylko na Europejki aby je uwieść i zyskać sponsorki. To tylko niektóre z wstrząsających faktów na temat tych z porozu cudnych, egzotycznych miejsc.

Podsumowując- cieszę się, że przeczytałam tą książkę bo kolejny raz otworzyła mi oczy i pokazała, że nie wszystko złoto co się świeci.

Laila Shukri po raz trzeci zabiera nas do Świata, które jest nieugięte w swoich prawach i bardzo tajemnicze. Tym razem bohaterką powieści jest Sara.

Sara, córka Joanny, o której mogliśmy przeczytać w drugim tomie „perska zazdrość”, w dalszym ciągu nie może pogodzić się z tym co dotknęło jej rodzinę. Wciąż przed oczami ma pijaną matkę, która popadła w depresję i chciał odebrać sobie życie podcinając sobie żyły. Drugą Żonę Ojca Larę, którą przedstawił im po powrocie z wakacji, która za wszelka cenę próbowała na własność zawładnąć pałacem i ojcem, grożąc również Sarze. Przez co dziewczyna uciekła z domu i doznała niesamowitej traumy, z którą boryka się i nie potrafi sobie poradzić. Sara coraz bardziej czuje się samotna i za wszelka cenę szuka miejsca na ziemi. Popada w depresję, chociaż nie zdaje sobie z tego do końca spawy. Brak wsparcia ze strony rodziny, pogłębia ten stan. Co nie umyka uwadze matce jej przyjaciółki Hany, która od zawsze starała się wspierać swoją córkę i doradzać, w tym ciężkim do odnalezienia się kraju. Przyjaciółka Hana wraz z mamą, która widzi, co dzieje się z Sarą proponuje wakacje na Sri Lance, by dziewczyna mogła się oderwać trochę od tego świata i zyskać trochę wolności. Sri Lanka dostarcza trochę przygód i na moment pozwala Sarze zapomnieć o wydarzeniach sprzed kilku miesięcy. Ale to za mało. Po powrocie postanawia polecieć do Polski, do brata matki, a następnie z wujkiem i ciocią leci do Egiptu, gdzie poznaje i zaprzyjaźnia się z Ulą, dziewczyną z samolotu. Dziewczyny dobrze się rozumieją i ich przyjaźń zaczyna kwitnąć do tego stopnia, ze postanawiają polecieć na wakacje do Tunezji. Sara wciąż jednak przywołuje w pamięci wydarzenia z domu, depresję i alkoholizm matki, brak wsparcia od rodzeństwa, kiedy próbowała ją ratować. To wszystko sprawia ból i tęsknotę za czułością, miłością, zrozumieniem. I wtedy pojawia się on, Aziz. Czy Sara po raz kolejny popełni błąd i odda się miłości płacąc za to wysoką cenę? Czy jednak zwycięży rozsądek? Wolność do której tak dąży, czy da jej to czego pragnie? Jaką cenę będzie musiała za nią zapłacić?
Kolejny raz, czytam i nie dowierzam, że pewne rzeczy dzieją się w naszym świecie. Autorka tej powieści bardzo szczegółowo opisała to, co dzieje się w krajach, które my traktujemy jako raj na ziemi, cicho wzdychając , że chcielibyśmy mieszkać w Egipcie czy Dubaju, bo tam tak pięknie, wracając z krótkich wakacji. Widzimy to, co chce nam pokazać biuro podróży, zachęcając do powrotów. Raj na ziemi i bogactwo. Tym czasem na Sri Lance, tuż przy pięciogwiazdkowych hotelach, jest straszna bieda i szerzy się pornografia dziecięca. Ludzie nie maja co jeść, do tego stopnia, że wystawiają swoje dzieci ma molestowanie, by przyniosły parę marnych groszy do domu. To jak opisuje, jak mali chłopcy czy dziewczynki, zmuszane są do prostytucji, to aż nóż się w ręce otwiera. A serce krwawi. Egipt, kolejne z państw, gdzie panuje klimat jak z bajki a za kurtyną szara rzeczywistość. Bieda i ubóstwo. Ludzie, szczególnie mężczyźni czekają tylko na Europejki, by je uwieść i zyskać sponsorki, po to, by móc założyć rodzinę czy zrobić wymarzone studia. Tunezja… piękny kraj ale bardzo niebezpieczny. Historia Sary pokazuje, jak człowiek łatwo daje się zmanipulować i to jak mówią, że nie wszystko złoto, co się świeci.

Książka zawiera również bardzo dużo opisów i sporo informacji miejsc, które warto zwiedzić wybierając się do któryś z tych krajów. Dlatego, polecam osobą, które planują tam podróż do Sri Lanki, Egiptu czy Tunezji. Może akurat coś Was zaciekawi. To jedna strona medalu, druga zaś opisuje czego się wystrzegać i na co uważać. Szczególnie w Egipcie i Tunezji. Być może, nie każdy wie o tym. Pamiętajmy, że w tych krajach kultura i religia ma swoje prawa, które nie mają litości.

Cieszę się, że mogłam ją przeczytać, bo teraz mam trochę więcej świadomości o realiach tych Państw. Trochę jednak zabrakło mi emocji, które towarzyszyły podczas czytania dwóch pierwszych tomów. Brakowało mi tu Sary. Jej historia pokazuje i uczy, że nie zawsze los bywa łaskawy, pieniądze szczęścia nie dają a za miłość i wolność trzeba sporo zapłacić. Mimo to, przyćmiły ją zbyt rozległe opisy, sprawiające, że więcej było tu przewodnika po miejscach i atrakcjach turystycznych, niż historii głównej bohaterki. Dam jednak szansę autorce, zabierając się za kolejny tom i mam nadzieję, że w kolejnych pojawią się jeszcze dalsze losy Sary, bo bardzo jestem ciekawa, co było dalej.

Główna bohaterka bardzo mnie irytowała...ciągle zamyślona, bez humoru... A jej naiwność ? Wprost nie do uwierzenia !
Nie lubię książek tego typu, ale tę przeczytałam dlatego, że dała mi ją do przeczytania koleżanka (a zawsze czytam wszystko, co dostaję).
Polecam miłośnikom gatunku.

Polecam miłośnikom gatunku.

"Perska namiętność" to dalsze losy Sary-córki Aliego i Joasi. Zaznała wiele bólu i cierpienia,po przejściach decyduje się na wyjazd przyjaciółką do Sri Lanki. Potem wyjezdza do Polskia nastepnie do Tunezji. Opisana jest w tej książce Sri Lanka oraz Tunezja, piękne miejsca. Sara poznaje w Tunezji Aziza swoją miłość, czy postąpiła właściwie biorąc ślub? polecam przeczytać.

wyjątkowo dłużyło mi się jak na książkę Laili Shukri a przeczytałam już prawie wszystkie, akcja tej części bardzo powoli nabiera rozpędu.
Tym razem autorka skupia się bardziej na psychice i trudnych emocjach głównej bohaterki Sary, niż na samym opisie jej trudnej historii.
W tle ciekawie opisana Tunezja.

W tle ciekawie opisana Tunezja.

Książka nudna w opisach i dopiero od połowy się rozkręca. Wysoka ocena za zaskakujące zakończenie, które pozostawia do myślenie