Królowa zdrajców. Cz.1

Okładka książki Królowa zdrajców. Cz.1 Trudi Canavan
Okładka książki Królowa zdrajców. Cz.1
Trudi Canavan Wydawnictwo: Edipresse, Galeria Książki Cykl: Trylogia Zdrajcy (tom 3) Seria: Bestsellery fantasy fantasy, science fiction
Trylogia Zdrajcy (tom 3)
Bestsellery fantasy
The Traitor Queen: Book Three of the Traitor Spy Trilogy
Edipresse, Galeria Książki
2016-12-15
2016-12-15
Izabella Mazurek
Sonea Lorkin Regin Gildia Magii królowa zdrajców

Dobry, równy poziom serii został utrzymany do ostatniego tomu, co dosyć rzadko się zdarza. Zmartwiła mnie śmierć dwojga sympatycznych postaci, choć na szczęście tym razem nie tych najbardziej przeze mnie ulubionych. A na czoło moich ulubieńców niespodziewanie w tym tomie wysunął się... Regin, którego nie znosiłam w "Nowicjuszce". Także Tayend w tej części pokazał klasę. Ogólnie jestem zadowolona, że przeczytałam tę serię i zapewne jeszcze wrócę do twórczości pani Canavan w przyszłości.

Chyba potrzebuję przerwy od Trudi Canavan. Tak jak jestem zachwycona Trylogia Czarnego Maga, tak ta saga kompletnie do nie nie przemówiła, a ostatnia część wynudziła mnie strasznie i nie wzbudzała we mnie żadnych pozytywnych emocji. Już myślałam, że nie dam rady jej skończyć, ale zmusiłam się do tego i wiele dni zajęło mi dotarcie do końca historii. Drugi raz bym do tej trylogii nie wróciła.

Bardzo dobre zakończenie i trylogii i całej tej historii. Aż czuję smutek, że to już koniec opowieści z tego światu. Fabuła bardzo ciekawa, szybka i zaskakująca. Polecam mocno

Historia zawarta w książce "Królowa Zdrajców" jest w mojej opinii najbardziej porywająca wśród książek trylogii i prawdopodobnie najbardziej wciągająca z całej serii przygód Sonei. Zwroty akcji i jej wartki bieg trzymały mnie w ciągłym napięciu, a książkę pochłonęłam w zasadzie błyskawicznie. Jednak pojawia się jedno olbrzymie "ale" - zakończenia wątków są w większości baaardzo płaskie. Tyle akcji, tyle problemów, ucieczek, bitew i cyk nagle po sprawie w pół strony, nie podoba mi się to. Punkty kulminacyjne powinny być o wiele bardziej rozbudowane i chociażby dokładniej opisane. A nawet gdyby przez to książka miała być o 200 stron dłuższa, to i tak z chęcią bym po nią sięgnęła. W ogólnym rozrachunku uważam, że warto ją przeczytać.

Wynudziła mnie ta książka strasznie. Nie wiem do czego prowadziła i o czym była. Dramat.

Teraz już wiem na pewno, że tę trylogię można pominąć. Płaska, bez zaskoczeń, bez emocji.

„Królowa Zdrajców” to ostatni tom Trylogii Zdrajcy autorstwa Trudi Canavan. Wcześniej czytałam Trylogię Czarnego Maga jej autorstwa i jak do tej pory wszystkie jej książki mi się podobały. Ale w przypadku „Królowej Zdrajców” uderzyła mnie pewna rzecz, która wcześniej nie rzucała mi się tak bardzo w oczy. Fabuła powieści jest bowiem szalenie płaska, jednowymiarowa. Owszem, mamy kilka równoległych wątków, mamy dużą dynamikę zdarzeń i postaci są wyraziste, ale tak naprawdę widzimy tylko jedna stronę medalu. Canavan ledwie szkicuje antagonistów, nie poświęcam im zbyt dużo miejsca. Wiem tylko, że są zagrożeniem dla bohaterów, że są źli i w ogóle be.

W „Królowej Zdrajców” przeszkadzał mi też sposób zakończenia poszczególnych wątków. Pisarka w poprzednich tomach się nabudowała, naplątała, a potem rach-ciach wszystko szybciutko pokończyła. No mam tutaj pewien niedosyt, jakaś szczypta dramatu by się przydała. A tak to jakieś takie bezpłciowe wszystko.

Mimo wszystko uważam, że Trylogia Zdrajcy to dość przyjemna lektura, taki typowy czasoumilacz do odmóżdżenia się. Doskonała literatura rozrywkowa, która nie zadowoli bardziej wymagających czytelników.

Jedna z niewielu serii, która dzięki intrygom i szybkim zwrotom akcji fajnie się czyta. Zakończenie trochę na szybkiego, krótka bitwa na koniec. Wątki dyplomatyczno-polityczne nadal mocno przeplatają się z akcją, ale jest to na tyle łagodne, że nie przeszkadza.

Technicznie wszystkie książki Canvan, losy bohaterów i ich przedstawienie porównałbym do "Malowanego człowieka". Mamy kilka par bohaterów, gdy akcja idzie w górę, następuję zatrzymanie akcji i zmieniamy bohaterów. Fajny zabieg, nie nudzi się książka tak szybko.

To ostatni tom, ale z otwartymi drzwiami na kolejną trylogię dla autorki.

Podsumowanie:
+nowe umiejętności
+sekrety
+śmiertelni, główni bohaterowie
+zwroty akcji, szybko się czyta
+polityka po najmniejszej linii oporu,

-szybkie rozwiązanie finału
-za mało scen walki, pojedynków magicznych
-niektóre wątki miłosne średnie.

Książka bardzo dobra warta przeczytania

Książka bardzo dobra warta przeczytania

Dobre zakończenie ciekawej historii. Bohaterowie w końcu stają się bardziej wyraziści a i czyta się przyjemniej niż pierwsze dwa tomy. Zdecydowanie najlepsza część tej trylogii. Z tego też powodu szkoda, że to ostatni tom bo akurat zaczęło się rozkręcać.

• Trudi Canavan