Eccedentesiast

2017-01-01
2017-01-01
Fantasy Thriller Dramat Romans Psychologia literatura młodzieżowa

2061

Nieco słaba i bardzo prosta narracja, ale jakoś dziwnie sympatyczna ta opowieść:)
Dla młodszych odbiorców raczej:)

Dla młodszych odbiorców raczej:)

Zacznę może od minusów tej powieści.
Po pierwsze, w książce brakowało zdań złożonych, naprawdę. Autor napisał powieść w dziecinnie prostym stylu i przez to niestety troszkę źle się czytało. Miałam wrażenie, że niektóre zdania i dialogi były niepotrzebne i dość wymuszone. Niemniej jednak powieść czytało się bardzo szybko i w dużej mierze można to zawdzięczać właśnie prostocie pisania.

Drugim minusem jest sztuczne i nierealne opisanie umiejętności głównych bohaterów. Kiedy czyta się o tym, ma się wrażenie jakby była to bajka, taka dla dzieci.
Reakcja chłopców na otrzymane umiejętności była po prostu śmieszna, bo nikt normalny nie cieszyłby się z tego już po pięciu minutach od zauważenia tego.

Ostatnim minusem jest szybkie tempo wydarzeń i brak rozwinięcia do niektórych wątków. Wszystko dzieje się naprawdę pośpiesznie i nie da się porządnie wczytać ani przywiązać do którejś z postaci, ponieważ na po kilku stornach jest już mowa o zupełnie czym innym.

Teraz przejdźmy do plusów.
Autor miał bardzo dobry pomysł na fabułę i bohaterów, jednak w pełni nie wykorzystał swojego potencjału. Dobrał również oryginalnych bohaterów, którzy mieli niepowtarzalną osobowość i historię.
Naprawdę szkoda, że tego nie wykorzystał.

Jest krótka, co można uznać za plus, bo jest to powieść na jeden wieczór. Jednakże nie pogardziłabym nieco dłuższą, chociażby 300 stronicową historią.
Może jest nadzieja na kontynuację? Ponieważ autor zakończył to w dziwny i zaskakujący sposób i naprawdę jest to dobry materiał na dalszą część.

Ostatnim plusem jest połączenie romansu z thrillerem, ponieważ zostało to pokazane w naprawdę świetnym stylu.
Zaletą są również zwroty akcji i drastyczność poszczególnych fragmentów. I oczywiście brak happy end'u, za co duży plus, bo lubię takie zakończenia! Jednakże nic nie wiadomo, bo kontynuacja może zaskoczyć nas szczęśliwym zakończeniem.

Podsumowując, Eccedentesiast to prosta książka na jeden deszczowy wieczór. Jest dość niedopracowana, jednak wszystko da się naprawić w drugiej części :)
Nie zmienia to faktu, że jest to całkiem ciekawa powieść, która poprzez zwroty akcji przyciąga czytelnika do dalszego czytania.
Mi książka średnio przypadła do gustu i po dalszą część sięgnę tylko z czystej ciekawości. Jednakże dla mało wymagających czytelników ta książka będzie naprawdę bardzo dobra :)

Zacznę może od minusów tej powieści.

Matthew i Peter są bliźniakami i już od najmłodszych lat łączy ich niezwykle silna więź, która pomaga im poradzić sobie ze wszystkimi przeciwnościami losu. To, czego chłopcy byli świadkami w dzieciństwie już na zawsze odmieniło ich życie oraz spowodowało, że w jednej chwili wszelka radość oraz beztroska wyparowały jak za dotknięciem magicznej różdżki. Każdy z nich na swój sposób zmaga się z ogromną pustką, która powstała po pewnym tragicznym incydencie, który odebrał im rodziców. Ich śmierć bezpowrotnie odcisnęła piętno na ich psychice oraz stała się źródłem ogromnego cierpienia, z którym Matthew oraz Peter muszą na co dzień się mierzyć. Co tak naprawdę wydarzyło się tamtego dnia? Czy bliźniakom uda się uporać z dręczącymi ich demonami przeszłości oraz przejść nad tamtą tragedią do porządku dziennego?

„Chcę wam pokazać coś wspaniałego. Coś, co zapamiętacie do końca życia. Cierpienie, jakiego nie jesteście sobie w stanie wyobrazić.”

Chłopcy otoczeni miłością oraz wsparciem ze strony rodziców mieli bardzo szczęśliwe dzieciństwo i wiele niezwykle miłych wspomnień. Pewnego dnia ich jak dotąd poukładane życie rozsypało się niczym domek z kart. Ich ojciec był szanowanym policjantem, który pomimo zmęczenia zawsze potrafił odnaleźć czas na zabawę z bliźniakami. Mężczyzna pewnego wieczoru wyruszył wraz z partnerem na nocny patrol. Podczas jednej z interwencji dochodzi do pewnego wypadku, po którym ojciec bliźniaków pod żadnym względem nie przypominał już człowieka, jakim był kiedyś. Jego zachowanie z każdym następnym dniem staje się coraz bardziej niepokojące oraz bliskie obłędu. Czego mężczyzna tak naprawdę był świadkiem tamtego wieczoru? Czy uda mu się zapanować nad trawiącym jego umysł szaleństwie?

„Ludzie są niestety mistrzami w sprawianiu bólu.”

Wiele lat później Matthew oraz Peter nadal starają się wymazać bolesne wspomnienia, które nawiedzają ich każdego dnia. Z powodu nagłej śmierci rodziców chłopcy mieszkają z dziadkiem w niezwykle spokojnym miasteczku i powoli przygotowują się do kolejnego etapu w ich życiu, jakim jest wyjazd na uniwersytet. Żaden z nich nie przewidział jednak tego, że los ma dla nich w zanadrzu nieco inne plany. Pewnego wieczoru Matthew oraz Peter stają się świadkami pewnego zjawiska oraz zostają obdarowani nadprzyrodzonymi zdolnościami. Z każdym następnym dniem bliźniacy rosną w potęgę oraz odkrywają coraz to więcej niezwykłych umiejętności. Jak jednak wykorzystają otrzymany dar? Czy pomimo wszystkiego uda im się kiedykolwiek zaznać odrobiny spokoju?

„Dlaczego pomimo, że jesteśmy dla innych dobrzy, potrafią potraktować nas jak gówno?”

„Eccedentesiast” to debiut literacki Łukasza Skotniczego, który zdecydowanie można uznać za bardzo udany. Fabuła prowadzona jest dwutorowo – z jednej strony poznajemy losy Matthew oraz Petera, a z drugiej przenosimy się do przeszłości, kiedy ich ojciec zmaga się z bolesną rzeczywistością. Oba te wątki są niezwykle ciekawie poprowadzone i każdy z nich jest wyjątkowy na swój sposób. To, co najbardziej zachwyciło mnie w tej książce, to niezwykle mroczny oraz chwilami bardzo niepokojący klimat, który już od pierwszych stron przyprawia czytelnika o szybsze bicie serca. Autor zdecydowanie potrafi budować napięcie i muszę przyznać, że nie mogłam oderwać się od czytania tej pozycji choćby na chwilę.

Łukasz Skotniczny ma bardzo lekkie pióro, dzięki czemu książkę czyta się niezwykle szybko. Jedyne czego zabrakło mi w tej książce to nieco bardziej rozbudowanych opisów, które jeszcze bardziej pobudziłyby wyobraźnię czytelnika oraz wprowadziły w mroczny klimat. Główni bohaterowie bardzo szybko zyskali moją ogromną sympatię i z naprawdę ogromną przyjemnością śledziłam ich losy. Stworzona przez autora historia jest jedyna w swoim rodzaju i wyróżnia spośród nowości wydawniczych ogromną oryginalnością. Czytanie tej książki było dla niezwykle ciekawą przygodą o której zdecydowanie tak szybko nie zapomnę. Książkę gorąco polecam!

Zastanawialiście się kiedyś, jak by to było posiadać nadprzyrodzone umiejętności rodem z komiksów o superbohaterach? Jako mała dziewczynka wyobrażałam sobie, że potrafię latać. Szybowałam wysoko nad okolicznymi osiedlami, obserwując drobne sylwetki kolegów i koleżanek. W myślach opracowywałam złośliwe kawały, by dokuczyć dzieciakom, dla których na co dzień to ja byłam obiektem żartów. Dziś wspominam to z uśmiechem i pewną dozą pobłażliwości. A po lekturze "Eccedentesiast" odczuwam również ulgę, że jestem zwyczajną osobą, bez żadnych niezwykłych mocy.

Powieść ta jest debiutem literackim Łukasza Skotnicznego. Opowiada o losach dwóch braci bliźniaków - Matthew i Petera Shawnów. Chłopcy stracili ojca i matkę, gdy mieli po niespełna osiem lat. Od tamtej pory mieszkają w małym miasteczku Greensville razem z dziadkiem, który przejął nad nimi opiekę. Traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa zostawiły w ich sercach wiele śladów. Szczególnie przeżył to Matt - mocno zamknął się w sobie, nabierając dystansu do świata i ludzi. Bracia są ze sobą bardzo zżyci i wzajemnie się wspierają w trudnych chwilach. Pewnego wieczoru wybierają się nad jezioro, w miejsce, do którego kiedyś zabrał ich ojciec. Nieoczekiwanie stają świadkami dziwnego zjawiska. Następnego dnia okazuje się, że otrzymali wyjątkowe, ponadludzkie zdolności. Jak postanowią je wykorzystać? Czy ich moce okażą się darem, a może jednak przekleństwem?

Akcja toczy się dwutorowo. Z jednej strony poznajemy bliżej nastolatków, śledzimy ich poczynania i decyzje związane z wykorzystaniem nowych umiejętności. Jesteśmy również świadkami początków głębszej relacji, jaka rodzi się między Mattem a dziewczyną z sąsiedztwa, Jessicą. Z drugiej - wracamy do wydarzeń sprzed 11 lat. Ojciec chłopców, Randy, przechodzi wówczas najgorsze chwile w swoim życiu. Podczas policyjnego patrolu wraz z partnerem zauważają coś podejrzanego. W starym, opuszczonym hotelu brutalny i bezwzględny psychopata pozbawia Jimmiego życia, a Randy'emu odbiera coś równie cennego - honor i poczucie moralności.

Przyznam, że przeżycia policjanta bardzo mnie zszokowały. Wręcz zmroziły. Nie mam pojęcia, co zrobiłabym, znalazłszy się w jego sytuacji. Czy miałabym taką odwagę jak Randy, by chociaż rozważyć propozycję psychopaty? Mężczyzna nie był zdolny do takiego poświęcenia i zapłacił za to wysoką cenę. Załamał się, długi czas dręczyły go wyrzuty sumienia, aż w końcu popadł w obłęd, co doprowadziło do kolejnej tragedii. Ale próbował. Na jego miejscu mógłby się znaleźć ktoś inny, komu nawet nie przeszłoby przez głowę odcinać sobie rękę lub nogę dla ratowania obcej osoby.

Przed nieco innymi dylematami autor stawia Matta i Pete'a. Chłopcy otrzymują niezwykły dar i planują go wykorzystać w dobrym celu. Chcą ratować świat, choć przecież mogliby czerpać z tego własne korzyści. Kiedy jednak stają oko w oko ze złem, sprawy się komplikują. Złość i gniew zacierają granice między tym, co właściwe, a co nie. Bracia zaczynają odczuwać satysfakcję z samodzielnego wymierzania sprawiedliwości, odsuwając od siebie poczucie winy. Z czasem zaczynają się zastanawiać, czy pomaganie innym ludziom w ogóle się opłaca. Zwłaszcza wtedy, gdy życie rzuca im kolejne kłody pod nogi. Kiedy negatywne emocje wzbierają na sile, ich decyzje są coraz mniej racjonalne.

"Eccedentesiast" to niesamowicie wciągająca historia o bólu, który łatwo może przerodzić się w potężną siłę niszczącą. O tym, jak łatwo jest przekroczyć granicę, a zawrócić - znacznie trudniej. Łukasz Skotniczny funduje czytelnikowi mieszankę przeróżnych emocji - od radości, przez żal i smutek, aż po strach i gniew. Powieść łączy w sobie elementy thrillera, dramatu i fantastyki, a wisienką na torcie jest odrobina młodzieńczej miłości.

Na duży plus zasługuje zarówno sam pomysł, jak i ciekawie poprowadzona fabuła. Akcja toczy się niezwykle wartko, dzięki czemu nie sposób nudzić się w trakcie lektury. Niestety, książka posiada również kilka minusów. Przede wszystkim brakowało mi szczegółów! Autor nie zdecydował się na rozszerzenie różnych wątków, a szkoda, bo powieść nabrałaby charakteru, takiego pazura. Minimalistyczna forma, jaką zastosował Skotniczny, spowodowała, że bohaterowie pozostali nieco papierowi. Jedynie postać Randy'ego była jak żywa. Pewne zastrzeżenia mam też co do stylu. Autor posługuje się głównie zdaniami prostymi, które raczej nie obfitują w porównania, metafory, czy inne figury stylistyczne. Współczesny, niezbyt skomplikowany język najbardziej przeszkadzał mi w dialogach. Wydawały się nieco sztuczne, zbyt powierzchowne. Wzięłam jednak poprawkę na fakt, że książka skierowana jest przede wszystkim do młodzieży. A młodzież, jak to młodzież - z czytaniem jest często na bakier. Być może taka forma będzie dla nastolatków bardziej przekonująca, niż dla mnie. Myślę, że jak na debiut literacki, Łukasz Skotniczny poradził sobie naprawdę nieźle! Zresztą, przekonajcie się sami.

Źródło: www.halmanowa.pl

W tym roku pierwszą książką, którą przeczytałam była książką Łukasza Skotnicznego w "Eccedentesiast". Powiem szczerze, że ostatnio tak dobrze się bawiłam, czytając przygody weterynarza autorstwa James Herriot.

"Eccedentesiast" po prostu zwaliła mnie z nóg. Akcja trzymała mnie w napięciu do samego końca. Akcja była zaskakująca niczym w powieściach Coben Harlan. Łukasz Skotniczny naprawdę dostarczył mocnych wrażeń. "Eccedentesiast" to świetny wybór. I choć zaklasyfikowano ją do literatury młodzieżowej, to ja z całego serca polecam ją każdemu bez względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkanie czy wykształcenie. "Eccedentesiast" da kopa energii każdemu.

Z wielką niecierpliwością czekam na kolejne pozycje literackie Łukasza Skotnicznego. Jestem pewna w 100%, że następne będą równie wyśmienite co w "Eccedentesiast".

Z początku z ciekawości i sceptycyzmem rozpoczęłam lekturę :) Nie mogłam się zebrać do rozpoczęcia czytania a kiedy już zaczęłam to chciałam czytać dalej. Dialogi niekoniecznie mnie wciągnęły, były proste i to całkiem zrozumiałe z uwagi na fabułę i bohaterów. Jednak cała historia zaskoczyła mnie, nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy i momentami drastyczności pewnych fragmentów. Nie jest to typowa książka z cudownym happy endem, ale ma w sobie zaskoczenie i zwroty akcji. Szczerze mogę powiedziec, że czekam na kontynuację. Polecam :)

Autor niezwykle umiejętnie połączył kilka gatunków literackich, zachowując przy tym odpowiedni kontrast. Połączenie młodzieżowego romansu, z thrillerem wydawałoby się zadaniem łopatologicznym, ale zostało to zrobione w świetnym stylu. Jestem zadowolona z lektury, a bałam się, gdyż to debiut, a w takim wypadku, nigdy nie wiadomo, na co można trafić.

Kunszt pisarski jest u Skotniczego do dopracowania. Świadczą to tym krótkie zdania i wymuszone dialogi. Szkoda, bo pomysł na fabułę jest bardzo dobry. Spodobał mi się na przykład wątek Jessic'i, która owinęła sobie Matta wokół palca, a jednak wróciła do innego człowieka, który traktował ją źle. Akcja toczy się dosyć szybko, powiedziałabym, że nieco zbyt szybko. Kolejne nadzieje na świetlaną przyszłość przerywane tragediami sprawiają, że czytelnik coraz mocniej skupia się na opowieści. Myślę, że powieść jest ciekawa i stanowi dobry materiał na kontynuację, czego autorowi życzę.
Zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z dłuższą wersją recenzji w linku poniżej.
Anna Kostorz https://kulturalnemedia.pl/literatura/eccedentesiast-recenzja/

Właśnie skończyłam czytać i jestem w szoku. Sięgnęłam po tę pozycję, gdyż uwielbiam fantastykę, a opis zapowiadał ciekawą powieść z rodzaju superhero. Takie coś znam jedynie z dużego ekranu, bowiem nie czytałam nigdy komiksów.
Nie spodziewałam się jednak, że dostanę aż tak sporą dawkę emocji.

Eccedentesiast podzielony jest na dwa wątki. Główny to historia dwóch braci, którzy wychowują się z dziadkiem. W pewnym momencie dostają oni niezwykłych umiejętności. Oprócz zabawy konwencją fantasy w stylu super hero, dostajemy tutaj jeszcze romans, thriller i dramat. W drugim wątku cofamy się do wydarzeń z przeszłości i widzimy historię rodziców chłopców. W tym przypadku, śledzimy powieść bardziej psychologiczną. Obydwie historie wciągają od samego początku, aż do końca.

Debiut Skotnicznego czyta się jednym tchem. Powieść napisana jest dobrze, płynnie, dlatego też niezwykle szybko i przyjemnie się ją czyta. Jak już wspomniałam jest tutaj kilka gatunków literackich i muszę przyznać, że autor wykazuje w każdym duże umiejętności. Akcja toczy się szybko, wątki miłosne są poprowadzone z niebywałym urokiem, dzięki czemu bohaterowie łatwo zyskali u mnie sympatie. Elementy thrilleru potrafią trzymać za gardło, autor bardzo dobrze tworzy klimat i buduje napięcie. Elementy akcji również są zgrabnie przedstawione, bez przestojów, szybko i płynnie się je czyta. Dramat wypada tutaj wybornie. Końcówka powieści targa emocjami. Tragedia goni tragedie w niesamowitym tempie. Po zakończeniu lektury potrzebowałam kilku minut, aby dojść do siebie. Naprawdę świetna robota.

Eccedentesiast jest powieścią również bogatą w treść. Już sam tytuł co nieco nam mówi o książce, jednak jest to tylko mały kawałek tego, co nas czeka.
Gdy bohaterowie otrzymują super moce, zaczynają sie zastanawiać, jak je wykorzystać. Każdy na ich miejscu zapewne chciałby, coś takiego, wykorzystać dla własnego dobra. I oni też mają takie myśli. Oczywiście drugą opcją jest wykorzystywanie umiejętności dla dobra ludzi. I tutaj, autor w swojej powieści zadaje nam kolejne pytanie, czy ludziom w ogóle się opłaca pomagać? W książce otrzymuje właśnie także, mały obraz społeczeństwa, abyśmy mogli sobie na to odpowiedzieć.

O treści Eccedentesiast zapewne można powiedzieć jeszcze więcej, jednak nie chcę za bardzo spojlerować, najlepiej przekonać sie samemu. Niemniej, jestem pod wielkim wrażeniem tej pozycji. Zarówno urocza, piękna, jak i drastyczna, mroczna, brutalna. Bezkompromisowa rzez, którą szczerze polecam. Szkoda jedynie, że taka krótka. Liczę na kontynuacje, ponieważ chętnie została bym dłużej w tym świecie.

Nie spodziewałam się jednak, że dostanę aż tak sporą dawkę emocji.

Eccedentesiast podzielony jest na dwa wątki. Główny to historia dwóch braci,...

Ocena za styl: 8/10 może nie jest to najwyższa światowa półka, ale jest dobrze, sprawnie, a co najważniejsze czytelnie napisane. Niekiedy akcja mogłaby być nieco wolniejsza a opisy dokładniejsze, aby sobie lepiej wyobrazić przedstawioną sytuację. Niemniej, czyta się tą powieść szybko i sprawnie.

Fabuła 10/10 świetnie poprowadzona. Wciągające wątki. Znakomicie pomieszane kilka gatunków, szczególnie thriller wypadł imponująco. Książka targa emocjami. Interesujący bohaterowie. Ciekawa obserwacja świata. Ogólnie książka jest wartościową literaturą.

Podsumowując, powieść pana Skotnicznego bardzo mi się spodobała. Moim zdaniem jest to bardzo dobry, oryginalny debiut, różniący się od tego, co możemy spotkać na polskim rynku wydawniczym. Liczę, że będzie jakaś kontynuacja tej książki. Szczerze polecam.

Fabuła 10/10 świetnie poprowadzona. Wciągające wątki. Znakomicie pomieszane...

• Romans Młodzieżówka
  • G Dla młodzieży